DE KLEIHE KAPITALIST ADVERT ENTIËN. Openbare Verkooping van Cokes llollow.iy's Zalf en Pillen. De Wonderen zijn nog niet van den hemel af. THIEME's Viertalig Woordenboek, Beddewinkels, Rijtuigmakers enz. TST>i -7ZT3Z m ~W9 f**» «7^ JFBC KR3 *T73 «T» M7J 'SST*. ./m_ Ï*M" TT« De zaak Domela Nieuwenhuis. De advocaat van Domela Nieuwen huis, de heer mr. M. J. De Witt Hamer, houdt alsnu eene uitvoerige pleitredewaarin hij de zaak d fond behandelde. In de eerste plaats tracht hij het hof te overtuigen van de geloofwaardigheid vau den getuige Boe lens, die eerst heden voor den dag kwam met zijne onthulling dat hij de schrijver van het vervolgde artikel met smadende woorden jegens den koning geweest is. Het stilzwijgen door dien schrijver tot zekeren dag in acht genomenschrijft pleiter voor namelijk toe aan de meening, dat tegen D. N. niet zulk eene zware vervolging zou wor den ingesteld, en aan de mogelijkheid, dat hij in den waan verkeerde, dat op deze ver volging geene veroordeeling kon komen, een gevoelen dat ook door pleiter werd voorge- staau en door hem niet alleen, maar door de meest bekende juristen, wien dan ook het veroordeelend vonnis der rechtbank hoogst bevreemd heeft. De verdediger, zich overigens plaatsende op het standpunt, dat Domela Nieuwenhuis is de schrijver van beide stukken, betoogt, in verband daarmede, dat al de beweringen in het artikel ten aanzien van den koning voorkomende, hoegenaamd geen strafbare daad opleveren, omdat daaraan slechts de waarde en niet meer is te hechten van republikeinsche ontboezemingengelijk hij door eene ontleding van sommige uit drukkingen tracht aan le toonen. Meer dan dat de groote dagbladen liegenis in het artikel niet gezegd. En nu meent hij, dat critiek op dagbladberichten tot heden nog niet strafbaar is. Daarbij wijst pl. er nog op, dat er in dagbladen nog wel heviger uitdrukkingen voorkomen dan in het geïn- crineerde stuk, met zijnerepublikeinsche fanfaronades, en dat in dit opzicht de re sidentie daarvan het best weet mede te spreken. Inderdaad is het ook zijne overtuiging, dat door de groote dagbladen door die ^zin- nelooze en zoutelooze" berichten hij ci teert ze nogmaals omtrent den koning en zijn hof, geen dienst aan het vorstelijk Huis wordt bewezen. Maar hoe men het artikel ook leze, pl. vindt er niets meer in dan eene beschuldi ging, gericht tot de dagbladen, en niet tot den persoon des konings. Hier legde hij uit, hoe de schrijver, ge steld hij wilde zeggen: het Huis van Oranje heeft geen liefde voor het Nederlandsche volk toch nog niets boosaardigs heeft ge zegd, daargelaten dat liefde eene zaak is van het hart die zich niet in een collectief begrip laat vertolken. Ook in de uitdruk king, dat de koning weinig werk van zijn baantje maakt, ziet hij geen strafbare daad. Immers, heeft keizer Wilhelm niet zelfvan de taak der vorsten gewaagd als van notre métier Pleiter ontkende in het algemeen, dat het oneerbiedig schrijven bij de wet straf baar is gesteld met een beroep voor deze opinie op den rechtsgeleerde, eenmaal een sieraad van de Haagsche balie, wijlen mr. A. De Pinto, die dit punt in Themis van het jaar 1847 behandeld heeft naar aanlei ding van eene procedure in het vorige jaar over de vraag of de koning zou beleedigd zijn wegens een aanval op de troonrede, in welk stuk de schrijver de vrijheid van druk pers zeer hoog hield. Wat nu de beleediging van den persoon des konings betreft, vatte pl. de wet van 1 Juni 1830 in dein zin op, dat zij wil straffen 1° waar de persoon des konings ge hoond wordt als individu, als mensch, 2° als koning. Met een beroep op de woorden van den verdediger der wet, mr. Van Maanen, betoogt pl. dat als er in het artikel ge sproken is van den koning, als iemand die weinig werk van zijn baantje maakt, de koning dan wordt aangetast in zijne waar digheid en niet als mensch. Aangezien nu appellant wordt vervolgd wegens smaad van den persoon des konings en het is bewezen dat hij den koning in eene andere hoedanig heid heelt willen treffenreeds uit dien hoofde geen veroordeeling op de dagvaarding kan volgen. Neemt men aan beleediging van de waar digheid des konings, dan kan er niet ge straft worden voor beleediging van den persoon des konings en moet op dezen grond reeds vrijspraak volgen. Pleiter wil echter toegeven dat het ge- heele stuk beleedigend kan zijn èn voor den persoon èu voor de waardigheid des konings. Maar dan nog, meent hij, is de wet van 1830 niet toepasselijk, en wel op grond dat die wet blijkens de ge schiedenis van het verhandelde daarover niet bedoelt iedere beleediging, den koning aangedaan te straffen. Htt bijzonder karak ter toch van het misdrijf is buitengewone boosaardigheid, felheid, eene buitengewone bedoeling om te beleedigen. Een boosaar dig artikel dat den koning zou verwijten eene arglistige politiek, willekeurige handelingen onrecht tegenover de partijenverbreking van plechtige beloftengebrek aan oprecht heid, ziedaar boosaardige laster en beleediging, die de wetgever, volgens zijn eigen woorden, wilde gestraft hebben. Vergelijkt spr. dit criterium nu met de uitdrukkingen van het vervolgde artikel, dan blijft hij er bij, dat dit niets anders bevatte dan eene critiek. De persoon des konings staat z. i. te hoog, dan dat zij door elke beleediging getroffen kan worden. Alleen wanneer er een directe aanval wordt gedaan, moet de wet tusschen beide komen. De eerlijkheid van de rechterlijke macht is voor hem een onderpand, dat zij niet anders dan met het voorbeeld door hem ge geven voor oogen, de wet zal toepassen. Legt men nu het onbeduidende stuk in Recht voor Allen (want pleiter voelde reeds dat het niet zijn cliënt afkomstig kon zijn, omdat hij Domela Nieuwenhuis kent als een beschaafd, oprecht man, als een man van stijl en geest) naast het voorbeeld door Van Maanen aangehaald, dan twijfelt hij niet, of de rechter zal tot de overtuiging komen, dat het niet de kenmerken van boos aardigheid draagt. Ten aanzien van het stuk tegen den heer Stork hield pl. vol, dat de schrijver niets meer gedaan heelt dan gebruik te maken van het recht, om de handelingen van de openbare macht te beoordeelen, zij het dan ook dat de vertegenwoordiger van dat gezag vijandig staat aangeschreven bij de partij, uit wier naam hij schrijft. Mr. De Witi Hamer twijfelde dan ook niet, of het ho' zou de juiste opvatting van de wet ook huldigen tegenover dezen beklaagde. Ten slotte stond hij stil bij de veelbewogen tijden waarin wij leven, en welke herinneren aan de revolutie der afgescheidenen en de beweging der liberalen vóór 1848. Eenfeit is het dat ons land thans in drie klfcjsen verdeeld is. De socialisten zijn als maatschap pelijke verschijning opgetreden en hunne partij is steeds wassende, evenzeeer als in Dcitsch- land en Belgie. Spr. hechtte er aan wel te doen uitkomen, dat hij geen socialist is, omdat zijn individueel vrijheidsgevoel zich daartegen verzet, ofschoon hij in verband met de voorspelling eener naderende revolutie door den minister Modderman reeds, niet blind is voor de toekomst, die eene nieuwe maatschappij zal opbouwen. Na over de oorzaken van dit verschijnsel der verdeeling in twee kampen te hebben uitgewijd, waarbij pl. ook kwam op het artikel van Damas, die goedgevonden heeft het hof te bestrijden omdat het deze rechtzaak eenmaal uitstelde, zoodat men den indruk moest krijgen alsof Themis met twee maten behoorde te meten, nam spreker in dit laatste aanleiding zich te verheugen over het feit dat Nederland geen jury kent. En dit acht hij gelukkig, want in die jury zou in de eerste plaats zitting krijgen de élite van den koopmans stand, die zich niet ontzien heeft een assu radeur van de Amsterdamsche beurs te drin gen omdat hij een critiek ten voordeele van Domela Nieuwenhuis heeft geleverd op het vonnis der Haagsche rechtbank. Eene jury in Nederland zou nooit onpartijdig kunnen zijn, zelfs al werd zij saamgesteld uit dat gedeelte van de arbeiders, die dezen beklaagde vergoden, want vergoding kan nooit samen gaan met een ouparlijdig oordeel over den persoon. Pl. eindigde met vertrouwen uit te spreken in de beslissing van het hof, samen gesteld uit mannen, die een nauwgezet ge voel hebben van de plichten aan hun ambt verbonden, die zich jaren lang in de rechts praktijk hebben geoefend en geleerd hebben hunne politieke overtuiging te beteugelen en te bedwingen, zoodra zij op den rechter stoel plaats nemen zoodat hij meer vertrou wen stelt in hunne uitspraak dan in die van welke jury ook. Hij hield zich overtuigd dat die uitspraak vrijspraak zou zijn. Het O. M. antwoordde nog uitvoerig op de argumenten van den verdediger. De adv.- gen. hield tegenover hem voldat de inhoud van het stuk smadend en honend was voor den vorst; beschouwde slechts als een uit- vluchtje het beweren, dat het s!uk eene kas tijding van de groote bladen tot oogmerk had; trachtte vooral ook het beleedigende aan te toonen van het stuk tegen den commis saris van politie Stork, en gaf nog te ken nen dat de meening van get. Boelens, dat hij bedoeld werd met de initiaal J. in de correspondentie, louter op eene gissing be rustte. Hij persisteerde mitsdien bij zijn eisch tot bevestiging van het vonnis van den eersten rechter. De bekl. niets meer in het midden heb bende te brengen, verklaart de voorzitter het onderzoek gesloten en bepaalt hij de uitspraak op Donderdag 23 September. TEW MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. - 17 September hoevee!- hei 1 Laagste i Hoogsle I stuks Veulens 23 - 80.— - 120.— 36 - 43.— 280.— 52 - 116.- v 235.— 60 - - 120.— 260. Varekoeien 70 - - 116.— 232.— 300 - - 120.— 270.— Kalveren (vettei 57 28 69.— (magere) 14 5. - 14.— (Rrasi 1 10 - 12.— - 46.— Schapen (mairere) 963 - 11.— 24 (vette) 925 - 18.— - 32.— .- Varkens i magere) 36 - 14.— 27.— (biggen) 344 - 5 - 12 50 Ter markt aangebracht 688 runderen71 kal veren1888 schapenen 844 biggen. Ter wekelijksche kaasmarkt aangevoerd 66 par tijen kaas. Westeed werd voor: Goudsche kaasvan IS.tot /26. Derby Leidsche 150 KG. - ƒ36.— - /48.— Edammer -17.- MARKTKEU CIITEX. Gouda, 16 Sept. Kaas-aanv. 159 part., prijs le qual. f 23 26, 2e qual. ƒ19 a 22, Noordhollandsche f 19 it 27.Boter. Goeboter 1.30 it 1.40., per kg., weiboter f\.it 1.10 per kg. Handel matig. Delft, 16 September. Prijzen der boter 50.it 60 pei 40 kilo1.25 it 1 50 per kilo. Aan de Stadswaag gewogen: 825/8 en 79/16 vn. Boter, te zamen wegende 17.290 kilogram. op het Raadhuis te Leiden, op Maandag 20 September 1886, des voormiddags te tien uren precies, van eene hoeveelheid van 1100 hectoliters COKES, verdeeld in par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, en zulks bij afslag tegen dadelijke betaling en binnen veertien dagen aan de Gasfabriek af tc halen. Kloppen zeven cents per HL. Bezorgen vijf Koopen en bezorgen zes ets per HL. Bestellingen worden aangenomen aan het Kantoor der Gasfabriek en aan het Maga zijn Pieterskerkkoorsteeg 28, uiterlijk tot Zaterdagnamiddag 3 uren. Ongestelde maag. Wanneer de maag in gebreken blijft van hare functien te doen ontstaat er indigestie, waarvan de gevolgen steeds onzeker zijn. Wanneer het voedsel onverteerd de werkelooze maag ver laat, veroorzaakt het ontsteking in de dar men en meer andere ongemakken. Om de ontstelde spijsvertering te herstellen en de eerste kwade voorteekenen weg te nemen is geen middel zoo goed als de spijsverte- rende Pillen van Holloway, welke in ern stige gevallen bijgestaan moeten worden door de Zalf; deze laatste moet dan over de maag of over den rug gewreven worden ten min ste tweemaal daags en gedurende tien minu ten. De buitengewoon genezende kracht, die deze middelen uitoefenen op de maag, op den lever en op de darmen, geeft onmid dellijk verlichting; zij herstellen de ge schokte gezondheid en vernietigen zoowel de gevolgen als de oorzaak der ziekte. Door het vermeerderd debiet zijn de prijzen als volgt: Doosjes Pillen Potjes Zalf ƒ0,80, /T,85, ƒ3, 6.74, ƒ13.50 ƒ20.50 zijn op Jranco aan vraag a contant te bekomen bij alle Apothekers in Holland, alsmede in Holloway s Etablissement te Londen, 53, Oxfordstreet. ZEVENDE JAARGANG 1886. verschijnt eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag, is het goedkoopste en meest gelezen tinanciöele blad van Nederland, en de volledigste gids voor houders van uitlootbare fondsen. Abonnemenispriis(3 nrs. per week) 6.— p.jaar, mei Bijblad (Wekel. Resiantenlijst) 8. Bijblad alleen 4.— Als GRATIS-PREH1E ontvangt elke abonnent een exemplaar van het RESTANTENBOEK, hetwelk bevat iie tot 31 December 1885 uitge- lote serifin van 46 prcmleleenlngen, be nevens eene in 12 maanden verdeelde Ultlo- tlngs-fialendcr voor 1886 van alle be slaande preinielet-ningen. Bureel: Gedempte Voorburgwal 101. Proefnummers kosteloos. 4 W «ordenboeken voor slechts 5-én Uulden. Zoo iets is nog nooit voorgekomen. Op de laatste Fondsenveiling kocht ik den geheelen voorraad van het uitmuntend bewerkte HOLLANDSCH, FRANSCH, 0U1TSCH.ENBELSCH, door Dr. A. A. DEEN1K. 4 WOORDENBOEKEN in een fraai linnen band niet vergulde Stempels, «iet minder dan ruim 800 bladz^den, compres gedrukt in 2 kolommen, ruim 150000 woorden bevattende. Ik ben door een gelukkigen inkoop in staat deze keurige en met zooveel zorg bewerkte Dic- tionnaires aan te bieden voor den spotprijs van slechts Een Gulden, dat is slechts Vijf en twintig Centen per Woorden boek. Als men nagaat, dat men voor een gewonen Dictionnair, voor éen taal, al f 1.50 moet betalen. FransehDuitsch, Engelsch zijn nu eenmaal de Hoofdtalen der Wereld. Talen moet ieder man van zaken kennen en voor hen, die ze kennen, of nog wat van zijn School-Talen overgehouden heeft, zijn zulke Woordenboeken vooral onmisbaar. FransehDuitschEngelsch moet ieder Aannemer, Bankier, Doctor, Onderwijzer, Expediteur, Handelaar, Ingenieur, Loge ment- en Kofllehuishouder enz. kennen. Eransch, Duitsch, Engelsch moet ieder Schouwburgbezoeker en ieder Courant- lezer kennen, met zoo'n Woordenboek kan men alles en alles voort naslaan. Franseh, Duitsch, Engelsch moeten onze jongens en meisjes leerenen hoewel de Openbare Scholen de Leerboeken ver strekken de Dictionnaires moeten zij koopen. 't Is dos een fortuintje zoo'n exact Woor denboek in 4 Talen voor Een Gulden te kunnen bezitten. Wie dus een getrouwen gids in de samenleving verlangt, wie een goed, deugdelijk, goed en opperbest vier talig Woordenboek verlangt, drale niet. Een enkele Gulden voor een keurig, net ingebonden Ilollaudsch, Franseh, Duitsch, Engelsch Woordenboek is immers letterlijk niets; alleen het in binden en vergulden kost anders meer. Bestel dus spoedig voordat de niet al te groote voorraad is uitgeput. Naar buiten tegen toezending van Posfwissel of blauwe Postzegels (met verhoogitig van 10 Cts. voor bijdrage in de frankeering), ont vangt m n deze prachtige Dictionnaire in 4 Talen goed verpakt fr° thuis bij II. G. KOSTER C.Jzn., Magazijn van Goed- koope Boeken, Leliegracht 26, Am sterdam. SSST Op den Postwissel te zetten u Foor viertalig Woordenboek". Ili ï'j E Iti 15 S 2' soort versch-donker-drooge qualiteit, 100 kilo f 3.50 franco Leidenna inzending post wissel. Adres KOM\G C*., Texel.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 4