NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. II e i e Courant verschijnt <i a u; el ij k sbehalve op Zon- en F e e s t (I a e 11. ABONNEMENT: A D VE R TE N TIEN: Donderdag 2 September 1886. K°. 206. 200* jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. DE BREID EENS EERLOOZEA e Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van -16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Studs-Berichten. DE BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Brengt ter algenie.ene kennis dalblijkens mis sive van den Inspecteur voor het Geneeskundig Staatsloéziclil voor Znidliolland dd. 30 Angus t.us j.l. no. 257, de Epidemie van Mazelen in deze gemeente heeft opgehouden. Üe Burgemeester voornoemd, DE KANTER, Leiden, 1 September 1886. MTADiWIElIW Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Juli 1886 blijkt, dat 0. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 146 kinderen, waaronder 3 levenloos aangegeven, overleden 94 personen, en wel: beneden 1 jaar 32, 15 jaren 29, 514 jaren 3, 1420 jaren 4, 2050 jaren 9, 50—65 jaren 8, 6580 jaren 4, boven 80 jaren 2op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 2, lichaamszwakte, tering 12, klierziekte, rhachitis, syphilis 6, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 1, kanker 2, waterzucht, scheurbuik 2typhus en febris typhoï- dea 1aanhoudende koorts 1 tus schenpoozende koortspokken rood vonk mazelen 16, huidziekten stui pen, trismus, epilepsie 2, apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 5, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 3, croup kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 16, chron. ziekten der ademhalingsorganen 3, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 2, organ, hartgebrekenaneurysma 2, angina diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 3, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 2, chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 1ziekten d. organa urogenitalia ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 2. Het was ongetwijfeld een gelukkige gedachte van HH. officieren der dd. schut terij alhier om den verjaardag van het prin sesje die we zoo langzamerhand wel prinses zullen mogen noemen te vieren, door aan genoodigden uit Leidens élite een concert aan te bieden en hun daarna de gelegenheid te geven tot dansen Reeds vroeg in den avond stroomden vele famieljes naar den lusthof Zomerzorg oin zich een gunstig plaatsje te vermeesteren. Werd vroeger dat plaatsje gezocht onder de warande nu liep alles storm om zoo dicht mogelijk bij den vijver te komen, 't Was dan ook weer onmogelijk warm geweest op dien prir.sesjesjag. Een goede plaats in de zoele avondlucht was dus wel te waar- deeren. Toen later op den avond alle lich ten in den tuin werden ontstoken kreeg het geheel gestoffeerd als 't was door Leidens jofferenrei een fantastisch aanzien. Het muziekcorps van de schutterij onder leiding van den kapelmeester, den heer Locher, bracht een programma ten gelioore zoo juist geschikt voor een feest als dit. Men weet nu eenmaal dat men op die schuttersfeesten komt om den gezelligen dans. Toen dan ook het concert was afgeloopen maakten zeer velen zich op om zich onder des ballet- meesters bevelen te begeven. Wie, die 's middags had loopen blazen van de warmte en geen stap méér deed dan hoogst noodzakelijk was, had kunnen ge- looven dat zich 's avonds zoovelen zouden opmaken ten dans. Maar men ziet, ook weêr hieraan, dat in Leiden een menigte liefhebbers en liefhebsters van die kun9t slechts op de gelegenheid wachten om hun daus- lust bot te vieren. En tóch de temperatuur was velen hunner te machtig. De rei der dansers werd kleiner en kleiner. Toch was na de pauze nog een flink aantal paren het gecireerde slagveld getrouw gebleven, en dansten, de echten nog tot vier uur door. Het feest kan volkomen geslaagd genoemd worden en het zal zeker voor bh. officieren eene aansporing zijn hunne uituoodigiug noch vaak te her halen. We mogen niet onvermeld laten dat onze burgemeester, eenige wethouders, en de militaire autoriteiten door hunne aanwezig- luid blijken gaven van hunne ingenomen heid met zulk eeue wijze van feestvieren. Hedenmiddag te 2 uur had in de stads gehoorzaal alhier de promotie en prijsuit- deeling plaats van het gymnasium. De rector der school, de heer dr. H. W. Van der Mey, opende de plechtigheid waarbij ouders of voogden en belangstellen den waren opgekomen met eene belang wekkende rede waarin hij met fijnen humor 0. a. de vele klachten van ouders over 't overladen der jeugdige hoofden met velerlei kennis, alsook over het vele huiswerk weér- legde. Die rede ontlokte het aandachtig gehoor menigen hartelijken lach. Hierna werd door den rector den uitslag medegedeeld van de gehouden examens op 12 en 3 Juli en van de her-examens op 30, 31 Augustus. Die uitslag is, dat zijn bevorderd Van de eerste klasse tot de tweedeJ. C. Van Ronkel, K. F. W. De Laat de Kan- ter, F. J. l3e Laat de Kanter, J. E. Tul leken, T. LekkerkerkerP. H. A. De Rid der, J. Ouwehand, F. Muys van de Moer, 11. B. Van Rhijn, A. A. Ladage, C. De Roon Swaan, J. D. De Stoppelaar, M. L. Van Overeem en II. F. Kortman. Van de tweede klasse tot de derdeJ. A. G. Kuneman, N. A. L. Land, W. A. Kuenen, A. Kist, H. H. CorneIi*senL. H. Feen- dere, J. A. L. Htenk, H. J. Wagener, S. E. Boorsma, A. A. Oudegeest, J. A. Van Leenhof, J. W. Bremer, J. H. Broese van Groenou, J. M. C. A. Engelhart, C. W. J lleintz, U. H. Roelofs Heyrmans en B. J. Beuker. Van de derde klasse tot de vierde: L. L. M. De Bruyn, H. A. Van Oordt, R. J. Van der Heyde, J. Van der Plas, L. li. Van der Horn van den Bos, P. Le Poole, B. H. Vos, W. G. Huet, J W. De Goeje, F. H. Gerritsen, L. J. O. Willink, M. Kievit, A. GraftdijkW. Van Geer, E. E. L. Ph. Hoogenstraaten A. De Stoppelaar, Ph. S. Van Ronkel en J. A. Van Dijk. Van de vierde klasse tot de vijfde: N. Groen, J. A. Kist, J. Vreugdenburg, P. C. Th. Van der Hoeven, P. A. Boorsma, II. P. Van der Horst, J. Koning, J. B. W. P. Roelants, C. J. De Jong, J. J. Modderman, A. W. Voors, J. Jannette Walen, J. G. Plate en W. C. Mattbes. E11 van de vijfde klasse tot de zesde J. II. De Roode, H. J. Coert, A. Drucker, J. C. M. Timmermans, J. C. J. Bierens de Haan, A. A. M. Graafland, J. C. Van der Lip, P. H. Rosenstein, B. For mijne, D. Mac Gillavry, E. Van der Oudermeulen: J. Acquoy en H. J. Couvée. Nu werd overgegaan tot de prijsuitdeeling vi aarbij telkens na het in ontvangst nemen der prijzen bij iedere klasse, de primus van die klasse de gratiarum actio hield. De prijzen werden uitgereikt door den heer prof. Kuenen, namens het college van cura toren. De gratiarum actio voor de lste klasse werd gehouden in het Hollandsch door J. C. Van Ronkel. Voor de tweede klasse in het Duitsch door J. A. G. Kune man. Voor de derde klasse in het Engelsch door L L. M. De Bruyn en voor de vierde en vijfde klasse in het Latijn succes9ivelijk door N. Groen en J. II. De Roode. Niet on aardig wa9 't dat de primus van de hoogste klasse J. H. De Roode ook zijne medeleer lingen in die klasse in 't Latijn toesprak. Een en ander liep uitmuntend van stapel en het gehoor liet het dan ook niet aan toejuichingen ontbreken. Met een woord van dank aan de opgekomenen sloot de rec tor deze plechtigheid. Morgen vangen de lessen aan de inrichting wéér aan en we twijfelen niet of leeraren en leerlingen zul len met frisschen moet hunne taak wéér aanvaarden. Leiderdorp is een der oudste dorpen uit ons vaderland, aangezien het aan de Romeinen zijn ontstaan te danken heeft. Het werd nl. omstreeeks het jaar 50 na Christus als vrijplaats der yvetereni milites" of oude krijgslieden gesticht door Agrippina, moeder van keizer Nero. Anderhalve eeuw later werd deze stichting, die door ouderdom zeer vervallen was, hersteld, gelijk blijkt uit het opschrift van een gedenksteen, in 1502 aldaar gevonden, onder keizer Lucius Sep timus Severus en Marcus Aurelius Antonius, medekeizer. Dit /yPraetorium Agrippae" werd tus- schen 856 en 860 door de Noormannen verwoest. Langen tijd daarna werd op de puinhoopen een nonnenklooster gesticht, aan St.-Margaretha gewijd, dat den naam van yRoraeinenburg" of, zooals het volk zei, Roomburg" ontving. In de dagen der kerkhervorming werd dit klooster, met nog twee andere, eveneens bij Leiderdorp gelegenverwoest en de zeer uitgestrekte goederen, die tot deze kloosters behoordeu, in 1575 aan de hoogeschool le Leiden geschonken. FEUILLETON. 2.) Aan |het gymnasium te West-Point komt de betrekking van leeraar in het tee kenen over eene maand vakant; ik zal mij tot den directeur wenden en ben er van overtuigd, dat mijne voorspraak niet zonder gevolg zal blijven." „Maar dat zou heerlijk zijn, dan zal Mendoza ons nu en dan kunnen opzoeken. Ondertusschen kan hij Dora, die beter on derricht behoeft, dan ik in staat ben haar te geven, zoolang lesgeven." li Indien gij zulks noodig oordeelt, mevrouw Bell, zal ik hem dat vragen. Het zal hem genoegen doenop deze wijze fijne dank baarheid te kunnen toonen voor alles, wat wij voor hem gedaan hebben, en ik zal zorgen, dat de diensten, die hij aan mijne dochter bewijst, niet onbeloond blijven." Ondertusschen was de zon achter de heu vels verdwenen en dus ook de regenboog in de stralen van de fontein. Niet zonder eenige bedoeling geleidde Mendoza het jonge meisje naar de oudere personen. ytlrbt gij werkelijk iets gevonden, mevrouw Bell, dat ge eene nadere beschouwing waar dig keurt?" vroeg hij onverschillig, yllet verheugt mij meer, dan ik u zeggen kan, want deze schetsen zijn slechts kleinigheden bij hetgeen ik later nog hoop te verrichten. Daar ik geheel op mijne eigene krachten moet vertrouwen, moet ik het eenige talent, dat ik bezit, zoo ontwikkelen, dat het mij een bestaan oplevert. Het is een donker vooruitzicht voor iemand, die naar hoogere dingen streeft, tot loon voor al zijne moeite en al zijne zorgen in het gunstigste geval slechts zóóveel te kunnen verkrijgen, dat hij voor den hongerdood is gevrijwaard, maar dat is het eeuige middel, dat mij is overgebleven." De laatste woorden van Mendoza werden op zulk een wanhopigen toon uitgesproken, dat Brandon zich haastte hem moed in te spreken. „De weg om vooruit te komen, zal voor u niet zoo moeielijk zijn als voor de meeste andere menschen, want gij bezit een groot talent en teu minste één invloedrijken vriend. Ik beloof u, waar ik kan, uwe voorspraak te wezen en u behulpzaam te zullen zijn| totdat gij volkomen onafhankelijk zijt ge worden." Op Mendoza's gelaat stond de diepste eerbied te lezen j hij greep de hand van zijn gastheer en drukte die teeder. ^Zoolang ik leef zal ik niet vergeten, wat ik u verschuldigd ben," antwoorde bij, *Wie ben ik, een verdoolde iemand, die aan den weg gevouden is, dien gij uit barmhartigheid onder uw dak hebt opgenomen, en toch valt mij hier eene ver zorging ten deel, alsof ik een zoon des huizes ware en daarenboven belooft gij, mijn e.lele weldoener, dat gij ook verder voor mij wilt zorgen. O, mijnheer Brandon, uwe goedheid overstelpt mij „Kom, kom, spaar mij al dien lof. Het is waar, ik heb u halfdood aan den weg grvonden en u onder mijn dak laten ver plegen, maar indien ik dit niet gedaan had, zoude ik nog slechter dan een heiden zijn. Ik deed slechts wat de menschelijkheid mij gebood en wat niet meer dan mijn plicht was. Gij zult mij zeer verplichten als gij er nooit meer op terugkomt." yDan zal ik er over zwijgen en slechts de herinnering er aan bewaien, maar in mijn hart zal steeds de liefde levendig blij ven, die ik nu voor u, mijn besteu vriend, gevoel. Och, konde ik u slechts toonen hoe groot mijne dankbaarheid is." yDat kunt ge gemakkelijk, als gij Dora gedurende de volgende maand teekenonder- richt wilt geven. Als die tijd verstreken is, zult ge hoop ik, reeds de betrekking gekregen hebben, die u ook in de toekomst veel voordeelen zal opleveren." Mijnheer Brsndon sprak op drogen, kou den toon, hetgeen den jonkman deed ver moeden dat zijne laatste, woordenrijke ont boezeming eenig wantrouwen had opgewekt. Oogenblikkelijk veranderde hij zijne hou ding en antwoordde eenvoudig: ^Gaarne ben ik bereid, mejuffrouw Dora eenige aanwijzing bij het teekenen te geven. Zij heeft inderdaad veel talent en het zoude jammer zijn, indien dit niet verder ont wikkeld werd. Mag ik u vragen, mijnheer Brandon, welke de betrekking is die gij mij denkt te bezorgen? ik verlang natuurlijk zelf de handen aan hel werk te kunnen slaandaar ik lang genoeg van uwe groot moedigheid gebruik heb gemaakt en u het reeds lang heb willen vergelden." yVVat beteekent dat alles?" vroeg mijn heer Brandon geraakt. (Wordt vervolgd.)

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1