NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABOSKEIWEHjT: Vrijdag 8 October 1886. - N°. 237. ADVERTENTIES: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. IM'ze du ii ra ut verschijnt dagelijks, behalve op ïoii- en Feestdag e n.j Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per maanden 1.60. Prijs per \iiiiinier 10 Out. 200» Jaargang. Van 6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, a contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Seheepmakerssteeg 6. Stads-Bericliten. PATSFJTBS-ABEM. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be# stuur der gemeente LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde palentbladen voor de wijken VII, VIII en IX benevens de restanten, over hel dienst jaar 1886/7 hij het college van Zetters, in een der verlrekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op Woensdag 6 Donderdag 7, Vrijdag», Zaterdag», Maandag 11 en Dinsdag 13 October c. k. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onalgehaalde palentbladen Ier uitreiking moeien worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaat- sing in de Leidsche Courant. De Rurgeineesler voornoemd, DE KANTER. Leiden, 5 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis le. dat de passage over de Zijlpoortsbrug. op aanstaanden Maandag en Oinsdag II en 12 October, voor rij-en voertuigen zal zijn afgesloten 2e. dal hel Si «faus- brüsje, in de Oude Vest, van Vrijdag 8 tot Vrijdag 22 October aanstaande, voor de passage geliecl zal z|jn af gesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 6 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien art. 8, Ie alinea der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95), tot regeling van hel toezicht hij hel oprichten van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen ver oorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dal door hen op heden vergunning is verleend aan J. J. VAN DIJK en rechtverkrijgenden, lol het plaalsen van een locomobile van 8 paarden kracht Ier vervanging van de Ihans bestaande van 3 paardenkracht in het perceel Van der Werfslraal 17. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTEK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 7 October 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente LEIDEN; Gelet op art. 201 der Algemeene politie verordening van tien 6en November 1879, waarbij wordt bepaald, dal ten minste twee maal in hel jaar, en wel eens in hel voor-en eens in het najaar, op kennisgeving van Bur gemeester en Wel houdersschoorsleenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Noodigen de ingezetenen uil aan de bedoelde reiniging van schoorsleenen en stookplaatsen gevolg le geven. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Buigemeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester, E. KISTSecretaris. Leiden, 7 October 1886. STADSNIEUW». Benoemd tot gemeentegeneesheer te Rijswijk de heer J. Endtz, arts en adsistent in het Academisch Ziekenhuis alhier. Alhier werden gisteren aangehouden twee minderjarige personen, die hun werk er van maakten om ten koste van anderen onderkomen te verkrijgen. Heden zijn zij op transport naar hunne woonplaats gebracht. Door de politie alhier is een einde gemaakt aan een in de laatste dagen op de stiaten alhier vertoond schandaalen wel door zekeren K. als landlooper, te beschou wen, en hem naar aanleiding daarvan te doen opzenden naar de gevangenis te 's Hage. Door de politie alhier is tegen een niet alhier wonend persoon proces-verbaal opgemaakt wegens misbruik maken van vertrouwen tegenover zijn patroon, zoo ook tegen iemand die zich heeft schuldig ge maakt aan oplichting van eenen gouden ketting ten nadeele van een goud- en zilver kashouder alhier. Te Amsterdam wordt gevestigd de „Nedeilandsche Landbouwbank" met een kapitaal van zes millioeu gulden, verdeeld in dertig duizend aaudeelenieder groot twee honderd gulden. Voorloopig zal alleen nog de eerste serie van vijftien duizend aandeelen worden uit gegeven Inschrijvingen worden onder anderen aan genomen en inlichtingen en circulaires ver strekt, bij de Leidsche bank (de heer H. F. C. Gerlings) van Dinsdag 12 October tot en met Dinsdag 19 October 1886 van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur. We ontvingen heden het jaarverslag van de vereeniging van gepensionneerde on derofficieren en minderen van het Neder- landsche leger. De Eere-commissarissen, de heeren Engel- vaart, Coeuen en Enderlein hebben de ad ministratie gecontroleerd en geverifieerd. De commissie heeft van dezen belangrijken arbeid kennis genomen en van de belangrijke uit breiding, welke de vereeniging al gaandeweg heeft verkregen Van Leiden waren ter algemeene jaarlijksche vergadering tegen woordig de heeren T. Bik, voorzitter der afdeeling Leiden, en 11. De Boer (sergeant- onderwijzer) commissaris der afdeeling Leiden. Een brief waarin de heer pastoor J. W. Brouwers te Bovenkerk, beschermer en lid van verdienste, van zijne onvermijdelijke af wezigheid kennis gaf, bevatte de verklaring dat schrijver zich, als een trouw soldaat, geheel ter beschikking der vereeniging stelde, om zoowel door het woordmet de pen als anderszins voor hare belangen zooveel mo gelijk te strijden. Door den heer L. Zeiler, algemeen voor zitter, werd verslag uitgebracht over het boekjaar J 885 86. Het aantal gewone ledendie zich aan sloten, bleef nagenoeg hetzelfde, doch het aantal afdeelingen verminderde. De toetreding van beschermers en dona teurs was niet in die mate dat verslasgevers de verklaring van 't hart kan „dankbaar en tevens voldaan". Als reden daarvan is op te geven dat in de meeste afdeelingen niet voldoende met circulaires werd gewerkt. Toch hebben verslaggevers nog ruim stof itot tevredenheid wanneer ze 't oog wenden naar andere instellingen die, in stede van I vooruit te gaanin bloei afnemen. Het I aantal correspondentschappen is sterk toe genomen. Als legaten kan o. a. vermeld worden een ten bedrage van f 5000 van den heer D. A. Petter, gepensioneerd luitenant-kolonel te Dieren. De toetreding van officieren in actieven dienst gaat steeds vooruit. Het aantal do nateurs bedraagt nu reeds 700 en men vleit zich met de hoop dat eenmaal een tijdstip zal aanbreken, dat het eene uitzon dering is indien een officier geen donateur is, even goed als eenige hh. correspondenten er in geslaagd zijn, alle officiereu in hun garnizoen tot toetreding te bewegen. Bij voortduring moeten verslaggevers de toenemende belangstelling bewonderen van de categorie actief dienende onder officieren en minderen. Ongeveer 2900 onder officieren en minderen steunen de vereeniging als do nateur. Het cijfer der uitgereikte onder steuningen bedroeg dit boekjaar het niet onaanzienlijk bedrag van f 11,703 85. Voor de uitkeering (2 maal per jaar) ko men in aanmerking: lste. De veteranen boven de 65 jaar, en de blinden die, ongeacht hun leeftijd, niet voldoende in hun onderhoud kunnen voor zien. 2de. De weduwen en leden der vereeni ging, die nog onverzorgde kinderen te hun nen laste hebben 3de. De invalieden, die ongeacht hun leeftijd, niets meer kunnen verdienen. Als voorbeeld tot navolging is het wel licht nuttig te vermelden, dat in het vorige jaar te Nijmegen eene afdeeling van „Het Metalen Kruis" werd ontbonden en het saldo in kas aan deze vereeniging werd overge geven. De ontvangsten waren dit jaar iets min der dan het vorige jaar, door een mindere opbrengst van toevallige baten. De geregelde bijdragen echter namen toe. Dat de vereeniging getracht heeft zich een orgaan te scheppen, door middel van het Militair Blad, blijkt hoe langer hoe meer eene gelukkige gedachte te zijn geweest. Door bet zuinig beheer en de goedkoope in richting der administratie blijkt o. a. ook weer overtuigend dat het niet altijd een vereischte is, dat mannen van vermogen aan het hoofd slaan, zooals eens van zekere zijde beweerd is. De rekening en verantwoording sluit met f 14313.18 aan ontvangsten en f 13896.75' aan uitgaven en dus met een batig saldo FEUILLETON. 81.) Ik geloof nog niet, dat de politie ons op het spoor is. Sedert Wagner u voor dood heeft laten liggen, is hij naar eene afgele gene plaats ontvlocht en bekommert hij zich niet meer om ons. Ik heb er niets tegen, om ons uitstapje naar „Hoogland" te wagen, en daar heerlijk, in vrede en overvloed, te leven, ten minste, als alles wat gij verteld, waar is." „Alles is waar, en voor er nog eene maand verloopen is, zal ik daar de noodige voorbereidselen voor uwe ontvangst gemaakt hebben. Zoodra ik over het noodige geld kan beschikken, zend ik u de noodige mid delen om uwe schulden te betalen en u behoorlijk uit te rusten. Gij gaat dan in een voornaam hotel wonen, want gij moet niet als eene arme schoonzuscer bij mij ko men. Door eene onlangs verkregene erfenis van een rijken oom in Spanje hebt gij een behoorlijk jaarlijksch inkomen, en gij komt mij alleen bezoeken, omdat ik de eenige bloedverwant ben, dien gij nog hebt. Zult gij dat alles onthouden, Nita?" „Heb ik ooit iets vergeten, wanneer het mijn eigen belang gold? vroeg zij. liet is de eerste maal, dat mij de gelegenheid wordt aangeboden, eene groote dame te worden. In weerwil van mijne schoonheid en mijne bekwaamheid was ik nog nooit in de gele genheid, dit kapitaal voordeelig te beleggen. Uwe schuld is het niet, want gij kondet nauwelijks voor u zeiven iets doen. Soms denk ik, met eerlijkheid en rechtschapenheid waren wij verder gekomenmaar gij moet van uw geboorte af een spitsboef geweest zijn, anders zouden de lessen mijner moeder niet in zulk eene vruchtbare aarde gevallen zijn." „Houd op met uwe zedepreêken. Zorg nu maar, dat gij de koe bij zijne hoorens vat. En nu, vaarwel! Ik weet een klein huisje dicht bij het stranddat aan eene weduwe toebehoort, die het gedurende de zomermaanden verhuurt. Daar zal ik Dora brengen, tot haar vader pogingen aanwendt, om zich met ons te verzoenen, want Bran don kan niet lang zonder zijne dochter leven Tracht u intusschen zoo verborgen mogelijk te houden. Als gij dan uit uw somber gewaad als een in 't zonlicht schitterende vlinder te voorschijn komt, zal men te min der in de voorname, met diamanten versierde Donna Juanita Mendoza, de voormalige Nita Roy herkennen." „Vaarwel, broeder, maar wees zoo goed, uwe plannen zoo spoedig mogelijk uit te voeren en mij alles te zenden, wat ik voor het begin van een gelukkiger leven noodig heb." Zoo scheidden de waardige vrienden, waar van de eene een gewetenlooze losbol, de andere iemand zonder eenige beginselen was. Beiden hadden het geluk gehadeen zorg vuldig onderricht genoten te hebben, indien de boosheid niet eene levensbehoefte voor hen geworden was. Roy was de werkelijke naam van Men doza, en hetgeen hij op den bewusten avond van zijn broeder had verhaald, was de ge schiedenis van zijne eigene daden. Hij had het toen als het beste beschouwd, om over zijne halve zuster het stilzwijgen te bewaren, daar hij toen nog nog niet wist, welke rol hij haar in het drama zou laten vervullen, een drama dat hij reeds ontwierp, toen hij den indruk waarnam, die zijn sprookje op het teergevoelige hart van het arme kind maakte, dat hij tot zijn slachtoffer had verkoren. In sommige oogenblikken gevoelde hij eenig berouw en nam hij zich voor om het bedrog te doen ophouden en Dora uit liefde te huwen. Misschien was hij aan dit voor nemen tiouw gebleven, indien latere gebeur tenissen hem niet hadden bewezendat al zijne goed overlegde plannen slechts ddarop uitliepen, dat zij hem eene hulpelooze vrouw bezorgen, die bijna geen vermogen bezat. Inplaats van zich naar Luschingburg te begeven, waar Brandon veitoefde, voer hij naar een afgelegen plekje aan de zeekust, dat bij een zijner vroegere uitstapjes zijne opmerkzaamheid had getrokken. Een sierlijk huisje, door het dichte loof half verborgen, scheen als voor hem geknipt te zijn. Juf frouw Barstow, de eigenares van dit kleine zomerverblijf, verhuurde hem gaarne de le dig staande kamers, die zij den volgenden dag in gereedheid beloofde te brengenen waarvoor hij de huur een week te voren betaalde. Des avonds laat kwam hij weer te „Hoog land" aan en tegen middernacht wierp hij door de jalousiën van Dora's venster een briefje, dat hij bij juffrouw Barstow had geschreven. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1