NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Oproeping in werkelijke» Dienst. DE BREID EENS EEllLOOZEN. <ourant verschijnt dagelijks,' behalve op Zon- en Feestdagen. AtSO^WEWEMT: Voor Leiden, per S maandenf 1.25. Franco door het gelieele rijk, per 3 maanden 1.00. S'rijs per Summer in i'eiii. Dinsdag 28 September 1886» Ni", 228. 200e jaargang. ADVERTENTIE N: Van I6 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Uureel: Scheepmukersstees: Uitgevers: Gebroeders Muré. Zij die zich niet 1 October op dit blad wenscheii te abouneeren ont vangen de vóór dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. S tails-Itericliten. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden Gezien de Circulaire van den lieer Com missaris des Konings in de provincie Zuid- Holland van den I7den Augustus II., A. no. 2371 (2e afd.). Provinciaal blad no. 48; brengt ter kennis van belanghebbenden dal de lolelmgen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, overeeiikomsiig de 2e zinsnede van art. 57 van het Koninklijk he sluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46). na hunne inlijving, lol nadere oproeping me! vei lol' zijn gezonden, op VIUJDNG den len OCTOBER aanstaande in werkelijken dienst zullen worden gesteldten einde te worden gekleed en geoefend; dat zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen belmoren te hegeven; en (Jat mitsdien bedoelde lotelingen hij deze onder de wapenen woiden geroepen, mei last om te zorgen, dat zij op geineldeu dag, vóór vier uren des namiddags, hij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetend heid zoude kunnen voorwenden, geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplak king en door plaatsing in de Le'ulsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden 20 September 1886. PAT£NTBLABERI. üe BURGEMEESTER, Hoofd van hel be stuur der gemeente LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat do ingevulde palenthladen voor wijk l'I, over het diensl- jaar 1886/7 hij het college van Zetters, in een der vertrekken van liet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tol drie uren en wel Di tsrlA;: 28, Woensdag 29, Donderdag 30 Sep tember, Vrijdag 1 en Zaterdag 2 Oc tober e. k. terwijl na liet verstrijken van dien termijn de onalgehaalde palenthladen Ier uitreiking moeten worden afgegeven aan de demwa.irders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents zonder meer. En geschiedt hiPrvau afkondiging doorplaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE K\NTER. Leiden, 27 September 1886, »TAB»AlEII\Vi. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, is aan dr. J. Hocke, op zijn verzoek, met ingang van 1 October e. k., eervol ontslag verleend als adsistent in het ziekenhuis aan de rijksuniversiteit te Leiden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van lüO, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 41, ƒ20.50, ƒ4.10 en ƒ2.10, laagste prijzen 40, i 9.51», f 8 80, en ƒ2.05. De gehoorzaal was gisteravond uit muntend bezet. En de velen die er geweest zijn zullen zich vertrouwen we even als wij uitmuntend vermaakt hebben. Trou wens dat bewezen ook de eindelooze toe juichingen die de //Wiener Madchen Ka- pelle" noopten zoovele extra-nummers te geven dat eerst te 11 uur het concert was afgeloopen. Een en ander geldt hier het con cert, gisteravond te 8 uur aangevangen, van de „Wiener Madchen Kapelle Rauscher", een gezelschap van 9 meisjes van 1215 jaar, gesteund door 2 heeren (viool en cla rinet.) Zelden zagen we grooter harmonie onder zulk een aantal zóó jonge meisjes, en de dirigente Lucie Rauscher was geheel mees teres op haar terrein. Uitstekend werden de verschillende num mers van het programma uitgevoerd, en niet 't minst verwierven de solo's voor viool door de dirigente, en voor fluit en cello door twee andere meisjes welverdiende toe juichingen. Wenschten we een enkele maal het slag werk iets meer bescheiden, we zouden bijna de fluitiste hare kolossale longen benijden; ze beschikt over eene uitmuntende embou chure. Trouwens alle artisten pakten flink aan. Van de goede nummers mogen we vooral niet vergeten 't hier bij ieder bekende „Gute Nacht Du inein herziges Kind" van Abt, „GrossmiitterchenLandler" „Melodiën- schatz" van Clarens en de „Türkische Scharwache". MUZIEK, LETTEREN E\ KU\ST. Geboortedag (1779) van D. Brachthuizen. Beroemd organist. Possart zal behalve te Amsterdam en Rotterdam ook te 's Gravenhage, te Leiden, Groningen en Utrecht optreden. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer Paul llaaseuitgenoodigd als leeraar op te treden aan het Conservatorium te Keu len, voor die benoeming bedankt, zoodat hij als leeraar aan de muziekschool te Rot terdam behouden blijft. Men schrijft uit Arasterdam, dat de benoeming van den heer Röntgen tot direc teur vau „Toonkunst" aanlei ling heeft ge geven tot afscheiding van 60 leden en velen zouden voornemens zijn dit voorbeeld te vol gen. De reden, zooals hardop gefluisterd wordt, zou zijn dat zij aan Daniel De Lange de directie willen zien toevertrouwd. De ook in ons land bekende tenor Jozef Lederer te Frankfort, zal 2 Oct. zijn 25-jarig jubilé als zanger vieren. Hij begon als korist te Weenen, werd operettezanger aan het Karltheater, ging een jaar naar Parijs en trad toen als heldentenor op te Hamburg; te Darmstadt volgde hij Nachbaur op. Daar bleef hij 6 jaren, ging toen naar Weenen, daarna naar Rotterdam en vervol gens naar Wiesbaden. Ook daar was hij 6 jaren werkzaam. Sedert dien is hij aan de opera te Frankfort. Sarah Bernhardt speelde 20 malen te Buenos-Ay res; gemiddeld was het aantal toeschouwers 4000. De recettes bedroegen 500.OUO frs. O. a. geschenken kreeg Sarah een domein van 6000 hectaren. „Die Weisheit Salomon's" is de titel van een nieuw tooneelstuk, dat Paul Heyse zooeven heeft voltooid. Naar men uit Rome meldt, is uit de Andreaskerk te Urbino eene aan Rafaël toe geschreven schilderij verdwenen. De regee ring heelt een streng onderzoek bevolen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken bezocht Zondag de driejaarlijksche ten toonstelling van Kunstwerken in het rijks museum, welke hedeu voor het publiek wordt opengesteld. Tot heden zijn te Scheveningen aan gekomen 6269 badgasten, gezamelijk uiet 712 bedienden. Het Scheveningsche bad seizoen wordt a. s. Vrijdag gesloten. De schade, geleden door den brand in het Kurliau9 te Scheveninnenis tus- schen experts van beide partiieu geregeld en vastgesteld als volgt, gebouwen f 522,863; inventaris ƒ202,400. -- Heden zal een aanvang worden ge maakt met de voorbereiding van den herbouw van het Kurhaus te Scheveningen. Het bericht, volgens hetwelk onder het puin muziekinstrumenten van de leden der kapel-Mannstadt zouden gevonden zijn, is volgens het 1v. Z.—li. en sGronjuist. Naar wij vernemen worden er opnieuw onderhandelingen gevoerd met den eigenaar van het café en restaurant „Bellevue" te Scheveningengelegen aan deze zijde van „De Seinpost", tot verkoop van genoemd café en omliggend terrein. Indien de onderhandelingen met goeden uitslag bekroond worden, bestaat het plan het gebouw te sloopen en er een groot hotel te stichten. {Fad.) Zaterdagavond 11 uur, terwijl er te Delft nog feest gevierd werdontstond er een felle brand in eene schuur, waarin balen geperst hooi, een Inoiberg, een hooischelf en daarnaast staand kantoor, gelegen aan den Rotterdamschen weg aldaar. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon niets worden gered. Oorzaak onbekend. Zaterdagavond is aan de Jonkmans- steeg te Rotterdam een persoon, die in set geopende venster zijner woning (3e verdie ping) zat, bij ongeluk daaruit op straat gevallen, waardoor hij eene bloedende wonde boven het rechter oog bekwam. Hij is on middellijk ter verpleging in het stedelijk ziekenhuis aan den Coolsingel aldaar opge nomen, waar hij gisterenmiddag is overleden. (N. R. C.) FEUILLETON. 23.) Hij werd eerst over een jaar terugverwacht, maar op dezen morgen werd Brandon door den volgenden brief, die hem uit zijne villa werd nagezonden, verontrust: Staten-Island, 20 Augustus 18 Geachte voogd 1 Uit den boven dezen brief geplaatsten datum ziet gij, dat ik weer in mijn vaderland ben teruggekeerd, hoewel de vervelende quarantaine bepalingen mij slechts toelaten u een kort bezoek te brengen, voor ik mij naar het Zuiden begeef. Mijn oom Lilbnrne, de broeder van mijne moeder, is ernstig ziek, ten gevolge van den dood van zijn zoon, een jongeling van mijn leeftijd, die op eene verschrikkelijke wijze om het leven gekomen is. Door eene onvoorzichtigheid op de jacht werd hij door een kogel getroffen. Zoodra mijn oom in staat was te schrijvenriep hij mij uit Europa terug, om in zijn huis de plaats in te nemen, die door dit treurig ongeval is opengevallen. Dadelijk na ontvangst van zijn brief ver liet ik Parijs. Ik hield het vo ir overbodig, u mijn plan om terug te keeren, mede te deelen, daar ik tegelijk met den brief in New-York zoude aankomen. Ik moet u en Dora terugzien, voor ik mijne reis vervolg. Zij is bekoorlijkals liet portret dat gij mij van haar gezonden hebt, haar gelijkt. Nog kan er zich geen mededinger tusschen haar en mij geplaatst hebben, en daar mijne vooruitzichten door den dood van mijn ar men neef veel gunstiger zijn geworden, hoop ik, uwe toestemming te ontvangen om haar als mijne toekomstige echtgenoote te be schouwen, indien zij mij ten minste nog even hartelijk genegen is, als in onze kin derjaren. Ik heb nog niet vergeten welk eene bekoorlijke kleine heerscheres zij was, en nog minder de lieve en edele gaven die zij, in weerwil van hare eigenzinnigheid, bezat. Ik zoude niet zoo voorbarig over deze zaak spreken, als uwe brieven mij niet de zekerheid hadden geschonken, dat gij mij de hand uwer dochter zoudt schenken, zoo dra zij oud genoeg is om aan liefde en huwelijk te denken Gij waart altijd zeer goed voor mij, maar dit zou het kostbaarste gescheuk ziju, dat gij ooit kondet scheuken aan den wees, voor wien gij steeds een vader waart. Wees zoo goed mij hier te bezoeken, misschien gelukt het u door uwen invloed, mij uit mijne gevangenschap te bevrijden. Mijne hartelijke groeten aan u en Dora. Uw ongeduldige Fbederik Graham. Brandon zat aan een open venster, dat op eene door hooge olmen beschaduwde weide uitzag toen hij den brief van zijn pupil ontving, maar hij bemerkte niets vau den schoonen zomermorgendaar buiten. Hij was hier gekomen om een stervende te bezoeken, eu hem de belofte af te persen, zijn geheim in het land der schaduwen mede te nemen, en nu vertoonde zich het gevaar weer van eene andere zijde. Frederik Graham naar zijn oom geroepen! Van zijne moeder had hij het vermogen geërfd, waarmede de koopman zijne eigene zaken had verbeterd, en Lilburne zoude dadelijk raden, dat de voogd van den knaap eenig bedrog gepleegd had, want anders zoude Frits in het bezit van een aanzienlijk verinogen zijn. Oom en neef hadden nooit veel met elkan der verkeerd, zoodat Lilburne niet wist, dat de zoon zijner zuster in den kring, waarin hij leefde, voor arin en van Bran don afhankelijk, doorging. Lilburne had nooit veel van zijn zwager gehouden, en toen hij de tijding ontving dat Graham gestorven was en ziju vermogen aan de zorg van een vriend had overgelaten, in wien hij een onbepaald vei trouwen stelde, had de oom den knaap geheel aan zijn lot overgelaten. Hij stelde er zich mede tevre den, dat nu en Jan een enkelen brief werd gewisseld, hetgeen nauwelijks voldoende was om te weten, wat zijn neef deed, en waar hij te vinden was. Nu echter, nu Frits naar zijn oom gingmoest alles opgehelderd worden. Er bleef Brandon niet9 anders over, dan Lilburne voor te wezen, en zijn pupil mede te deelen, dat hij, om redenen die hem ge grond voorkwamen, zijn neef had opgevoed in de meening, dat hij geheel van de vrij gevigheid van zijn oom afhankelijk was. Nadat Brandon dit besluit genomen had, plaatste hij zich voor zijne schrijftafel en wierp de volgende regelen op het papier: Elm Grown, 22 Augustus. Beste Frits! Het bericht uwer onver wachte terugkomst was eeue aangename verrassing voor mij. {Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1