Ka EI K O «0 C KG Mi 'KJ' JM.K /m M T- nieuwe ster, die gerust metNilssou, Lucca en zelfs Patti zal kunnen coucurreeren. De directeur Frans Jauner heeft Marcella Sembrich geëngageerd voor een kunstreis door Europa, die van 16 October tot in Januari zal duren. De kunstenares ontvangt eiken avond 2400 gulden; zij heeft aangenomen 50 voorstel lingen te geven. Wij laten hier eenige bijzonderheden volgen omtrent Hugo De Groot en zijn ge slacht Mr. Hugo De Groot, veelal bekend als Grotius of Hugo Grotius, was geboren te Delft, den lOen April 1583, uit het huwe- van mr. Johan De Groot H.Zn., raadsheer van den graaf van liohenlohe en overleden op 3 Mei 1640, en van Alida Van Over- schie, een lid van het thans nog in België bestaand geslacht „Van Overschie of d'Over- schie," hetwelk van oud-Ilollandsche af komst zich later aldaar gevestigd had en reeds op 10 Januari 1676 door keizer Leo pold, bij diploma, in deu rijks vrijheerenstand was opgenomen. Van dit geslacht is ook het bekende „Hofje Van Overschie" te Delft afkomstig. Deze beroemde Delvenaar is genoemd naar zijn grootvader van vaderszijde: Hugo De Groot, Corneliszoon Van Noorthorn. Hij had nog drie broeders en ééne zustername lijk Johan De Groot, Francis De Groot, mr. Willem De Groot, geboren 10 Februari 1597 en overleden 12 Maart 1662, die ge huwd was met Alida Graswinckel, en Adrian:» De Groot, gehuwd geweest zijnde met Fre- derik Van Losecaat. Mr. Hugo De Groot voornoemd was ge huwd met de algemeen bekende Maria Van Reijgersberch, uit het bekend Zeeuwsch geslacht, en had bij deze de volgende kin deren, ais; Cornelia De Groot, Pieter De Groot, geboren 28 Maart 1615, Dirk De Groot en Cornelia De Groot, die gehuwd is geweest met Jan Barton, burggraaf de Montbais. De voorzaten van mr. Hugo De Groot hebben sedert onheugelijke jaren deel uitge maakt van de regeering der stad Delft en behoorden onder de aanzienlijkste geslachten dezer toen vooral veel invloed heb bende stad, eene der voornaamste in de stateu van Holland. Hij is te Rostock overleden den 28 Augus tus 1645 en in het graf zijner voorouders, dat in de Nieuwe Kerk te Delft was, be graven. Reeds tijdens het raadspensionaris schap van Johan De Witt had deze staats man bij de regeering van Delft aangedrongen, om den beroemden man en burger een praal- beeld op te richten en wel op de markt aldaar; doch die regeering gaf slechts in 1663 aan de kinderen van Hugo De Groot verlof, om een eeregraf in het koor der Nieuwe Kerk te Delft te mogen plaatsen. Men heeft dus meer dan twee eeuwen noodig gehad, om te overwegen, of zijne verdiensten wel zéé groot en gewichtig ware geweest dat zij het oprichten van een stand beeld wettigdenI (Maasbode.) BIiNiNKNLANDSCHK BERICHTEN. Voor het practisch examen voor art sen en tandmeesters hebben zich bij de com missie te Leiden 31 candidaten aangemeld, nl. 6 voor het geheele arts-examen18 voor het le ged.6 voor het 2e ged. en 1 voor het tandmeesters-examen. Met 1°. Januari a. s. zullen de onder officieren bij de marine in stede der korte jas en hoogsluitend jasje moeien dragen met gelijke onderscheidingsteekenen op de mou wen als voor de jas is bepaald. Het mag met toestemming der commaudeerende offi cieren ook buiten dienst in de zeeplaatsen inaar nimmer buiten dienst buiten de zee plaatsen worden gedragen. De 15de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel bereikt een totaal van f 66,990.57, zijnde de opgave van 375 locale comité's, waaronder Katwijk aan Zee f 128. Men schrijft aan het D. v. Z.-H. en *s Gr.Behalve eenige stoorasteenfabrieken hebben alle steenbakkerijen langs den Rijn (wat het vormen van steenen betreft) den arbeid weder gestaakt. Behalve de oude steenen, die overal zijn opgeruimdzijn van het nieuwe fabrikaat reeds aanzienlijke par tijen verkocht. Thans acht men 't zoo goed als zeker, dat de gedrukte stemming, welke in dit vak sedert eenige jaren heeft geheerscht, voorbij is en de prijzen binnen kort verhoogd zullen worden, wat in elk geval den arbei ders ten goede zal komen. Begunstigd door zeer fraai weder en gunstigen wind had Woensdag te Boskoop een vliegerwedstrijd plaats. Des namiddags half twee uur verzamelden de deelnemers aan de Stijlebrug en marcheerden, met mu ziek voorop, naar het terrein van den wed strijd in Reijerskoop, waar door meer dan 100 jongens aan den kamp werd deelgeno men. Door ruime bijdragen van de inge zetenen was de commissie in staat gesteld een aantal fraaie prijzen, waaronder een zil veren remontoirhorloge, 5 andere horloges en prijzen ter waarde van f3 tot f 1.50 uit te loven, die op het terrein tentoonge steld waren. Met groote opgewektheid en in het bijzijn van honderden belangstellenden had de wedstrijd plaats en liep in de beste orde af. Den 22sten dezer wordt, naar wij vernemen, te 's Gravenhage eene tweede vergadering gehouden van katholieke kies verenigingen in Noord- en Zuidholland, met het doel een provincialen boud op te richten, die zich eventueel bij den cen- tralen zal aansluiten. Woensdag werd de kastelein H. te Kralingeu de dupe van een oplichter. Te Rotterdam zijnde werd hij door een persoon aangesproken, die hem mededeelde, dat hij zoo juist voor weinig geld aan zijne vrouw 12 flesschen Eau de Cologne had verkocht, die zij echter niet had kunnen betalen om dat haar man niet thuis was. „O, dat is niets", was daarop het antwoord geweest; „hij zou dat geld wel krijgen; 11. was er dubbel goed voor". De vrouw van H. had echter gezegd: „je komt bepaald mijn man tegen; vraag hem dan maar om het geld van de geleverde Eau de Cologne", li., aan het verhaal geloof' slaande, gaf den man het geld; maar thuis komende, vernam hij van zijne vrouw, dat zij van niets afwist (N. R. C) De persoon, die op den Oudendijk te Kralingeu met twee revolverschoten in de borst gevonden werdwasnaar de N. li. Ct. verneemt, onlangs als conducteur eener stoomboot wegens oneerlijkheid ontslagen en werd deswege gerechtelijk vervolgd. Den 1 sten October a. s. viert de heer Pieter Roggeveen, te ilillegersberg, zijn iOOsten verjaardag. Hij geniet nog eene volkomen gezondheid. De landbouw-tentoonstellingen te Gorin- chem zijn, behalve door de leden der maat schappij van landbouw, bezocht door ruim 10,0U0 personen. In de gisteren te Amsterdam gehou den huishoudelijke vergadering der Zuider- zee-maatschappijwerd tot hoofd van het technisch onderzoek benoemd de hoofdinge nieur J Van der Toorn, behoudens de toe stemming der legecring om hem onbepaald verlof te verleenen uit 's lands dienst, ter wijl tot ingenieur benoemd werd de heer Lelj te Delft. Het moderamen bestaat thans uit de hh. A. Buma, voorz.mr. P. J. G. Van Diggelen, vice-voorz., A. C. Wertheim, penningm., en H. C. Van der Uouven van Oordt, secr. Gisterennamiddag te ongeveer vier uur is de heer L'Hoste met zijn ballon VEclai- reur te Amsterdam opgestegen, in gezel schap van eene jonge dame, die onverschrok ken de reis mededeed. Door een N. O. wind voortgestuwd verdween de ballon in Z. W. richting. Dinsdagavond ontstond er te Enkhui zen in een tjalkschip brand tengevolge van het ontvlammen van petroleum, waarmede eene lucifer was in aanraking gekomen. De brand werd wel terstond gebluscht, maar een klein kind had zulke brandwonden gekregen, dat het aan de gevolgen daarvan is gestorven. Men schrijft uit Utrecht aan de Zw. Crt.: Gisterenmorgen was ik getuige van een paar tooneelen't een een gevolg van het andere, maar beide gevolgen van de nieuwe strafwetregeling. Een meisje van circa 11 of 12 jaren had in Baarn, waar zij woonachtig was, een paar, feitelijk een zestal, rozen geplukt uit een tuin, dus „inbraak gepleegd bij dag op 't erf van een bewoond pandmet vernieling van eens anders eigendom Zeker een vreeselijk feit, waartegen met gestrengheid moet worden opgekomen. Zoo scheen dan ook de meening der rechters, want 't meisje werd veroordeeld tolopzen ding naar een gesticht voor verbetering tot haar 18de jaar! Voor 't kind en de ouders, die haar ver gezelden ter rechtbankwas die uitspraak verpletterenden verklaarbaar was de ge knakte houding van 't drietal. Maar ook op 't publiek had de uitspraak blijkbaar een minder gunstigen indruk gemaakt., all hans enkelen volgden den aanklager en maakten diens gang van 't gerechtshof naar 't station van den Oosterspoorweg niet gemakkelijk. Vooral in 't plantsoen, op Lepilenberg, even voor 't station, werd de houding tegen hem zeer dreigend en was misschien de be darende tusschenkomst van een heer niet ten ongunste van den Baamer, wijl de tegen hem geuite dreigementen daar tot feitelijkheden dreigden over te gaan. Men kon het blijkbaar niet verkroppen, dat het door hem aangeklaagde meisje voor 't weg halen van enkele bloemen in den bloeitijd van haar eigen leven geknakt werd, en daarom gelukkig voor den man dat zich bij het plein voor 't Oosterspoorstation een bu reau van politie bevindt, waar hij hulp kon vragen om hem veilig aan deu trein te brengen. Zonder die tusschenkomst waren wellicht de gevolgen voor hem minder ge lukkig geweest. Ik geef hier de feiten, zonder in eenige veroordeeling te treden over 't al of niet verdiende van voor het bovengenoemde feit, van 12- tot 18 jarigen leeftijd, naar een verbeterhuis te worden opgezonden. Uit Akkrum wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Als ee:.e belangwekkende bijzonder heid kan het volgende worden medegedeeld. In het, een kwartier buiten Akkrum gele den dorpje Nes, ziet men, aan de rechter hand, als men van den Oldeboornster weg komt, eene boerderij, die sedert 12 Al ei 1719 tot op den huidigen dag, dus reeiis 167 aaneen volgende jaren, door denzelfde familie eigenares aan dezelfde familie is ver huurd. Blijkens een nog aanwezig huurcontract is 6 Nov. 1718 de plaats door een lid der familie Lyklauia i Nijt holt verhuurd aan den bet-oud-overgrootvader van de tegenwoordige huurder Gebrs. Dijkema. In 1747 aanvaard de de zoon des eersten huurders de plaats werd in 1792 door den kleinzoon opgevolgd wiens plaats in 1835 door den achteiklein zoon werd ingenomen, wier zonen sedert 1879 de boerderij besturen. Dus in dit tijdvak van 167 jaren slechts 5 verschillen de huurdeis, altijd overgaande van vader op zoon. En wat het feit niet minder be langwekkend maakt, is, dat het getal land- heereu gelijken tred houdt met dat der huur ders, zoodat op dit oogenblik de 5e land heer, sedert 1718, aan den 5den boer ver huurt. In eene gisteren gehouden vergadering had de kiesvereeniging „Burgerplicht" te Sneek, met algemeene stemmen tot candi- daat van het lidmaatschap der tweede kamer gesteld jhr. mr. Röell. Nadat echter deze verklaard had de candidatunr niet aan te nemen, verkregen bij de tweede stemming de heer mr. VV. Thorbecke 20 en de heer mr. G. J. Sickesz, lid der eerste kamer, 17 stemmen, terwijl 3 blanco waren. Een bedelaar, die wederom opzending naar het gesticht te Veenhuizen als kolonist verlangde, liet onlangs bij een schoenmaker te Heerenveen een paar hakken onder de schoenen zetten en gaf hem een tiengulden stukom dat in zijne tegenwooidigheid ill den hak te verbergen. Hij had dan later, omdat hun daar bij hunne komst hun geld wordt afgenomen, nog iets om eene versna pering te koopen, meende hij; waut in die Hakken zou niemanl het zoeken! Te Nieuw vliet is een aardappelstruik gegroeid zoo grooldat daarachter een per soon zich kon verschuilen. Aan dien reus- achtigen struik zijn gegroeid 105 eetbare aardappelen, waarvan de grootste 4 kilo grammen woog. Woensdagavond omstreeks half elf strandde ter hoogte van Westhove de Oos- teudsctie vischsloep Aïda n°. 127, reeder Thomau. De aanwezige bemanning, zijnde de stuurman, een matroos en een 12-jarige knaap, verhaalt dat met het vallen van den nacht door een groot vaartuig verzocht was om een loods, dat die hulp voor fr. 2o0 was toegezegd en dat zich daarop drie man nen, waaronder de vader van den jongen met de scheepsboot van de visch>loep hadden verwijderd. De boot is evenwel niet teruggekeerd en de vischsloep, onvoldoende bemand, is op het strand gevaren. Men is thans bezig het want te bergen, daar de schuit vermoedelijk verloren zal zijn. In de kapel van O. L. V. in't Zand, nabij Roermond, werd Woensdagnacht inge broken. Een der vele offerblokken is door den tot hiertoe onbekenden inbreker mede genomen. 'sGRAVENHAfiU. Door Z. M. is aan den burgemeester der gemeente de Werken en Sleeuwijk, A. Ver schoor, verlof verleend om tot wederopzeg- geus toe te Gorinchem te wonen. Door Z. M. is, met ingang van 1 October 1886, aan mr. J. W. A. Schnei ders van Greyffenswerthte Zierikzee, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Zierikzee. Door Z. M. is P. K. M Houba, veearts te Maastricht, benoemd tot plaats vervanger van den districtsveearls wien Roermond als standplaats is aangewezen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad heeft de burgemeester uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent den brand van het Kurhaus, omtrent den bouw, de gasafsluiting en de brandweer. De burgemeester weersprak de beweringen van den heer Metzelaar, doch stelde echter eenige verbeteringen in het materieel en de organisatie der brandweer in uitzicht. Hij verklaarde verder dat de gemeente verplicht is de directie van het zeebad te steunen en deelde mede dat het plan bestaat om voor het volgend seizoen het Kurhaus te her bouwen. De brandweer-kwestie is in comité behandeld. Aangenomen werd een voorstel tot het aangaan eener geldleening van 5^ millioen, in verband met de conversie der 4 percents geldleeningen. BUITENLAiNDSCHE BERICHTEN. BELOIE. Men spreekt van een huwelijk tus- schen den tweeden zoon van den koning van Portugal en prinses Henriette, dochter van den graaf van Vlaanderen. Van der Smissen is Woensdag per eer sten ochtendtrein naar Bergen getranspor teerd, waar hij te 7 u. 40 m. aankwam. Hij werd vergezeld door twee gendarmes, die hem voor liet veilaten van den trein de handboeien aandeden. Op het perron waren nog een viertal gendarmes, die den gevan gene overnamen en in den cellulairen ge vangenwagen deden plaats nemen. liet proces tegen Van der Smissen komt Maandag 11 October in behandeling. E^tiiüLA ML 18 leren, die gevangen genomen wa ren wegens verzet tegen de deurwaarders van Woodford bij hun verdrijving uit pachthoe ven, kwamen te Galway onder escorte van de politie aan. Het volk wierp de politie met steenen, deze moest zich van de ba jonetten bedienen. In het gevecht werden verscheidene personen, o. a. een vrouw, ge- woud. Het volk viel daarop de gevangenis aan en sloeg de ruiten en lantaarns stuk. Met moeite werd de orde hersteld. PORTUGAL. Het bericht van Belgische en Fran- sche dagbladen, met betrekking tot het han dels- eu scheepvaartverdrag tusschen Portu gal en den Congo-staat, is van allen grond ontbloot. ITA LIE. Pasteur's methode van inenting tegen den dollehondsbeet is voor een paar dagen voor het eerst te Milaan, in het daarvoor opgerichte instituut, toegepast op één persoon. IIU1TICH LAAD. De rijksdag heeft gisteren, met 177 van de 218 stemmen, den lieer Wedell tot eersten voorzitter gekozen; 41 biljetten wa ren niet ingevuld. De kroouprins woonde, in de plaats des keizers, het feest der universiteit te Straatsburg bij. Hij antwoordde op de rede van den rector, dat ook dit feest eene aan sporing was om op den weg van vooruit gang voort te strijden, maar zich tevens voor overdrijving te hoeden. De Straats burger universiteit had een bijzonder doel na te jagen, namelijk om vóór alles tot vredelievendheid mede te werken. De kroon prins besloot zijne rede, met de beste wen- 8chen te uiten voor de universiteit. Naar de Deutsche Zeitung mededeelt verkeeren de financien van vorst Alexander in erbarmelijken toestand. Voor een paar jaar heeft hij eene som van 1.500.000 fr. geleend, die nu moet betaald worden. K UILA N D. Voor de reis van den Czaar naar Po len zijn dit jaar nog grooter voorzorgsmaat regelen genomen dan anders. Den dag voor zijn aankomst te Warschau is daar nog een nihilist in alle haast terechtgesteld. Langs de geheele lijn, welke de keizerlijke trein passeerde, waren soldaten geschaard, gereed vuur te geven op ieder, die zich in de na bijheid van den spoorweg waagde. Er waren drie treinen, die met de keizer lijke familie, een voor het gevolg en de bagage en een met werkvolk, dat ingeval van eenig ongeluk dadelijk den weg kon repareeren. Meermalen verwisselde de kei zer van trein. Aan de stations waren deuren en vensters vast gesloten. BULG A RIJ E. De Sobranje heeft gisteren aangenomen een adres aan den Czaar, waarin de over tuiging wordt uitgesproken, dat van nu af de spanning in de betrekkingen tusschen Rusland en Bulgarije zal verdwijnen, en dat de Czaar het Bulgaarsche volk en de natiouale zaak onder zijne bescherming zal nemen, ter wille van de Bulgaarsche unie en de onaf hankelijkheid des lands. Aan The Morning Post wordt uit Berlijn getelegrafeerd, dat, tengevolge van verontruste tijdingen uit Weeuen over de aan Rusland vijandige bedoelingen van het Oostenrijksch-llongaarsch gouvernement, hel

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2