NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Maandag 6 September 1886. N\ 209 200» Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. DB BRUID EENS EERLOOZEN. idsche Courant Deze Courant verschijnt <1 as?eIijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1,60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg 6. Stads-Bericliten. PATENTBLADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel he stuur der gemeente LEIDEN, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de palentbladen voor de gepatenleeiden wonende in de wijken I, II en 111, over het diensljaar 1886/7 by bet college van Zetters, in een der ver trekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van hel aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van een tot drie uren en wel op Maandag 6, DI<m- dag t, Woensdag 8 en Donderdag 9 September c. k. terwijl na bet verstrijken van dien termijn de onafgehaalde palentbladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier die voor hunne moeite inogen eischen tien cents, zonder meer. De Burgemeester voornoemd, DE KXNTER. Leiden, 4 September 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Dinsdag 7 September 1886, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 4. Benoeming van leden in dc yaste Com- missiënals: a. drie leden van de Commissie van Financien en uit dezen van den Voorzitter. b. twee leden van de Commissie belast met het ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. c. drie leden van de Commissie tot bet ontwerpen en herzien van de plaatse lijke verordeningenbetreffende de huishouding der gemeente, en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden der Commissie van Fa bricage. 2. Benoeming van eene eerste onderwijze res aan de Meisjesschool der 4 ste klasse (218). 3. Idem van eene leerares of leeraar in de Hoogduilsehe taal aan dc Kweekschool (219). 4. Verdeeling van den Baad in sectien. ITADINIEUWl. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen zekeren M. L.ter zake van op den 31 sten Aagustus j.l. zich schuldig te hebben gemaakt aan hoon en laster tegen een der leden van het konink lijk huis. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloope» week dagelijks vau 33 tot 66 volwassen personen en 5 tot 14 kinderen. ïu de afgeloopen week werden nog gevallen van mazelen, 1 geval van rood vonk en 1 geval van diphtheritis aangegeven. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwa men niet voor. Gedurende de epidemie van mazelen welke den SOsten Augustus j.l. voor gewe ken werd verklaard werden 488 personen aangegeven als door deze ziekte aangetast en overleden 35. Het getal aangetasten en overledenen sedert 1 Januari bedraagt res pectievelijk 606 en 42. Hier ter stede is aangekomen de divisie-commandant generaal jhr. Klerck, ter inspectie van het garnizoen alhier. Ten gevolge daarvan was voor het hótel Levedag een schildwacht geplaatst, In de kazerne aan de Morschpoort is alles in de drukste beweging. Van het gar nizoen infanterie thans een groote dui zend man sterk worden 800 man op voet van oorlog gebracht. Morgen (Zondag) middag te vier uur zullen de twee batal jons op volle sterkte, de stad uittrekken om naar Katwijk te marcheeren en aldaar gedurende drie dagenin verbinding met de bataljons uit Haarlem en Delft, oefenin gen te houden. Reeds is eene afdeeling or donnansen uit Den Maag alhier aangekomen om bij de oefeningen dienst te doen. Een groot deel der troepen zal in de kazerne alhier moeten overnachten. Van 5 tot en met 8 September a. s. zullen te Katwijk aan Zee oefeningen wor den gehouden door de troepen te LeideD in garnizoenwaarbij een deel aldaar zal over nachten, terwijl 8 Sept. een groote parade zal plaats hebben, circa één uur 's nam. (Korf.) Een vrijwilliger bij het 3e reg. huza ren, in garnizoen te Leiden, ia gisteren door den gemeente-veldwachter van Schip luiden als deserteur aangehouden en naar zijne garnizoensplaat, teruggebracht. Deze week werden op Rhijnzigt 1207 zwembaden door heeren en 74 door dames genomen. De temperatuur van het water is 23s Celsius. nCZIEK, LETTEREV EU KUURT. 5e Sept. Geboortedag (1733) van Wieland Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Zondag 5 Sept., te twee uren, door het Muziekcorps der dienst doende Schutterijkapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afd. N°. 1. .Lager- inarscb." Varal; 2. Concert-Ouverture, Hum mel; 3. Gucaccio-Walzer, Strauss; 4. Fan- taiaie sur I Opéra .Les diamants de la cou- ronne," Dunkier. Tweede afd.No. 5. Ouverture zur Oper „Don Juan," Mozart; 6. „Siraü-sli," Fantaisie für Piston-Solo, Hocli7 Fantaisie aus der Oper Das Nacht- lager," Kreutzer; 8. .BumBum I Galopp." Resch. Programma van de Muziekuitvoering op Zomerzorg. Dinsdag 7 September, des avonds te zeven uur, onder directie van den heer J. II. Völlmar. late afd. No. 1. .Prinses Wilhelmina Marsch", Völlmar; 2. Ou.erture .Der Tannhauser", Suppé; 3, Souvenir van de opera .Martha", Flotow; 4. .Concert Polonaise", Stör; 5. Fantaisie uit ,La Sonnambule", opera van Bellini, Bender. 2de afd. No. 6. Ouverture .Eurjanthe" (arr. Dunkier), C. M Von Weber; 7. Arie uit het .Stabat Mater", Rossini; 8. a. .Les Rameaux", H yin me Faure; b. .Polnische Nationalt&nze", No. 1 (arr. Völlmar), Scharwenka; 9. Fantaisie uit Weber's «Freischutz", Duukler; 10. .Post duiven Polka", Völlmar. Het muziekcorps der dd. schutterij, te Nijmegenonder directie van den heer C. Latann, dat sedert eenige dagen te Ber lijn met veel succes concerten geeft, heeft 11. Woensdag de hooge eer genoten voor Z. M. den keizer van Duttschland te spelen. De Duitsche opera opent het seizoen te Rotterdam den 15deu Sept. met .Don Jnau". Inhoud, 16de jaargang, n". 13, van De IIuit vrouw. Kantmaken Schoenen op maat. Door dr. S. Sr. Coronel. Eene huis houdschool. Door H. B. Van Daalen Naar Altenau en over den Broeken. Juf frouw Verwarring. Medegedeeld door mej. E. R. Instellingen van weldadigheid in Engeland* Door L. Allerlei. Gedach ten. Feuilleton. .Twee Gravinnen". Naar het Duitsch. Van Marie von EbnerEachen- bach (Vervolg) Advertentiën. Bij Dentu is verschenen een roman van Louise Michel .Les Microbes humains". De transactie tusschen de directie van de .Monnaie" en den heer Desuiten is tot stand gekomen en het proces tusschen mile. Vuillaume en den heer Desuiten geëindigd. De heer Desuiten nam met 22.500 frs. als .detit" genoegen. Een autografen-verzamelaar te Recanati is in het bezit gekomen san mémoires van Michel Angelo en documenten hem betref fende, die tot hiertoe onbekend waren. BINNEN LANDSCHE BERICHTEN. De dezer dagen benoemde 2de luite nants, herkomstig van de Kon. Mil. Aca demie, zullen op 6 dezer bij de korpsen, waarbij zij zijn geplaatst, worden beëedigd en in functie worden gesteld. De 7de lijst van de 8ate jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bereikt een totaal van f 33,300.29 zijnde de opgave van 176 locale eomité's, waaronder Zegwaart met Soetermeer en Den Hoorn f 150,90. Als een staaltje van de nauwlettend heid van sommige Haagsche dierenvrienden, moge het volgende dienen: Een politiebeambte vond gisterenavond aan het Nassauplein, véor een huis, waar uit de bewoners bij dag verhuisd wareneen opgezet hazewindhondje, klaarblijkens ver geten door de met de verhuizing belast ge weest zijnde personen. De beambte vatte het opgezette hondje bij den kop en droeg het op deze wijze naar t bureau. Onderweg sprak hem een dierenvriend aan, en beduidde hem dat dit geen manier was om een hond te dragen. Hij werd spoedig uit den droom gehol- peo. Fad.) Peter Eull is met zijn bootje Lohen grin weder te Scheveningen aangekomen. FEUILLETON. 5.) Buiten mijne schuld ben ik uit mijne ouder lijke woning gestooten, ben ik van alle hoop, van elk geluk beroofd. Gij hebt de brieven gezien, die men in mijn zakboek heeft lat«d liggennadat men mij al het geld, dat ik bezat, ontnomen had en mij in een open boot den stroom had laten af zakken, om op deze wijze den dood te vinden, en uit die brieven hebt gij de over- tuiging gekregen, dat ik geen avonturier, geen onwaardig bedrieger ben. Ik had ge hoopt, dat die schrittelijke bewijzen vol doende zouden zijn en dat gij mij de smart zoudt gespaard hehbenopnieuw de oude wonden open te scheuren, maar daar gij er op ataat, zal ik niets voor u verbergen." .Dat zal het beste zijn," was het min of meer knorrige antwoord. .Ik ben be reid, alt een vriend voor u te kandelen en voor u in te staan, maar daarom is bet ook uwe plicht, mij de omstandigheden te var- klaren die a in den toeetand brachten waarin ik u gevonden heb. Als gij uw vertrouwen alleen aan mij wilt schenken, zullen mevrouw Bell en mijne dochter zich verwijderen; maar ik moet weten, wie en wat gij zijt, alvorens ik u voor eene verant woordelijke betrekking aanbeveel." .Gij hebt volkomen gelijk mijnheer en ik zal mij haasten, aan uw wensch te voldoen. Wat ik te zeggen heb, mogen de dames ook hoorenik wensch niets te verbergen en behoef mij over mijn verleden niet te schamen, en zij zullen in elk geval mij bare sympathie niet outhouden .Gij hebt volstrekt geen reden, om aan da mijue te twijfelen, mijn waarde jongen," hernam Brandon snel, .zelve heb ik gestre den en geleden en kan daarom met anderen medegevoelen, hoewel de ruwe wijze, waarop ik mij soms uitdruk, misschien eene tegen overgestelde meening bij u heeft doen ont staan." .Neen, geen verontschuldigingen, bid ik u, mijn geëerde welduener. Wie heeft meer reden uw groot, edel hart te bewonderen dan ik? Als een vreemdeling, bijna doo- rlelijk gewond, kwam ik onder dit dak, en gü waart de barmhartige Samaritaan, die mij Goud op houd opl Gij begint al wéér. Maak het u gemakkelijk en vertel ons, hoe gij in den toestand gekomen zijt, waaruit ik u verloste." Mendoza nam een stoel, om zijn reeds lang te voren overdacht verhaal te beginnen. TWEEDE HOOFDSTUK. DE GESCHIEDENIS VAN DEN SPANJAARD. Mijn vader was de eenige zoon van een Spaanschen grande; mijn naam is een der voornaamste» in zijn vaderland. Vergeef mij, dat ik hierover spreek, msar detrotsch op de afstamming van een oud adellijk ge slacht is alles, wat mij is overgebleven. Ik werd in het gewoel des levens geworpen en moest met eigrn krachten den strijd begin nen; maar ofschoon ik in eene republiek geboren ben, kan ik niet vergeten, dat ik koningen onder mijne bloedverwanten tel, .Toen de Carlistische onlusteu in Spanje uitbraken, behoorde mijn vader tot de on derdrukte partij; hij trok ziju zwaard voor Dou Carlosnaar wien ik later genoemd werd, maar toen de tegenpartij de macht in handen kreeg, werd mijn vader verbannen, zijne goederen verbeurd en hij zelve vogel vrij verklaard. .Hij ontvluchtte naar Zuid-Amerika; door het verkoopen zijner juweelen, die hij had gered, was hij in staat, als compagnon in een bankiershuis te Rio-Janeiro op te treden, en zijne veelzijdige kennis stelde hem in staat, een werkzaam aandeel aan de zaken te nemen. Evenals iedereen, dien het niet aan energie ontbreekt en die zich geheel aan zijne zaken wijdt, gelukte het hem ook, in zijne nieuwe loopbaan de glausrijkste resul taten te verkrijgen. .Zijne bezittingen vermeerderden voort durend, zoodut hij langzamerhand het verlies van zijn voorvaderlijk erfdeel en den hoogen rang, dien hij in zijn geboorteland bekleedde, begon te vergeten. Het huwelijk, dat hij sloot, scheen ook te bewijzen, dat hij ge heel met de oude traditiën gebroken had. .Mijn vader nam de dochter van een on aanzienlijk Fransch koopman tot vrouw," vervolgde Mendoza; .hare moeder was eene Indiaansche, die wel beweerde, van konink lijke at komst te zijn, maar die toch, volgens de Europeesche begrippen, tot een minder edel ras behoorde. Mijn grootvader had haar dan voorzeker ook alleen zijn band gereikt, om de uitgestrekte landerijen die zij bezat, machtig te worden. Hij verkocht deze en begon tr Rio Janeiro eene handel-zaak. Daar werd mijne moeder geboren en opgevoed. [Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1