NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Vrijdag 10 September 1886. N". 213. 200. Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BRl'ID EENS EERLOOZEN. idsche Courant Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zoif- en Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nuuimer 10 ('ent. I 1.25. 1.60. ADVERTENTIEN: Van 16 regels0-90. Elke regel meer0*15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingena contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersslees: 6. Stails-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de Wet van 28 Juni 1881 Slants- lad no. 102) lal herziening van de artikelen 264f2H5 en 26'»' der gemeentewei; Brengen ler kennis, dal hel kohier der plaatse lijke directe helastmg dienst 1886. in afschrift gedurende vijt maanden op de Secretarie der gemeente (financieele afdeeling) voor een ieder ler lezing is nedergelegd en dal elke aangeslagene binnen drie maanden na de uit reiking van hel aanslagbiljet tegen zijnen aan slag bezwaren bij verzoekschrift, op ongeze geld papier, aan den Gemeenteraad kan inbren gen, terwijl de belanghebbende binnen dertig dagen na de mededeeltng, van 's raads beslis sing by de Gedeputeerde Stalen dezer provincie in beroep kan komen, wordende tevens de ver plichting lol bel betalen van den aanslag door liet indienen van bezwaren en het instellen van beroep niel opgeschort. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE K\NTEK, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Lf.iuen, 9 Sepl. 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter algemeene kennis dal de passage langs de Langcgraclit bij do Brandewijn*-rachtwegens de demping van laatstgenoemde grachtgedurende vier weken, aanvangende 9 September, voor r(j- en voertuigen zal z|jn afge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 9 Sepl. 1886. 9 T A D 9 N I E U IV i. Hoofdstuk VII. Kosten voor het onder wijs eh ter bevordering van kunsten en wetenschappen f 282,650 tegen f280,851 in het vorige jaar. Onder dit hoofdstuk komen o a. voor: Kosten voor het gym nasium f 27,810; kosten voor de middelbare scholen f52,880; jaarwedden der onderwij zers f 116,685; kosten voor het onderwijs in kunsten en wetenschappen f 8,375; kosten der kweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen f 13,650; kosten van de inrich ting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren f9 450; kosten voor de burger avondschool f 6,900. Hoofdstuk VIII. Kosten voor het arm wezen, mitsgaders subsidien en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen f 40,236 tegen f 43,227 in het vorige dienstjaar. Onder dit hoofd stuk komen o a. voor de volgende posten Helooningen van doctoren, heelmeesters enz. f 6,580kosten van de gemeente-apotheek f 6,200; kosten van verpleging van arme krankzinnigen f 13,500. Het aantal verpleegden bedraagt thans 37 te Delft, 1 te 's Hertogenbosch en 10 te Medemblik, te zaracn dus 48. Onderstand, vervoer en verplegingskosten, mitsgaders die van geneeskundige hulp aan arme en door trekkende personen f 1,600; subsidiën aan Godshuizen, f 1,680 als: aan het R. K. Weeshuis f 1,400 en aan het Luth. Wees huis f280; subsidiën aan werkhuizen en dergelijke inrichtingen tot het voorkomen van armoede f 4,500kosten van verpleirinu in het ziekenhuis der Rijks Universiteit f 4,000; (de bijdrage is vastgesteld op f 0,75 per persoon en per dag.) Hoofdstuk IX. Renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere op- eischbare schulden der gemeente f 123,600 tegen f 122,701 in het vorige dienstjaar Onder dit hoofdstuk komen o. a. de volgende posten voor: Rente van de gevestigde schuld f 400. Deze som is verschuldigd aan het St. Anna Aalmoeshuis alhier, wegens het bedrag van twee onlosbare renten, ieder groot f 200 aangegaan in de jaren 1613 en 1623, tegen 6J- pCt ingevolge resolutiën der groote vroedschap van den 16den Mei 1612 en 10 November 1622verschijnende 22 Mei en 10 November. Renten van de bijzondere geldleeningen ter voorziening iu buitengewone werken f 20,225; aflossing van de tijdelijke geld- leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld f 75,000; uien moet namelijk ge durende de helft van het jaar zulk eene som opnemen om in de tijdelijke behoefte aan kasgeld te voorzien. Die som wordt dan in ontvangst gebracht, en dus bij teruggave weer in uitgaaf. Aflossing van de gewoue geldleeningen ter voorziening in buitenge wone werken f 10,000; pensioenenlijf renten en wachtgelden f 16,100. Hoofdstuk X. Andere uitgaven, niet onder de vorige hooldstukken begrepen f41,125. Onder dit hoofdstuk komen o. a. voor de volgende posten: Kosten van brand verzekering der gebouwen f 1,800; kosten van gemeenschappelijke zaken, belangen en inrichtingen of werken, bedoeld bij art. 122 der wet van den 29sten Juni 1851. Hieronder zijn gebracht de nadeelige sloten der rekeningen van het jaagpad met de ge meente Delft in gemeen, en van de Haar- lemsrhe trekvaart; bijdrage aan de provincie Zuid-Holland voor het onderhoud van het overgedragen in Zuid-Holland gelegen deel van het Utrechtsche jaagpad f 2,400uit- keering aan het rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen f 7,800; toelage aan de eigenaars van den schouwburg f 1,500; aankoop van inschrij vingen op het grootboek der nationale wer kelijke schuld f 9,250; bijdragen in de kos ten van den weg naar Alkemade f 1,270. Hoofdstuk XI. Onvoorziene uitgaven f 6,548 tegen f 6,564 in het vorige dienstjaar. De hoogere burgerschool voor jongens alhier werd op den 7en September jl. voor den nieuwen cursus geopend met 137 leer lingen, namelijk: 52 in de le klasse, 31 u H 2e 25 n Se 15 f u 4e 14 n w 5e H MUZIEK, LETTEREN KV KUNIT. Geboortedag (1577) van Jacob Cats. Sterfdag (1666) van Frans Hals, Sterfdag (1883) van Conscience. Vermoedelijk zal met yÜon Juan" het seizoen 1886-87 der Rotterdamsche opera geopend worden. Emil Franzos is vrij ernstig ziek, maar de toestand is voor het oogeublik niet gevaarlijk en de doctoren hopen dat hij spoedig zal herstellen. Het letterkundig congres te Bern is eergisteren door den minister Droz geopend. Donderdag wordt de conventie geteekeud. Het volgend congres zal te Parijs worden gehouden, waarschijnlijk in 1890. Of Tolstoi wel in trek is in ons land! Tegelijkertijd kondigt het W. v d. B. drie vertalingen aan van //La Guerre et la Paix", twee naar het Franscheen naar het Duiisch. Ook van Tolstoi's onlangs te Parijs versche nen *La Mort" is eene Hollandse he verta ling te wachten. Het gedenkteeken van Conscience wordt den 19den September op bet kerkhof van Kiel onthuld. Wilhelmj's kostbare violen bevinden zich op het oogenblik te Berlijn ter repa ratie. Het zijn er drie, waaronder van den eersten rang. Bovenaan staat een Stradiva rius van 1723. Autonius Stradivarius Cre- monensis leest men op een perkamenten strook van binnen. Men heeft den gelukki gen bezitter reeds 18.000 mark voor dit in strument geboden; het is een geschenk zijns vaders, die de viool weer ten geschenke ontving van de weduwe van een vriend. De instrumenten zijn alle afkomstig uit kloos ters. Een 25 tal jaren geleden kostte een Stradivarius nog slechts 3000- 6000 mk., thans is de gewone prijs 20.0O0 mk. In California heeft Wilhelmj zijn lieveling met goud laten inleggen. Vier omhulsels omge ven haar. Vooreerst ligt het instrument in een met fluweel gevoerde ahornhouten kist. Deze iR omsloten door een leder omkleedsel. Daarop volgt een juclitlederen foudraal en ten slotte een linnen omhulsel. Aan den bo- dein daarvan is eindelijk nog een windkussen bevestigd, waardoor het instrument tegen eiken stoot beveiligd is. Zijn reserve viool is een Lupot (Parijs) en zijn derde is een Maggini, die nog ouder is dan zijn Stradi varius. Bij een en ander behooren een vier tal strijkstokken van met goud ingelegd pcrnainbukhout van James Tubb te Londen, den beroemden strijkstok specialiteit. Bij voldoende medewerking van de leden der Zangvereeniuing van fToonkunst" te 's II age is de heer S. De Lange van plan ook in dit seizoen een concert uitvoering met orgel in een der kerken te geven, en wel op gtooter schaal dan die in het vorige seizoen. Bij den brand in het Kurhaus te Sche- veningeu is o. a. ook een handschrift ver- FEU1LLETON. *Het is goed dat gij onlangs met Bate man geen overeenkomst gesloten hebt," zeide hij, ywant nu kunt gij op eigen beenen stifan. Lees eens hóe gelukkig die man geweest ia, van wiet) ik u vertelde. In eene loterij heeft hij vijftig duizend dollars ge wonnen. Als uw vermoeden juist is, en ik geloof dit wel, dat hij uw broeder is, zal het u gemakkelijk vallen om hem te dwin gen, dat hij u een aardig sommetje afstaat; dan kunt gij geheel alleen eene zaak begin nen. Ik weet waar Mendoza te vinden is, en indien gij mij er toestemming toegeeft, zal ik hem zoo in het nauw brengen, dat hij niet zal weigeren, u gerechtigheid te doen wedervaren." fMaar bij voorkeur zoude ik zelf met hem willeu onderhandelen," 2eide ik, nadat ik in de courant het bericht had gelezendat een jong Spanjaard, met name Perez Meu- doza, de door Wagner genoemde som had gewonnen en reeds iu ontvangst genomen had. fHoe kan ik weten of de bewuste persoon mijn broeder is, indien ik hem niet eerst gezien heb jDaar behoeft gij u niet ongerust over te maken, want ik zag hem eenige dagen geleden in een speelzaal en noemde hem daar bij zijn waren naam," was Wagners antwoord. #In 't begin trachtte hij alles te loochenen, maar zijne verwarring was zoo groot, dat ik er niet meer aan twijfelde. Laat mij slechts begaan, dan denk ik dat gij een behoorlijke schadeloosstelling voor den aan u gepleegde» roof zult ontvangen." z/Ik wil u niet vermoeien met het herhalen van alle bewijsgronden, waardoor het hem gelukte, mij te overreden. Gedurende drie dagen bracht hij mij telkens bericht omtrent den voortgang der onderhan Jelingenvoor welker goeden afloop hij borg bleef. Hij deelde mij mede, dat hij aan Mendoza had gezegd, dat deze door de politie bewaakt werd en dat elke poging om te ontvluchten onmiddellijk zijne inhechtenisneming ten ge volge zoude hebben. Mijn broeder verlangde dus zeer een overeenkomst met mij aan te gaan en dan het land te verlaten. Ik zou eene geheime samenkomst met hem hebben en zoodra hij zich overtuigd had dat ik degene was, voor wien ik mij uitgaf, zou ik eeue bepaalde geldsom ontvangen. rIk was zeer verheugd over die blijde tij ding en daar ik niet het minste wantrouwen koesterde omtrent de eerlijkheid van een man, die een zoo levendig belang in mijne aangelegenheden stelde, gaf ik mij blindelings aan zijne leiding over, zoodat ik ongemerkt in den val liep, dien hij voor mij gezet had. Ik had mijn geld, ongeveer zeshonderd dollars in banknoten bij mij. Dit wist Wag ner, want ik verborg niets voor hem en hij had dienovereenkomstig zijne plannen ont worpen. Op zekeren avond kwam hij mij zeggen, dat mijn broeder mij aan de landingsplaats beneden West-Point wenschte te ontmoeten en mij de helft van de gewonnen som wilde betalenindien ik hem met de andere helft vrij wiide laten gaan. Het verwonderde mij dat Pedro zulk eene ver verwijderde plaats tot punt van samenkomst bad gekozen, maar Wagner zeide dat dit een gevolg was van den angst van mijn broeder voor de geheime politie, zells voegde hij er bij, dat hij voor zorgsmaatregelen had genomen om elk gevaar van mij af te keereu. yMijn hart was met dankbaarheid vervuld voor den man, die zulk een warm belang sielde iü het lot van een zwerver, van iemand, die zoo zeer door het noodlot was getroffen. Op het bepaalde uur haalde Wagner mij af en wij begonnen de reis, die zoo ongelukkig voor mij zou afloopen. Per spoortrein begaven wij ons naar het tegen over West-Point gelegen station. Daar zou een bootje klaar liggen om ons over den Hudson te zetten, daar Pedro ons in het tegenovergelegene bosch zou wachten. Het was zeer laat, toen wij West-Point bereikten. De maan scheen niet, maar er was geen wolkje aan de lucht en de sterren schenen prachtig. Met moeite vonden wij door het bwsch den weg naar de rivier, waar wij een bootje vonden, waarin een man zat, die in eene lichte sluimering verzonken scheen." //Wees zoo goed om in te slappen," zeide Wagner tot mij, //dat is onze veerman die ons na den afloop van uwe zaken, hier weer terug zal brengen. Wij hebben geen tijd te verliezen, als wij met den laatsten trein nog naar de stad willen terugkeeren." z/lk gehoorzaamde, maar huiverde bij de gedachte, dat ik mijn ontaarden broeder zoude terug zien, en gaarne zou ik terug gekeerd zijn, indien het nog mogelijk geweest ware. Pijlsnel vloog de boot over het water, totdat wij in de nabijheid van eenige over hangende rotsen kwamen. Wordt vtrvolfd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1