NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. 15 e ie (011 ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Kon- en Feestdagen. Dinsdag 21 September 1886. N". 222 AQVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Oproeping in werkelijken Dienst. DE BRUID EENS EERLOOZEN. idscbe Courant ABOSJ NEWEST: Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ('ent. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. (iroote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen5 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Stads-Berichten. PATEHTBLABEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be gluur der gemeenle LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de palentbladen voor de gepalenleerden wonende in wijk V, over hel diensljaar 1886/7 bij het college van Zeilers, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeenle, op verloon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tol drie uren en wel op maandag 20, Dl-isdagSl, Woens dag 22 en Donderdag 23 September e. k. lerwijl na hel verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen Ier uit reiking moeten worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Lkidbn, 18 September 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEI DEN brengen bij deze ter algemeene kennis le. dal de Zijlpoorlsbrug aanst. maandag Dinsdag en IVocnsdag 20, 21 en 22 September, voor de passage met rij en voertuigen cal zijn afgesloten; 2e. dal de passage in de KooKtraat, van aansfaantle maandag af gedurende éene maand, mede voor rij- cn voer tulgen zal afgesloten zijn. Burgemeester en Wethouders Voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Sept. 1886. De BURGEMEESTER der Gemeenle Leiden, Gezien de Circulaire van den Heer Com missaris des Kouings in de provincie Zuid- Holland,van den 17den Augustus II., A. no. 2371 (2e afd.), Provinciaal blad no. 48; Brengt ter kennis van belanghebbenden dal de lotelmgen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en, overeenkomstig de 2e zinsnede van art 57 van het Koninklijk be sluit van den 8en Mei 1862 (Staatsblad no. 46), na hunne inlijving, lol nadere oproeping mei verlof zijn gezonden, op VRIJDAG den len OCTOBER aanstaande in werkeljjken dienst zullen worden gesteldten einde le worden gekleed en geoefend dal zij zich allen rechtstreeks naar hunne garnizoensplaatsen behooren te begeven; en dat mitsdien bedoelde lolelingen bij deze onder de wapenen wuiden geroepen, met lasl om te zorgen, dal zij op gemelden da^, vóór vier uren des namiddagsbij hunne korpsen zijn aangekomen. Ten einde niemand hieromtrent onwetend heul zoude kunnen voorwenden, geschiedt biervan openbare kennisgeving door aanplak king en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. Leiden 20 September 1886. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden op Donderdag 23 September a. s., des namiddags te twee uren. «TADIVIEVWi. Daar de 8de October, de gedenkdag van Leidens ontzet, dit jaar op Zondag valt, zoo zullen de feestelijkheden, met welke de viering gepaard zal gaan, op Maandag 4 October plaats hebben. Ze zullen geopend worden des morgens te half negen met uitvoering van koraal- inuziek op den stadhuistoren. Daarna zal, onder het bespelen van het carillonde fon tein op de Vischmarkt hare waterstralen doen springen. Vervolgens in de Stadswaag eene uitdeeling, aan de personen die zich hiertoe hebben aangemeld, van haring, wit tebrood, sigaren en bons voor bier. Aan de kweekschool voor zeevaart komen daarop die personen, die aan den optocht door de verschillende straten der stad zullen deelnemenbijeen. De daarop gevormde stoet zal worden voorafgegaan door den commissaris van po litie en door eenige cavaleristen. Daarop zullen, in rijtuigen gezeten, de leden der feestcommissie volgen; vervolgens, weder in rijtuigen gezeten, de oun-strijders met hunne banier. Onder dezen bevindt zich een 92- jarig grijsaard, versierd met het zilveren kruis. Daarna de verschillende corporatiën met hare banieren. De trein z.il zich eerst begeven naar het park, om bij het daar ge plaatste gedenkteeken van Leidens ontzet vaderlaudsche liederen aan te heffen Onder wijl zal door de feestcommissie een krans aan het standbeeld van Van der Werf wor den bevestigd. Ook voor het stadhuis en voor de studenten-societeit Minerva" zal de trein stilhouden en vaderlaudsche liederen zingen. Aan de Haven zal eene tent worden opgeslagen, waar de deelnemers aan den op tocht ^)p bier enz. zullen onthaald worden. De trein zal aan het gebouw der vereeniging yNut en Genoegen" worden ontbonden. Des avonds 7^ uur zullen twee concerten, een op Zoinerzorg en een op het daarachter gelegen exercitieveld, worden gegeven, en te half negen zal er een prachtig vuurwerk worden ontstoken. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 38, f 19.f 4.en f 2.laagste prijzen 38, ƒ19.3 70, en ƒ1.95. Hedenmorgen werd door eene vrouw uit de Haarlemmermeer bij de politie alhier aangifte gedaan dat haar zoon gisteren een bedrag van omstreeks 75 gulden in hare woning had ontvreemd. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek deed den persoon in quaestie aanhouden. Er was van het ont vreemde nog ruim f 70 in zijn bezit. Na opgemaakt proces-verbaal is de zoon daarna met zijne moeder huiswaarts gegaan Uit Leiderdorp wordt aan het D v. Z.-H. en s Gr. medegedeeld dat dezer dagen bij openbare veiling het koffiehuis ,/De Vrij heid", gelegen onder die gemeente aan de Haarlemmertrekvaart nabij Leiden is ver kocht en voor f 9561 afgemijnd ten behoeve van eenige vrienden of geestverwanten van ds. Vlug, ten einde aldaar godsdienstoefe ningen te houden door predikanten die nu of later zich aan het synodaal verband ont trokken hebben of zullen onttrekken, voor de scharen, die zich uit Leitien en om streken met hun nieuwe kerkelijke richting vereenigen. MUZIEK, LETTEREN K\ KUNST. Sterfdag (1832) van Walter Scott. Sterfdag (i860) van Schopenhauer. Van Voltaire's /-/Zaire" is een opera libretto gemaakt door Louis Besson. De la Nux, //grand prix de Rome", zal daarop muziek compagneeren voor de groote opera. Naar wij vernemenheeft de heer Paul Haase, uitgenoodigd als leeraar op le treden aan het conservatorium te Keulen, voor die benoeming bedanktzoodat hij als leeraar aan de muziekschool te Rotterdam behouden blijft. NR. Ct.) Oh net voltooit thans het tooneelstuk vLes Abimes" dat hij uit zijn roman yLa Grande Marnière" heeft getrokken. Verder schrijft hij twee romans: /,Volonté" en //La Conversion da Professeur Rameau." In de Nederlandsche bladen is onlangs het denkeeld geopperd om op het graf van den hoogleeraar W. J. A. Jonckbloet, te Wiesbaden, een gedenkteeken voor den vader- landschen geleerde op te richten. Wij zijn uitgenoodigd er op te wijzendat de ver wezenlijking van dat denkbeeld reeds dadelijk afstuit op de omstandigheid, dat wijlen prof. Jonckbloet sterk gekant was legen dergelijk huldebetoon. [Spectator.) De heer Ernest Appy, heeft aan zijne academie voor muziek in de Constantijn Huijgensstraat, te Arasterdam voor jonge kinderen in de gelegenheid geopend om da gelijks één uur onderwijs in de beginselen van piano en zang te ontvangen. De ondervinding heeft doen ziendat dagelijks onderwijs voor jeugdige leerlingen een vereischte is, willen ze goed leeren. Daardoor wordt tevens voor hen het ver velende van het alleen studeeren weggenomen, iets dat met velen het geval is, wier ouders niet muzikaal genoeg, of om andere redenen niet bij machte zijn, hunne kinderen tot de studie aan te moedigen of daarin voor te lichten. Reeds met hun 5e ja«r worden de kinde ren tot dezen cursus toegelaten. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De kiesvereeniging „Workum", te Workum, heeft tot voorloopig candidaat gesteld voor de tweede kamer den heer J. Rinkes Borger te Leiden. De kiesvereeniging *Bolsward" heeft, na dat bekend was geworden, dat jhr. mr. Roëll bedankt had voor de hem aangeboden can didal uur, en de heer M. E. Van der Meulen, die daarna als voorloopig can lidaat wa9 ge kozen, verklaard had deze candidatuur niet FEUILLETON. 18.) //Verzen vol gevoel zijn zelden de meest vertrouwbare gidsen in dit leven. Dit is zeker, dat, wanneer gij ooit met dien man mocht verbonden wordengij de ergste sla vernij te verduren zoudt hebben, en de tranen die gij dan in uwe gevangenschap zoudt storten, zullen veel bitterder zijn dan gij nu kunt vermoeden. Maar gelukkig, de booswicht, die u tot zulk een daad heeft, verleid, verlaat ons morgen-ochtend, en het zal hem nooit weer vergund worden dezen drempel te overschrijden." *Gaat hij weg?" riep Dora verschrikt uit. fDan hebt gij hem beleedigd, dan hebt gij hem van de plek verdreven, die hem door mijne liefde zoo dierbaar was geworden. Hij gaat maar zal niet lang wegblijven, want papa zal hem in triomf weder hierheen geleiden." z/Hij deelde hij mede, dat hij naar mijn heer Brandon wilde gaan om bij hem per soonlijk zijne zaak te bepleiten," hernam mevrouw Bell op koelen toon. //Ik weet reeds te vorenwat de uitslag van dit on derhoud zal zijn, maar Mendoza heeft het recht, om over zijn belangen te spreken. Nu wensch ik u goeden nacht Dora, en hoop dat gij u morgen verstandiger zult toonen dan heden avond. Het is reeds laat, en ik hoop dat gij u ter ruste zult begeven, zoodra de brief voltooid is." Dora neeg zwijgende, en mevrouw Bell ging weer naar hare kamer, naar lichaam en ziel uitgeput door alles, wat dien dag geschied wa9. Zij besloot wakker te blijven en op elk geluid op Dora's kamer te letten; maar vermoeidheid overweldigde haar en spoedig verzonk zij in een diepen slaap. Mevrouw Bell had de deur half open laten staanom beter op Dora's handelingen te kannen letten, en het jonge meisje had dus door deze voorzorgsmaatregel de gele genheid, om zich te overtuigen dat hare gouvernante niets bemerkte. Zachtjes sloot Dora de halfgeopende deur, grendelde ze van binnen en sloop behoedzaam door het venster. De bibliotheek lag in den uitersten vleugel van het gebouw, dat van drie zijden door de veranda werd ingesloten, vanwaar men een verrukkelijk uitzicht op dit roman tische, door de maau verlichte landschap had. z/Welk eene schoone streek," mompelde Dora, toen zij een oogenblik staan bleef. z/Ik stel haar nog meer op prijs, sedert ik ik er met hem mag woneninet hem, dien ik te meer lief heb, omdat hij in mijne tegenwoordigheid gekreukt en beleedigd werd." VIJFDE HOOFDSTUK. dora's belofte. Het diepste stilzwijgen heerschte in het rond. Uit de bibliotheek drong geen enkele lichtstraal naar buiten en het berouwde Dora reeds, dat zij tot dien stap was over gegaan, maar ook nam zij Mendoza zijn uitblijven kwalijk. Als hij slechts half zoo veel van haar hield, als hij verzekerde, had bij hier moeten wachten, en niet moeten dulden, dat zij op dit uur de lange veranda alleen moest doorloopen. Zij keerde zich om en was reeds op het punt om terug te gaan, toen er eene hand op haren schouder gelegd werd, en eene stemdien zij geleerd had als de zoetste muziek te beschouwen, op zachten toon zeide: //Zijt gij eindelijk daar, mijne geliefde. Ik wachtte reeds lang tot ik eindelijk de hoop opgaf, om u weer te zien, voor ik, misschien voor altijd, van hier ga." yIk ben reeds een geruimen tijd hier en bemerkte nergens iemand en evenmin een schijnsel van licht in de bibliotheek en en ik dacht er reeds over om terug te keeren als ik met zulk een talmenden vriend te doen heb." De wijze, waarop dit gezegd werd toonde, dat zij eenigszins vertoornd was, en daarom haastte hij zich te antwoorden z/Gij twijfelt toch niet aan mijne gene genheid, Dora, mijn geliefde? Ik heb het licht uitgeblazen om de opmerkzaamheid niet hierheen te trekken. Aan de andere zijde van het huis hoorde ik eenig gedruisch, en ik ging daarheen om te zien, of de draak, die u bewaakt, ook ergens een spion uitgezet heeft. Tot nu toe was zij blind genoeg, maar nu hare oog en geopend zijn, zal zij bet aan voorzorgen niet laten ontbreken." //Mevrouw Bell was altijd zeer goed voor mij en daarom houd ik er niet van, zoo oueerbiedig over haar te hooren spreken." z/Dan zal ik het laten, mijn beste; kom met mij mede, mijn schat, ik heb een der vensters van de bibliotheek geopend, waarop juist de stralen der maan vallen, die mijne Dora nog schooner doen schijnen, dan de marmeren godin ginds op het terras. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1