NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. S>cm' Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABQPJMEWIEfêT: Maandag 13 September 1886, N°. 215 200<! Jnargang. ADVERTENTIE»: Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEN. "SS? Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.(10. Prijs per ftnuiiiier 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstee»; 6. Stads-Berichten. PATENTBLADEW. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be stuur der gemeente LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patenlbladen voor de gepatenleerden wonende in wijk IV, over het dienstjaar 1886/7 bij het college van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op ülqandag 13, Dinsdag 14 j IV oens dag ld en Donderdag 16 September c. k. lerwijl na het verstrijken van dien termijn de onafgehaalde patenlbladen ter uit reiking moeten worden afgegeven aan de deurwaarders der directe belasting alhierdie voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 11 September 1886. ITADIHflEtWI. Door de politie alhier is gisterenavond aangehouden en vervolgens ter beschikking van den garnizoenscommandant gesteld een sedert 1882 van 't koloniaal werfdepot ge deserteerd soldaat. Hij verzette zich tegen die aanhouding nog al tamelijk en het bleek dat hij in 't bezit was van een geladen re volver. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 34 tot 67 volwassen personen en 2 tot 10 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 3 gevallen van mazelen aangegeven. Overleden aan besmettelijke ziekte geene. Deze week werden op Rhijnzigt 1048 zwembaden door heeren en 89 door dames genomen. De temperatuur van het water is 20° Celsius. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. 13 Sept. Geboortedag (1814) van Nicolaas Beets. Programma van de Muziekuitvoering op Zomerzorg. Dinsdag 14 September, groot harmonie concertdoor de koninklijke militaire kapel, des avonds te zeven uur, onder directie van den heer J. H. Völlmar. lste afd. No. 1. „Jubilaeum Feestmarsch", Völlmar; 2. „Symphonie militaire" (arr. Dun kier), Jos. Haydn; a. Adagio Allegro, b. Alle gretto. c. Menuetto Moderato, d. Finale Presto: 3. Hongaarsche Rhapsodie" No. 1 (arr. Völlmar), Liszt; 4. uHommage A la mémoire de Fr. Chopin", groote fantaisie op motieven van Chopin, Dunkier. 2de afd. No. 5. /Ouverture Tannhauser" R. Wagner; 6. ySouvemir de Beethoven" (Kreutzer So nate), Dunkier; 7. „Danse macabre", Saint- Saëns; 8. Fantaisie uit R. Wagner's //Lo hengrin", Dunkier. Mile. Vuillaume heeft met succes te Brussel als Mireille gedebuteerd. Zij werd na de le acte teruggeroepen. De Indépendance zegt, dat het publiek; tengevolge van het om haar gevoerd proces, nog veel eischen- der was dan het anders zou zijn geweest, maar voegt er bijdat zij in elk geval twee zaken bezit: jeugd en een fraaie stem. Hoe wel mile. Vuillaume zich niet dadelijk een eerste plaats veroverde ouder de artisten, die dit emplooi vervuldenwekte zij althans groote verwachtingen op voor de toekomst. De andere bladen zwaaien de zangeres bijna oh verdeel den lof toe. Onder leiding van den impresario Julius Sachs zullen in DuitschlandHolland en Zwitserland 90 Wagner-soirees worden gegeven, waarop de le acte van //Die Wal- küre", stukken uit //Gütterdaminerung", //Tristan", //Meistersinger", en //Tannhauser" zullen worden uitgevoerd. Inhoud, 16de jaargang, n°. 14, van Be Huisvrouw. De kantindustrie in Ier land. Nog eens de bakerquaestie. Door dr. S. Sr. Coronel. Niewe huizen. Door IJ. M. De fout van mevrouw Breede. Uit het dagboek van tante Anna. Medegedeeld door Mej. E. R. Berichten nit de vrou wen-wereld in binnen- en buitenland. Voorschriften voor de keuken. Feuille ton. //Twee Gravinnen". Naar het Duitsch. Van Marie von EbnerEschenbach (Vervolg) AdvertentiëD. Naar men uit Bern mededeeltis gis teren de overeenkomst betreffende den let terkundige eigendom namens de op het con gres vertegenwoordigde mogendheden onder teekend. Op een diner, onlangs gehouden door de Engelsche pers, is geconstateerd geworden dat er te Londen tegenwoordig 5000 jour nalisten zijn. BINNEXLANDSCHE BERICHTEN. De Staaticourant van heden bevat een koninklijk besluit van 31 Aug. 1886, N°. 159, tot vaststelling van den algemeenen maat regel van inwendig bestuur, bedoeld in art. 22 van het wetboek van strafrecht. De maatregel strekt tot regeling van de inrich ting en het beheer, de verdeeling der ge vangenen en verpleegden in klassen, den arbeid, de bestemming van de opbrengst van den verplichten arbeid, het onderwijs, de godsdienstoefeningen en de tucht in de gevangenissen rijksopvoedingsgestichten en rijkswerkinrichtingen. - De republiek Salvador heeft wegens het geriDg belang voor haar van de inter nationale overeenkomst tot bescherming van den industrieelen eigendom van 20 Maart 1883, die overeenkomst opgezegd. Dientengevolge treedt deze met 17 Au gustus 1887 voor haar buiten werking. (St. Ct.) Volgens het verslag aan den koning ten geleide van de gerechtelijke statistiek over 1885 is in dat jaar het totaal bedrag der strafzaken of der beklaagden bij de gerechts hoven, bij de arrondissements-rechtbanken en bij de kantongerechten verminderd. De straf zaken in raadkamer behandeld zijn bij de gerechtshoven afgenomen, doch bij de ar rondissementsrechtbanken toegenomen. De strafzaken bij den hoogen raad behandeld hebben, in tegenstelling met het vorig jaar een kleine vermeerdering ondergaan. In te genstelling met in 1884 wordt in het totaal bedrag der strafzaken bij het hoog militair gerechtshof en bij de krijgsraden te land en ter zee vermeerdering waargenomen; bij het hoog militair gerechtshof is Tiet totaal bedrag der beklaagden iets hooger, doch bij de krijgs raden iets lager dan in 1884. Naar wij vernemen, zal de regeering voor het volgend dienstjaar wederom de heffing van 5 buitengewone opcenten op het personeel voorstellen. In de begrootingen zijn verschillende bezuiningen aangebracht, doch de begrooting van marine is wederom hooger dan verleden jaar. (IW.) Naar aanleiding van het verzoekge daan door de commissie uit de tweede kamer, belast met het onderzoek van het ontwerp van wet, strekkende tot het in overweging nemen van een voorstei van verandering in additioneele artikelen der Grondwet, dat de voorstellen der regeering door eenige statis tieke gegevens zouden worden toegelicht, worden de gemeentebesturen op last van den ministers van binnenlandsche zaken uit- genoodigd, opgaven te verstrekken van het aantal der tot een bedrag van ten minste twaalf gulden (in hoofdsom en rijksopcenten) aangeslagenen in de grondbelasting in iedere gemeente. (N. R. Cl.) Aan het ministerie van waterstaat is een wetsontwerp in bewerking, waardoor het mogelijk zal worden gemaakt, binnen zekere grenzen de wettelijke regelen op de exploitatie van locaal-spoorwegen toe te pas sen op lijnen, die als gewone spoorwegen zijn aangelegd. Vacl Naar het D. v. Z. en 'e Or. verneemt is door den raad van state een zeer gewich tig advies gearresteerd over het regeerings- ontwerp tot voorziening in den toestand van de suikerindustrie in Oost-Tndie. Op gisteren is aan Domela Nieuwen- huis bij exploit beteekend een besluit van Z. M. den koning van Belgie, houdende dat wanneer hij zich op Belgisch territoir durft wagen hij de straf beloopt bepaald bij art. 6 van de Belgische wet van 6 hebr. 1885 (minstens 14 dagen en hoogstens 6 maanden gevangenis) met dit beding nog dat hij na expiratie van de gevangenisstraf over de grenzen wordt geleid. In 1887 zal, naar de Arnk. C. ver neemt, het Christ. Nationaal zendiögsfeest worden gehouden nabij de Grebbe (tusschen Wageningen en Rhenen) op de terreinen van den heer Copijn van de Groene Kan. Als plaats voor de algemeene verga dering en tentoonstelling der Maatschappij van Landbouw in 1887 is Hoorn gekozen. De generaal-majoor Von Wrangel auf Lindenberg, president van het hoog militair FEUILLETON. no Hij huwde een jong meisje zonder geld, en op welke wijze hij aan zijn tegenwoor- digen rijkdom gekomen was, wist, behalve hij, slechts één persoon. De wereld had er niet het minste vertrouwen van op welk een lossen grond die rijkdom gebouwd was, en terwijl men zijne dochter als de erfgename van groote rijkdommen beschouwde, hui verde hij bij de gedachte, wat er van haar zoude worden, indien zijne vroeger gepleegde handelwijze aan hem gekend werd, die dan de macht bezat, om hem van zijn vermogen en zijn goeden naam te berooven. Hij trachtte zich zeiven te overtuigen, dat zijne bedoeling niet was geweest, om on rechtvaardig te handelendat de omstan digheden hem tot dien stap verleid hadden, en dat de benadeelde eeDmaal volkomen recht zoude gedaan worden. De vergoeding die hij besloot te geven, zou schitterend zijn, maar door hem zei ven bepaald worden. Hij waande niet dat al deze plannen, door zijne goedheid, die hem deed besluiten den vreemdeling onder zijn dak op te nemen, kon verijdeld worden. De teekenles was begonnen en mevrouw Bell bevond zich in dezelfde kamer, waarin de onderwijzer en de leerlinge zich bevon den; maar zij was met haar borduurwerk en hare eigene gedachten bezig, zoodat zij nauwelijks opmerkte, wat er tusschen de beiden voorviel, die zoozeer in hun werk verdiept waren, dat zij hare aanwezigheid ter nauwernood schenen te bemerken. Hoe dikwijls hij de kleine hand terecht wees, hoe teeder hij deze drukte, welke sprekende blikken tusschen hen beiden werden gewis seld, ontging aan deze zorgelooze bewaakster, en wel omdat zij haar leerling nog als te kinderlijk beschouwde om reeds aan liefde te denken, en daarenboven volkomen op de eerlijkheid van den man vertrouwde, die door den vader van het meisje van den dood gered was. Wel was Brandon misschien scherpzinni ger geweest, maar hij was eenige dagen, nadat de teekenlessen begonnen waren, van huis geroepenen zijne afwezigheid zou waarschijnlijk nog eenige weken duren. De arglistige gelukzoeker wist het meisje spoedig geheel te betooveren, zoo zelfs dat alle gevoel van plicht op het punt stond in haar onderdrukt te worden. De geschiedenis van Mendoza's lotgevallen had Dora's medelijden zoodanig opgewekt dat zij alle pogingen in het werk stelde, hem het verledene te doen vergeten, en toen hij haar zeide, dat zij alleen hem kon troostendat zij alleen in staat was hem dat geluk te brengen, dat hij zich in zijne liefelijkste droomen nooit heerlijker had voor gesteld, meende zij den hemel voor zich geopend te zien. Haar romantische geest spiegelde haar voor, dat dit de schoonste bestemming was, die een vrouw kon hebben. Zij kon het nau welijks gelooven, dat de hoogstbeschaafde, ontwikkelde en betooverende man juist haar had gekozen om met haar, hand in hand, de levensreis te vervolgen. Zij gevoelde zich bovenmatig gelukkig bij de gedachte, dat zij hem meer kon geven, dan hij had verloren en dat zij de familiebanden weêr kou aanknoopen, die even hecht, even heer lijk waren als in die dagen, toen zijne moeder hem als haar dierbaarste kleinood verafgoodde. Nooit kwam de gedachte bij haar op, dat Mendoza, bij het streven naar hare gunst nevenbedoelingen kon hebben. Hij was de edelste, de beste man der wereld; door zijne vele beproevingen stond hij te hoog, dan dat hij zich koD laten verleiden door de schatten, die zij eenmaal zou erven. Hij deelde haar mede, dat er eene verwant schap der geesten bestond, eene geheimzin nige aantrekkingskracht, die hen onweêr- staanbaar tot elkander trok en hen onver breekbaar verbond; de eene kon zonder de andere niet gelukkig zijn en het was duidelijk dat het lot hen zoo bijeengebracht had, omdat zij voor elkander bestemd waren. In 't begin luisterde zij slechts vreesach tig en sidderend naar zijne woorden, maar spoedig drong het gif in haar onervaren hart en vatte zij voor haar verleider zulk eene vurige liefde op, dat, naar zij meende, slechts de dood die kon uitblusschen. Hij wist dat hijin weerwil van Dora's liefde voor haar vader, de middelen in de hand had, waardoor hij haar tot den meest wanhopigen stap kon brengen, indien zij hem slechts half zoo vurig beminde, dan hij met grond kon verwachten. Mendoza vreesde niet, dat Brandon onverbiddelijk zou zijnhij scheen zijne dochter te vergo den en het was zijn eenig kind. Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1