wc w ww mm kruidenierswaren wordt uitgeoefend. Door spoedige hulp van eeuige burgers, die met emmers water het vuur in zijn voortgang stuitten, en daarna door de slangbrandspuit van het weeshuis en enkele gemeente-spuiten, was dc brand in korten tijd gebluscht, zon der veel schade te hebben aangericht. Daar op den zolder een sterke pelroleura- reuk heerschte, deed «Je commissaris van politie terstond een voorloopig onderzoek instellen, hetwelk tot uitslag had het ver moeden, dat de brand moedwillig was aan gestoken. De vloer van den zolder bleek namelijk doortrokken te zijn met petroleum, terwijl mede gevonden werden een defecte petroleumkan, die nog eenige vloeistof be vatte, alsmede een stuk hout en een kinder handmofje, kennelijk mede met petroleum overgoten. Nadut die voorwerpen door de politie in beslag waren genomen, heeft zij de huisvrouw vuil K.onder verdenking van brandstichting, voorloopig naar haar bureau doen overbr» ngen. Gisterenochtend werd liet onderzoek op de plaats des brands voort gezet, en werd o. a. gevonden de aan de petroleumkan ontbrekende stukken, als mede eenige kleedingstukkenlappen en eenige doosjes gewone en Zweédsche lucifers, alle met petroleum doorweektter wijl een partij heibezems over den zolder was uitgespreidkennelijk met de bedoeling om het vuur makkelijk voedsel te verschatten. J)e verlachte vrouw, daarna in verhoor genomen, moet, naar wij vernemen, vol ledige bekentenis hebben afgelegd, dat zij en hare oudste (19jarige) dochter, Zoetje, den brand hebben gesticht, nadat baar man, die aan haidhoorendheid lijdt, en hare overige kinderen zich ter ruste hadden begeven Terstond na het uitbreken van den brand heeft zij dezen gewekt, en is zij behulpzaam geweest bij de berging van den inboedel. Voortdurende achteruitgang der zaken moet de drijfveer tot de treurige daad zijn geweest. Aioeder en dochter zijn gisteren avond ter beschikking van de justitie voor loopig naar de cellulaire gevaugenis overge bracht. (D. C.) Van het wrak der Lutine werden gis teren door de stoomscheipenzuigers De lijd en Friesland aangebracht 1 goudstuk en 77 ÏSpaansche matten. Zijn wij wel onderricht, dan is v. d. St., die zooals bekend is, de firma A. N. en Zn. te Nijmegen voor een aanzienlijk bedrag benadeelde en te Parijs gevat werd, gisteren ingevolge aangevraagde uitlevering van Parijs naar Arnhem overgebracht. (Nijm. Ct.) Omtrent de ontsporing van een stoom tram, welke Zondagavond bij Dieren is voor- voorgevallen, is nog het volgende mede te deelen De tram ontspoorde doordien de grond over eene groote oppervlakte onder de rails door stortregens was weggespoeld en daar door eene verzakking was ontstaan. In een oogenblik lag de geheele trein, bestaande uit locomotief en 2 passagierswagens, om ver, en moesten de reizigers door het stuk slaan der ruiten zich trachten te redden Dit alles geschiedde in het stikdonker, zoo dat de paniek daaidoor de9 te grooter werd. De gekwetsten, twaalf in getal, werden meest allen in het Hotel v't Wapen van Gelderland'1 opgenomen, waar hun door de geneesheeren dr. Van Lookhorst en Van Balgoijen de Jong de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Te middernacht werd nog iemand vermist, zekere Sikkens, aan nemer te Deutichem. Toen men ging zoe ken, werd zijn lijk onder een der wagens weggehaald. De machiuist schijnt weinig gekwetst te zijn. Eenige reizigers zijn zwaar gewond; o. a. br.ken er twee een arm en kregen vele belangrijke hoofdwonden. Het verkeer is thans gestremd, ofschoon een aantal werklieden onder toezicht van den directeur der maatschappij reeds bezig zijn het materieel weer op te richten en den weg vrij te maken. Uit Randwijk meldt men aan de N. R. Ct dd. 5 dezer: Twee jongelingen gin gen Maandag middag onder deze gemeente in den Rijn baden. Daar zij niet zwemmen konden, had de een uit voorzorg een touw om zijn lijf gebonden, terwijl de andere het einde vasthield. Reeds spoedig waren zij ver van den oever verwijderd en ver keerden in levensgevaar. Hun gevaarlijke toestand werd door eenige personen opge merkt, die lien over eene krib bereikten. Zij staken hem, die het einde van het touw vasthield, een stok toe, die hij greep, maar hij liet in zijnen angst het touw los, zoodat de andere, zekere Vos uit Wagenin- gen, in de diepte wegzonk en verdween. Eenige oogenblikken later werd zijn lijk uit de rivier opgehaald. Toen Zondagmiddag te Drimmelen eenige jongens in den Amer baadden, ge raakte eeu hunner in de diepte. Een knaap van 14 jaar, die den drenkeling de hand toestak om hem op het droge te trekken, verloor daarbij zelf het evenwicht en zonk weg; hij redde zijnen makker ten koste van zijn eigen leveu. Eerst drie uren later werd zijn lijk uit de rivier opgehaald. Te Kessenich sloeg Donderdagavond de bliksem, zonder brand te veroorzaken, in den kerktoren. Een groot deel der leien werd vernield. Zaterdagavond woedde boven Leeuwar den en vele andere strekeu van Friesland een hevig onweder. Zondagavond sloeg de bliksem in de bouw- manswoiiing van G. v. L.gelegen in de buurtschap Honesch, gemeente Haaksbergen. Een allerhevigst onweder ontlastte zich Zondagavond omstreeks half acht boven Die ren. Tiet hemelvuur, vergezeld van vreese- lijke donderslagen, bcheerschte eengeruimen tijd het luchtruim. Al spoedig kleurde zich het uitspansel door een vuurgloed, die ge noegzaam aantoonde dat de brand niet verre af was. Een huis op de heide en de bouw plaats genaamd De Peppel ouder Spankeren, si ouden tegelijk in lichtelaaie eu zijn totaal afgebrand. Onderwijl had zich tevens eene geweldige stortbui ontlast, en stroomde het water als beken naar den Prinsendijk, dien men bezig is aanmerkelijk te verhoogen. Een groote boerderij van Ned. Mettray bij Zntfen is Zondagavoud door den bliksem getroffen en in korten tijd in de asch gelegd. Te Vierakker sloeg de bliksem in het houtmagazijn van den heer Mulderij, tim merman en aannemer. Alles werd door het vuur vernield. Zondagnamiddag is de bliksem geslagen in de boerderij vau den landbouwer M. Delis te Nuland. De vrouw werd door het hemelvuur ge raakt en daardoor aan haar rechterbeen een weinig verlamd. Tijdens het zware onweder, dat Zondag avond woedde, is de bliksem geslagen in de boerderij van J. Heurik te Overasselt. Alles is totaal afgebraud. Zondagavond sloeg bij een hevig onweder de bliksem in de woning der weduwe l. Centen te Wanrooi. De woning met inboe del brandde af, en de bewoonster kwam in de vlammen om. Gisteren ochtend vond men onder het puin hare verkoolde overblijfselen, nadat den ganschen nacht te vergeefs naar haar gezocht was geworden. Te Heugem is de bliksem geslagen in eene korenmijt, die nagenoeg geheel ver brandde. Bij het onweder dat Zondagavond heeft gewoed zijn twee boerenmeiden te Koegras, gemeente Helder, door den bliksem getroffen en op de plaats dood gebleven. Ook is de bliksem geslagen in het dak der woning van den beer Jansen te Helder, waardoor eenige panneu zijn vernietigd, maar verder geen onheil is veroorzaakt. Te Meteren is bij een hevig onweder de bliksem in de kerk geslagen. Het wijzerbord van de klok werd ver weggeslingerd, terwijl een aantal glasruiten verbrijzeld werden. Naar de Middelb. C. verneemt, zal de soldaat B., die zich beleedigende uitdruk kingen veroorloofde omtrent den koning en luide zijne socialistische denkbeelden uitte, deswege voor een krijgsraad terechtstaan. Voor het vinden van het lijk van den persoon, die op de reis van Vlissingen naar Queenboro overboord is gevallen, wordt eeue beloouing vau 50 uitgeloofd. Als bewijs te meer dat het met den boerenstand aan den overkant verre van couleur de rose is, diene het volgende, dat men aan de M Ct. uit Zaamslag schrijft: Een tiental jaren geleden werd eene hof stede vau 72 gemeten gekocht, tegen 1000 gld. het gemet. in Juli jl. ging diezelfde hofstede over tegen 500 guld. het gemet en op dit oogenblik i9 zij verkocht tegen 450 gld. het gemet. In een betrekkelijk korten tijd is deze hofstede dus de kapitale som vau f 39.600 aan waarde achteruitgegaan. Te Raamsdonk heeft zich een geval van hondsdolheid voorgedaan. Nadat de districts-veearts het dier onderzocht had, is het naar de veeartsenijschool te Utrecht op gezonden. Twee personen, die door den houd werden gebeten, zijn van plan naar dr. Pasteur te Parijs te gaan. Van de honden, die door bet dier zijn gebeten of daarmede in aanraking geweest, zijn er reeds doodgeschoten. Een kalf, ver moedelijk mede door den hond gebeten, wordt afgezonderd gehouden en door den rijksveearts behandeld. De bekende harddraver Rosa IT, thans behoorende aan T. Bouten te Groot-Ammers, is verkocht aan iemand te Zevenbergen, voor f1900. '•CKAVKNHAGK. Door Z. M. is aan de na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen d«r onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: dr. G. Van Overbeek de Meyerle Utrechthoogleeraar aan 's rijks universiteit aldaar, ridder van het Legioen van Eer, waartoe hij door den president der Fransche republiek is benoemddr. W. F. R. Suringarte Leiden, hoogleeraar aan 's rijks universiteit aldaar, onderscheidings- teeken 3de, klasse der orde van het Borst beeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Venezuela; dr. K. Martin, te Leiden, hoog leeraar aan 's rijks universiteit aldaaronder- scheidingsteeken 3de klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Venezuela. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bij Zr. Ms. besluit van 22 September 1855 NV64, toegekend aan J. A. Couvée, matroos lste kl. aan boord van Zr. Ms. stoomschip Trompwegens de iu den nacht van 31 October op 1 November 1885 met levengevaar, volbrachte redding eener vrouw uit de Egelantiersgiacbt te Aiosterdam; den sergeant der infanterie J. Broekeniers en den fuselier J. Fornerod van het leger in Ned.- Indië, wegens de redding, met gevaar voor eigen leven, van een drenkelingop 10 April 1886, uit de snel stroomende rivier, de Kalimaas te Soerabaija; den inlandschen po litiedienaar Ketjil, wegens het met levens gevaar redden, op 8 April 1886, van een drenkeling uit de Atjeh-rivier. Door Z. M. is, met ingang van 1 October 1886, tot districlsveearts benoemd L. T. Janné, thans plaatsvervangend districts veearts te Maastricht. Door Z. M. is de paardenarts Istekl. E. H. A. II. Boudewijns, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op pensioen gestelden het bedrag van het pensioen, bepaald op f1960 'sjaars. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot paardenarts 1 ste kl. v de paarden arts 2de kl. J. N. Ballaugée, van dat personeel. De luit. ter zee lste kl. C. A. De Brauwuit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non-activiteit gesneld. De minister van financiën zal op 9 en die van marine op 10 dezer geen audiëntie verleenen. ""lUilTKKLAMÜSC11E BERiCHTEiN KN UJCLAX U. In de gisteren door het lagerhuis ge houden zitting deelde lord Randolph Chur chill de benoeming mede eener commissie tot onderzoek der jongste veranderingen in de waarde der edele metalen. Die commis sie zal zich echter niet bezighouden met den onbevredigeuden toestand der thans cir- culeerende goudenzilveren en koperen munt in Engelandnoch met de vraag of het wen- scheiijk is in Engeland en lndié het tieu- deelig muntstelsel in te voereu. Sir James Fergusson, onder-minister van buiteulaudsche zak er, zeide dat vorst Alex ander van Bulgarije geenerlei akte van ab dicatie heeft uitgevaardigd. Wat de toekomst betreft, kunnen regelingen naar het publiek recht en naar de internationale verbintenis sen slechts geschieden op den grondslag vau het Berlijnsche tractaat, dat geen afzonder lijk of uitsluitend recht toekent aan eenige enkele mogendheid. Dus hangen die regelin gen af van gemeenschappelijke handeling en toestemming der onderteekenaars van het tractaat. De Engelsche regeering heeft gcene afzonderlijke verbintenissen, plichten of be langen iu Bulgarije. Hare verbintenissen eu plichten zijn gemeenschappelijk met die der groote mogemihedeuwier toestemming tot de verkiezing van een vorst vau Bulgarije eenparig moet ziju. De Engelsche regeering had veel gehoopt van de bekwaamheid eu de groote hoedanigheden van vorst Alexan der. Zij betreurt het verraad en de geweld dadigheid, waardoor zijne regeering werd af gebroken, en zou met groot leedwezen ver nemen, dat hij zijne taak voorgoed heeft op gegeven. Uit Belfast wordt bericht, dat het corps der konstabels uiet 500 zal worden vermeerderd. De stad bleef Zaterdagnacht rustig. Volgens de Central-News is vorst Alex ander op de reis naar Philippopoli bijna het slachtoffer van een aanslag geweest. Tusschen Tirnova en Seiinenli waren op de rails 5 dwarsbalken gelegd, om den trtin te uoen derailleeren. Gelukkig zag de stoker het in tijds eu deed den trein stoppen. VKAWkKlJ H. Volgens bericht uit Belfort is aldaar op het glacis eeu persoon gevat, die aan teekeningen maakte in een boekje. Toen men hem onderzocht, voud men bij hem 5000 Ir. en een aan den commandant van het 103 infanterie-regiment gerichten brief, poste restante te Miihlhausen. De persoon erkende bij het verhoor, dat hij de com mandant van dat regiment was, en hij loo chende niet, dat hij met een militair doel de aanteekeningen gemaakt bad. Dienten gevolge werd hij naar de gevangenis gebracht. De Temps meldt in zijn laatste berichten, dat te Belfort een kolonel is gevat, die een teekening maakte van de toegangen tot liet fort Servance; maar het blad voegt er bij, dat de Duitsche officier weer op vrije voeten is gesteld. »U ITUCH L A.\ D. De rijksdag is tegen 16 dezer bijeen geroepen. B U LG A BIJ E. Uit de bijzonderheden, welke gemeld worden betreffende Alexander's aftreden, blijkt, dat de vorst zijn besluit mededeelde, toen na afloop der parade de consuls en de officieren hem na zijn intocht in zijn paleis kwamen begroeten. Tot toelichting zijner afdanking zeide hij ongeveer: Gedurende 7 jaren heb ik voor Bulgarije's onafhankelijkheid en welzijn gewerkt. Vooral besteedde ik groote zorg aan het leger eu de officieren heb ik steeds als leden mijner familie beschouwd. Het vertrouwen op hen is niet geschokt door de jongste gebeurte nissen dank zij mannen als Popotf eu Mut- kuri.ff, die na mijn vertrek de orde hand haafden en de eer van het Bulgaarsche leger herstelden. Nu ik deze officieren om mij zie, kan ik Bulgarije verlaten, zonder dat er gevaar voor verstoring der orde bestaat. Mijn hart zal steeds gehecht blijven aan Bulgarije en ik zal de eerste zijn om eene plaats te verzoeken als vrijwilliger in de gelederen der Bulgaren, wanneer een veld tocht ten behoeve van Macedonië werd ondernomen. De Czaar eischt dat ik heen ga, derhalve moet ik het land verlaten. Wanneer ik dit niet doe, zullen de Russen het land bezetten, maar alvorens te vertrek ken, zal ik in overleg met de officieren een regentschap instellen, dat de orde zal handhaven. Zondag is te Sofia een bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers van alle partijen, onder voorzitterschap van vorst Alexander, ten einde ovei dei toestand te beraadslagen. Er werd eeu commissie be noemd, bestaande uit Stambuloff, Radosla- voff, Karaveloff, Gueschcff en Stoïloff, welke iu onderhandeling zal treden met Rusland en de andere mogendheden, om tot een oplossing der tegenwoordige crisis te geraken. Stambuloff en Radoslawoff brachten ook een bezoek aan den Russischen consul en verzochten hem te Petersburg antwoord te verzoeken op de volgende vragen: 1°. Wie is de candidaat voor den Bul- gaarschen troon? 2°. Is er waarborg dat Bulgarije niet door Russische troepen zal worden bezet? 3°. Blijft de tegenwoordige grondwet van kracht, benevens de vrijheid voor de Bul garen om hun binnenlaudsche aangelegen heden zelve te regelen? 4°. Indien Rusland een generaal, wie het ook tij, zendt, is het dan zeker dat deze slechts wordt gezonden als minister van oorlog, ten einde de leiding op zich te nemen van de reorganisatie van het Bulgaarsche leger, waarbij de Bulgaarsche officieren zul len worden gebruikt? De consul heeft deze vragen naar Peters- burg geseiud. Het antwoord wordt verwacht. De Russische cousul heeft den vorst van Bulgarije mondeling een antwoord over gebracht, hem uit St. Petersburg gezonden. Hij zeide o. a.dat het niet in de bedoe ling van Rusland lag, om zich met de inwendige aangelegenheden van Bulgarije te bemoeien. Er was geen sprake van eene bezetting door Rusland. Wat betieft het zenden van een commissaris, daaraan viel uiet te deuken, zoolang de vorst in Bulga rije aanwezig was. Indien dit later nood zakelijk mocht blijken, zou de zaakgelas tigde van den Czaar geenszins met het karakter van een regeerings-of administratief persoon bekleed zijn, maar bovenal trachten om den Bulgaren aan te raden voor het welzijn van Bulgarije eendracht onder de partijen te betraebteu. GEMEENTERAAD. Vergadering gehouden op Dinsdag 7 Sep tember 1886 des namiddags te 2 ure. Tegenwoordig zijn de heeren Le Poole, Van Reeuen, Fockema Andreae, Zaaijer, Du Rieu, Verster van Wulverhorst, Bredius, Bool, Hartevelt, Juta, De Fremery, Dries- sen, Was, Kaiser, De Goeye, Zaalberg, Knappert, N ij kamp, Van der Hoeven, Van Hoeken en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren Kraulz eu Land. De heer Krantz heeft ken-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2