Gedurende het beleg van Leiden hield de Spaansche bevelhebber Valdes in dit dorp zijn hoofdkwartier. De naam van het dorp komt het eerst voor in het jaar 994 als „Lietdorp." Het was een vrije heerlijkheid tot den 30n Aug. 1597, toen L'Amoraal prins van Ligne graaf van Falquenberge en heer van Was senaar, haar aan de stad Leiden verkocht. (N. v. d. D.) MUZIEK, LETTERE* KV KU\§T. Sterfdag (1779) van O. Z. Van Haren. Geboortedag (1837) van H. J. Byron. Sterfdag (1861) van S. A. De Jonghe. Even als in 1877 zal het volgende jaar het zangersfeest van het Nederlandsch Zangersverbond te Nijmegen worden gehouden. Het feest-comité, dat zich daartoe uit de ingezetenen gevormd heeft, stelt pogingen in 't werk om tot dekking van de kosten en mogelijk verlies, een waarborgfonds uit rentelooze voor>chotten te verkrijgen, even als dit in 1877 het geval is geweest. De aaudeelen zullen f 10 groot zijn. De opera te Antwerpen zal eerst 15 Oct. worden geopend. Men zegt dat de heer Van Hainme zijn artisten niet op een vast salaris heeft geëngageerd, maar dat hij hen betalen zal naar gelang van de ontvangsten. Clara Ziegler viert in Febr. haar 25- jarig jubilé als artiste. Zij zal dat vieren te Bamberg, waar zij onder den naam Herz- berg het eerst optrad, en wel als Adrienne Lecouvreur. Clara Ziegler wordt in April 43 jaar oud Saint-Saëns schrijft een opera voor Carl Rosa's Engelsch opera-gezelschap. De directie van de ^Monnaie" te Brus sel heeft den heer Dcsuiten een transactie voorgesteld en hem 20.000 frs. aangeboden. De heer Desuiten heeft het aanbod echter niet aangenomenen op de hier aanwezige costumes van mile. Vuillaume blijft nog het beslag gehandhaafd. BINN ENLANDSCHE BERICHTEN. Den 3den September a. s. zal het 55 jaar zijn geleden, dat de luit.-generaal P. G. J. Van der Schrieck, de oudste officier van het Nederl. leger, thans op non-activi teit en lid van de tweede kamer, benoemd werd tot officier. Hij werd op 19-jarigen leeftijd den 3den Sept. 1831 benoemd tot 2den luit. bij de infanterie en bezit sedert 3 Sept. 1881 zijn tegenwoordigen rang. Generaal Van der Schrieck is o. a. ge rechtigd tot het dragen van het metalen kruis en is versierd met onderscheidingstee- ken voor 50 jarigen officiersdienst. De gezamenlijke waarde der in 1885 door de Nederl. postadministratie behandelde brieven met aangegeven waarde, postwissels en kwitantien bedroeg het aanzienlijk cijfer van ruim 150 millioen gulden. De 4de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bereikt een totaal van f 18.919,79 J zijnde de opgave van 100 locale comité's, waaronder Zwam- merdam met f 182,23. Gisteren werd te 's-Hage eene aan den Noordwal alleen wonende, oude, blinde vrouw dood in hare woning gevonden. Bij onder zoek blijkt, dat uit hare kamer eenige gouden sieraden en eenige gelden, die in eene latafel geborgen warenverdwenen zijn. Ver schillende personen zijn in verband hiermede door den commissaris van politie gehoord. Bij het vullen van siphons met mine raal water, in de inrichting //Slamat" aan de Scheveningsche brug te 's Gravenhage, is eene zoodanige flesch gesprongen, waar door de bellende, die haar in de hand hield, zoo ernstig aan de pols is verwond, dat hij ppr brancard naar het gasthuis moest worden vervoerd. De man verkeert in zorg- wekkenden toestand. Dordrecht heeft een 90jarigen porder, aan wien opgedragen is nagenoeg al de bak kers der stad des ochtends te wekken. In weerwil van dien hoogen ouderdom begeeft hij zich iederen nacht door alle weer en wind trouw op tijd op weg. De man geniet nog eene goede gezondheid en is daarbij ook levenslustig. De eigenares van de beroemde Venen- daalsche Sajet- en Vijfschacht-Fabriek, me juffrouw J. J. Van Schappen, te Utrecht, is overleden. Met zekerheid kan worden medegedeeld dat de zaken op denzelfden voet zullen worden voortgezet. (llaarl. Ct.) Op 15 September zal het gerechtshof te Amsterdam behandelen de zaak tegen Geel, beschuldigd van poging tot moord op den politie commissaris Stork. In het verkooplokaal /,Frascati" te .Amsterdam werden in het afgeloopen boek jaar 1885/86 geveild 939 perceelen voor mbz ml 'mm mm mz mm f 7.786.699, tegen 1316 perceelen ad f 10.641.829 in het vorig boekjaar. Bij den te Edam gehouden wieler wedstrijd had een der rijders bij den laat- steu rit het ongeluk, zoo te vallen, dat zijn gelaat bijna onherkenbaar was geworden, en hij niet per as, maar per stoomboot, in ge zelschap van eenige zijner kameraden, naar Amsterdam moest vervoerd worden. AmstCt.) Men schrijft aan het D. v. Z.-1J. en 's Gr. van Terschelling: Eiken avond heerscht hier bij aankomst van de stoomschelpenzui- gers met de duikers een buitengewone drukte; ieder is nieuwsgierig om te vernemen, wat men dien dag uit de Lutine heeft opge haald. Tal van Spaansche matten en goud stukjes worden opgezogenonder deze laat ste komen vreemde en zeer zeldzame voor. Dezen geheelen zomer is het hier overi gens zeer druk geweest door het bezoek van tal van toeristen. Het schijnt allen zoo goed bevallen te zijn, dat de meeste loge menten reeds voor het volgend jaar bespro ken zijn. Eenige jongens blijven hier een paar jaar tot herstel van gezondheid waar voor het eiland bijzonder geschikt is, te meer nu door de uitbreiding van het onder wijs de leerlingen in de gelegenheid zijn ge steld, zich voor verschillende admissie-exa- meus voor te bereiden wat velen reeds deden en het kostgeld hier niet hoog is. Weldra wordt er een commissie uit de voornaamste burgers gevormd, die aan toe risten, ouders en voogden alle gewenschte inlichtingen zal verschaffen. 'tZuu inder daad jammer zijn. als niet zooveel mogelijk de gezonde ligging van dit eiland ten voor- deele kwam van tal van jongelieden, die nog eenige jaren moeten studeeren en voor wie het een eerste vereischte isdat ze een gezond lichaam hebben. Vroeger zag men op tegen den overtocht van Harliugen naar hier met een schuit, maar met onze stevige zeer net ingerichte postboot is die overtocht veranderd in een pleiziertochlje van ongeveer twee uren. Men meldt aan het Vad. uit Baarn van gisteren: Hoewel geheel Baarn en Soest met vlaggen getooid zijn, wordt de verjaar dag van het prinsesje toch zeer stil gevierd. Daar er geen muziekcorps te krijgen was, bleef de voorgenomen matinée op den Brink achterwege. Alleen zal hedenavond acht uren voor het paleis te Soesidijk een vuurwerk (door gemeentebesturen van Baarn en van Soest aangeboden) worden ontstokenwaarbij de prinses op het balcon zal verschijnen. Voorts zijn de kinderen der openbare en bijzondere scholen door den burgemeester van Baarn en door anderen op poffertjes onthaald. Ten paleize werden den ganschei; dag door telegrammen aangebracht, zoowel biunenlandsche, als uit het buitenland. Er is een bijzondere telegraafdienst voor geor ganiseerd. Te 2 uur werd de poppenkast in het paleis vertoond. Het prinsesje aan de hand des konings en van de koningin, amu seerde zich uitstekend. Hedenmiddag is er diner ten hove, waarbij de burgemeesters van Baarn en van Soest, de opper-hofinaar- schalk Fagel, de buitengewoon staatsraad jlir. Ilartsen en mevrouw llartsen, dame du Palais en alle leden van het koninklijk ge volg zullen deelnemen. Als een staaltje van veelzijdig talent van den vermaarden blindelings-schaakspeler R. J. Loman, vermeldt De Tijd de aardige bijzonderheid dat hij op het dezer dagen te Utrecht gehouden tournooi van den i\ederl. Schaakbond, tusschen de partijen door, zich vermaakte met zijn potlood portretten te teekenen van verscheiden der zich daar bevin dende schaakspelers. Personen, die zich aan het andere einde der zaal bevonden en met den rug naar hem gekeerd zaten, behoefde hij maar even te gaan aanzien, om onmiddellijk naar zijn tafeltje terug te keereu en frappant gelij kende afbeeldsels op het papier te werpen. Hij gebruikte daartoe minder tijd dan wij noodig hebben het te vermelden; men zou hem dus even goed een blindelings'teekenaar kunnen noemen. De koetsier, die onlangs te Utrecht in drift een jongen, die hem plaagde, een messteek toebracht, heeft aldaar zich voor de arrondissements-rechtbank, over deze daad te verantwoorden gehad. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en requireerde tegen bekl. wegens eenvoudige moedwillige mishandeling een cellulaire ge vangenisstraf van 183 dagen en f 8 boete, subs. I dag celstraf. De rechtbank zal in deze zaak aanst. Dinsdag uitspraak doen. De arr. rechtbank te Zutfen heeft H. W. Muller te Bredevoort, tegen wien door den burgemeester van Aalten gewaarschuwd wordt, dat hij onder valsche opgaven en beloften tot betaling goederen tracht machtig «c2 mm mu jbl 39l a te worden en aan die belofte niet voldoet, ter zake van diefstal van een hemd veroor deeld tot 6 maanden celstraf. Uit Leeuwarden wordt aan de R. R. Cl. gemeldTengevolge van het weder voorko men van 18 gevallen van roodvonk onder militairen, alhier in garnizoen (en uitsluitend onder dezen), is gisteren genoemde ziekte alhier epidemisch heerscheude verklaard. Buiten de Broekpoort te Sittard duw den Maandag tegen den avond twee meisjes van 12 en 14 jaar een kinderwagentje voort, waarin drie zeer jonge kinderen gezeten wa ren. Al pratende hadden de meisjes niet bemerkt, dat het wagentje meer en meer den zoom van den weg naderde, toen eens klaps het voertuigje kantelde, de drie kin deren er uit tuimelden en in eene vrij diepe sloot terechtkwamen. De meisjes liepen daarop luid schreiende weg. Gelukkig was het on geval door iemand uit eene naburige ge meente, die stadwaarts ging, van uit de verte gezien. Hij spoedde zich naar de plaats des onhiils, sprong in de sloot en had het genoegen na weinige oogenblikken de drie kinderen, die hoegenaamd geen letsel hadden bekomen, op het droge te brengen en aan de inmiddels toegesnelde ouuers ter hand te stellen. Te Maastricht is Maandag een jongen van 15 jaar bij het baden in de Maas ver dronken. Terzelfde plaatse verdronk gisteren een soldaat, bij het baden in een der grachten, 's GRAVE* RAGE. Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester: van PutlershoekG. A. Van Dnel, secre taris dier gemeente; van Vianen, J. H. J. Alers; van Schiedam, P. J. Van Dijk van Mateuesse; van Drongelen c. a. en van lleesbeeu c. a.M. A. Boll, secretaris dier gemeenten; van Odooru, J. G. Borgesius, secretaris dier gemeente. Door Z. M. zijn verleend de volgende pensioenen: aan M. Schneider, gewezen 2den bewaarder in de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Doetincheui, ten bedrage van f 128 's jaars; aan M. Bak ker, gewezen adjunct-directeur van het cellu lair huis van arrest en justitie te Amsterdam, ten bedrage van f 456 's jaars; en aan A. Renier, eervol ontslagen cipier van het huis van arrest en van bewaring te Heerenveen, ten bedrage van f397 'sjaars. Door Z. M. zijn de heereu M. Greshoff en J. 11. ilartmann, benoemd en aangesteld tot apotheker 2de kl bij den militairen ge- kundigen dienst in Ned. Indie. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald dat de na- genoemde surnumerairs der posterijen hunne functiën zullen uitoefenen als volgt: A. M. E. Lalëber ten postkantore te Tessel; 11. Vogel ten postkautore te Amerougen. BUITENLAJSDSCHE BERICHTEN. BELGIE. De Brusselsche politie heeft op de markt eene groote hoeveelheid vervalschte boter in beslag genomen, die 90 92 per cent vet bevatte. De koning van Portugal wordt den 12den Sept. te Brussel verwacht. Hij ver trekt den 16den van Antwerpen weer naar Lissabon. FRANKRIJK. Grévy is weer van Parijs Daar Mont- sous-Vaudrey teruggekeerd. Het Regeeringsblad bevat het reglement voor de wereldtentoonstelling van 1889. Zij zal den 5den Mei te Parijs geopend en den Sisten October d. a. v. gesloten worden. Naar aanleiding van den honderdsten verjaardag van Chevieul werd gisterenavond op het stadhuis te Parijs een banket gege ven van 350 couverts, waarbij o. a. tegen woordig waren de ministers Boulanger, De- velle en Goblet, de heer Floquet en gene raal Pittié. De heeren Floquet en Goblet hielden toepasselijke redevoeringen. De fees telijkheden, welke op het banket volgden, waren zeer schitterend. De taptoe bij fak kellicht had, naar het programma, zonder eenig incident plaats; eene di-'hte menigte was op de been en volgde den stoetter wijl de muziek eene serenade bracht voor het gebouw van het militaire gouvernement, waarbij de menigte riep: „Leve Boulanger! Leve het leger!" UUITüCH L AN D. Zooals de Germania mededeelt, heeft de keizer van Duitschland den Paus op diens naamsdag geluk gewenscht. Z. 11. heeft daarop met een uitvoerig telegram van dankbetuiging geantwoord. Tegenover het in den Morning Post van gisteien opgenomen artikel, waarin aan de gebeurtenissen in Bulgarije eene betee- kenis wordt toegeschreven, welke de wereld met onzekerheid en zorg vervult, zegt de Nordd. Allg. Zeitung het volgende: Bulgarije heeft voor ons volstrekt geen belang; de toestand aldaar laat ods volkomen onver schillig en wij zouden daarvoor geen enkel soldaat onder de wapenen houden. De drang tot onze toerustingen gaat uit van Frankrijk, dat zijne krijgsmacht onophoudelijk en snel uitbreidt, en de grootste geldelijke offers brengt om de slagvaardigheid van zijn leger te verhoogeu. Yoor den toestand in Midden- Europa is alleen Frankrijk verantwoordelijk. Het is in strijd met de feiten, om tusschen dezen toestand en de gebeurtenissen in Bul garije verband te willen brengen." BU LG A RIJ E. Uit Czernowitz richtte de vorst de volgende depêche aan Stamboeloff te Widdin: „Ik kom naar Widdin en zal, na eene revue over de troepen te hebben gehouden, als wij sterk genoeg zijn, aan de spits van mijne soldatendie mij reeds eenmaal de zegepraal hebben doen behalen, naar Sofia marcheeren. Ik vertrouw op God en mijne getrouwe strijdmakkers. Alexander". Ook te Czernowitz heerschte een onbe schrijfelijke geestdrift bij de doorreis van den vorst, en zoo ook aan alle stations van de Rumeensche spoorbaanwaar hem bloe men en kransen in het rijtuig werden ge worpen. Bij zijne aankomst te Giurgewo werd vorst Alexander door eene Bulgaarsche en eene Rumeensche deputatie ontvangen. Aan het station was eene eere-compagnie opge steld, die hem militaire eer bewees. Stam boeloff was den vorst tot daar te gemoet gereisd. Alexander bemerkte hem nauwe lijks, of hij liep naar hem toe en omarmde het hoofd van de Bulgaarsche deputatie. Van alle oorden uit den omtrek, vooral uit Roestchoeck, waren belangstellenden toege stroomd, die den vorst hartelijk verwel komden. Na een kort oponthoud ging de vorst over op hetzelfde jacht, dat hem den 23en naar Reui Russi had gebracht, en voer thans naar Roestchoeck, gevolgd door eene menigte met vlaggen getooide sche pen, booten en barken. PER TELEGRAAF. ROME, 1 September. De Paus heeft de door Frankrijk voorgestelde transactie betreffende China aangenomen. (De zending van een legaat zal dus een voorloopig ka rakter dragen.) NEW YORK, 1 September. Te New- York, Washington, Savanah en Richmond zijn min of meer hevige schokken van aardbevingen gevoeld. In enkele steden verlieten de inwoners uit vrees de stad en kampeerden in het open veld. lirunii van liet Kurliaus te Sclieveningen. Een zware ramp heeft heden voor middag de badplaats Schevenmgen getrof fen. liet fraaie Kurhaus, verleden jaar pas voltooid en door landgenoot en vreemdeling geroemd, is een prooi der vlammen gewor den. De brand moet 't eerst ontstaan zijn in een der logeerkamers, n°. 88 en wel door 't omvallen van een spirituslamp. De dienst bode in 't vertrek aanwezig, liep verschrikt weg, in plaats van terstond aile pogingen tot blusschen aan te wenden eu de heer die de kamer bewoonde bevond zich toevallig in een aangrenzende slaapkamer. In onge looflijk korten tijd breidde de vlam zich uit tot de andere vertrekken. Gelukkig waren op het uur waarop de brand uitbrak, circa uur de meeste logés aan 't strand of aan 't dejeuner, zoodat op de alarmkreten de gasten spoedig de vertrekken verlieten na zooveel mogelijk nog gered te hebben wat zij konden. Trouwens de directie en het personeel van 't badhuis evenals de com missaris van politie, de heer Vernée, door liepen het geheele gebouw om te onderzoe ken of er soms nog personen in de vertrek ken waren achtergebleven. Gelukkig is voor zoover bekend geen enkel persoonlijk onge luk te betreuren. Het vuur taste weldra ook de groote middenzaal aan en ten 10 uur stortte het hooge koepeldak in, waarna het vuur zich meer in de zijvleugels concentreerde, waar de bi and weer, die, gelijk men weet, in de onmiddellijke nabijheid een post heeft, ook met behulp van den uit het dorp en Den Haag ontbodeu bijstand, zich inspande het vuur te blusschen. llet was een diep bedroevende, maar toch indrukwekkende aanblik de vlammen uit het hooge gebouw te zien slaan, vooral toen de zware rookwolken zich naar alle kanten verspreidden, maar toch dankzij het ontbreken van eenigen wind kalm omhoog rezen naar het wolkeloos azuur van den hemel terwijl de gloeiende zomerzon de omhoog stijgende dampen tintte en kleurde. De windrichting was zuidelijk, zoodat ge-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2