4C2 NL MC De badkoetsen, waarvan anders in dit seizoen niet een enkele op haar plaats wordt gelaten, stouden nu ongebruikt in het zand. Alles was naar den brand. Zelfs de windstoelen waren schaarsch bezet. Men scheen er niet aan gedacht te hebben, dat aan de zeezijde het brandende Kurhaus een nog veel tref fender aanblik opleverde dan aan de landzijde. Slechts weinigen beschouwden het met mij van die kant. Ik zag het daar in rooden gloed uitbranden en afbranden, en gansche verdiepingen onder donderend geraas in den vuurpoel nederploften. olgens het algemeen zeggen op het sttand, en later op straat, waren bij een dezer instortingen eenige brand weerlieden omgekomen, zooals ik u ook in een tweede telegram heb geseind. Gelukkig i9 dit, gelijk mij uit een later onderzoek was geblekenniet het geval. De Scheveningsche en de '9 Gravenhaag- sche brandweer welke laatste het niet alleen aan materieel, maar ook aan perso neel schijnt te ontbreken, want een harer brandspuiten werd door soldaten van het garnizoen bediend slaagden er in de nabijgelegen gebouwen te behoeden tegen het overslaan der vlammen. De koelbloe digheid en de moed, waarmede haar man schappen te werk gingen, hebben ongetwij feld groote rampen voorkomen. Ook kwam het zuidelijker worden *an den wind, ge durende het felst woeden van het vuur, hun pogingen zeer te stade. De vrees, dat dit het IJótel des Galeries en de winkeltjes daaronder zou aantasten, was op die plek tot een paniek geworden. Wat er maar aan karren en wagens te vinden was, werd in beslag genomen, en in geheel ongemoti veerde overijling want in bet ergste ge val kon het gevaar toch eerst na eenige uren ontstaan met koopmansgoederen van allerlei aard beladen. Levensmiddelen, ivoor- werken, schelpen, wijn, likeuren, dames toiletten, wandelstokken, bad-kostuums, kin derspeelgoed, alles werd daar met bevende handen opgetast om, een uur of wat •laterdoodbedaard weder afgeladen te worden. Dat bij zulke en een aantal dergelijke verrichtingen niet de grootste wanorde ont stond maar integendeel alles geregeld afliep is voornamelijk te danken aan de overal te genwoordige Scheveningsche politie, wier kalmte, zorgvuldigheid en beleid ieder, die nauwlettend toezag, in het oog moesten vftlleti. Daarentegen kreeg ik van vverbouwereerd- heid" bij het publiek tijdens dezen brand waarvan het gezicht trouwens allervrese lijkst was, opmerkelijke staaltjes te aanschou wen. Personen, wier zomerverblijf onmoge lijk door het vuur te bereiken zou geweest zijn, heb ik, roet de lijkkleur op het gelaat, hun koffers zien inpakkenen sjouwers hoo- ren bestellen, om ze naar het station te bren gen. Jongelieden in een hoewel onbe redeneerde doch edelmoedige zucht tot hel pen; waar zij konden waren op het ter ras geklommen, en slaagden er in, met ge vaar van gesmolten lood of gloeiend puin op het hoofd te krijgen, om verscheiden tuinstoelen van een wisaen ondergang te red den. Welk een assurantieliefde! Hiervan zag ik een tweede voorbeeld geven door lieden die, staande op hetzelfde gevaarlijke punt, de zeilen van de muziektent nat hiel den. Mogen zij ze tegen verbranding be veiligd hebben! Het is merkwaardig, hoe sterk zulke voorvallen werken op het gemoed van lieden, die men er onverschillig voor wanen zou. Ik heb Scheveuingsche visschers, ofschoon er toch geen mensehenlevens te betreuren waren en zij met het Kurhaus niets hebben uittestaan, met bedrukte gezichten langs de puinhopen zien slenteren, gevolgd door hun weeuende vrouwen en dochtere. Teerhartig en aandoenlijk zijn deze anders nu juist niet. Opmerkelijk ook was de verbijstering van vele logees van het Kurhaus, zelfs nadat de eerste schrik reeds lang voorbij was. Een hunner, een Duitscher uit Wurtemberg, die, door zijne vrouw en kinderen vergezeld, pas op de helft zijner badkuur was, had ik een ander logement aanbevolen. Maar hij wilde weder naar de Heimath, dezen zelfden dag nog. Ik ried hem aan, toch eerst zijn bad kuur te eindigen. Hij kon er niet meer aan denken! Dat hij zoo iets im Auslande moest beleven! Die brand had hem en de zijnen zichtbaar geheel in de war gebracht, en hij is dan ook zooeven naar de Heimath afge reisd, waar toch, naar ik vermoedook wel eens brand zal voorkomen. Dezen namiddag was het hier buitenge woon druk. Uit veel plsatsen van den om trek, en, natuurlijk, niet het minst uit 's Graveuhage, stroomen de bezoekers toe en bezien den rookenden bouwval. Schut terij er. politie waken, dat men hem niet te dicht nadert. De buitenmuren staan nog grootendeels overeind. Van binnen is alles uitgebrand of neergestort. Een treurig, maar indruk wekkend gezicht Hooggrootforsch en daardoor ontzagwekkend is, bij zijn leven, het Kurhaus zeker geweest; schoon of be vallig echter niet. Maar wat is het een mooie doode! Gelijk de kolossale ruïne daar nu staat, beschenen door den zachten gloed der pas ondergegane zon, maakt zij een too verachtig effect, en predikt de oude les der vergankelijkheid met een rustigen nadruk, die niemand ongeroerd kan laten. Op twee schuiten is gisteren te Delft aangebracht liet granieten voetstuk voor het standbeeld van Hugo De Groot, ongeveerd meter hoog, bestaande uit 4 stukken, uit de werkplaatsen der firma Kossel en Röhl te Berlijn. Het gezamenlijk gewicht bedraagt ruim 20,000 KG., waaronder een stuk vau 8000 KG. De voormalige khedive van Egypte, Ismael-Pacha, kwam in den rnorgeu van 1 dezer uit Londen, via Vlissingen, te Rot terdam aan, vergezeld van twee prinsessen en een aanzienlijk gevolg. De stad werd bezichtigd en eenige inrichtingen, zooals Diergaarde, mu9eum Boymans enz., werden bezocht. Van daar begaf hij zich naar 's Graveuhage. Het plan bestaat om na een kort verblijf ook Amsterdam te be zoeken. Het doel van den tocht schijnt geen ander dan een pleizierreis te zijn. Een dame te Rotterdam, die een dienst bode had gevraagd, hield eergisterenavond van 5 tot 8 spreekuur om de sollicitanten te ontvangen. Er vertoonden zich 76 dienst boden, waaronder 28 boven de 50 jaar. Het bericht, dat de heer F. A. Ouder water te Dordrecht op dit oogenbhk eene reis door Europa onderneemt met een voor een rijtuig gespannen harddraver, blijkt thans, zegt de 1). C., wel wat overdreven. Hij is te Frankfort a/M. aangekomen; doch verder gaat zijn tocht niet. Hij keert van daar naar Dordrecht terug. De kap van den toren van het te Nieuwediep gezonken ramschip u Schorpioen' is afgenomen en verwijderd; men spreekt er nu van de boorden van het vaste dek op te hoogen tot het hurrycaindek ennadat het marine-dok gedeeltelijk is uitgepompt, de uSchorpioen' leeg te pompen om zoodoende hem boven water te krijgen. De locomobile van de bateau porte van bet groote droge dok is daarvan afgebracht en wordt gereed gemaakt om in geval vau noodzakelijkheid mede te helpen tot het leegpompen van het marine-dok. De lichter ,tde Oliphant"die te Nieuwe diep uit Amsterdam verwacht werd om bij het lichten van de nSchorpioenbehulpzaam te zijn, kan daar niet komen, omdat een der te passeeren sluizen te klein is. Van het wrak der Luiine zijn gisteren aangebracht 8 goudstukken, 394 Spaausche matten, 8 kleine dito, 1 koperstuk. Eeu treurig ongeval had gisterenmid dag 1 uur te Enschedé plaats. Eene vrouw duwde een kinderwagenwaarin twee kin deren gezeten waren, over den spoorweg en bemerkte niet de nadering van een trein. Deze greep den kinderwagen, doodde een der kinderen onmiddellijk en verwondde het andere zoodanig, dat dit kort na het geval ook overleed. Men meldt niet of door sluit- boomen de toegang tot den spoorweg was belemmerd. Uit Ootmarsum wordt aan de N. R. Cl. gemeldDe poldergasten hebben reeds gis teren de werkzaamheden hervat, nadat eene geringe loonsverhooging was toegestaan. Men schrijft aan het 1). vN. uit Zwolle: Het was gisteren juist een jaar ge leden dat Zwolle in opstand kwam. De Zwolsche jongens hadden de huzaren nog niet vergeten. Tegen het vallen van den avond en vooral ook bij het inrukken der schut ters, die ter eere van het prinsesje hadden geëxcerceerdwerd het rumoerig. Men be gon in den vorm van een optocht door de straten te marcheeren. Een groot aantal agenten van politie vergezelden de honder den, die wel zongen, doch geen baldadig heden pleegden. Toen men den stoet ech ter met honderden zag aangroeientrad de politie krachtig op en dreef den optocht uit een. De infanterie was aan de hoofdwacht geslationneerd. Tegen middernacht was alles echter rustig. Uit Terheiiden wordt gemeld: Onder deze gemeente heeft zich het ongewoon ver schijnsel voorgedaan, dat een zich in de weide bevindend paardtoebehoorende aan W. Broeders, dol is geworden. Men her innert zich, dat op den llden Juli 11. een dolle hond in de nabijheid van dit paard is geweest, zonder evenwel te hebben kunnen nagaan, dat het er door is gebeten gewor den. De woestheid van dit paard was zóó groot, dat het een gedeelte dor weide ge heel had omgewoeld, en de eigenaar, dien het met open mond tegemoetkwam, zich alleen wist te redden, door het met een zwaar stuk hout zoodanig op het hoofd te slaan dat het dood neerviel. [Bred. Ct.) '4 GRAVEUHAGE. Door de arrond.-rechtbank te Almeloo is, ter vervulling van de opengevallen griffieis- plaats bij dat college, opgemaakt de navol gende alphabetiscbe lijst van aanbeveling: mr. H. J. Jordens, substituut griffier bij de arrond.-rechtbank te Zwolle; mr I. Meerburg, substituut-griöier bij het gerechtshof te Am sterdam; en mr. 11. Wesseling, substituut griffier bij de arrond.-rechtbank te Alkmaar, Door Z. M. is F. J. Poutsma, met ingang van i October 18^6, benoemd tot schoolopziener in het district Haarlem, met gelijktijdige toekenning van eervol ontslag als schoolopziener in het district Hoorn. Door Z. M. is A. F. De Boer, te Hof van Delft, benoemd tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Meppel en tot. leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen benoemd dr. 11. A. J. Meyer, aldaar, met machtiging om, gelijktijdig met genoemd ambt, die van leeraar aan de ge meentelijke hoogere burgerschool met 3 jari gen cursus, aan de burgeravondschool en aan de practische ambachtsschool te Groningen te bekieeden. Door den minister van koloniën is de kapitein-luitenant ter zee L. A. DittlufTjas- sens ter beschikking gesteld van den gouver neur-generaal van Ned.-lndie, om te worden belast met de waarneming der betrekking van directeur van het marine-etablisement te Soerab.iija. Gisterenochtend wapperde reeds vroeg tijdig de driekleur op het terrein van de in aanbouw zijnde St. Josepliskerknaar aan leiding van het leggen van den eersten steen. De plechtigheid werd voorafgegaan dooreen zingende 11. Mis, waarna tal van priesters, geloo\igen en belangstellenden zich naar het Urrein begaven. De steenlegging is ver richt door den boog-eerw. heer mgr. pastoor P. G. Schagt, met behulp van den zeer- eerw. heer pastoor Scholte en verdere gees telijken. BUlTENLAiNDSCUE BERICHTEN. FRANKHI.I H. Uit Rijsel wordt bericht dat zes sol daten van het actieve leger bij de manoeuvres door den zonnesteek gedood zijn, terwijl twee en twintig militairen, insgelijks ge troffen door den zonnesteek, naar het zieken huis zijn gebracht. De minister van oorlog heeft aan de koin- inandauten van de legercorpsen eene nieuwe dépêche gezonden, waarin hun voorgeschreven wordt om de troepen, die voor de oefening zich op marsch moeten begeven, 's morgens zoo vroeg te laten vertrekken, dat zij vóór acht ure in hunne kwartieren kunnen terug zijn. Voorts heeft de minister bepaald, dat 's namiddags de oefeningen moeten achter wege blijven. Een en ander geldt slechts voor zoolang de tegenwoordige hitte duurt. Uit Barcelona wordt bericht, dat 8000 metselaars het werk liebbeu gestaakt. SPANJE. De kapitein eener Engelsche stoomboot, die te Malta is aangekomendeelt mede in zijn officieel rapport dat hij zich in den na middag van den 30sten Aug. bij helder weer, veertien mijlen ten noorden van het eiland Galita (een eilandje bij de noordkust van Tunis) bevond en daar heeft gezien dat de berg op de oostkust van bet eiland in uitbarsting scheen te zijn. Uit den berg stegen althans rookkolommen op, gelijk luj ze bij de uitbarsting van de Etua had gezien. ITA LIE. Te Rome, is bericht ontvangen dat de inboorlingen in noordelijk Cochin China en in oostel. Sechuen (China) tegen de chris tenen zijn opgestaan. In Cochin China zijn vijftig hunner vermoord, hun huizen in brand gestoken en hun bezittingen vernield. In Sechuen waren de moorden op Christenen algemeen, dorpen werden verbrand en de omgelegen landerijen verwoest. De residentie van den Apostolisclien vicaris werd tot den grond toe in de asch gelegd, al zijn meu belen en papieren vernield. De buitenland- sclie consuls hebben ter nauwernood het lijf kunnen bergen. Bij het afzenden van de berichten was het oproer nog niet ge dempt. K ISLA\1). De heer Von Giers is door den Czar naar Rusland teruggeroepen. Onmiddellijk na de voltrekking van liet huwelijk zijner dochter, die te Franzensbad plaats bad, is de Russische kanselier op reis gegaan. Hij zal de reis over Berlijn maken, en daar een onderhoud hebben met den heer Von Bismarck. BÜLG4RIJ E. Het gerucht betreffende het ontstaan van een burgerooi log in Bulgarije is onge grond. De rust is volkomen. Vorst Alex ander wordt hedenavond te Sofia verwacht. GRIEK EN LAND. De bijzonderheden over de aardbeving van 11. Vrijdag zijn nog zeer schaarsch. Om trent het aaural slachtoffers is men nog in onzekerheid. Alleen weet men, dat het westelijk deel van den Peloponnesus vreeselijk door de ramp geleden heeft. Koning George van Griekenland zond 20000 drachmen voor de noodlijdenden door de aardbevingen in Griekenland. Het minis terie stelde 300.000 drachmen beschikbaar. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 2 Sept. {Bart. tel. H.) De wisseling van déj êches tusschen den Czaar en vorst Alexander van Bulgarije wekt groot opzien. Na het antwoord van den Czaar, acht men de aftreding van vorst Alexander ophanden, omdat eene verzoening tusschen beiden thans onmogelijk is. De stelling van vorst Alexander schijnt nu volkomen on houdbaar. LONDEN, 3 Sept. Alle ochtendbladen bespreken de telegrammen, welke tussehen czaar Alexander en den vorst van Bulgarije zijn gewisseld. Het algemeene oordeel is, dat de afdanking van den vorst bijna onver mijdelijk is, en dat de tusschenkomst der Russen in Bulgarije dan niet kan uitblijven. De Standard en de andere bladen keu ren het telegram van vorst Alexander af, omdat het al te onderdanig is. De Times vreest, dat het autwoord des Czaren op het onderdanige, bijna deemoe dige, telegram van den vorst niet zeer ge schikt is om de orde in Bulgarije en het vertrouwen in Europa te herstellen. De Russische partij in Bulgarije wordt door het antwoord van den Czaar versterkt en aangemoedigd, terwijl de stelling van den vorst in dezelfde mate wordt verzwakt. KON STA NT INOPEL, 3 Sept. Op raad van den Russischen gezant Neliduff heeft de Porte Gadban-Effendi per telegraaf gelast om zich naar Philippopel te begeven en den Bulgaarschen vorst tot goedertierenheid jegens de samenzweerders van 21 Aug. aan te sporen. Volgens een officieel telegram viel den vorst te Philippopel een vrij koele ont vangst ten deel. PETERSBURG, 3 Sept. Het antwoord des cz&ars op het telegram van vorst Alexander heeft geen toelichting noodig. Daardoor wordt de vraag, welke door de houding der vorsten is gereztn, op volkomen duidelijken grondslag gesteld. LAATSTE BERICHTEN. De minister van buitenlandsche zaken gaat morgen op reis naar Baden. Gisterennamiddag heeft in een der apartementen van 't Hotel des Galeries te Scheveningen eene bijeenkomst plaats ge had van het Dagelijksch bestuur der resi dentie met de directie en leden van het bestuur van het Zeebad Scheveningen en andere belanghebbenden, waarin voorloopige besprekingen werden gevoerd over hetgeen in de gegewen omstandigheden te doen viel. Ingrijpende besluiten zijn niet genomen, daar, al moge principieel de herbouw vast staan, de wijze van uitvoering van te vele beschikkingen afhankelijk is om een vast plan vast te stellen. Wel mag men met eenige zekerheid aannemen, dat zoodra de expertise van wege de Brusselsche Brand- waarborgmaatsehappij in vereeniging met die van de gemeente en het zeebad is geschied, waartoe met bekwamen spoed zal worden overgegaan, definitieve plannen zullen ont worpen worden, die ook weder in 't nauwste verband staan met het onderzoek naar het geen van het afgebrande gebouw kan wor den behouden. Zooveel moet evenwel zeker zijn, dat vooral met 't oog op de toekomst der badplaats zich vrij algemeen eene sterke neiging heeft geopenbaard om overeenkom stig vroegere plannen een Kurhaus te bou wen zonder verbinding met hotel of eenige andere inrichting, dus uitsluitend bestemd als recreatiegebouw. De Brusselsche experts zullen morgen te 's Graveuhage aankomen. Na de bijeenkomsten met den directeur van de Union Beige, hebben de rechthebben den van de Directie van het Zeebad verlof verkregen de goederen welke zijn gered en in de kapel zijn opgeslagen tot zich te nemen. Steeds wordt de ruïne door tal van bezoekers, waaronder velen van buiten de stad en bui tenslands bezichtigd. Tengevolge van het onweder en den regen zijn gisterenmiddag nog eenige muren ingestort. De puinhoopen worden nog steeds natgehouden. De zetel van de Directie en Administratie zal binnen weinige dagen naar een der villa's in de

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2