NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I»eze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: AOVERTENTIEN: Zaterdag 4 September 1886. N°. 208. 200= jaar«anK. Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANÜSC1IE BERICHTEN. DE BREID EENS EER1MEN. solie Courant Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteejc 6. Stads-Bericliten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien arlikel 6. 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwen dige inrichting der scholen, de toelating en hel ontslag der leerlingen Gemeenteblad no. 4. van 1881); Brengen ter algemeeoe kennis, dat de in schrijving van nieuwe leerlingen aan de open bare scholen der Be en 4e klasse zal plaats hebben van den 6 tot en met 18 September e. k, in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgraclit aan bet Plantsoen, in de Van-der VVeri'slraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van half twee lot twee uren, behalve des Zaterdags namiddags en des Zondags. De Gemeente Leiden wordt voor de leer lingen der openbare scholen van de derde klasse in drie wijken verdeeld. Tol de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 1 behoort dat deel der ge meente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en ten zuiden ligt van de lijn: Kaiser- straat, Rapenburg, Nienwsteeg. Zonneveldsteeg. Ketelboeiersteeg, Korte Korenbrugsteeg, Nieuwe Rijn tot de Ulrechtscbe brug. Tot de wijk voor de openbare school der derde klasse, no. 2 behoort dat deel der ge meente dat ingesloten wordt door en ten oos ten ligt van de lijn: Nieuwe Rijn, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der dei de klasse, no. 3 behoort dat deel der ge meente, dal ingesloten wordt door en ten oos ten en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketel- boetersteeg. Korte Korenbrugsteeg. Nieuwe Ryu, Vischbrug, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Maie, Oude Vest en Oostdwarsgracht. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 September 1886. ITADINIEIJWI. De laatste gevangenen uit de opge heven gevangenis te Hoorn zijn te Leiden aangekomen. Het getal der overgebrachten bedraagt 196, waaronder zicli een 80-jarig grijsaard bevindt. De gevangenis is zooda nig ingericht, dat de militair-veroordeelden niet in aanraking kunnen komen met de andere gedetineerden. MUZIEK, LETTEREN ENT KUNST. Geboortedag (1596) van Constantijn Iluygens* Geboortedag (1768) van Chateaubriand. Een Belgisch fabrikant van muziekin strumenten heelt een tromba gemaakt, juist zooals die in het Romeinsche leger onder Julius Caesar in gebruik was. Hij zal ook een echten lituus maken, zooals bij de rui terij, en een tuba of buceina, zooals bij het voetvolk van het oude Rome werd gebruikt. Men had gehoopt, dat Liszt een //Klavierschule" voor Jen druk gereed had achtergelaten, maar die hoop is niet ver wezenlijkt. Het manuscript is niet af. Lamoureaux is van plan in den a. s. winter „Parsifal" en Tristan" in zijn con certen te doen uitvoeren. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in bijvoegsels der Staatscourant van 3 Sept. opgenomen staten betreffende: I. den in- en uitvoer der voornaamste handelsartikelen op Java en Madura, gedu rende de maand Mei 1886 en gedurende de eerste vijf maanden van 1886, vergeleken met dien over gelijke tijdvakken van de beide voorgaande jaren; II. den invoer der voornaamste katoenen en wollen manufacturen te Batavia, Sima- rang en Soerabajagedurende de maand Mei en de vorige maanden van 1886, tezamen; lil. den voorraad der voornaamste han delsartikelen in entrepot op Java en Madura aan het eind der maand Mei lö86. Voor het Nederlandsch Museum zijn van den heir mr A. J. Enschedé, te Haarlem, ten geschenke ontvangen eenige versieringen van paardetuigen uit de 17de eeuw. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. De 6de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bereikt een totaal van f '27,089.57 zijnde de opgave van 150 locale comité's, waaronder Oude en Nieuwe Wetering en Roelofarendsveen f 248.65 en Aarlanderveen f 130.86. Donderdag 23 September aanst. zal voor het gererhvshof te 's Gravenhage be handeld worden de zaak van De G., be schuldigd van manslag, te Gorinchem ge pleegd. Reeds hpeft zich eene commissie ge vormd, met het doel om gelden bijeen te brengen, waardoor zij die door den brand te Scheveningen alles of veel verloren heb ben, zooveel mogelijk kunnen worden scha deloos gesteld. Burgemeester en wethouders dezer ge meente hebben zich nl. met den heer Ver- née, commissaris 7an politie te Schevenin gen, in commissie gesteld, om een beroep te doen op de liefdadigheid. Ook de directeur van het Oranje-Hotel heeft eene oproeping gedaan, om gelden te ontvangen voor het personeel van het Kurhaus. De agent van politie H., dien men eergisteren hij den brand van het Kurhaus te Scheveuiiigén vermist waandeis terug gevonden. Ook aan de in het gebouw aan aanwezige logeergasten ontbreekt niemand. De Tijd behelst den volgenden brief van een badgast. Scheveningen 1 Sept. '86. Hedenmorgen, omstreeks negen uur wan neer het buiten het dorp gewoonlijk nog zeer stil is, zag ik verscheiden lieden, blijk baar in onrustige stemming, mijn woning voorbijsnellen. Anderen en nog andere volg den en toen ik de richting uitkeek, waarin zij zich haastig bewogen, ontwaarde ik dikke rookwolken. Weldra spoedde ik mij lang9 denzelfden weg als zijen stond kort daarop voor het Kurhaus. De vlammen stegen met groot geweld uit den koepel. Op het ruime plein voor het kolossale gebouw bevonden zich betrekkelijk nog weinig personen, maar allen kon men den angst op het gelaat lezen. En geen wonder. Eenige minuten later stoud links van den koepel de ganscbe bovenver dieping in brand, en uit het eene raam na het andere trilde vurige tongen. Ieder ge voelde, dat er slechts luttel tijd voor de badgasten, die in het Kurhaus verbleven, zou overschieten, om zicb te redden. Bedenkt men daarbijdat de zeelucht slaperig maakt, en dus de badgasten gewoonlijk niet vroeg opstaan, dan was de bezorgheid voor hun lot, die alle omstanders blijkbaar had be vangen, wel te verklaren. Trouwens, men ontwaarde aanstonds, dat het vuur hen had verrast. Men zag hen doodsbleek Daar buiten dringen, sommigen beladen met wat zij in den schrik hadden kunnen grijpen; anderen op de vreemdste wijs toegetakeld. Ik zag eene dame vluchten in nachtgewaaddaar over een rozenrooden satijnen rok en op haar loshangende haren een hoogen heerehoed. Achter haar een huismoeder, drie kinderen torsende, die blijkens hun kleedij een oogen- blik te voren uit het bed waren opgenomen. Heeren, blootshoofds, dezen met valiezen, andere zonder iets bij zich, meestal op pan toffels of op kousen, renden iu grooten ge tale verschrikt de trappen af. Inmiddels had het vuur reeds een lagere verdieping bereikt en zich ook rechts van den koepel uitge strekt. Het geheele gebouw stood nu io vlam. De brandweer uit Scheveningen met lofwaardige snelheid aangerukt en vaardig bestuurd, deed met haar handspuiten wat zy vermocht. Doch dit was niet veel tot be strijding der woedende vuurzee, waartegen ook de enkele stoomspuit, die 's Gravenhage bezit of ter beschikking kon stellen, weinig uitrichtte. Het bleek duidelijk aan ieder, dat bet Kurhaus reddeloos verloren was. Ik vernam echter tot mijn vreugde, dat de talrijke logeergasten er waren 140 kamers bezet allen hadden kunnen vluchten, en ook het dienstpersoneel zich in veiligheid bevond. Bij het uitbreken van den brand heb ik getracht u daarvan per telegraaf be richt te geven, doch de beambten van het telegraafkantoor, ten behoeve der badgasten in den rechtervleugel van het Kurhaus ge vestigd achtten toen reeds zeer terecht den toestand hopeloos, en waren bezig met liet afsnijden der geleidingen, met inpakken enz. Het telegraafkantoor in het dorp werd bestormd door de gereddendie hun betrek kingen kennis gaven van hun ontkomen aan het gevaar. Ik kon dus niet spoedig een beurt krijgen, en vrees, dat mijn bericht u later is geworden dan dat ik het per brief zou gezonden hebben. Na overgave daarvan begaf ik mij naar het strand, waar het veel stiller was dan anders in den voormiddag. Geen baders, geeu wandelaars, geen spelende kinderen. FEUILLETON. *Ik smeek u, mejuffrouw, mij dat papier terug te gevenik wist niet dat het in de portefeuille Lig, ik kan het zien er van niet kalm verdragen eu nog minder kan ik er over hooren spreken. Helaas! het is het eenige aandenken, dat ik aan die dagen heb, aan die dagen, die naar ik vrees, vervlogen zijn, om nooit nooit terug te keeren." Brandon nam het blad, dat Dora hem overreikte aan en zeide zacht: #Nu het toch eenmaal hier is, zult gij mij wel willen toestaan, er een enkelen blik op te werpen. Zie het is een schets van uwe Zuid Araenkaansche woning. Het is eene bekoorlijke streek en ik begrijp, dat htt u leed doet, er voor altijd van ge scheiden te zijn. liet was daar, waar ik de liefde eener moeder kende, dat, het meest oprechte, trouwe, oubaatzuchtige gevoel van liet men- schelijk hart," antwoordde de jongeling droefgeestig „Het noodlot was zeer hard, zeer onbarmhartig tegen mij!" Hij leunde met het hoofd tegen een der pilaren van de veranda en het scheen, dat zijn geheele lichaam van aandoening beefde. Dora's deelnemend hart was diep getroffen; zij ging naar Mendoza, vatte zijne hand en zeide op zachten toon: yGeef u niet zoo geheel en al aan uwe droefheid over; in dit vreemde land hebt gij vrienden gevonden, die alles doen zullen, wat zij kunnen, om u dat droevig verleden te doen vergeten Ik ben er van oveUuigd dat het verschrikkelijk was, hoewel gij ons nog nooit verhaald hebt, hoe het kwam dat gij als een bumeing uit de ouderlijke wo ning verdreven werdt." jJa, het was verschrikkelijk de on billijkheid het onrecht," zuchtte hij schijnbaar onwillekeurig, terwijl zijne door dringende oogen langzaam op liet gevoelvolle gelaat bleven rusten dat naar hem opzag. Zoete troost liefderijke engel,fluis terde hij zoo zacht dat de anderen hem niet konden hooren. *0, had ik zulk eene deelnemende zuster, dan zou ik nu nog ge lukkig kunnen zijn!" Brandon vond dit tooneel ongepast en merkte op drogeu toon aan yTIet zal mij aangenaam zijn, Mendoza, als gij ons wilt mededeelen, hoe gij in den toestand geraakt zijt, waarin ik u vond, en waarom gij uw vaderland hebt verlaten. Gij hebt ons dikwijls beloofd, ons uwe ge schiedenis te zullen verhalen; nu is het daartoe het gunstigste oogenbhk. Gedurende uwe herstelling vond ik het raadzamer, dat gij u niet opwondt, nu echter zijt gij weer ge zond en sterk en zal een terugblik op het verleden u geen kwaad meer doen. Wees zoo goed te beginnen. Kom hier, Dora, en ga naast mij zitten." Met een blozend gelaat liet Dora Men- doza's hand los en begaf zich naar de haar aangewezen plaats. Brandon zag zijne dochter aan met een blik, dien zij niet begreep; maar zij zag, dat hij niet tevreden over haar was. Dit verontrustte haar evenwel niet erg, want Brandon was dikwijls lichtgeraakt, als hij zich aan treur-bespiegelingen overgaf Zij liet haar hoofd op zijn schouder rusten, terwijl hij werktuigelijk zijn arm om haar midden sloeg en naar Meudoza keek, die in de meer en meer duister wordende sche mering staarde, alsof hij met zich zeiven raadpleegde, of hij aan het verlangen zou voldoen om de geschiedenis van zijn leven te verhalen eene geschiedenis, waarop hij zoo dikwijls als eene, vol lijden en vol beproe vingen, had gewezen Iu zijn binnenste woedde klaarblijkelijk een hevige strijd, maar eindelijk keerde hij zicb naar Brandon, en zeide met eene stemzoo zacht alsof zij uit de verte scheen te komen. jllet is mijn plicht, het bevel van mijn besten vriend te gehoorzamen, en ik zal hem daarom een trouw verhaal van mijn verleden doen, hoe smartelijk en vernederend het ook voor mij moge wezen om van de vreeselijke onrechtvaardigheid te spreken, waarvan ik het slachtoffer geworden beu.'* n Goed, begin maar, en wees als u 't belieft zoo min mogelijk dramatisch. Ik wensch slechts een eenvoudig, onopgesmukt verhaal te hooren maar ik geloof dat meu den bewoners van zuidelijke streken eene zekere breedvoerigheid moet veruorlooven." Brandon's stem was scherp en Mendoza zag hein een langen tijd met zijne door dringende ougen aan. ylk zal trachten zoo rustig en zoo kort mogelijk te zijn, mijnheer Brandon, maar ik stam van een opvliegend volk af, en hetgeen ik heb moeten dulden, zou zelfs het koudste bloed iu heftiger bewegii.g brengen. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1