recleur van het hotelde opzichter van het gebouw, de inspecteur van politie en meer anderen, zich naar de plaats van het onheil hebben gespoed; maar toen deze personen aankwamen, stonden beide kamers reeds in volle vlam, en in zulken dikken rook, dat hun uiterste inspanning om den brand te blusschen of te smoren, te vergeefs bleken te zijn. De plafonds der kamers bezweken en toen kreeg de vlam lucht naar boven iu den zolder, waar zij zich van uit de kap al spoedig tot den koepel uitbreidde. In den loop van zijn verslag zegt de di recteur: Zoodra de schade met de assura deuren geregeld is, zal ik met den meesten spoed het noodige voor den wederopbouw doen. Ik hoop alsdan met het aanstaande seizoen weder gereed te zijn. Ten opzichte der zeebaden deelt de di recteur mede, dat dezen, niettegenstaande den b.and, geregeld zijn voortgegaan. Nog in Jen nacht van den lsten op den 2den September deed hij de linnenkamer der ba den, die ontruimd was, weder inrichten, zoodat in dit bedrijf geen stoornis heeft plaats gehad. De vergadering heeft, op voorstel van den heer Wertheim, de volgende motie bij ac clamatie aangenomen „De vergadering, gehoord het rapport „van den directeur, zoowel omtrent de oor zaken en het verloop van den brand als „omtrent de plannen voor de toekomst der „onderneming, betuigt dank voor hetgeen „tot heden is geschied en drukt haar ver trouwen uit in het beleid van zaken; „machtigt commissarissen en directeur alle maatregelen te nemen, welke in het belang „der zaak zullen noodig zijn ommet hand having der bestaande rechten en eerbiedi ging der bestaande verplichtingenaandeel houders zoowel als gemeente, ten spoedig ste in het genot te stellen van een nieuw „gebouw, beantwoordende eensdeels aan de „eischen in het erfpacht-contract omschreven „en anderzijds aan de eischen eener voor- „deelige exploitatie". (D. v. Z,-H. en 's Gr.) De heer W. Hogervorst, directeur der zeebaden te Scheveningenontving gis terenmorgen namens den groothertog van Saksen- Weimar een paar fraaie gouden man- chetknoopen als een bewijs van waardeering voor de diensten door dien heer den groot hertog tijdens zijn badkuur bewezen. Naar wij vernemen, zijn er dit jaar 52 studenten aan de Polyt. school ingeschreven (waarvan een tiental studenten der Indische inrichting voor één vak). (N. R. Cl.) De beeldhouwer Stracké te Haarlem heeft, als ontwerper van het standbeeld voor Hugo De Groot te Delft, een schrijven ont vangen van zekeren Aloise Grotti, „Maitre de violen", te Venetië, die, blijkens familie papieren in zijn bezit, een afstammeling van onzen beroemden landgenoot beweert te zijn. Hij heeft daarenboven een oud portret (vermoedelijk eene kopergravure) van Grotius en zou gaarne vernemen of in Nederland nog nakomelingen van hem leven, 's Mans geldelijke omstandigheden veroorloven hem niet, zelf de reis herwaarts te maken. Maandag jl. heeft de uitspraak plaats gehad in zake den door den Engelschen loodskotter Beaver te Hartlepool opgebrach- ten en te Schiedam te huis behoorenden kotter Kenan. Het schip en de lading zijn verbeurd verklaard; de kapitein heeft 3, de stuurman 2 maanden en de bemanning 1 maand gevangenisstraf te ondergaan, of 45 p. st. boete. Naar wij vernemen, hebben de reeders te Schiedam deze boete reeds opgezonden, zoo dat de equipage nu wel spoedig op vrije voeten zal worden gesteld. SCl De zegenzalmvisscherijen Oranje Nassau te Pernis en Prins Hendrik te Delftshaven brachten bij de verpachting in December 11. f 105.000 op. In het begin zag 'ter voor de pachters slecht uit, daar er weinig ge vangen werd, maar later is de vangst zóó toegenomen dat men berekent, nu reeds voor f 300.000 gevangen te hebben. In de Koningssteeg te Rotterdam ver" voegde Zaterdagavond een schipper van bui ten zich in een herberg, om eens een goed maal visch te gebruiken. Hij deed dan ook zijn best. loen het echter op betalen aan kwam, maakte hij bezwaar op de rekening, die één gulden bedroeg, te voldoen. Hoog gaande woorden tusschen gast en waardin volgden en zouden weldra, van de zijde van den schipper, overgaan in handtastelijkhe den. Hij dreigde den bo-1 kort en klein te slaan en de waardin ontbood toen een poli tieagent van de Vischmarkt. Onderwijl had de schipper zijn woede eenigermate bekoeld op eenige onschuldige voorwerpen uit het lokaal. De agent zag zich nu wel genood zaakt den woestaard naar het politiebureau te geleiden, met behulp echter van eeni- gen zijner makkers, die zich weldra bij wl* jes m mm mm mz n mc hem voegden, onder het gaan naar het bureau van politie. Onderweg wist de gearresteerde nog een der agenten op den grond te doen vallen met het treurig gevolg, dat deze een belangrijke wond aan het hoofd bekwam. Deze zaak was hiermee evenwel nog niet afgeloopeu. Wel heeft de schipper die een som van ongeveer f 1U0 bij zich droeg zijn schuld voldaan en de toegebrachte schade vergoed, maar binnenkort zal hij zich voor den reenter te verantwoorden hebben wegens het moedwillig toebrengen van een wonde aan een agent in dienst. Iemand le Rotterdam ontving dezer dagen van een vriend uit Engeland het ver zoek, om zijne goederen, ter waarde van circa f 1U.00U, die deze een paar jaar gele den in verschilleude banken van leeniug had beleend te lossen. De man had die goede ren beleend, omdat hij, alvorens te vertrek ken, zijne schulden wilde afdoen. Natuur lijk gaven de banken van leening niet de voile waarde. In Engeland waarheen hij vertrokken was, maakte de persoon fortuin en gelijk het zich laat begrijpen, wilde hij toen zijn geleende goederen terugontvangen. Daarom schreef hij aan onzen stadgenoot. Toen deze aan de banken kwam, werd hem medegedeeld, dat de goederen reeds sedert lang verkocht werden, omdat die niet op lijd gelost waren. Men kan de teleurstelling begrijpen, die hierdoor werd veroorzaakt. [Maasbode Gisterennacht werd op den Oudendijk aan de brug tegenover de Nieuwe Plantage te Kralmgen een onbekend man gevonden, staande tegen een paal en kermende. In de woning van den heer K. aldaar opgenomen, werd onmiddellijk de burgemeester van Kra lingen geroepen, die geneeskundige hulp requireerde. Alsuu werden op het lichaam van den man twee verwondingen nabij de longen ontdekt, door een revolverschot toe gebracht. Nadat een voorloopig verband was gelegd, is de gekwetste naar het zie kenhuis te Rotterdam overgebracht. Hij ver keert in hoogst bedenkelijken toestand. [N. R. C.) Omtrent den moord te Berkenwoude wordt aan de N. R. Cl. nog gemeldVermoe delijk is de vermoorde, die, nadai hij met zijne kameraden twist had gehad en een hunner eene wonde aan de hand had toe gebracht, uit vrees in eene weide gevlucht, waar hij door beideu werd vervolgd. Om niet door hen achterhaald te worden, heeft hij eene plank, die over het water lag, op- gelrokken, doch zijne vervolgens wisten door mooie praatjes hem te bewegen de plank weder neer te leggen. Daarop zijn ze bij hem gekomenwaarop terstond de een hem vasthield, en de ander hem aan hoofd en hals vele en gevaarlijke wonden toebracht. De burgemeester dezer gemeente hield Zondag en Maandag een nauwkeurig on derzoek. Vele personen werden gehoord, terwijl Dinsdag door deu rechter van in structie, vergezeld van den substituut-officier en den griffier der rechtbank te Rotterdam, het onderzoek werd voortgezet, terwijl G. V.f die verdacht werd de wonden te hebben toegebracht, in hechtenis werd genomen. Met het oog op de behoeften van het anatomisch onderwijs aan de universiteit te Amsterdam, stellen burg. en weth. vooreen lector in de anatomie te benoemen op eene jaarwedde van f 1600 tot 2000, en wordt als zoodanig voorgedragen dr. E. Dubois, eerste adsistent bij den hoogleerarr Fürbringer. Naar de Zandv. Bad-Cl. mededeelt hebben de prinses T. en T. en de gravin N., dame du palais van de keizerin van Duitschland, zich te Zandvoort kostumes laten vervaardigen zooals de visschersvrouwen die daar dragen, om dezen winter op eene der kleine sonées aan het keizerlijk slot daarin te verschijnen. Gisterenavond is te Amsterdam bij afslag geveild de Passage Central met annex hotel met 100 kamers, winkels enz. In veiling kon dit alles niet uieer opbrengen dan door den hypotheekhouder bij opbod was geboden, nl. f 150,000. Men schrijft aan de N. R. C. uit Zaandijk van 15 September: Terwijl De V., schildersknecht, op den molen „De Wilde man" werkzaam was, werd door P. Gvan Koog a. d. Zaan, een der knechts op dien molen; zoo het heet uit aardigheid een pistool op hem gelost. Waarschijnlijk zal de getroffene beide oogen kwijt zijn. De parient is ter behandeling in het gasthuis voor ooglijders te Amsterdam. Men schrijft aan het Vad. uit Nieuwe- diepDe houten verschansing op de Schor pioen wordt met spoed aangebracht. Duikeis zijn den ganscheu dag werkzaam met het aanbrengen dier verschansing aan bakboord achteruit. Vrijdag hoopt men gereed te zijn om tot het werkelijk lichten over te gaan. Het lijk van den verongelukten vis- scher Pieter Eeleman is op 15 September mm mj mm* tm. hm" nr- te Helder aangespoeld en naar Oudeschild vervoerd. Gisteren zijn aangebracht van het wrak der Luline 1 goudstuk, 29 Spaansche mat ten en 3 halve dito. Te Baambrugge is een jongentje van 6 jaren gestikt onder het eten van een stukje biefstuk. Mej J. J. Van Schuppen, eigenares van de bekende sajet- en vijfschachtfabriek te Veenendaal, onlangs overleden te Utrecht, heeft o. a. gelegateerd aan de Vereeniging tot ondersteuning en zedelijke ontwikkeling van hulpbehoevende blinden te Utrecht f 1U00U, aan de diaconiescholen der Ned. lierv. gemeente aldaar f 5000 en aan het diaconieweeshuis der llerv. gemeente aldaar f 5000. De groothertog van Saksen-Weimar i bracht gisteren een bezoek aan de vorste- E lijke familie te Soestdijk Te 12.20 werd hij door Z. M. met gevolg afgehaald en evenzoo werd hem ten 3.6 weder uitgeleide gedaan. Het afscheid was recht hartelijk eu het publiek toonde weder veel belang stelling. De uitgever van de Wageningsche Couranl, de heer J. A. M. Haak, is ge dagvaard om voor, de rechtbank te Arnhem te verschijnen wegens het plaatsen van ar tikelen welke geacht worden lasterlijk te zijn. Uit Huissen wordt van 14 dezer aan de Arnh. Cl. gemeld: Gisterenavond, circa 11 uur, werd de familie P. uit den slaap gewekt door zekeren A. Démond, arbeider te Slierum (Pruisen), die haar kwam mede- deelen, dat hun schoonzoonII. Neijenhuis, mede werkzaam in genoemde plaats, door drie Huisseusche arbeideis, en wel de drie gebroeders S.met een steen op het hoofd was geslagen. Voorts hadden zij hem met een snijdend voorwerp in den arm en daarna in de borst gestokenzoodat hij onmiddellijk een lijk was. De verslagene had 100 mark bij zich en laat eene weduwe met 7 kinderen na. De daders zijn gevat. Te Deventer is Dinsdagavond bij een hevig onweder de bliksem geslagen in het dak van het woonhuis van den spekslager G.in de Noordenbergstraat, waardoor eenige pannen werden weggerukt. Vervolgens baande hij zich eenen weg naar buiten tusschen eenige op straat staande personen. Brand werd niet veroorzaakt en niemand kreeg eenig letsel. Onder Ambt-Almeloo ontstond Donder dag middag om 3 uur een hevige brand in het huis van A. Boon. De vlammen ver spreidden zich zoo spoedig, dat aan blusschen niet viel te denken. Zes woningen werden in korten tijd in asch gelegd. Alles was verzekerd. De oorzaak van dit onheil is onbekend. 't Zij zomer of winter, altijd door ontvangen de rijkswerkinrichtingen (vroeger bedelaarsgestichten) te Veenhuizen haar da- gelijksch contingent. Eiken dag kan men ze te Assen zien doortrekken. Somoiige dagen ziet men transporten van 40 50 personeu, waaronder velen, die den man- nelijken leeftijd nog niet hebben bereikt. De groote verzamelplaats is tegenwoordig lleerenveen, waar de justitie er niet weinig last door ondervindt. In het noorden van ons land is het waterwild zeer schairs, wat aan het koude voorjaar toegeschreven wordt. Snippen waren voor eenige dagen in grooten getale aanwezigdoch de oostewind heeft deze vogels naar het strand gedreven. In Gro ningen klaagt men, dat de jacht te laat, in Friesland, dat zij telken jare te vroeg geopend wordt. [D. v. Z.-li. en 's Gr.) Dinsdag heeft op de stoom tramlijn Sneek-Bolsward een botsing plaats gehad tusschen twee trammen. Persoonlijke onge lukken hebben niet plaatsgehad. De schade aan materieel is bela igrijk. De botsing is, zegt men, te wijten aan den conducteur, die geheel op eigen gezag de kruising had verlegd. Wegens het druk bezoek van badgas ten op Schiermonnikoog in het nu nage noeg geëindigd badseizoen hebben eenige lieeren het plan opgevat om naast het bad paviljoen een bad hotel te doen bouwen, voorloopig met 50 kamers, restauratie- kamer enz. Een 16-jarige jongen te St. Nicolaasga (Fr.) kreeg een zwaren steen, die van den in aanbouw zijnden toren viel, op den sche del en was binnen weinige oogenblikken een lijk. De torpedoboot n°. 7 is, door tegen een der sluisdeuren van het Voornsche kauaal te stoomen, belangrijk aan den steven be schadigd. Prins Albert, oudste zoon van prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, zal in het begin van de volgende week van Bad Hom burg te Vlissingeu aankomen om aldaar op een der mailbooten naar Engeland scheep te gaan. Te Zevenbergen werd verleden week iemand door een hond gebeten, welke spoedig daarna onschadelijk werd gemaakt. Het lijk van het dier werd opgezonden naar de rijks veeartsenijschool, waar een onderzoek plaats had, en thans is bij het gemeentebestuur de mededeeling ontvangen, dat het beest ver dacht wordt aan hondsdolheid te hebben geleden. Twee jongelingen, thuis behoorende op het gehucht Het Hout, bij Mierloo, werden op den provincialen kunstweg hand gemeen met de politie, die hen wegens dronkenschap wilde aanhouden. Een van bei den, zekere L. A. v. E.bracht den veld wachter ernstige kwetsuren aan het been toe, en werd met behulp van den brigade commandant der maréchaussée gearresteerd. De ander nam de vlucht. L. A. v. E. die reeds meermalen met de justitie in aanra king is geweest, heeft 's nachts de deur van zijne cel verbrijzeld en heeft verder het hazenpad gekozen. GRAVENHAGE Door Z. M. is aan den dirigeerende-officier van gezondheid 1ste kl. dr. M.G. Van Pelt, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, thans op non-activiteit, verdunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder 2de klasse der orde voor Militaire Verdiensten, hem geschonken door 11. M. de koningin-regentes van Spanje. Door Z. M. is aan den heer B. Van Baak resident var. Djocjocarta (-ilaud Java), vergunning verleend tot aanneming van den titel van Officier d'Académie, hem door den minister van openbaar onderwijs, schoone kunsten en eeredienst der Fransche republiek geschonken. Door Z. M. is, met ingang van 1 October 1886, aan G. J. G. De Vidal de St. Germain, op zijn verzoekeervol ontslag verleend als burgemeester van Heinoo, met dankbetuiging voor de door hem in die be trekking langdurig bewezen diensten. Door Z. M. is aan dr. H. Japikse machtiging verleend om, tegelijk met zijn ambt van leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Middelburg, dat van onderwijzer in de kennis der natuur aan eene openbare lagere school voor meisjes aldaar te bekleeden. Door Z. M. is de heer H. D. Canne, laatstelijk gouverneur van Sumatra's Westkust thans met verlof hier te lande, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. is, met ingang van 1 November 1886, aan den heer mr. J. M. Gordon, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Leiden. De zaak Domela Nieuwenhuis. In de correctioneele terechtzitting van het gerechtshof te 's Gravenhage kwam heden in behandeling het appel van het vonnis der rechtbank te 's Hage waarbij F. Domela Nieuwenhuis, wegens smaad van den per soon des kouings en beleediging van den commissaris van politie Stork te Amsterdam, veroordeeld werd tot 1 jaar cellulaire gevan genisstraf en f 50 boete. Ook nu waren de tribunes der gerechtzaal door eene groote menigte toehoorders inge nomen en voor dat het hof zitting nam hoorde men den uitroep„Recht voor Allen doch bij het verschijnen van den appellant heerschte er eene zelfs min of meer plech tige stilte. Nadat door den raadsheer jhr. mr. De Jonge verslag was uitgebracht houde de reeds bekende feiten en de uitspraak van den eersten rechter en waarin voornamelijk werd gedoeld op bekl. verzekering dat hij enkel critiek had willen uitoefenen op zoutelooze en zinnelooze berichten der dagbladen aan gaande den koning, werd op verzoek van bekl. één getuige gehoord, nl. A. Boelens, zonder beroep te Amsterdam woonachtig, die verklaarde dat de geïncrimineerde arti kelen door hem waren geschrevenwelke verklaring gelijk de voorzitter opmerkte ge heel in strijd was met de volgende opgave van den bekl. en van den letterzetter der drukkerij. De get. hield echter vol en zeide naar aanleiding van een vraag van bekls. advocaat, dat hij het stuk had ingezonden onder den naam van Jansen. De bekl. door deu president gevraagd waarom hij voor de rechtbank heeft gezegd dat hij de schrijver was en waarom bij niet heeft opgegeven dat hij niet wist wie de schrijver was, gelijk hij nu deed; ant woordde, dat hij den drukker niet wenschte verantwoordelijk te stellen voor den inhoud van het blad waarvan hij redacteur is.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2