NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en ABONNEMENT: ADVERTENTIE N: Donderdag 30 September 1886. N®. 230. 200° Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. B IN i\' EN LAN DSCII EB E RICH TEN. DE BREID EENS EERLOOZEN. Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden i 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersslee®: Stails-Bericliten. PATEKTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be gluur der gemeente LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de ingevulde patenlbladen voor wijk VI, over hel dienst jaar 1886/7 bij het college van Zeilers, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeeule, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een lol drie uren en wel Dinsdag; 38, Woensdag 29, Donderdag 30 Sep tember, Vr(jdag 1 en Zaterdag 2 Oc tober e. k. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen Ier uitreiking moeten worden afgegeven aan de deuiwaarders der direcle betasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging doorplaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden, 27 September 1886. IINIV ER8ITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. II. Goudsmit, geb te Leiden, na verdediging van zijn academisch proefschrift, getiteld: /-/Verlies en vernieti ging van toonderpapier." MUZIEK, LETTEREN! EN KLUIST. Sterfdag (1885) van mevr. Kleine-Gartman. Geboortedag (1751) van Sheridan. Door de zangvereeniging der afdeeling Dordrecht der maatschappij ter bevordering der Toonkunst zijn in studie genomen: Handel, Herakles en Kreutzer, Nachtlager in Granada. Dr. W. Doorenbos, te Amsterdam, zal in den a. s. winter wederom om de 14 dagen lezingen houden. Strauss zal een operette „Salvator Rosa" compor.eeren. Het bestuur der maatschappij Caecilia bericht dat in de eergisteren gehouden alge- meene vergadering tot 1ste secretaris is be noemd de heer David Koning Jr., 2e secre taris (in de plaats van den heer Dan. De Lange, benoemd tot muziekdirecteur in de vergadering van 18 Juli jl.)t en tot 2e secretaris de heer J. F. Wedemeijer, wer kend lid. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft tot archivaris benoemd den heer J. C. Sin gels, predikant der Hervormde gemeente te Koog aan de Zaanmet het lot tegen dr. C. P. Burger te Leiden. Van het Maandblad in het belang der opvoeding van weezen is het eerste nommer verschenen. Het blad staat onder redactie van den directeur der Maatschappij tot op voeding van weezen in het huisgezin, den heer M. W. Scheltema Ez. en den heer D. Hendrikus Idsinga. De minister van staat, minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het rijks Prentenkabinet te Lei den gedurende de maand October a. s. voor het publiek zal gesloten zijn. Gedurende de maand Aug. is bij de rijkspostspaarbank ingelegd f 596,423.28 en terugbetaald f 833,901.596, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 262,521.65*. Aan het einde der maand Juli was ten name der verschillende inleggers ingeschre ven een bedrag van f 7,795,260.59, zoodat liet gezamenlijk tegoed der inleggers aan het einde der maand Aug. 1886 bedroeg f 8,057,782.27*. In den loop der maand Aug. werden 2882 nieuwe spaarbank boekjes uitgegeven; 741 werden geheel af betaald, zoodat er aan het einde der maand 131,158 in omloop waren. Tot rapporteurs voor het wetsontwerp tot regeling van de gemeenschap door elec- tnsche telephonen zijn gekozen de heeren: Sanders, Van Kerkwijk, Zaaijer, De Geer en Rutgers van Rozenburg. Blijkens bericht van Zr. Ms. gezant in België, is daar te lande in- en doorvoer van varkens en versch varkensvleesch uit Nederland verboden. Onlangs mochten wij melding maken van den hoogen leeftijd eener landgenoote, die indertijd niet slechts 18 jaren in Oost- Indië had doorgebracht, maar ook in alle vermoeienissen had gedeeld met wijlen haar echtgenootden kapitein van het O.-I. leger George De Lange, toen deze o. a. den Ja- vaanschen oorlog medemaakte, waarbij zij tevens menig blijk van vrouwelijken moed gegeven had. Thans vernemen wijdat deze waardige dame te Weert, in Limburg, aan een aanval van beroerte, in den ouderdom van 87 jaren en 9 maanden, is bezweken. (D. v. Z.-ll. en 's Gr.) In de gemeenten Alfen en Oudshoorn i9 eene afdeeling van den Nederl. Protes tantenbond opgericht met 63 leden. Na een vergelijkend examenwaaraan door 45 sollicitanten werd deelgenomen, werden door ged. staten gisteren de heeren J. G. F. Gijzen en J. G. Marchand tot tweeden klerk ter provinciale griffie van Zuid-Holland benoemd. De examens voor surnumerair der directe belastingen zullen den 8sten November a. s. een aanvang nemen en wederom te s Gravenhage plaats hebben. De commi>sie is dit jaar saamgesteld uit 7 ledeu (meer dan vroegere jaren) en staat onder presidium van den heer Boom, provinciaal inspecteur te Groningen. Er zijn ongeveer 108 adspiranten, terwijl slechts 16 plaatsen beschikbaar zijn. Maandag avond zijn in de ruïne van het Kurhaus eenige binnenmuren ingestort, kort nadat enkele werklieden die daar bin nen aan het ruimen waren, zich verwijderd hadden. Naar aanleiding der aanbesteding, 20 dezer gehouden vanwege het provinciaal be stuur van Zuid-Holland, voor den ijzeren bovenbouw voor de brug over de Oude Maas, nabij de haven van Barendrecht, heeft het bewind der vereeniging van en voor Industrieelen een adres gericht aan heeren gedeputeerde staten van Zuid-Hol land, waarin het opmerkt: dat uit den afloop der aanbesteding van bovengenoemd werk, begroot op f290.000, gebleken is, dat onder de 15 inschrijvingen niet minder dan zes Nederlandsche firma's aan de inschrijving deelnamen, en dat allen beneden de begrooting bleven; dat dit inzonderheid ook het geval is met de inschrijving van de heeren F. Kloos en Zonen te Alblasserdamwelke f 65.850 minder dan het begrootingscijfer bedraagt; dat evenwel de laagste inschrijving is van de Aktien Gesellschaft Harkort te Duisburg, te weten f 218 074, terwijl de firma Kloos en Zonen f 224 150 vraagt; dat dit verschil echter van f5176 ter nauwernood 2 pCt. haalt, en bij den heer- schenden werknood bet even wenschelijk als billijk mag worden geacht het werk aan den minsten Ned. inschrijver te gunnen te meer daar deze meermalen door de levering van soortgelijke werken bewezen heeft daartoe volkomen berekend te zijn. Op grond van een en ander verzoekt het bewind de gedep. staten het werk te gun nen aan de firma Kloos en Zonen. Het Poolschip Willem Barents is aan eene Engelsche reederij verkocht en bestemd voor pelterij handel op Baffinsland en Groen land en ook ter walvischvangst. llbl Een meisje van 8 jaar dat voor eenigen tijd brandwonden bekomen bad bij het vlam vatten van hare kleedingstukken aan een nachtlichtje in hare woning aan de Amuni- tiehaven te 'sGravenhage, is dezer dagen in het ziekenhuis aldaar overleden. Zekere Z., woonachtig aan den Schoo- nebergerweg in het voormalige Delftshaven, vond Maandag bij zijne tehuiskomst zijne vrouw en zijn geheeien inboedel verdwenen. L)e vrouw had, na met haren man onaan genaamheden te hebben gehad, van zijne afwezigheid gebruik gemaakt om, geholpen door hare moeder, den inboedel uit hare woning te halen, en daarmede naar Rotter dam te vertrekken, liet echtpaar was nog pas 4 maanden gehuwd. (AL R. C.) Men moet maar ongelukkig wezen 1 Bij den horlogemaker Verheijen, op den Haarlemmerdijk te Amsterdam, die eenigen tijd geleden op zoo onaangename wijze met een der Lavertu's kennis maakte, heeft na gisterenmorgen een krankzinnige met een pook de ruiten stukgeslagen. Daarbij bleef het echter niet, want hij sloeg maar rond, met het gevolg dat vijf en twintig gouden en zilveren horloges min of meer zwaar zijn beschadigd. De dader is in bewaring ge nomen. (llbl Maandagmiddag omstreeks 1 uur ge beurde er in de diergaarde te Amsterdam een ongeluk. De beide olifanten waren, terwijl FEUILLETON. 25.) „Een eed van nog grooter waarde staat reeds lang in den hemel opgeteekend, mijn vriend. Aan de groeve van mijn eenigen zoon zwoer ik, het geld, dat ik mij eens onrechtvaardig heb toegeëigend, zij het ook met de oprechte bedoeling het zonder nadeel voor den wettigen eigenaar te kunnen terug geven, dat geld zal ik hem tot den laatsten penning uitbetalen. Het noodlot keerde zich eens tegen mij, maar ik heb nooit geaarzeld in het voornemen, om Frederik weer in 't bezit van zijn eigendom te stellen. Het zal uw gemoed verlichten, als ik u zeg, dat dat ik hem hedenmorgen heb geschreven, dat hij nooit van mijne grootmoedigheid af hankelijk is geweest, maar dat hij over een jaar het vermogen zal krijgen, dat ik ge durende zijne minderjarigheid voor hem bestuurd heb. Hij is onverwachts in het vaderland teruggekeerd en vóór dat jaar om is zal hij met Dora gehuwd en alle ge vaar voor mij voorbij zijn." z/Is dat alles waar?" zuchtte de zieke. //Gij zijt een eerlijk man, ondanks die eene handeling, die onder eene zware verzoeking werd verricht. Gij zult geen ongelukkige willen bedriegen, die spoedig voor een hoo- geren rechterstoel moet verschijnen. Bewijs mij dat Frits Graham bekend is met het vermogen, dat hij van zijne moeder heeft geërfd, dan zal ik in vrede sterven." Het eenige bewijs, dat ik u kan geven, is dit. De noodzakelijkheid heeft mij ge dwongen de waarheid te bekennen. Zijn oom, Frederik Lilburne heeft Frits uit Euiopa laten terugkomen, waarschijnlijk om hem als zijn erfgenaam aan te nemen, want zijn zoon, zijn eenig kind, is door een ongelukkig toeval op de jacht doodgeschoten. Lilburne weet zeer goeddat het groot vermogen zijner zuster na haren dood aan mij werd toevertrouwd. Het zoude waanzinnig van mij geweest zijn, Frits naar zijn oom te lal en vertrekken, zonder hem te voren volkomen op de hoogte te brengen met zijne positie. Zooals ik u zeg heb ik nog een jaar den tijd. Ik ben er zeker van dat ik Dora kan overreden, gaarne hare hand aan Frits te willen geven, en wat hem betreft, hij heeft mij reeds geschreven, dat hij met de bedoeling hier heen gekomen is, om Dora's hand te vragen." z/God zij geloofd, dat alles in orde is. Nu heb ik u slechts mede te deelenwaar gij de papieren kunt vinden, die de aan spraken van den jongeling bewijzen. Gij herinnert u wel, dat ik u beloofde, uw ge heim te verzwijgen. Ik heb ze verzegeld en met Frederik's adres voorzien, opdat zij hem na mijnen dood zouden worden toegezonden. Ik wilde u voor eene nienwe verzoeking vrijwaren, en zelf eiken maatregel nemen, die mijn geweten zou kunnen ontlasten." Broek sprak met de grootste inspanning. Zijn adem kwam slechts met moeite uit de zwoegende borst. Brandon reikte hem eenige versterkende druppels toe. z/Gij kunt mij nu volkomen vertrouwen, Broek, zeide hij vervolgens in koortsachtige opgewondenheid. //De mogelijkheid om mijn pupil onrecht aan te doen, is mij ontnomen, zelfs, wanneer ik zuiks wilde. Maar ik moet de papieren in bewaring hebben, zoo als gij wel zult inzien, mijn vriend." Nauwelijks hoorbaar fluisterde Broek//Bij uwe zaligheid, is alles waar wat gij gezegd hebt? En zal Frits, zonder eenige terug houding, alles ontvangen?" „Bij mijne eer en zaligheid!" „In den lederen koffer, onder mijn bed zult gij eeu klein houten koffer vinden, dat de papieren bevat; maar beloof mij, het zegel niet eerder te verbreken, voor gij op het punt staat, Frits zijn eigendom terug te geven." „Ik zweer u, dat ik al uwe wenschen nauwkeurig zal opvolgen." Door inspanning en opgewondenheid uit geput, zonk Broek bewusteloos in zijn kussen. Bevende trachtte Brandon hem weer tot bewustzijn te brengen, maar hij riep niemand te hulp, want voor hij de kamer verliet, moest de noodlottige koffer in zijne macht zijn. Hij haalde de oude koffer te voorschijn, en vond daarin spoedig, wat hij zocht; hij stak het zorgvuldig verzegelde pakket in den zak, en nadat hij den koffer weer op zijne plaats gezet had, ging hij naar de deur om de huishoudster te roepen. Ook de dokter kwam in de ziekenkamer, maar de arme lij der had reeds den laatsten adem uitgeblazen. Met een zucht van verlichting verliet Bran don het verstijfde lichaam van den man, die hem tot zijn dood toe trouw gebleven was. ZEVENDE HOOFDSTUK. doea's bekentenis. Na het nachtelijke onderhoud met Mendoza, poogde Dora lang te vergeefs den slaap te vatten. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1