NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. iïeze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Zaterdag 9 October 1886. N°. 238. ADVERTENTIE N: Bureel: Sciieepmakersstecg 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. PATENTBLADEN. BIMENLANDSOHK BERICHTEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per ftuniiner 10 ('ent. 200c Jaargang. Van tj regels0.00. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 23 September. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be gluurder gemeenle LEIDEN brengl ter kennis van belanghebbenden, dal de ingevulde palenlbladen voor de wijken VII, VIII en IX benevens de restanten, over hel dienst jaar 1886/7 bij bet college van Zeilers, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeenle, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar'zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op Woensdag 6, Donderdag 7 Vrijdag 8, Zaterdag O Maandag tl en Dinsdag 12 October c. k. terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palenlbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eisclien tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat- sing in de Leidsche Courant. De burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 5 October 1886. STADSNIEUWS. Z. M. heeft, met ingang van 22 Aug., pensioen verleend aan mevrouw M. A. M. Scholten te Leiden, wed. van den wel eerw. heer C. Krabbe, in leven emeritus-predikant der Ned. Herv. gemeente alhier. In de maand Sept. 1886 zijn binnen de gemeente Leiden geboren 147 kinderen, als: 79 zoons en 68 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweelinggeboortenoverle den 59 personen (van welke 3 elders woonachtig), als: 9 mannen, 10 vrouwen, 21 zoons en 19 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd 29 paren. In de op den 7den dezer gehouden vergadering van de leden van het departe ment Leiden der Maatschappij //Tot Nut van 't Algemeen" herdacht de voorzitter, dr. P. Van Geer, het groote verlies dat het bestuur en het departement geleden hebben door den dood van het bestuurslid den heer Aem. W. Wij brands en wees op de groote werk zaamheid en den goeden en aangename» geest, die steeds van hem uitgingen. Spreker meende de tolk der vergadering te zijn wan neer hij verklaarde, dat het haar groot leed deed hem te moeten missen. De vergadering gaf daarop de duidelijkste blijken, dat zij die gedachte van den voorzitter ten volle deelde. Door de commissie, benoemd tot opne ming der boeken en effecten van de spaar bank, werd verslag uitgebracht omtrent hare bevindingen. Uit dat verslag blijkt dat naar hare meening commissarissen der spaarbank zich op de nauwkeurigste en meest deugdelijke wijze van de hun opgedragen taak kwijten. Tot leden van de commissie tot het op nemen der rekening en verantwoording van den penningmeester des departements en der daaraan verbonden inrichtingen werden be noemd de heerenP. Alma Lz, dr. M. C. Dekhuyzen, K. T. Caron en C. Goekoop, terwijl tot lid van de commissie voor de hewaarschool van het departement werd be noemd de heer F. Beyerinck. Voorts werd mededeeling gedaan, dat in de vergadering van de leden met hunne dames, in Januari a. s. te houdenals spre ker zal optreden de heer Justus Van Maurik van Amsterdam. Als leden van het studentencorps heb ben zich 116 novitii doen voorhangen. De heer mr. J. H. Goudsmit, alhier, heeft voor den hoogen raad den eed afgelegd als advocaat en procureur. Door de politie alhier is naar de ge vangenis te 's Gravenhage overgebracht zeke ren W. K., die uit eene woning, waarvan de straatdeur had opengestaan, een regen mantel had ontvreemd. Gisterenavond ongeveer halfacht had zekere vrouw Van D.wonende aan de Brandewijnsgracht, die aan den wal van de Laugegracht eenige werkzaamheden ver richtte, het ongeluk in het water aldaar te vallen. Op haar hulpgeroep kwamen een paar personen toeschietendie haar op het droge brachten. Zij kwam met den schrik vrij. MUZIEK, EETTEREX EX KUX8T. Geboortedag (1814) van Verdi. z, (1547) Cervantes. Uit 's-Gravenhage wordt gemeldAls George Brown in La Dame blanche, deed gisteravond de nieuwe tenor Guiberteau zijn eerste debuut, en dit niet zonder succe9. De stem is frisch, maar klein; het spel levendig. Het is de vraag of de debutant voor forscbere parlijen geschikt zijn zal. De bezetting der rollen was evenals in het vorige jaar. In het Salon des Variétés in de Amstel- straat, te Amsterdam zal eerstdaags de weder- optreding plaats hebben van den heer Eduard Bamberg en tevens van den heer J. D. Blaaser, tot dusver bij het gezelschap A. Van Lier verbonden. Saint-Saëns wil dat men te Aix-les- Bains een Victor Hugo-theater oprichten zal, in navolging van het Wagner-theater te BayreuthWeet Saint-Saëns dan niet, dat de dramatische werken van Victor Hugo tot de zwakste van den dichter behooren en bij het leven van Hugo reeds in discrediet waren geraakt? Victorien Sardou heeft een nieuw werk voor het tooneel vervaardigddat het midden moet houden tusschen een drama en eene comedie. Het is getiteld //le Crocodile." Het manuscript is reeds in handen van den di recteur der Porte Saint-Martin. De commissie van rapporteurs voor de algemeene beschouwingen over de wetsont werpen tot het in overweging riemen van voorstellen van verandering in de Grondwet, is, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord op het voorloopig verslag, ingezonden bij brief van 23 Sep tember 1886, van oordeel, dat ten deze geene verdere schriftelijke gedachtenwisseling met de regeering noodig is. De eerste vergadering van de staats commissie tot het instellen van een onder zoek naar den toestand van den landbouw enz. zal worden gehouden op Maandag 18 October e. k. in het gebouw van het depar tement van waterstaat, handel en nijverheid. Met het stoomschip Noordholland zal 9 October aanstaande, 's morgens ten uur, eene brievenmaal worden verzonden van Rotterdam naar Padang en Batavia. Het op Maan lag jl. en volgende da gen gehouden examen voor de bevordering van gezantschapsattachés tot gezantschaps secretaris is met gunstig gevolg afgelegd door de attachés van het Nederlandsche corps diplomatique P. J. A. baron De Smeth van Alphen en mr. A. W. baron Schim- melpenninck van der Oye. De 22ste lijst van de 8ste jaarcol lecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 97,980.061zijnde de op gave van 550 locale comité's, waaronder Rijnsburg f 57.03. De aanleg van eene telephoon van Woubrugge naar Alfen is niet doorgegaan, daar in den raad 4 stemmen zich verklaar den tegen en 3 voor het uittrekken der jaarwedde voor den telephonist op de be grooting voor 1887. Het gerechtshof te 's Hage behandelde gisteren de zaak van P. J.landbouwer te Veere, beschuldigd van poging tot moord op de dienstbode zijns vaders. Beschuldigde bekende volledig, na eerst getracht te heb ben zijne vroegere bekentenis terug te nemen. Adv.-gen. Bijleveld requireerde 10 jaar ge vangenisstraf. De advocaat mr. J. Van Gigch betoogde, dat geen poging tot moord aan wezig was, wel poging tot doodslag en drong aan op zachtere straf. Uitspraak 14 Octo ber a. 8. Uit Scheveningen wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Met grooten speed is men thans met 100 man bezig de ruïne van het Kur- haus op te ruimen. Onder het puin werden heden gevonden: een klomp ineengesmolten zilver, eenige horloges, een gouden ring, een doosje met gouden oorbellen, f8.25 in zilvergeld, verschillende lepels en vorken, twee berlijnsch zilveren koffiekannen, thee lepeltjes enz. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit ScheveningenDe Engelsche visschers schijnen de Hollandsche maar niet met rust te kunnen laten. Zoo vermeld schipper M. De Gast, dat hem op 29 Sept. 11. ochtend te 2 uren, zijn want is afgekapt door de FEUILLETON. 32.) Hij wist, dat Dora eenig teeken van hem verwachtte en dat zij dit zoude vinden, al vorens een ander oog het ontdekte. NEGENDE HOOFDSTUK. MEVROUW BELL Oil DEN TUIN GELEID. Dora was eindelijk ten gevolge van het lange, waken in slaap gevallen, maar voort durend werd zij door angsigj droomen ver ontrust en dikwijls richtte zij zich op en luisterde gretig naar eik geluiddat haar van de aanwezigheid van Mendoza kennis kon geven. Ongeduldig wachtte zij op de morgen schemering om naar eenig teeken van haar gelief Je te zoeken. „Als Carlos hier is, heeft papa hem mijne hand geweigerd, anders zouden zij samen gekomen zijn. Wat klopt mijn hart," zuchtte zij. /,Papa, papa, het zal uwe eigene schuld zijn, als ik gedwongen zal wezen, om u te bedriegen om u op zoo smadelijke wijze te verlaten." Bij het aanbreken van den dag, hief zij het moede hoofd op en zag naar het venster. Zij zag een wit voorwerp. Met een enkelen sprong was zij uit het bed en in het vol gende oogenblik had zij de kostbare boodschap in handen. Mevrouw Bell was ook juist wakker ge worden en had de gedaante van het jonge meisje voorbij de deur zien zweven. z/Wat scheelt u, Dora, dat gij reeds zoo vroeg op zijt," vroeg zij. „Ik kan niet slapen en ben moede van het liggendaarom wil ik de jaloesiën openmaken." „Het is beter dat gij dat niet doet, de morgenlucht is koud. Ga weer naar bed, en tracht weer in slaap te vallen, mijn kind." //Als gij er niets tegen hebt, mevrouw Bell, wilde ik liever de lamp opsteken en een weinig lezen, dun zullen mijne zenuwen wat rustiger worden," antwoordde Dora huichelachtig. „Doe wat gij wilt, maar maak de deur dan zóó toe, dat het licht mij niet hindert." Dora gehoorzaamde natuurlijk gaarne, daarna stak zij de lamp aan, drukte het schrijven aan hare lippen en aan haar hart en deed toen het papier open. Met ingehouden adem las zij Mijne geliefde Dora! Volgens uw bevel, ging ik naar uwen vader. Ik zeide hem alles, wat een mensch zeggen kan, om hem tot onze meening over te halen. Maar wat ik deed, wat ik in het werk stelde, alles was te vergeefs. Uw vader was zoo vriendelijk mij te zeg gen, dat hij mij hoogachtte, maar dat hij zijn woord reeds aan een ander gegeven had, wien het ongetwijfeld zou gelukken, door een langdurig, dagelijksch verkeer uwe liefde te winnen. Teergeliefde Dora, moet ik u alles herhalen, wat hij mij zeide? Uw vader stelde al mijne verwachting te leur, om u ooit met zijne toestemming de mijne te zul len mogen noemen. Hij heeft mij uit uwe nabijheid verbannen, ik mag u het voorwerp van mijne liefde, van mijn trots, het licht op jniju levenspad, nooit, nooit, terugzien. Dora, dat is meer dan ik kan verdragen Uw vader zal mij de ondankbaarheid verge ven, maar ik kan, ik mag u niet verlaten. Ingeval hij weigerde, hebt gij mij plechtig beloofd, met mij te zuilen gaan, uw lot in mijne handen te stellen. Ik kom nu tot u, om u te verzoeken, uw woord te houden. Ik beschouw u reeds zóó onverbreekbaar, zóó zeker als de mijne, alsof nu reeds alles over onze verbintenis was uitgesproken. Denk er aan, dat gij alles voor mij zijt, denk er aan, wat u te wachten staatals gij niet met mij vlucht en ga met mij inede, even lief, schoon, vol vertrouwen als altijd. Ik stel zooveel vertrouwen in uw woord, dat ik reeds alle maatregelen heb genomen, om met u „Hoogland" te verlaten, vóór dat uw vader terugkeert om u streng te bewaken. Maak van zijne afwezigheid gebruik, om met hem, die u aanbidt, te ontvluchten. Als gij mij terugschrijft, verberg uw antwoord dan onder de bank in het prieel. Daar zal ik het zoeken, maar vergeet niet, Dora, dat dit antwoord voor mij over leven en dood beslist, want ik zweer u, dat ik het verlies \an mijn eenig kleinood hier op aarde niet zal overleven. Onder aan de rots, waar de treurwilg zich over het water buigt, is de stroom zeer snel Wie weet hoe spoe dig zij een wanhopige medevoert naar de zee, om daar zijn van liefde gloeiend hart voor altijd te doen rusten? C. M. In zwaren strijd met zich zelve verborg Dora het hoofd in de kussens en vergoot bittere tranen. Wordt vervolgd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1