NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. l&eze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Donderdag 23 September 1886. N#. 224' 200e Jaargang. ADVERTENTIE!»: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. Leidsche Courant ABO^IHE^Ef^T: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden i 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Zij die zich met 1 October op dit blad wenschen te aboiineereii ont vangen de vóór dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Aan de geabonnecrden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 232 239 der Ingekomen Stukkeu met dit nummer verzonden. Stails-Bericliten. PATEI^TBLABEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be stuur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatcnleerden wonende in wijk F, over bet diensljaar 1880/7 bij liet college van Zetters, in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op verloon van bel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op Maandag 30, Di-isfla*: 21 Woens dag 22 en Donderdag 23 September c. k. lerwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patent bladen ter uil- reiking moeten worden algegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd DE K\NTER. Leidein, 18 September 1886. STADSNIEUWS. Heden is alhier in den ouderdom van bijna 48 jaren overleden de wel-eerw. heer A. W. Wij brands, predikant bij de Doops gezinde gemeente. Ter vervulling der vacature ontstaan door het vertrek van dr. C. Sepp, in September van het jaar 1882 van Hoorn naar Leiden beroepen, aanvaardde hij den 26sten No vember daaraanvolgende zijn dienstwerk met het houden eener rede over 1 Joh. l,vs. 5. De Doopsgezinde gemeente mocht zich alzoo ilechts korten tijd in zijn bezit verheugen, in wier midden hij zich steeds als een ijve rig en bemind leeraar kenmerkte. De overledene was bestuurslid van het Ned. Zendeling-genootschap, aid. Leiden, en lid van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde. Zijn verscheiden zai zeker door velen worden betreurd. Den 16den September j.l. kwam bij den gemeenteraad een verzoek om eervol ontslag uit zijne betrekking in van A Meeth, der den onderwijzer aan de school der 4de k'asse n°. 1 en daarna een bericht van het hoofd dier school dat bij hem tot de verleening van dat eervol ontslag geen bezwaar bestond. Ook bij burg. en weth. bestaan daartegen geene bedenkingen weshalve ze in overwe ging geven dat verzoek in te willigen en het ontslag te doen ingaan met 1 Novem ber a. s. Vervolgens geven burg en weth. onder overlegging der betrekkelijke rappor ten der commissie van fabricage, met de conclusie waarvan zij zich kunnen vereeui- gen in overweging: 1°. op de begrooting voor 1887 onder Volgn0. 103, onderhoud van huizen, enz. te brengen een som van f 90 voor verbete ring van een der kamers van den Burg. 2°. aan C. Vink vergunning te verleenen tot het leggen van een brug over de sloot langs den straatweg onder Oegstgeest onder de voorgestelde voorwaarden. 3°. aan J. M. Plat teel, echtgenoote van F. O. De Vries tot wederopzeggens in gebruik te geven 30 centiaren grond aan den Vest wal Boisotkade, onder de voorgestelde voor waarden. en 4°. van de eigenaren der Haverzaklaan deze laan in eigendom over te nemen, ten einde die voor rekening van de gemeente tot openbare straat aan te leggen, zoodra elk der belanghebbende eigenaren zich daar toe bereid verklaren, onder voorwaarde dat de kosten van overdracht komen ten laste van de eigenaren bovenbedoeld. De kosten der bestrating zijn met inbegrip van die voor den aanleg van kolken geraamd op f 475. Na overleg met den voorzitter der com missie van fabricage geven burg. en weth. den raad in overweging: 1°. aan de vereeniging van Notarissen vergunning te verleenen om een toegang te maken tot het sousterrein van het notaris huis op de Langebrug n°. 58, mits binnen de rooiing van het hek, en de deur over de openbare straat draaiende des nachts gesloten zij, alsmede tegen betaling van het recht bepaald bij art. 3 van bet tarief van 5 Maart 1857. 2°. aan P. F. C. Marks vergunning te verleenen om een stoep te leggen voor zijn huis aan den Ouden Rijn N°. 72, mits niet breeder dan 85 centimeter uitspringende en overeenkomstig aanwijzing van rooimeesters De commissie van financiën deelt den ge meenteraad mede dat bij haar geene beden king bestaat tegen het voorstel van burg. en weth. tot wijziging van de raadsbesluiten regelende de heffing van schoolgeld voor de leerlingen van het gymnasium en van de hoogere burgerschool voor jongens en meisjes. De commissie geeft derhalve in overwe ging 's raads goedkeuring te verleenen aan «Ie overgelegde concept-besluiten tot heffing en invordering van bedoeld schoolgeld. Gister geraakte onder Voorburg te water zekere P. L. alhier die, naar men verneemt op weg naar een bezoek bij eene bloedverwante op genoemd dorp, had willen uitwijken voor de stoomtram, waarna de ongelukkige levenloos is opgehaald. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1738) van Boerhaave. Geboortedag (1791) van Th. Körner. Met zeer veel genoegen vernamen wij dezer dagen, dat door een bemiddeld, thans nog in leven zijnd, muziekvriend te Rot terdam, eene belangrijke uiterste wilsbe schikking is genomen, ten gunste van het Onderwijsfonds der Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst. Het besproken ka pitaal is meer bepaaldelijk bestemd voor de opleiding van componisten, zangers en zan geressen, die zich op de dramatische kunst willen toelegden. Wij verblijden ons zeer over dit blijk van kunstzin en houden ons overtuigd dat allen, die de opleiding van jonge kunstenaars ter harte gaat, deze mededeeling met ingeno menheid zullen ontvangen. Emil Götze te Keulen heeft opnieuw verlenging van verlof moeten aanvragen daar de doctoren hem het zingen ten strengste verbieden. Door Het Nederlandsch Tooneel worden weder opvoeringen aangekondigd van Gier- Wally, het boeiende drama, dat verleden jaar zooveel opgang maakte èn door de han deling èn door de uitmuntende vertolking, o. a. door mevr. Frenkel en den heer Bouw meester, die ook nu dezelfde hoofdrollen vervullen. Bij het gezelschap zijn in studie het stukje Garrick en Tilli, een Duitsch blijspel, dat zeer is geprezen. Voor dit seizoen zijn een paar oorspronkelijke stukken toegezegd. Onder het eere-voorzitterschap van Sarcey is te Parijs opgericht een „Cercle des Estourneaux", met hel doel aan de jongere tooneelschrijvers en acteurs den toegang tot het tooneel gemakkelijker te maken; elke maand zal een voorstelling worden gegeven van werken van jonge auteurs, die door jonge acteurs zullen worden gespeeld. Een soort van proeftooneel dus, zooals mej. Perk voor ons land voorstelde. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De „St.-Cl" bevat hel volgend kon besluit gedateerd Soestdijk 18 Sept.: In aanmerking nemende dat de omstandig heden waarin de landbouw in Nederland verkeert de overweging noodzakelijk maken van de middelen om dien tak van nijver heid uit zijn gedrukten toestand op te hef fen; op voordracht van onze ministers van waterstaat, handel e.i nijverheid, justitie, financiën en binnenlandsche zaken, hebben goedgevonden en verstaanI. Een staats commissie in het leven te roepen tot het instellen van een onderzoek naar den toe stand van den landbouw hier te lande en tot het indienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van regeeringswege de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies zoo dikwijls de regee ring dit van haar mocht verlangen; II. te benoemen tot leden dier commissie inr. C. J. Siskesz, Huize de Cloeze, bij Lochera mr. P. W. A. Cort Van der Linden te Gro ningen; D. F. A. Bauduin te 's Hage, jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort te Wouden berg; G. J. v. d Bosch te Wilhelrninapol- der; J. v. d. Breggen Azn. te Waddinxveen; L. Broekema te Wageningen; H. F. Bult- FEU1LLET0N. 20.) Wat hem er toe deed besluiten, dit te geven, weten wij niet, maar wij kunnen hem helpen, door hem de mogelijkheid te ont nemen, op uwe liefde eenigen dwang uit te oefenen, en mij tot een ongelukkig zwer veling, zonder hoop, zonder doel te maken. Ik zou omkomen, als een wanhopige, als een schipbreukeling. Gij alleen kunt mij van den ondergang redden." Mendoza knielde voor Dora neder, greep hare handen en bracht ze hartstochtelijk aan zijne lippen, terwijl hij haar smeekend aanzag, om in hare oogen te lezen, welken indruk zijne komedie op haar zou maken. Geene belooning beschouwde Dora op dit oogenblik te groot voor zulk eene liefde, en zij beefde als zij aan Mendoza's mede dinger dacht die reeds op weg was, om haar voor zich te winnen. Met bevende stem" zeide zij: „Ik wil uw beschermengel zijn, Carlos, ik zal u voor het lot behoeden, dat u tot eene eeuwigdurende ballingschap doemt, maar eerst moeten wij papa's toestemming vragen en hem smeeken, van zijne plannen met Frits Graham afstand te doen. Ik zoude nooit kunnen rusten, nooit zijn blik meer kunnen verdragen, indien ik zijn huis ver liet zonder tenminste alles beproefd te heb ben, om zijne toestemming tot onze ver bintenis te verkrijgen." „Dan zal ik naar hem toegaan, Dora, en hem alles mededeelen wat er tusschen ons is voorgevallen, altijd in de onderstel ling, dat gij mii heilig belooft, mijne vrouw te zullen worden, indien uw vader mij vati zich stoot, ten einde u met Graham te kunnen verbinden. Dora, ik zal dien man vermoorden, indien hij zich tusschen u en mij plaatst! Op het oogenblik dat gij mij voor een auder verlaat, zal de wanhoop mij lot elke misdaad in staat doen zijn." „Ik zal u trouw blijven, Carlos, er moge gebeuren wat er wil, maar spreek eerst inet mijn vader; luister wat hij u te zeggen heeft en wanneer hij zich onverbiddelijk toontdan dan Zij barstte in tranen uit. Mendoza trok haar naar zich toe en fluisterde teeder: „Dan zult gij met mij gaan, dan zult gij door den heiligen band des huwelijks met mij verbonden worden?" Dora onttrok zich aan Mendoza en zeide weenende Gij zult mij toch nooit tot eene onrecht vaardigheid willen veileiden, Carlos? En wat zal er van ons worden, indien papa weigert, ons weer in genade aan te nemen? Als hij mij eens verstiet en ik een last voor u begon te wordenwant ik vrees voor een armen man een zeer lastige gezellin te wezen." „In dat geval zou ik voor mijn schat arbeiden. Ik bezit voldoende kennis, eu ben een man van zaken. Ik zal de middelen voor ons onderhoud wel vinden Doraen gij zult voor alle zorgen die een liefhebbend echtgenoot verre van u kan houden, bewaard blijven. Vertrouw slechts op mij en stel uw lot in mijne handen, dan zal het benijdens waardig zijn." „Maar papa heeft niemand buiten mij, en hoe zou ik van hem kunnen scheiden, zelis om uwentwil, hoe innig ik u ook liefheb? Hij heeft zich nog niet hersteld van het verlies van mijn broeder en mijne vlucht zou voor hem een nog vreesdij ker slag zijn." „Houd op, Dora, en geef niet toe aan eene bezorgdheid, die geen recht van bestaan heeft. Uw vader kan even zoo min zonder u leven als ik. Hij zal u vergiffenis schen ken, en u in dit huis terug roepen, in dit huis, waarvan gij het licht en de goede engel zijt. En uw vader is mij ook gene gen, alsof ik zijn eigen zoon was. Nog slechts weinige uren voor zijn vertrek zeide hij mij, dat hij de gedachte om mij als teekenonderwijzer te benoemen had opgege ven, en hij mij liever als partikulier secre taris bij zich wilde houden, tot hij eene betere betrekking voor mij had gevonden. Wat is dat anders dan een voorwendsel om mij, van wien hij veel houdt, bij zich te houden?" Dora glimlachte tevreden. „Ik weet wel, Carlos, hoezeer mijn vader u genegen is, en dat hij, zonder de afspraak met Grahain, hetgeen voor mij nog een onverklaarbaar geheim blijft, u gaarne als schoonzoon zou aannemen. Maar juist om deze reden mogen wij hem geene wonde toe brengen op de plekwaar bij het meest gevoelig is. Ondankbaarheid te ondervinden van hen, die wij het meest liefhebben, moet het zwaarste kruis zijn, en op ons beiden rust de verplichting oin iets onbeproefd te laten, om zijne loestrmming voor ons huwelijk te verkrijgen, vóór wij tot laatste middel de toevlucüt nemen, om aan die ellendige verbintenis te ontkomen? Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1