at-1 W32 m aa mm mrz o as Badgasten te Scheveningen. Seizoen 1876 3016 badgasten, 296 dienstboden; 1877 3808 b., 149 d.; 1878 3706 b., 101 d.j 1879 3833 b., 120 d.; 1880 4690 b. 282 d.; 1881 4195 b., 281 d.; 1882 4891 b., 370 d.; 1883 5596 b., 427 d.; 1884 5838 b., 486 d.j 1885 5313 b 409 d.; 1886 6291 b., 712 d. Door den waterschout te Schevenin gen is, krachtens art. 395 van het nieuwe strafwetboek, dat gewelddadige aanranding van den schipper aan boord door een sche peling op zee gepleegd strafbaar stelt, pro ces-verbaal opgemaakt tegen een matroos van de Scheveningsche vloot, die in volle zee den schipper Harreveld te lijf ging en andere schepelingen mishandelde. Woensdag a. s. zal de gemeenteraad van Delft over de vervulling van de vacature van directeur der Indische instelling beslissen. Gisterenmorgen omstreeks 7 uur had te Delft mej. S. wonende aan het Oude Delft, het ongeluk bij het openduwen van het raam harer woning uit de derde ver dieping te vallen Met gebroken ruggegraat werd zij hare woning binnen gedragen. Een jongen, die zich ter hoogte van liet Schoonhovensche Yeer meteen roeibootje in de Lek bevond, had het geluk dat een zalm bij hem aan boord sprong. De jongen wist den weg om de zalm voor een aardig prijsje van de hand te doen. Een voortvluchtig infanterie-soldaat, te Amsterdam in garnizoeumet wiens op sporing men zich sedert eenige dagen on ledig houdt, daar hij zich aan desertie en vermoedelijk ook aan diefstal heeft overge geven, werd gisterenochtend ontdekt in eene geringe slaapstede in de Hasselaarsteeg. Daar wist hij echter met achterlating van zijne wapens zijn vervolgers te ontkomen, en ont snapte door het dakvenster. Van het gisteren uit Amsterdam te Deventer teruggekeerde eskadron hussaren heeft gisteren middag de opperwachtmees ter zich door een pistoolschot van het leven beroofd. De ongelukkige overleed na een uur lijdens. Hij laat eeiie weduwe met twee kinderen achter. (Zutf. Ct.) Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar zijn van Amsterdam naar New-York vertrokken 2190 landverhuizers. De heeren dr. A. Couvée en dr. A. De Niet, adsistent-geneesheeren in het Bui tengasthuis te Amsterdam, zijn op verzoek eervol uit die betrekking ontslagen. In hunne plaats zijn benoemd de heeren dr. P. K. Bentfort en dr. P. E. C. Koch. Ten behoeve van de Kon. Ned. marine te Amsterdam worden plannen ontworpen voor eene volledige bakkerij aan boord van de nieuwe Nederlandsche oorlogsschepen, waarin, zoowel voor het volk als voor de officieren, zal gebakken moeten worden. Als adviseur wordt geraadpleegd de tech nische redacteur van de Bakken Ct., de heer Geert De Jonge. De Heldersche Ct. spreekt het bericht tegen als zou de brievenbeste.lei G. in 't plantsoen te Helder zijn aangevallen en wel om de tamelijk afdoende rede dat de be trokken besteller zelf van niets weet. Gisterenochtend te 10 u. 42 min. kwam het koninklijk gezin met gevolg op het Loo aan, om daar tot einde December te' verblijven. Iemand die zich waarschijnlijk eene uitrusting heeft willen aanschaffen, heeft te Arnhem een aantal personen van hun te drogen gehangen waschgoed beroofd. De politie tracht hem op te sporen. De Arnh. Ct. pleit voor de afschaf fing der vóór tien jaren hier te lande inge voerde telegramzegelsdie toch schier door niemand gebruikt worden, en welker bestaan en nut voor velen zelf6 twijfelachtig is. Donderdagnamiddag werd door arbei ders in eene weide onder Bemmel een hoog bejaard man in zieltogenden toestand gevon den, wiens naam of woonplaats aldaar niet bekend was. De ongelukkige, die tusschen de 70 en 80 jaren oud wordt geschat, en wiens beroep zou bestaan in het venten van kleine artikelen, werd naar eene nabij ge legen landbouwerswoning overgebracht, waar hij den laatsten adem uitblies. Men schrijft aan de Standaard uit Maas en Waal dd. 30 Sept.: Dat de toe komst voor den landbouw niet rooskleurig wordt, blijkt wel uit de verpachtingen en verhuringen van bouwlanden gedurende de laatste weken. Ook in de Betuwe deden de publieke verpachtingen aanzienlijk lager som men. Een groot stuk bouwland, toebehoo- rende aan de diaconie der Ned. Hervormde Kerk te Beesd, daalde van f420 pacht in de 6 vorige jaren op f 290; een ander per ceel van f 160 op f 104. Hier en daar werd zelfs voor goede bouwakkers in 't geheel geen huur geboden, zoodat de eigenaars te gen wil en dank gedwongen werden ze zelf in cultuur te houden. Weilanden blijven meer in prijs, ofschoon het te verwachten is, met 'toog op de al dalende veeprijzen, dat ook in deze de pachten verminderen zullen. Uit Kampen schrijft men aan het flbl. dd. 29 Sept. Door den vrij hevigen wind uit het W. en NW. is de IJsel voor deze stad, sedert gisteren, ongeveer 75 cM. ge wassen. Vele der aan den rechteroever ge legen uiterwaarden zijn ondergeloopen en van eenige landerijen is een aantal oppers hooi weggedreven. Een Harderwijker viscli- schuit is hier aangebracht, waarvan de mast bij een stormvlaag op de Zuiderzee gebroken en overboord geslagen is. De landbouwer G. J. P. te Oldebroek is Donderdag door het kantongerecht van Kampen, wegens overtreding der gemeente verordening op het rijden met snel wieiers, veroordeeld tot f 2 boete en verbeurdverkla ring van de vélocipède. Het bleef dus over eenkomstig deu eisch. Bij gelegenheid der kermis te Scharen- dijke miste iemand van Ellemeet eerst zijn portemonnaie en later zijn horloge met gou den ketting. Tot nu toe is alle zoeken naar de verloren zaken vergeefsch geweest. Door de politie te Leeuwarden is proces-verbaal opgemaakt tegen een 15-jarig meisje, dat bij onderscheidene banketbakkers aldaar taarten enz. op naam van gegoede ingezetenen bestelde, die den volgenden mor gen moesten worden bezorgd, en dan voor hunne rekening andere lekkernijen zonder betaling medenam en zelve verorberde. De officier van justitie le Heerenveen heelt Donderdag 5 jaar gevangenisstraf ge- eischt tegen een 18jarig meisje van Drach ten, wegens moedwillige brandstichting in het huis en poging tot vergiftiging vau hare voormalige meesteres. Te Middelburg is Donderdag tegen eene boerin uit de gemeente Grijpskerke proces-verbaal opgemaakt wegens het verkoo- pen van natuurboter, die met andere bestaud- deelen was vermengd, vermoedelijk met ossevet. Zooals men weet, wordt dit feit in het nieuwe Wetboek van Strafrecht straf baar gesteld met gevangenis van ten hoogste drie jaar. Men maakt aan De Tijd de opmer king, dat ten gevolge van de intrekking der degradatie, uitgesproken bij het vonnis der beide veroordeelde cadetten, betrokken in de bekende zaak van het cadettenkamp te Teteringen, hun benoeming tot officier kort na hun ontslag uit de gevangpnis (25 Nov. a. s.) kan worden tegemoet gezien, zoodat hun carrière, welke door het vounis van den krijgsraad vernietigd was, voor de toekomst niet gebroken is. Te Holt-Bleiik ontstond gisterenmid dag bij den landbouwer Jakobs door eene onbekende oorzaak brand. Bij het afzenden van het bericht stonden elf huizen in lichte laaie vlam. Reeds was veel vee en inboedel verbrand. Te Maastricht had gisterennamiddag eene belangrijke bekeuring plaats. Door den heer B. altlaar werden drie lusten ontvangen, komende uit Duitschland, die gedeclareerd werden als camphine in te houden, doch bij onderzoek bleken met 84 tot 86 percent sterken spiritus gevuld te zijn. '8 ft K A LNII AftE. Door Z. M. zijn tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd de heeren jlir. mr. T. A. J. Van Ascli van Wijck, burgemeester der gemeente Amers foort, en jhr. W. Van Loon, secretaris van deu raad van administratie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Door Z. M. is, aan C. E. Perk, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur gemeester van Anna Paulowna. Door Z. M. is aan mr. M. A. Kluppel, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ont slag verleend als griffier der arrond. recht bank te Alkmaar. Door Z. M. zijn, met ingang van 1 November 1886, benoemd tot adjunct ijker der maten en gewichten J. G. Berck en J. M. M anders. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de com mies der posterijen van de tweede klasse C. Koens zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Utrecht. De luit. ter zee 1ste kl. J. Van Brakel Schimmel en de off. v. adm. 2de kl. C. M. Krul worden met 6 dezer op non-activiteit gesteld. BÜITEiNLAxNDSCHE BERICHTEN BËLftIË. De koning is gisteren uit Baden-Baden te Brussel, teruggekomen en onmiddellijk naar Ostende vertrokken. Hij zal zich waar schijnlijk naar Engeland begeven. KA' ft KL A A L>. Volgens den correspondent van de Times te Madrid, werd Dinsdag niet éen, maar zijn dertig dynamietpatronen of bom men gevondenvastgemaakt aan het tralie werk van een keldervenster in het gebouw waarin de kapitein-generaal van Madrid zijn hoofdkwartier heeft. Zij waren van lonten voorzien; de kelder ligt onmiddellijk onder de kamer van generaal Pavia. De Times verneemt van zijn Peters- burgschen convspondent dat de Russische regeering nog niet bepaald eene keus heeft gedaan omtrent den candidaat voor den Bulgaarschen troon, maar zij begunstigt als zoodanig den hertog van Oldenburg. Aan de Daily News wordt gemeld uit Sufia, dat de Bulgaarsche regeering voor nemens is aan de groote mogendheden eene circulaire te doen toekomen, waarin de ne telige toestand des lands uiteengezet en om raad gevraagd zal worden. De hertogin van Marlborough woonde dezer dagen een door de „Primrose (Sleutel bloem) league" georganiseerde buitenpartij 1e Clialfont Grove, in St. Buckinghamshire, bij, en hield een toespraak waarin zij de Iersche troebelen ter sprake bracht. Zij verklaarde tijdens den hongersnood Ierland bezocht te hebben en geld en ondersteuning te hebben uitgedeeld. Die mededeeling geschiedde niet om zich over die daad te verhoovaardigen maar om iu een vergelijking te treden met Pamell, die geld iu Amerika liet inzamelen en daarmede geen arme Ieren hielp, maar voedsel gaf aan de rebellie tegen de autori teit van de koning en het parlement. Te Belfast is het nog altijd niet rustig. Woensdag 11. begonnen een aantal werklie den van beide partijen elkander weder met steenen te werpen. De politie kwam tus- schenbeide, maar werd, zooals dat nu reeds zoo dikwijls gebeurd is, door beide partijen aangevallen. De militaire macht moest ten slotte de straat schoonvegen. Uit Sofia wordt aan de Standard ge meld, dat het ministerie in den kabinetsraad het antwoord heeft vastgesteld op Kaulbars nota; doch het besloot Stauiboulolf eerst naar Kaulbars af te vaardigen, ten einde de in trekking te verkrijgen van de beide eischen betreffende de invrijheidstelling van de staat kundige gevangenen en het uitstel der ver kiezingen. In een nienw gebouwd gedeelte van het Hópilal Saint-Louis te Parijs is een museum geopend, samengesteld uit eenige duizenden anatomische stukken in was, voor stellende alle huidziekten, waardoor de meuschheid bezocht wordt. De ex-Kbedive is thans te Parijs; hij is in het Grand Hotel afgestapt. D UIT8CII L AA O. Woensdag heeft keizerin Augusta haar 75sten jaardag te Baden-Baden, omgeven van haar gemaal en hooge bloedveiwanten, gevierd. De koning van België, de groot hertog van Saksen, prins Hendrik van Prui sen, de vorst van llohenzollem en Prins Lodewijk Wilhelm van Baden waren naar Baden Baden gekomen, om deel te nemen aan hel feest. In de dagbladen wordt in de meest vurige taal hulde gebracht aan de edele hoedanigheden van de grijze vorstin, wier geluk op dezen feestdag zeker niet weinig wordt verhoogd door de omstandig heid, dat haar bijna 90jarige echtgenoot nog in zeldzame gezondheid het jaarfeest van zijne gemalin mocht medevieren. Aartshertog Olto, de bruidegom van prinses Maria Josepha van Saksen, is Woens dagochtend te Dresden aangekomen. Hij werd aan 't station door den koning, de prinsen George, Erederik Augustus Johan George en Maximiliaan, alsmede door de geheele generaliteit, begroet. Ook de medeleden van het Oostenrijksch gezantschap waren aan wezig. De groothertog en de groothertogin van Toscane en de hertog van Genua waren den vorigen dag aangekomen. De Duitsche architecten Böckmann en Eude zullen voor Japan plannen maken van een parlementsgebouw en minsterie van justitie, en van eenige rechtbanken. 12 jonge Japansche architecten zullen te Berlijn ouder hun leiding komen studeeren. Talrijke groepen van Straatsburgers, die te Parijs woonachtig zijn eu indertijd voor Frankrijk geopteerd hadden, hebben zich 28 September naar het standbeeld van Straatsburg begeven om kransen daarop neer te leggen ter gelegenheid van de annexatie van Straatsburg aan Frankrijk (28 Septem ber 1684). Verscheiden leerlingen der Polytechnische School, van den Elzas afkomstig, legden ook een krans Deder. Het Tageblatt zegt, dat aan het Rus sische spoorstation een mijn is ontdekt, bestemd om te springen als de Czaar pas seerde. K l SL A A D. De Moskouer Zeitg. zegt, dat de door generaal Kaulbars te Sofia aangeslagen vast beraden toon bewijst, dat, hoe de diploma tie zich ook moge gedragen, de wil der leiders van Rusland9 lot onbuigzaam is in zijn besluiten en zich door niets op een dwaalweg zal lateü brengen. „Europa zal nu wel tot het inzicht gekomen zijn, dat men Rusland de plaats moet laten, welke het in Bulgarije toekomt. De Petersburgsche correspondent van de Daily News meldt dat een voornaam staatkundig persoon hem gezegd heeft dat de oorlog in den Balkan ditmaal weder uit gesteld wordt, daar de Russische regeering weet dat eene bezetting van Bulgarije door Russische troepen de geheele Oostersche quaestie heropenen zou. Rusland tracht nu zijne oogmerken in Bulgarije door andere middelen dan die van geweld te bereiken. RILft A St IJ E. Op bevel van den minister van oor log zijn vier der verdachten van deelneming aan de zamenzvvering tegen het leven van vorst Alexander, in Mei jl. te Burgas op touw gezet, tegen borgstelling op vrije voeten gesteld. De beide verdachte Montenegrijnen, voor wie de Russische consul persoonlijk borgstelling had aangeboden, blijveu echter in hechtenis. Vooral het leger in Bulgarije is zeer opgewonden over de houding van generaal Kaulbars. A AA DA. De Crowfeet Indianen in Canada heb ben groote gewelddadigheden bedreven. Een sterke afdeeling bereden politie is op hen afgezonden maar de hulp der militie zal waar schijnlijk moeten worden ingeroepen. LAATSTE KEHICIITKA. De heer mr. B. Van Roijen, onlangs benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Groningen, zal, wegens de aanneming van dit bezoldigd staatsambt, met de helft dezer maand aftreden als lid van de eerste kamer der staten-generaal voor Groningen. De verkiezing van een lid der eerste ka mer door de staten dier provincie zal in de gewone herfst vergadering van November a. s. plaats hebben. J. De K., te Brouwershavenis beden door het gerechtshof te 's Gravenhage tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld ter zake van diefstal van konijnen, gepleegd bij nacht op de aanhoorigheid van een bewoond huis en met behulp van inklimming. In de correctioneele terechtzitting van het hof stond vervolgens als appellant terecht de koopman in manufacturen W. L. te Wad- dinxveen, die door de Rotterdamsche recht bank was veroordeeld tot f 16 boete omdat hij in een herberg aan den surveilleerenden gemeenteveldwachter beleedigende woorden had toegevoegd. De bekl. ontkende de beleedigende woor den te hebben gesproken en zijn verdediger mr. D. S. Van Emden twijfelde aan de waarheid van het relaas en de getuigeuis van den veldwachter, te meer omdat in eersten aanleg door drie getuigen was verklaard dat zij, die mede in de herberg geweest waren, de woorden niet hadden gehoord. Pleiter geloofde dat in deze vrijspraak moest volgen en zag met vertrouwen 's hofs uitspraak te gemoet. De adv.-gen. mr. Bijleveld geloofde dat er geen grond bestoud om aan te nemen dat door den beambte in strijd met de waar heid was gerelateerd of dat diens verklarin gen door getuigen a décharge waren ont zenuwd. Hij requireerde mitsdien de beves tiging van het vonnis. GEMENGDE BERICHTEN. De nieuwe wet op de dronkenschap in Denemarken houdt o. a. volgend practi- sche artikel in: „De persoon, die in dronken toestand op den openbaren weg of in een openbaar lo kaal zal worden aangetroffen, zal per rijtuig naar zijn huis gebracht worden op kosten van den herbergier, die hem zijn laatsten borrel zal hebben gegeven". Het stoomschip Prinses Marie, vertrok 2 Oct. van Batavia naar Amsterdam. PER TELEGRAAF. MADRAS, 1 October. De mailbladen deelen mede, dat verwoestende overstroo mingen in het district Godavery hebben plaats gehad. Een groot aantal dorpsbewoners wil-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2