"5-* TWF*2 w wrm mm mrz van f 416.42J, over te brengen op het boekjaar 1886'87. De eerevoorzitter van de afdeeling Leiden is de heer J. J. Roe- lants, gepensionnetrd majoor (beschermer der vereeniging.) Het bestuur der afdeeling bestaat uit de heeren T. Bik, H. Kok, R. Sijtsma en H. De Boer. Het aantal leden bedraagt 27 en dat der beschermers 7. Be schermvrouwen zijn de dames Cock. Verder telt deze afdeeling 122 donateurs, 17 dona trices en 2 heeren die bijdragen in eens schonken. ULZIEK, LETT EKEN EN KUNST. Sterfdag (1669) van Rembrandt. Geboortedag (1828) van Fr. Sarcey. Sterfdag (1834) van Boieldieu. Naar de N. R. Ct. verneemt, viert prof. Fr. Gernsheira te Rotterdam op 16 dezer zijn 25-jarig jubileum als dirigent. Het was op genoemden datum dat hij in het jaar 1861 als zoodanig te Saarbrücken in functie trad. Zeker zullen zijne talrijke vrienden en vereerders te Rotterdam, waar bij nu reeds 12 jaren aan het hoofd der muziekschool eu der concerten van de Toou- kunst-afdeeling werkzaam is, dien dag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Na in 26 jaren de planken niet meer betreden te hebbenverscheen onlangs mevr. Joachim-Weiss in het Miinchener Hofthea ter weer eens voor het voetlicht. Zij zong den //Orpheus" van Gluck doch, naar bericht wordt, slechts met matigen uitslag, daar de schoone stem voor dezen schouwburg te klein bleek. Emil Götze heeft op 2 dezer voor het eerst weder in de Keulsche opera gezongen, en wel den yStradella". Hij was prachtig bij stemen men hoopt dat hij zijn kost baar orgaan, nu hij het teruggewonnen heeft, wat meer zal weten te ontzien. De Amsterdammerweekblad voor Nederlandonder redactie van J. L)e Koo en Justus van Maurik Jr., zal voortaan iedere week eene plaat bevatten, waarin de belangrijkste gebeurtenissen van binnen- en buitenland door onze eerste teekenaars in beeld zullen worden gebracht. De abonne mentsprijs van het blad wordt daardoor ech ter niet verhoogd. Het nu verschenen nummer heeft als plaat afbeeldingen in ver band met Hugo l)e Groot en de onthulling van zijn standbeeld te Delft. In de Amsterdammerweekblad voor Nederland, komt een artikel voor van de hand des heeren A. Th. over het monument voor Hugo De Groot. Schrijver kan het beeld, qua gelijkenis, niet voldoende vinden. Niet zoozeer den geleerde wilde hij in De Groot geëerd zien, maar den man, den kloeken denker, den christen. De heer Stracké zond drie ontwerpen van een monument in en de commissie koos dit, en//nu staat hij daar, de wijsgeer, de staatsman, de goleerde, de dichter, het karakter Hugo De Groot met al de huisbakkenheid van een //Mijnheer Van Naslaan" op de Grootemarkt van Delft te pronk". BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De kapitein ter zee Wirix heeft tegen 1 November a. s. pensioen aangevraagd. (Vad.) De afgeloopen maand September is niet de eenige warme maand van dien naam geweest. Wel beleefden wij 91 gradendoch in het jaar 1793 steeg de thermometer in September in de schaduw tot 110 graden Fahrenheit, de muren barsttenen de vruch ten verdroogden aan den boom. In het jaar 995 geraakten in September de boomen in brand. In 1699 vielen de dieren in Septem ber dood ter aarde, en het water werd te lauw om te drinken. Den 5den September 1865 kwam de thermometer op 110 graden Fahrenheit, en den 29sten September was hij nog 92 graden. In het jaar 1871 kwam hij in September wederom op 110 graden. De geschiedenis geeft alzoo aandat er niets nieuws onder de zon is, zelfs niet het bran den harer stralen. Eene belooning van 10 000 Mark is uitgeloofd voor het wedervinden van gravin Hermann von Arnim, die zich in een aan val van zwaarmoedigheid verwijderd heeft uit Schwartzwald-Courort Platte, nabij Baden- Baden en tot dusver niet is teruggevonden. De.se dame is 34 jaar, vrij gezet en sterk, vol aangezicht, groote blauwe oogen, ge welfd voorhoofd, bruin baar. Zij was ge kleed in een grijs zomercostuum met kleine zwartje bloempjes, had noch hoed noch para sol. Aan de liukerhand droeg zij een trouw ring, alsmede een ring met blauwen steen (Saphir) en twee diamanten. Ook droeg zij een doekspeldje met zwarte en witte steentjes. Telegraphisch bericht wordt bij eventueele ontdekking ingewacht bij de politie te Baden. Tot lid van den gemeenteraad te Noord- wijk is gekozen de heer J. Hoogeveen met 104 stemmen tegen 67 stemmen op den heer P. Hoogendam. In een gisterenmiddag gehouden plech tige. openbare zitting der arroud.-rechtbank te 's Hage werd de heer mr. A. N. baron De Vos van Steen wijk, laatstelijk subst.-officier van justitie te Rotterdam, geïnstalleerd als subst.officier. Als eene bijzonderheid verdient ver melding dat in de Ketelstraat te Schiedam een kastanjeboom, die geheel ontbladerd is in bloei staat. SC.) In een logement in de Raamstraat te Rotterdam is, naar de N. R. Ct. verneemt, door de politie in hechtenis genomen een Franschman, die verdacht wordt zijnen pa troon eene som van 10,000 frank ontstolen te hebben. Van die som werd het grootste gedeelte nog bij hem gevonden. Gisterenmorgen om negen uur had te Rotterdam een treurig ongeval plaats. Een machinist-leerling van de reederij van den heer Joh. Smit, wilde zich aan boord bege ven van een boot die reeds in beweging was, viel in het water en kwam in aanra king met de raderkast die hem het hoofd verbrijzelde. De ongelukkige was terstond dood. Bij de gisteren te Kralingen gehouden harddraverij, werd de prijs 1'200 behaald door Prins (bruiue ruin), eigenaar de heer P. Smit jr. te Rotterdam, bereden door den pikeur P. Van Santen, en de premie door het paard Victoria (bruine merrie) eigenaar de heer C. M. Oppelaar te Koudekerk, pikeur B. W. Schippers. Een werkman te Haarlem heeft dezer dagen op verschillende tijden en tegen ver schillende prijzen aan drie ingezetenen ieder verkocht een kistje, naar den uiterlijke» schijn van zeer oude da^teekening en vol gens de daarop aanwezige letters ui gebruik geweest zijnde bij het waterschap der llonds- bossche en Duinen tot Petten. Later bleek dat de verkooper die kistjes zelf had ver vaardigd van oud hout en daaraan de waarde van ^antiquiteit" iii het geheel niet toe komt. Te Amsterdam zijn 24 personen naar den procureur-generaal verwezen, beschuldigd van op 26 Juli in de Lindenstraat en op de Lindengracht bij de ongeregeldheden aldaar, de politie met steenen geworpen te hebben. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht B. J. O., een 24- jarige Duitscher, geboren te Fontlage in Pruisen, laatst wonende te Oude Wetering. Sedert zijn 17de jaar had hij zich in Neder land gevestigd en wel als bediende bij den koopman in manufacturen S. te Oude Wete ring. In 1884 ging hij er toe over zaken voor eigen rekening te doen en vestigde hij zich derhalve zelfstandig. De ongunstige toestand van handel en nijverheid, die zoo vele slachtoffers gemaakt heeft, deed ook zijn invloed op O's zaken gelden; zijn win kel ging al meer en meer achteruit, en in het begin van dit jaar staakte hij zijn be drijf geheel. De nood stond voor de deur, en O. nam nu zijne toevlucht tot misdaad. Hij schreef nl. aan verschillende handelaren te Amsterdam briefjes, welke hij ondertee- kende met den naam van te Oude Wetering wonende manufacturiers, en waarin hij goe deren bestelde. Sommigen liepen in den val, anderen niet. Onder de eersten behoorden zij die niet de voorzichtigheid hadden te in- formeeren naar de voorgewende bestellers, tot de laatsten zij die dit wel gedaan had den. De goederen die door O. aldus waren buit gemaakt, werden door hem verkocht; door de opbrengst voorzag hij in zijne be hoeften. Spoedig kwam evenwel de justitie een woordje medespreken. O. werd gearres teerd, en na een gerechtelijk onderzoek ver scheen hij gisteren ter zitting van het hof, waar de bedrogen en de bijna bedrogen win keliers en eenige hunner bedienden, geza menlijk twintig getuigen optradenom het hof de overtuiging van bekl. schuld te schon ken. Eene volledige bekentenis werd door hem afgelegd. Het O. M. eischte, bij monde van den adv.-gen. mr. Jolles, eene gevan genisstraf voor den tijd van 2 jaren en eenige geldboeten. De verdediger, mr EugèneGom- pertz, wees het hof op eenige voor den bekl. gunstige omstandigheden. Eenige bedienden van het Hotel du Passage op de Prins Hendrikkade te Am sterdam hebben in den nacht van den 27sten Sept. 11. mishandelingen te verduren gehad van een viertal mannen, die zich in be schonken toestand in den Passage bevonden. Een van de bedienden, de portier v«n het hotel, is in den afgeloopen nacht overleden naar men zegt aan de gevolgen der mishan deling. Het lijk is door de politie verze geld. De daders zijn bij de politie bekend. Van Terschelling wordt i. d. 3 Oct. gemeld: Eergisteren deed de stoamschelpen- zuiger Be Tyd weder eenen tocht naar de Lutine. De gewone zuighuis was verlengd met eene gutta-perchabuis, welke in 't ge heel ongeveer f 1000 kostte. Nadat men een uurtje gewerkt had, liet de nieuwe buis los, geraakte in 't zand en de neergelaten duiker bevestigde er een ketting aan, maar kon slechts een gedeelte ophalen; de rest ligt thans onder 't zand. 't Weer is thans hoogst ongunstig om op het wrak te werken; in allen gevalle zal men de gewone huizen moeten verlengeu om tot de gewensche diepte te kunnen komen. Men schrijft aan de N. R. Ct. uit ReenenAls een voorbeeld hoe onverstan dig dikwerf aan bedelaars aalmoezen worden uitgereikt, diene het volgende: Een werkman aan eene der fabrieken te Veneiulaal geraakte eenige jaren geleden met eeu arm tusschen de machine, met het ge volg dat hem dat lichaamsdeel moest afge zet worden. Dewijl hij niet meer in staat was het gewone werk te verrichten bood de directie den verminkte een baantje aan, hetwelk gemakkelijk was waar te nemen. Hij bedankte echter daarvoor en gaf de voorkeur aan bedelen. De ongelukkige man met één arm kwam spoedig in beklag, en mild stroomden de aalmoezen niet alleen uit Venendaal, maar ook uit de naburige plaatsen. Thans is de man met één arm een burger, die er warmpjes inzit, en al zijne kinderen hebben een goed bestaan. Niettegenstaande iedereeD daarvan over tuigd is, wordt o. a. te Reeuen nog altijd !aan dezen bedelaar geofferd. Te Hoenderloo, onder Apeldoorn, is het circa 1U IIA. groote dennenbosch van den heer London te Amsterdam afgebrand. Dinsdagavond ontstond er te Vlissingen een binnenbrand, die schromelijke gevolgen had kunnen hebben. In de woning nl. be vonden zich 6 kinderen geheel alleen, toen eene petroleumlamp ontplofte en begin van brand deed ontstaan. Door aan twee kanten van het gebouw de ruiten in te slaange lukte het aan een paar politiedienaren eu eenige andere personen binnenshuis te dringen en de kinderen ter hulpe te snellen. De brand was daarop spoedig gebluscht. De oudste bewoner van Oudheusden, de heer J. Van Herwaarden, oud-kapitein der lleusdensche stoomboot, die thans 98 jaren telt, hoopt op 4 Nov. a. s. voor de derde maal zijn zilveren bruiloft te vieren. Dat hij buitengewoon sterk van lichaam is geweest, blijkt wel hieruit, dat hij nog in de vorige week op een stukje land, het welk hij tot zijne afleiding bebouwt, op één dag 1| mud aardappelen heeft gerooid; ook ziet hij niet op tegeu eene wandeling van twee uren gaans. Zijne zuster, mej. de wed. Koning te Heusden, 3 jaar jonger, is niet minder kras voor haar leeftijd. B. v. Z.-ll. en Gr. '9GK/IVEXIIAGE. Door Z. M. zijn benoemdtot subst. officier van justitie bij de arrond-rechtbank te Zlerikzee, mr. J. P. VanOuteren, thans subst.-grillier bij de arrond.-rechtbank te Rotterdamtot subst.-griffier bij de arrond.- rechtbank te Rotterdam, mr. B. VV. F. Kronenberg, advocaat, levens beëedigd klerk ter griffie van de arrond.-rechtbank teZutphen, wonende te Deventir; tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Gravenhage, voor de kantons Leiden en Alphen, ter standplaats Leiden, mr. H. J. Van Lulofs Umbgrove, advocaat, procureur en candidaat-notaris te Zutphen; en tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Rotterdam, voor de kantons Rotterdam n°. 1 en Schoonhoven, mr. B. Van Eeten, advocaat en procureur te Hee renveen. Door Z, M. is, met ingang van den 11 den October a. s.de luit. ter zee 1ste kl. G. 11. Thomassen h Thuessink van der Hoop, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen; en de luit. ter zee 2de kl. VV. P. A. M. Kluit bevorderd tot luit. ter zee 1ste kl. BUlTENLAiNDSCHE BERICHTEN. BËLGIE. De koning der Belgeu is uit Engeland te Ostende teruggekomen. Het bericht omtrent eene te verwach ten werkstaking te Charleroi wordt tegen gesproken. De detacheerin^van een bataljon infanterie uit Namen is alleen geschied ten gevolge van den bouwvalligen staat van eene der kazernes aldaar. EN GELil NIL De algemeene raad van den sociaal- democratischen boud heeft gisteren een ma nifest uitgevaardigd, waarin wordt verklaard dat de nood onder de Londensche werklie den, die geen arbeid kunnen vinden, groo- ter is dan het vorige jaar. De werkeloozen worden uitgenoodigdzich te voegen bij den optocht, van den lord-mayor op 9 Novem ber a. s., en aldus aan het land te toonen, in welken wanhopigen en gevaarlijken toe stand zij zich bevinden. Te Glountenanfiuaneniet ver van King Williamstown, graafschap Cork werd Maandagochtend door een bende //moonligh ters" een afschuwelijke daad verricht. De slachtotfers zijn twee jonge meisjes, de doch ters van een geachten pachter, Daniel Jones genaamd. De bende wist het woonhuis bin nen te dringen en eischte van de beide meisjes die op het gerucht kwamen aan- loopen, de overgave van een geweer. Toen de moedige meisjes dit weigerden, werd onmiddellijk en zonder voorafgaande waar schuwing op haar geschotenwaarop de laffe moordenaars de vlucln namen. Beide meisjes werden gevaarlijk gekwetst. Kate, de oudste kreeg een schot in 't hoofd boven het rech teroog: zij ligt op sterven; terwijl Bridget, haar zuster, ofschoon minder ernstig gekwetst, een gevaarlijke kogelwond in den arm ont ving, zoodat men wanhoopt haar in 't leven te behouden De misdaad heeft de algemeene verontwaardiging opgewekt De Baity News verneemt uit Peters burg, dat 80 Russische officieren bevel heb ben gekregenzich gereed te houden om naar Bulgarije te vertrekken. In regeerings- kringen verwacht men elk oogenblik het bericht van den val van het regentschap te Sofia. F 3t A.N Kfc&IJ K. De Fransche minister van financien, Sadi Carnot, weigert de door de begrootings- commissie aangenomen inkomstenbelasting tot een wetsontwerp omtewerken; hij eischt dat de commissie zelf het ontwerp maar zal verwerken. Mocht dan de kamer het ont werp aannemen, dan zal hij zijn ontslag in dienen. De reis van den heer Granet, minister van de posterijen en de telegraaf in Frankrijk, naar Brussel, heeft, volgens La Nation ten doel het instellen van eenen telephoon- dienst, niet slechts tusschen Parijs en Brussel, maar waarmede tevens Amsterdam, Hamburg, Berlijn en Londen verbonden zouden worden. De medewerking der verschillende regee ringen is reeds toegezegd. La Nation zegt dat de minister van oorlog een onderzoek heeft doen instellen naar twee incidenten, waarbij de Fransche vlag beleedigd werd. Te Saint Justin (Lan- des) o. a. had een gepensioneerd generaal een driekleurige vlag verscheurd, waaraan het zinnebeeld der republiek gehecht was. Het andere geval is minder gewichtig. Uit Tonkin wordt getelegrafeerd, dat hel escorte, dat de Fransche leden der grens regelingcommissie vergezelt, toen het den 19den Aug. de Roode rivier weder opvoer, op vijftien kilometers afstand van Lao Kai door zeeroovers, die de beide oevers bezet hadden, aangevallen werd, waarbij twee offi cieren, zes soldaten van het vreemden-legioen en vijf Tonkineezcn gedood werden. De Fransche commissie is naar Lao Kai terug gekeerd. Daar de Chineesche gedelegeerden gewei gerd hadden, hun Fransche collega's te vergezellen, meent men, dat zij van den aanval geweten hebben, dus verraad pleegden. Uit Hué zijn te Parijs aangebracht 14 kisten met gouden munten en baren zilver, ter waarde van 9 millioen, door de Fran- scben in Anam buitgemaakt. De koning en koningin van Grieken land vertoeven sinds Zaterdag te Parijs, waar zij circa veertien dagen denken te blijven. De graaf van Parijs is te Manza aan gekomen en werd door den koning en den kroonprins ontvangen. Des avonds werd een diner te zijner eere gegeven. De koning ver gezelde den graaf naar het station, waarop Z. K. H. naar Milaan vertrokken is. De hertog van Chartres wordt met zijn familie te Parijs verwacht. De hertog van Alengon heeft zich te Boston-Fields, in de omstreken van Canter bury, gevestigd. Binnenkort wordt te Parijs de aange kondigde kattententoonstelling geopend. Het publiek is er zeer mede ingenomen, wellicht omdat Parijs het grootst aantal katten her bergt. Iu de nabijheid der markten ziet men groote scharen katten, die de ratten verdelgen en van den afval leven. De be kende tenor Duprez onderhoudt op zijn kos ten honderden katten. De prefektuur van politie houdt er een groote kattenkolonie op na, welke met vleesch en melk gevoed wordt en onder opzicht van een 70jarige vrouw staat. Te Vierzonwaar de werkplaatsen der jSociété Frangaise" geopend werden na de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2