m v» *02 n mc zegt hijkunnen zij voor dezen cursus niet worden aangemerkt. Dit jaar werd voor goed uitgemaakt dat de bewijzen van inschrijving als student, moesten worden opgesteld op gezegeld papier. Nog even maar in wel te waardeeren woorden gewaagde spreker van de over dreven berichten vaak over de houding onzer studenten, in den zoogenaamden groentijd, verspreid; berichten die vooral in 't laatste jaar zoozeer geschikt waren bij de buiten wereld een geheel verkeerde meening om trent de zonen onzer alma maler te doen wortelschieten. Moest worden melding gemaakt van het afsterven van leermeesters ook leerlingen werden voorgoed aan de akademie eu aan die hun lief waren ontnomen. Voor zoover bekend moesten dit jaar bedoelden tol be talen de studenten Berdenis van Berlekom, Damsté, De Grijs, De Josselin de Jong en Korteweg. Het getal der promotiën bedroeg dit jaar 67. Nu herdacht spreker de lotgevallen van de plannen voor eene nieuwe akademie en hoe na een zóó ruim tijdsverloop sedert liet eerste plan (1786), Utrecht ons nog moest vóórgaan. Menig geestig gezegde vond in dit gedeelte van sprekers rede eene plaats. Dankbaar bracht hij in herinnering de stichting door den hoogleeraar Fruin van het „Fonds voor studiereizen", het welk thans op vasten voet geregeld is. Nog hoorden we verklaren hoe onvolledig op velerlei gebied onze boekerij is en hoe daarin bronnen afwezig zijn die niet gemist mochten worden. Onder gedenkdagen in dit jaar door onze akademie of door afgevaardigden uit haar midden gevierd weiden genoemd de Dies Natalis, het eeuwfeest van het Leidsche genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix en de dag waarop de directeur van het museum van oudheden, dr. Conrad Leemans, vijftig jaren aan die inrichting zijne zorgen had besteed. Kwam iemand in het buitenland zei spreker omtrent dezen laatsten en wist men dat die iemand uit Leiden kwam, dan werd hem 't eerst gevraagd naar Cobet en Leemans. Ten laatste sprak de heer Land den wensch uit dat eenmaal aan hen die een graad trachten te halen, door de gansche geleerde wereld dezelfde eischen voor het zelfde vak zouden worden gesteldwaardoor ook daarin meer eenheid zou worden gebracht. En nu droeg na deze warm toegejuichte rede de rector magnificus de waardigheid over aan den nieuw benoemden titularis, den hoogleeraar Van de Sande Bakbuysen en behoorde daarmeê ook deze traditioneele plechtigheid voor dit jaar tot het verleden. Door de politie alhier is aangehouden een niet alhier tehuis behoorend persoon die zich aan bedelarij had schuldig gemaakt, 11a vroeger reeds tweemaal in Ommerschans te zijn verpleegd. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (19 v. C) van Virgilius. Geboortedag (1884) van F. Von Hellwald. I11 deze week zal een aan vang worden gemaakt met „Een Slakkenleven" van Octave Feuillet, voor Nederland bewerkt door dr. J. M. Hoogvliet. Hiervan zal 2 a 3 malen per week een gedeelte wor den opgenomen, terwijl liet in gang zijnde Feuilleton blijft doorloopen. DE REDACTIE. Naar wij vernemen heeft mejufvrouw Gripekoven alhier ontslag gevraagd uit hare be trekking als leerares aan de muziekschool van de Maatschappij voor Toonkunst alhier eu zulks tegen 1 Juli 1887. De „Divina Comedia" van Dante is in Turkije verboden, op grond zegt de mi nister van onderwijs //dat het een werk is, hetwelk eiken godsdienst minacht". Van Alexandre Dumas zal in de „Co- médie Frangrise" dezen winter een stuk in 4 actes worden opgevoerdmen zegt dat Dumas ook een stuk schrijft voor het „Gymnase". In den Kon. Nederl. Kunsthandel van M. M. Couvóe te Den Haag is deze week geexposeerd een pastelteekening van Joh. Huygens, //Rij»- of waterval bij Schaff- hausen". Eergisteren is te Antwerpen het mo nument voor Henri Conscience onthuld op het Kieler kerkhof. In den stoet waren 186 vereenigingen vertegenwoordigd. De heer Jean Delaet, een der voorzitters vau het hoofdcomité, schetste in zijn aanspraak het leven van Conscience eu verheugde zich er in, dat katholieken en liberalen zich broe derlijk hebben vereenigd om een onzer natio nale beroemdheden te vereeren. Onder Beuoit's leiding werd een cantate uitgevoerd. Het beeld is van den heer Jovin. Conscience wordt voorgesteld liggende op een catafalk; vóór hem ligt de Leeuw van Vlaanderen. De woorden van de cantate zijn gedicht door den heer Victor De la Montague. Na de officieele plechtigheid defileerden de ver schillende groepen voor het monument en werden tal van kransen en bouquetten voor het graf van den grooteu letterkundige 11e- dergelegd. O. a. trok zeer de aandacht een namens het Transvaalse!» gouvernement ge zonden krans. De priuses Jeanne Bonaparte is van Bayreuth teruggekeerdzóó verrukt over z/lristan und Isolde", dat zij een Parijsch schilder heeft opgedragen, de muren en het plafond van haar bourloir met tafereelen uit dat werk te beschilderen; de artisten, die" te Bayreuth meewerken, zullen zoo ge trouw mogelijk moeten worden weergegeven. BINN ENLAiNDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 22,948,612.71 en bij de betaalmeesters ƒ2,158,544.52. Te zameu 25,107,157.28. Door den minister van binnenlandsche zaken is onder mededeeling, dat misbruik wordt gemaakt van de verleende vrijstelling van zegelrecht voor de declaratiën, mandaten en quitantiën, wegens teruggave van alle door ambtenaren of beambten van provinciën, gemeenten of waterschappenvoor de pro vincie, de gemeente of het waterschap bij voorschot gedane betalingen, waardoor het vermoeden voor de hand ligt dat op deze wijze zegelrechten aan de schatkist worden onttrokken, aan gedeputeerde staten verzocht dit misbruik zooveel mogelijk tegen te gaan daar anders de minister van financiën zich verplicht zou achten de wijziging of in trekking van de vrijstelling aan den koning voor te dragen. De nominatie ter vervulling der vaca ture in den hoogen raad, ontstaan door het ontslag van den raadsheer mr. F C. Donker Curtius, aan de tweede kamer ingezonden, bestaat uit de heereii mrs.1°. jlir. P. J. Van Swinderen, kantonrechter tc Groningen 2°. D. J. Mom Visch, raadsheer in het ge rechtshof te Arnhem; 8°. A. P. Th. Eys- sell, advocaat bij den hoogen raad der Ne derlanden; 4°. P. Van Bemmelen, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage; 6°. A. Telders, officier van justitie bij de arrond.- rechtbank te Amsterdam. De inleggers in de rijkspostspaarbank hadden einde '85 een saldo van millioen te goed. Om eenigszins te kunnen nagaan in welke provincie 't meest van die inrichting wordt gebruik gemaakt is 't niet onaardig te weten hoeveel personen per duizend in elke pro vincie inleggers waren op 1 Januari '86 en voor welk bedrag ze te boek stonden. Het eerste getal duidt aan bet aantal inleggers per duizendhet tweede het gemiddeld be drag der inlagen. Noord-Holland, 86.0. f186. Zeeland, 31.1. 106. Zuid-Holland, 30.9. 134. Utrecht, 29.1. 118. Noord-Brabant, 27.0. 181. Limburg, 27.0. 129. Gelderland, 25.6. 120. Overijsel, 18.3. 104. Friesland, 13.7. 110. Drente, 10.1. 128. Groningen, 7.6. 95. De 16de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 73,744.81, zijnde de opgave van 400 locale coinité's, waaronder Wasse naar f 1262.816. De Haagache kroniekschrijver van de N. Gron. Ct. maakt melding van een onge val, dat op den jaardag van onze kleine krooupriiises op het lustslot Soestdijk plaats had. Terwijl de gasten met de koninklijke familie en de leden der hofhouding aan den feestdisch waren gezetendeed zich eensklaps een geweldige slag, gevolgd door een oor- verdooveud geraas van brekend glas, hooren. Ontsteld zagen de aanwezigen elkander aan, maar zwijgend, wijl de hofetiquette verbiedt, bij zulk een gelegenheid van eenige aandoe ning blijk te geven. Zelfs de lieve kleine prinses sprak geen woord, maar zag haar z/vader", zooals zij Z. M. gewoon is, bur gerlijk eenvoudig te noemen, min of meer angstig aan. Weldra bleek dat een zeer kostbare en artistieke kroon, in de vestibule vau het paleis opgehangen en met tal van lampen bezet, van den haak gevallen en verbrijzeld was. Geen halfuur te voren wa ren H. M. de koningin met het prinsesje onder die kroon naar de eetzaal gegaan. Gelukkig, had er geen persoonlijk ongeval bij plaats, en het feestmaal werd er geen oogenblik door gestoord. Na een vrij langdurig stilzwijgen vroeg Z. M. omtrent het feit ingelicht zeer kalm, of het niet de firma te A., was, die deze kroon had geleverd en opgehangen. Men begrijpt het overige. In de liaagsche Kroniek van het Hbl. woidt de raad gegeven, om aan het nieuw op te bouwen badhuis te Scheveningen niet meer den naam van Kurhaus te geven die specifiek Duitsch is, maar dien van Groot Badhuis, die nationaal, of van Casino, die minstens internationaal, polyglottisch is. De arrondissementsrechtbank te 's Hage heeft gisteren, geheel overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f8 boete, den kastelein van het gebouw Walhaba", T., wegens belee- diging van politiebeambten in functie bij gelegenheid der socialisten-vergadering op 1 Augs. jl., tot 3 dagen gevangenisstraf den opperman die T. voornoemd bij zijne arres tatie aan de handen der politie trachtte te ontrukken; tot 1 jaar gevangenisstraf den 16 jarigen H. wegens diefstal van glas en aardewerk uit een bergplaats in de Verwer- straat. Zaterdag jl. werd te Dordrecht de jaar- lijksche algemeene vergadering der V'er- eeniging voor lijkverbranding', onder de leiding van den voorzitter van het hoofd bestuur dier vereeniging, dr. L. J. Egeling, gehouden. De algemeene secretaris-penning meester, de heer Joh. J. Perk, bracht het jaarverslag uit, waaruit o. a. bleek, dat de aanwinst van nieuwe leden in 1885 bijna even groot en het verlies van oude leden niet zoo aanzienlijk was als in het jaar te voren. De ontvangsten bedioegen f 1025 en de uitgaven f 846. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren dr. M. F. A. G. Camp bell te 's Gravenhage en jhr. mr. D. YV. Van Andringa de Kempenaer te Zutfen en tot nieuwe leden benoemd de heeren dr. H. J. Betz te 's Gravenhage, A. J. C. J. S. Bergsma te Amslerdam, D. Tijssens te Dor drecht, prof. dr. C. P. Tiele te Leiden en H. P. Maronier te Rotterdam. Aan de af tredende niet herkiesbare leden van het hoofd bestuur werd de dank der vergadering toe gebracht. Voor hetCbampionnaatvan Nederland in single sculling outriggers zullen op 25 Sept. op den Amslel mededingen de hh. A. P. Van Olst van „de Amstel" te Amsterdam, dr. P. H. Damsté van „Njord" te Leiden, F. Schilling van „Fortuna" te Amsterdam en A. L. Couvée van „Laga" te Delft. Een gehuwd man met een zeer on gunstig verleden heeft zich met de papieren en op naam zijns broeders te Amsterdam, voor den kolonialen dienst doen aannemen, doch het bedrog werd te Harderwijk ont dekt, en de man wordt gerechtelijk vervolgd. Tot burg. en wetb. van Amsterdam is het verzoek gericht, aan eenige heeren in huur af te staan het gedempte Damrak voor den aanstaanden winter, ten einde Jaar, ingeval van vorst, eene omheinde ijsbaan aan te leggen. Men wil daar eene gedempte gracht kunstmatig in eene bevro- zen gracht herscheppen. Bij arrest van gisteren heeft het hof te Amsterdam den heer F., vroeger druk ker van Arguswegens een in dat blad op- genomeu lasterlijk artikel veroordeeld tot f 50 boete. Gelijk men zich herinnert, was de straf, door de rechtbank opgelegd, 14 dagen cel. De diligence van Zeeman, tusschen HoornAlkmaar, is gisteren even voorbij Hoorn met 8 personen door bovenlast van den dijk gestort. Het was een angstwek kend onheil, waarbij tot dusver evenwel nog geen meusclienlevens zijn verloren ge gaan. De koetsier heeft een been gebroken, een der passagiers een armeen ander be kwam een ernstige hoofdwond; door het glas bekwamen 5 passagiers kleinere kwetsuren. Nadat de Schorpioen gelicht was, aan vaardde de kapt.-luil. ter zee ter G. J. Bnijskes weder het commando. Al wat zich aan boord bevond is, op ze*r enkele uitzonderingen na, bedorven. De machine is zwaar geroest, en om deze te beproeven, zal men, nadat het lek voldoende zal zijn voorzien, dit op de reede op proef doen stoomen. Zondagochtend (zegt de Arnh. Ct.) zag men op telegraafdraden, telephoonlijnen en dakgooten gansche rijen van zwaluwen zitten. Wat er overlegd werd, weet alleen wie de taal der vogelen machtig is. Gisteren echter waren de draden, lijnen en gooten onbezet, en wij leiden er uit af, dat de zwaluwen, althans het gros van het leger, ons verlaten hebben. Maakt één zwaluw geen zomer, de enkele achterblijvers waar borgen geen voortduring van het zachte naj aars weder. Kloppers, die zich sedert zijn arres tatie in de gevangenis op de Beek te Arn hem bevond, is Zaterdag op last van den minister van justitie naar de cellulaire ge vangenis aldaar overgebracht, om daar het overige van zijn straftijd te verblijven. Dien tengevolge is hij ontheven van de voorrech ten der pistole, die hij tot dusver genoot. [Arnh. Cl.) De heer P. W. H. Provó Kluit heeft tegen 1 Febr. a. s.eervol ontslag gevraagd als directeur van het post- en telegraafkan toor te Oosterbeek. In de laatste weken is in den Tieler- waard de handel in aardappelen zeer levendig. Vooral wordt er veel opgekocht voor de Amsterdamsche markt. Op sommige plaatsen, 0. a. te Deil en omstreken, zijn binnen enkele dagen ruim 1000 mud verkochten verscheept. De prijzen zijn door de sterke vraag rijzende. Voor de beste soort Westlanders wordt door de opkoopers besteed f 2.25 en voor Fran- sclie jammen f 1.70 per mud. OLchoon de prijs vrij hoog is, zullende pachters weinig verdienen, daar de hoeveel heid, die gerooid wordt per bunder, zeer tegenvalt Ook begint het bederf hier en en daar zeer toe te nemen. Te Oldenzaal heeft Zondag avond een ernstige brand gewoed Wegens gebrek aan water kon men het vuur niet bedwingen. Vijf of zes huizen zijn door de vlammen vernield. Zekere J. B.ontvlucht kolonist uit Ommerschans, heeft te Nijverdal, werwaarts hij zich begeven had, het huisje zijner moe der totaal afgebroken, zoodat slechts een deel van de muren is blijven staan, waarna hij zich rustig te slapen legde. Hij is ge arresteerd en gevankelijk naar Zwolle over gebracht. De prijzen van het wild in Drente zijn zeer gedrukt. Poeliers betalen voor volle hazen f 1.40, voor patrijzen 50 c. en voor korhoenders f 1.15 per stuk. Te Orthengemeente Den Boschheeft Zondagmiddag een geweldige brand gewoed. Vermoedelijk ontstaan door vonken uit een locomotief, daar hij het eerst uitbrak nabij den spoorweg 's BoschUtrecht, legde hij, behalve eenige schuren en vele hooimijten, een elftal huizen, alsmede de R.-K. kerk en pastorie in de asch. Aan blusschen viel niet te denken, daar alles te droog was en de strooien daken willige brandstof leverden. Van de inboedels is nog al wat gered en ook de kerksieraden. De brandweer bleef tot laat in den nacht ter plaatse, daar het hooi nog overal smeulde en een verstik kenden rook verspreidde. Het bekende kostbare archief van pastoor Schutjes, dat vooral op kerkelijk-historisch gebied waarde heeft, is gered. Het kerkje had, wat zijne bouworde betrof, weinig waarde; het was echter eene der oudste kerken in Noord-Brabant. Zondagavond ontstond op de Voor- heide te Oosterhout een hevige brand. Een huis, bewoond door twee gezinnenbrandde in korten tijd geheel af. De brandweer, ofschoon spoedig op de plaats aanwezig, kon wegens gebrek aan water niets ten uit voer brengen. Een vierjarig kind van H. Van Wanrooi is in de vlammen omgekomen. De moeder, die te vergeefs het kind trachtte te redden, bekwam hevige brand wonden. Het kamerlid mr. Ruys van Beeren- hroek is Zondag avond met zijn gezin aan een groot gevaar ontsnapt. Met den trein te half tien ure te Maastricht aangekomen, gingen de paarden van het rijtuig, waarin hij en zijn gezin aan het station hadden plaats genomennabij den overweg op hol juist op het oogenblik dat de weg was af gesloten voor den naar Luik vertrekkenden trein. De paarden verbraken de afsluiting, waardoor zij zich op de raiis bevonden, en zeker zou een ongeluk onvermijdelijk zijn geweest, indien niet de baanwachter de tegenwoordigheid vau geest hadde gehad, den andere slagboom te openen en zoo den paarden de gelegenheid te geven den grooten weg op te gaanwaar zij tot staan gebracht werden. Gelukkig bekwam niemand eenig letsel. '«GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den gepens. inspectenr van den geneeskundigen dienst der landmacht C. J. Van Hees, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. der Orde voor Militaire Ver diensten, hem gescfioukeu door H. M. de koningin-regentes van Spanje. Door Z. M. is benoemd tot burgemeester der gemeente Oterleek J. Blom. Door Z. M. is aan J.P. Nusch, geb. te Jülich (Pruisen), mits hij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier te lande. Door de algemeene rekenkamer zijn, met ingang van 1 October 1886, benoemd

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2