NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ileze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 20 September 1886. N°. 221. AHVERTENTIEN: Bureel: Selieepmukerssteeg; 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten* PATENTSLADEM. DE BRUID EENS EERLOOZEN. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Summer 10 ('ent. 200» Jnarnaim. Van 1ti regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Zij die zich met 1 October op dit blad wenschen te aboniieeren ont vangen de vóór dien datum ver schijnende nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algeineene kennis Ie. dal de Zijlpoortsbrug aansl. Maandag Dinsdag en Woensdag 20, 21 en 22 September, voQr de passage met rij en voertuigen zal zijn afgesloten 2e. dal de passage in de KooI«*traat van aanstaande Maandag af gedurende éene maand, mede voor rij- en voer tuigen zal afgesloten zijn. Burgemeester en Wel houders voornoemd, DE K\NTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 18 Sept. 1886. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel be- sluur der gemeente LEIDEN brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat de palentbladen voor de gepalenleerden wonende in wijk V, over het dienstjaar 1886/7 bij het college van Zetters, in een der vertrekken van hel Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op Maandag 20, Di isda-21, Woens dag 22 en Donderdag 22 September c. k. terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen ter uit reiking moeien worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 18 September 1886. «TADINIEIWI. Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen den artillerist J. R. die eeue vrouwmet wie hij eenigen tijd omgang heeft gehad, vrij erg heeft mishan deld. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 1 geval van febris typhoïdea aange geven. Overleden aan besmettelijke ziekte geene. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomeoen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 32 tot 69 volwassen personen en 2 tot 10 kinderen. Heden werd alhier een afdeelingsver- gadering van de vereeniging van Chr. on derwijzers enz. gehouden, waarbij de vol gende punten ter sprake kwamen: Eenige paragrafen ter inleiding eener Christelijke opvoedingsleer. Inleiding over de algemeene beginselen bij de keuze van een leesboek voor de mid delste en hoogste klasse. Kenmerkend verschil tusschen de Heiden- sche en de Christelijke zedeleer. Bij den heer Blankenberg, op de Mare alhier is verschenen eene Hollandsche uit gave van de rondschrifl methode van Bunzel. Deze uitgave is naar de Holland sche behoeften omgewerkt en de heer Bun zel maakte van deze uitgave gebruik om in zijn stelsel velerlei verbeteringen in te voeren. Deze methode volgende wordt ook door eigen oefening - een goed loopend schrift verkregen. De methode is in 2 ca hiers vervat waarvan één cahier voorhanden is en 't tweede zeer spoedig volgt. Ook zijn de verdere benoodigdheden voor het aan- leeren bij den uitgever voorhanden. Op de hoogere burgerschool voor jongens alhier zijn methode en schrijfboeken reeds ingevoerd en met succes. Deze week werden op Rhijnzigt 697 zwembaden door heeren en 68 door dames genomen. De temperatuur van het water is 17° Celsius. MUZIEK, LETTEREN EN KUNNT. 19 Sept. Sterfdag (1881) van Garfield. 20 Sept. Geboortedag (1821) van C. W. Op- zoomer. 20 Sept. Sterfdag (1863) van J. L. Grimm lil dc volgende weck zal een aan vang worden gemaakt niet „Ken Slakkenleven" van Octave Feuillet, voor Nederland bewerkt door dr. J. M. Hoogvliet. Iliervan zal 2 a 3 malen per week eeu gedeelte wor den opgenomen, terwijl het in gang zijnde Feuilleton blijft doorloopen. DE REDACTIE. Tnhoud, 16de jaargang, n°. 15, van De Huisvrouw. De Rijksschool voor kunst nijverheid. Hoe moet eene slaapkamer voor kinderen ingericht zijn Door Dr. S. Sr Coronel. Kinderziekenhuizen. Door J. W. B. Bij den eersten blik gevangen. Uit het Engelsch van Mrs. Forrester. Door A U. Verbroken schakels. Door D P. Regt. Berichten uit de vrouwen-wereld in binnen- en buitenland. Allerlei. Feuilleton. //Twee Gravinnen". Naar het Duitsch. Van Marie Von EbnerEschenbach (Vervolg) Advertentiëü. Van de „Litterarische Fantisiën en Kritieken" van Cd. Busken Huet is het 22ste deeltje verschenen, bevattende studiën over Elizabeth Wolff, Agatha Deken en Jacoba Busken; Potgieter's Kritiek, G. W. Vreede, J. Kneppelhout, dr. Jonckbloet, Johannes Van Vloten, Multatuli, J. A. Alberdingk Thijm, E. J. P. Jorissen en over de Roman tiek in Nederland Kort voor zijn overlijden had de schrijver de copie bezorgd en gerangschikt. De bezorger van de uitgave voegde aan den bundel nog eenige bladzijden toe, den aanhef vormend van een uitvoerig opgezet artikel, die den avond van 's schrijvers dood op diens schrijftafel gevonden werden. Het zijn de laatste regelen door den beroemden taal kenner geschreven. l)e heer Blankenberg, kunsthande laar alhier, exposeert eene aquarel van onze stadgenoote mej. Tonnet. De aquarel voorstellende een groepje boomeu aan den boschrand onder Doorn is lang niet on verdienstelijk gedaan. Er is zeer knap met de lichteffecten gewerkt en het perspectief is goed. Parijs telt 42.646 personen, die op den naam van //kunstenaar" aanspraak ma ken. Iets meer dan 20 000, dus bijna de helft van deze kunstenaars, behooien tot het schoone geslacht. Deze cijfers zijn ech ter niet meer zoo bijzonder groot, als men bedenkt, dat in Frankrijk bijna allen, die zich aan de kunsten wijdente Parijs wonen van de 3000 personen, die zich voor de tentoonstelling van kunst aanmeldden, wo nen er geen 300 buiten Parijs, ofschoon er een twaalftal zeer goede scholen voor kunst in de provincie zijn. Coquelin, de oudste, de groote Co- quelin, verlaat 1 December e. k. het Thédtre Frangais, na 26 jaren aan dezen schouw burg verbonden te zijn geweest. Hij maakt ingevolge de bepalingen van het keizerlijk decreet van Moskou en van de statuten van de inrichting, aanspraak op een uitkeering van 200.000 francs en een premie van 6500 francs. Maar aan die bepalingen wordt door anderen, o. a. ook door de regeering naar 't schijnt, in dit 9peciale geval een uitleg ging gegeven, niet strookende met de eischen van Coquelinzoodat een proces het gevolg zal zijn. Men zal zich herinneren dat deze vermaarde kunstenaar reeds uit het behee- rend comité is getreden, toen mej. Dudlay tegen den zin van dit comité, door de re- geering als sociétaire werd gehandhaafd. Zijn voornemen is een kunstreis door Ame rika te ondernemen. BINNËNLANDSCHE BERICHTEN. De minister van koloniën heeft aan de eerste kamer der staten-generaal inge zonden een tabellarisch overzicht, beginnende met 1 Mei 1885, van de eigendoms-over- gangen der suikerfabrieken op Java, en, voor zooveel bekend, van de koopsommen en andere voorwaarden daarbij gesteld. Onder de weerkundige waarnemingen vindt men sedert 19 Aug. 11. steeds posi tieve thermometerafwijkingen, waaruit blijkt, dat de temperatuur onafgebroken zooveel gra den, als de getallen inet -J- er voor aandui den, hooger was dan gewoonlijk op die datums van het jaar. Telt men nu al die getallen bij elkander, dan vindt een som van 318 graden als overmaat van warmte boven de normale temperatuur, die gemid deld met ruim vijf graden werd overschreden. Sedert eergisterenavond werd die reeds afgebroken door lagere temperaturen en vindt men negatieve tliermouieterafwijkingen, waar schijnlijk slechts voor korten tijd, daar de noordenwind vermoedelijk oostelijk zal wor den niet alleen het schoone weder zal dan voortduren, maar ook de tijdelijke koude ophouden. FEUILLETON. 17.) Een weinig meer oplettendheid van uwe zijde, had die onaangenaamheden kunnen voorkomen. Daar ik echter niet wensch, dat Dora's vrijheid op de eene of andere wijze aan banden worde gelegd, zal ik mor gen reeds vroeg dit huis verlaten, en mij naar mijnheer Brandon begeven, opdat ik de eerste zijdie hem mededeel hoe on weerstaanbaar ik zijne dochter gevonden heb. Indien hij van mij verlangt, dat ik van haar afzie, zal ik zulks doen; meer kunt gij toch niet van mij verlangen. Indien uwe belofte ook maar eenigermate te vertrouwen is, kan ik u nu reeds voor altijd vaarwel zeggen, want mijnheer Bran don zal u niet veroorloven, hier terug te keeren." „Dat zal ik afwachten, mevrouw," was het kalme antwoord, „zoodat ik u nu slechts toeroep: Tot weerziens! Ik verzoek u, aan mejuffrouw Brandon te zeggen, dat uwe bedreiging om haar gevangen te houden, mij van hier heeft verdreven." „Ik heb zulk een bedreiging niet uitge sproken, mijnheer Mendoza, maar alles is mij welkom, wat u van haar verwijdert. Indien Dora's vader verstandig is, zal hij u niet toestaan, dat gij u weer in deze plaatsen beweegt, waar gij zulk een groot onheil hebt trachten te veroorzaken." //Wanneer ik weêr terugkeer, verschijn ik als een zonnestraal, die dit sombere huis verlicht. Had ik niet aan alle bewoners getoond welk een degelijk man ik ben, dan was mijne tegenwoordigheid zeker niet zoo lang geduld. Gij zelfs, mevrouw, waart zoo goed, belang te stellen in den aimen vondeling, die geheel van uwe goedheid af hankelijk was, en mijnheer Brandon ver leende mij slechts gastvrijheid, omdat mijn gezelsc.hap hem zoo beviel. Daarom is het niet zoo vreemd, dat mijne lieve Dora het voorbeeld volgde, dat gij beiden haar ge geven hebt, hoewel gij nu, mevrouw, in staat zijt om het arme Kind te verscheuren, indien zij van meening blijft, dat het hart, dat zij mij geschonken heeft, mijner waar dig i9. Dora behoort mij toe, en zal altijd mij blijven toebehooren, herhaal ik nogmaals; zij is de mijne en zal dit blijven, ondanks alle pogingen, om haar van mij los te scheuren." De onbeschaamdheid, die in deze verze kering doorstraalde, was grooter, dan mevrouw Bell kon verdragen. Toornig stond zij op en verliet de kamer, om zich naar de hare te begeven. Zij verheelde zich niet, dat zij bij dit gesprek niet altijd de kalmte en liet overleg getoond had, die voor den goeden uitslag noodzakelijk waren, en daarom begon zij hem nu even sterk te hatenals zij hem tot dusverre genegen was geweest, en hem even sterk te wantrouwen, als zij hem vroe ger vertrouwd had. Hij die altijd zooveel onderdanigheid, hoogachting en zachtmoedigheid tentoonge spreid had, waagde het nu, haar te trotsee- ren, haar te honen nu hij van Dora's liefde zeker was. Zuchtende ging zij zitten en schreef een langen brief aau Brandon, waarin zij hem het voorgevallene mededeelde, en hem verzocht, zoo spoedig mogelijk naar huis te komen om zijn vaderlijken invloed op Dora te doen gelden en haar te over- tuigeu, dat er nooit sprake kon wezen van eene verbinding tusschen haar en den Spaau- schen avonturier. Mevrouw Bell ging daarop naar Dora en vond haar aan hare schrijftafel, tiet jonge meisje zag op en zeide kortaf: /,1k heb juist aan papa geschreven. Gij hebt zeker hetzelfde gedaan?" „Ja, dat was mijne plicht. Ik heb hem niets verzwegen." „Dat is mij zeer aangenaam. Ik. wil hem niet bedriegen. Hij was altijd goed voor mij en ik vrees niet, hein te bekennen, hoeveel er voor mij van zijn beslissing af hangt. Oik zoude het niet overleven, als men mij mijn liefde ontrukte!" „Het is veel waarschijnlijker, mijn kind, dat gij aan een gebroken hart sterft, als hij niet zoover mogelijk van u wordt ver wijderd. Hoe is liet mogelijk, dat gij hem niet doorziet? Waart gij arm, dan zou hij er niet aan denkeu, u tot vrouw te begeeren." Dora glimlachte toornig; maar de wolk verdween van haar gelaat, toen zij zeide: „Lk bemiu hem, ik vertrouw hem, ik geloof ïu hem." „Veel liever weenend, in keêt'nen geklonken, „In zijne armen en aan zijn hart, „Als alle gocd'ren der aard'in'ook ontzonken „En niets mij bleef dan nood eu smart, „Dan zonder hem in glans en praal." „Gij waart het die mij eens op deze schoone regelen opmerkzaam maakte." (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1