«za zijn herkozen de heeren Van Rees, Roëll, Telting en Vreede; gekozen de heeren Twiss Rz.gener. Pel en Verstege, oud-luitenant- kolonel bij het Indisch leger. De militaire Sportvereeniging is dezer dagen tot stand gekomen. Tot leden van het bestuur werden verkozen de heeren: luit.-kol. F. Ypey, voorzitter; kapitein J. 11 inlopen ritmr. C. A. baron Bentinck.de lste luit. jhr. W. J. P. Yan den Bosch, en de lste luit. A. J. P. Metelerkamp. De '3de lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bereikt een totaal van f 16,553.49 J zijnde de opgave van 75 locale comité's, waaronder llazers- woude f 265.705 en Hazerswoude-Rijndijk met Groenendijk t' 115. De heer F. A. Onderwater te Dor drecht is met een harddraver voor een rij tuig gespannen van Dordt naar Frankfort aan Main gereden. Hij deed daar 13 dagen over. Het plan bestaat om naar Petersburg door te rijden. Gisteren is men aangevangen om de verzakte kapspanten, aan de Oostzijde van het centraal-station te Amsterdam op te vijzelen en waterpas te maken, om overliet bereids opgetrokken en halverwege voltooide gedeelte der ijzeren bekapping, de verzak king nauwkeurig in haar geheel te kunnen nagaan. Het opvijzelen ging vrij gemak kelijk. Zaterdagavond had de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij nog geen ant woord van de regeering, op het verzoek om de verzakkingen der viaducten van regee- ringswege te doen onderzoeken, tot gerust stelling van het reizend publiek. Aangezien met het eindigen van den diensttijd der miliciens het garnizoen te Amsterdam eene vermindering zal ondergaan heeft de minister van oorlog, naar men ver neemt, bepaald dat het 7de regiment aldaar in het begin der volgende maand belangrijk zal versterkt worden uit andere regimenten. Ook zal het passantenhuis op de Laurier gracht voor onbepaalden tijd door een bataljon infanterie en het bureau van politie der 5de sectie op de Noordermarkt door 2b infanteristen bezet blijven, welke laatste man schappen aldaar gedeeltelijk op kosten der gemeente gevoed worden. Een paar agenten werden Zondagmiddag op de Lijnbaangracht te Arasterdam door een werkman uitgejouwd. Toen zij den man wilden arresteeren, trachtte deze hen in de gracht te duwen, maar wie voor een ander een kuil graaft, valt er zelve in geraakte daarbij zelve te water. Intusschen was toch de laatste omstandigheid oorzaak, dat hij den agenten ontkwam, want een paar voorbijgangers hielpen htm weder op het droge en daarna koos hij het hazenpad. Aan een bakker en aan een herbergier op de Lindengracht te Amsterdam is schade vergoeding uitbetaald voor het beschadigen hunner woningen, bij de ongeregeldneden in Juli jl. Eene vrouw welke met hare nog jonge kinderen veeltijds aan den openbare weg bedelt, vond men Zondag smoordronken aan de Prins Hendrikkade te Arasterdam in eene handkar liggen. De ledige jeneverfiesch hield de ongelukkige in de hand vastgeklemd, en om de kar speeldeu hare slechts met lom pen gedekte kinderen. Door tusschenkomst van eenige voorbijgangers werd die treurigen stoet naar het naastbijzijnde politiebureau overgebracht. De agent van politie Doomewaard, die op den 25sten Juli 1.1., te Amsterdam in het onbewoonde huis op den Lindengracht het touw afsneed, waaraan de paling hing, waarmede het middeleeuwsche spel werd ge speeld, is do)r den hoofdcommissaris van politie aldaar bevorderd tot rechercheur aan het hoofdbureau in de Spinhuissteeg. Zaterdagmiddag werd op de algemeene begraafplaats te Huisduinen het monument onthuld, door de bijdragen van stad- en landgenooten tot stand gebracht, ter nage dachtenis van Cornelis Dito, algemeen be kend als: „een Held in stormgevaar." De plechtigheid geschiedde in stillen eenvoud, maar was daarom niet minder indrukwek kend. De hh. L. Vermeulen en H. Hanekroot, door wier bijzondere zorg het gedenkteeken tot stand kwamherdachten bij de onthul ling Dito's verdiensten als redder van schip breukelingen. De minister van buitenlandsche zaken bezocht Zondag de landbouwtentoonstelling te Edam. Een lunch werd Z. E. aangeboden, die vervolgens de merkwaardigheden van het stadje bezichtigde en o. a. een bezoek bracht aan de Oude kerk en aan de stoomzuivel- boerderij van de heeren Tuin en C°. Heden zal men trachten het zware en kostbare stuk geschut uit den toren van de Schorpioen te lichten, daar het thans veel gevaar loopt in het water t« bederven. Hiertoe zal het schip zoover worden uitge- pompt, dat het stuk droog staat, waarna men, met behulp van een kiellichter, denkt te zullen slagen. Uit de Lutine is Zaterdag opgehaald een naamstempel, waarop staat T. Ellis, be nevens een gioote gouden ring, met een mannenkop. Misschien bestaan er in Engeland nog betrekkingen van den bovengenoemden per soon. Te Zegveld ontstond Zondag door het broeien van hooi brand op de hofstede, be woond door C. De Bruyn. De hooiberg en het gebouw lagen al spoedig inde asch, terwijl een schuur grootendeels gespaard bleef. Behalve het hooi was alles verzekerd. Nabij het veer te Opheusden had Zon dag een treurig ongeval plaats. Een tweetal knapen waren bezig met zwemmen in den Rijn; een hunner, de zoon van M. V., ver dween in de diepte. Het lijk is tot heden niet opgevischt. Na een langen tijd niets van zich te hebben laten hoort n, vertoonden zich de vorige week te Zwolle weder een paar linnen- en lakenkoopliedenmet de gewone praatjes, dat hun vader in Duitschland overleden was en nu alles tot eiken prijs moest verkocht worden. Na eerst een paar dozijn hand en theedoeken voor 25 cents per dozijn op levering te hebbeu verkocht, daar die zich in hun schip bevonden, slaagden zij er in, niettegenstaande de vroeger gedane herhaalde waarschuwingen, eene partij zoogenaamd linnen en laken ver boven de prijzen contant te verkoopen waarna zij zich spoedig uit de voeten maakten. Terwijl in dc vorige week eenige ar beiders te Rijsen bezig waren met het stuk- kloppen van keisteenen, vonden zij daar onder een steen ter grootte van een kleinen pompoen in welks binnenste een kleinere steen zat ter grootte van een kippenei. Dit wonderbare vormsel wordt algemeen voor een versteende kokosnoot gehouden, die hier wel licht voor ei-uwen is verloren. Men is van plan dit „geologisch raadsel" naar het Mu seum te Leiden op te zenden. ZCl.) In het Onstwedderveen onder de ge meente Onstwedde brandde in den avond van den 28sten dezer een woning af, waarin 3 jongens van zes, vijf en vier jaren verbrand den. De moeder was afwezig en had die kinderen alleen tehuis gelaten. De vader is werkende in het naburige Pruisen. Een man, die uit Roermond naar het naburige Hom terugkeerde, is op den weg doodgebleven door een zonnesteek. Zaterdag is te Antwerpen op de Vlaam- sche kade een verschrikkelijk ongeluk ge beurd, waarvan een voormalig Rotterdamsch ingezeten, de 39-jarige werkman Willem Van Groeneveld, en diens echtgenoote, Theodora Van Ballergroy, de slachtoffers zijn geworden. In het huis, waar zij op de tweede verdieping woonden, zouden nieuwe menschen komen wonen. Op het balkon van het huis staande, hielpen zij een handje bij het ophalen van een zwaar stuk meubel, toen plotseling de arduinsteenen leuning van het balkon uit de voegen losliet, en de beide echtgenooten op straat stortten. De man is kort daarna in het gasthuis bezweken; de toestand van de vrouwdie het linkerbeen brakis bedenkelijk. '«GR4VENUAGE. Door Z. M. is voor den tijd van één jaar, benoemd tot leeraar in de geniewetenschap pen aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, de gepensionueeide kapitein der genie van het Oost-Indische leger J. W. C. Beelenkamp. Door Z M. zijn benoemd bij het wapen der inf., tot lste luit. de 2de-luit. H. J. Indewey, van het wapen; thans gedet. bij het leger in Ned.-Indie; bij het 3de reg. de 2de-luit. A. J. C. De Bruin en N. E. E. Grubé, beiden van het corps; bij het 5de reg., de 2deluit. D. Makkink, van het corps, gedet. bij de Kon. Mil. Acad. Bij het wapen der infanterie, tot 2de- luit.bij het lste reg. de cadets T. F. J Muller Massis en A. Beek; bij het 2de reg. De cadets L. G. J. H. Hendrickx en F. L. Lambrechtsen bij het 3de reg., de cadets G. Buys, H. P. J. M. Bakker en jhr. P. L. Van Spengler; bij het 6e reg., de cadet T. J. Hallegraeff; bij het 8ste reg.de cadet jhr. R. H. S. G. Six; allen herkomstig van de Kon. Mil. Acad. Bij het wapen der caval.tot 2de- luit.bij het lste reg. huz.de cadet R. E. Dittlinger; bij het 2de reg. huz., de cadets jhr. E. VV. Von Wrangel auf Lindenberg en jhr. A. C. Druyvesteyn; allen herkomstig van de Kon. Md. Acad. Bij het wapen der art., tot 2de luit.bij het lste reg. vest.-art.de cadets 11. A. Ruijsch Lehman de Lehnsfeld, J. C. A. Drabbe en J. P. Holtzschue; bij het 2de reg. vest.-art., de cadets J. C. C. Tonnet; J. C. P. W. A. Steenkamp, F. Aronstein, E. D. Geukama Bakker en H. Schutte; bij het 3de reg. vest.-art.de cadets J. C. Log ger; B. J. C. Top, J. M. A. Reinders, J. M. H. Van der Grinten, C. Van Tuinen, H. J. G. Furstner en H. J. Hannink; bij het 4de reg. vest. art., de cadets L. G. Schuurman, jhr. J. II. Roëll, W. A. Fries wijk en jhr. H. Van Beresteyn; allen her komstig van de Kon. Mil. Acad. Bij het wapen der genie, tot 2de luit., de cadets R. Van Panthaleon baron Van Eek en jhr. E. W. Van Panhuys, beiden herkomstig van de Kon. Mil. Acad. Tot 2de luit bij het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indie, de cadets S. A Schut, J. H. Uoekstein, A. F. J. B. Wal pot, B. M. Goslings, P. A. Mollinger, G A. Feekes, J. C. M. Haak Bastiaanse, J 11. Cornelissen, A. K. Nolthenius, M. Weber, J. J. O. Bloem, P. H. Speltie, F. 11. Ter Meulen, C. A. Meulemans, J. Van der Scheer, P. K. G. De Bont, tl. I. W. Rostma, J. P. Gent.il en jhr. J. Sandberg, allen her komstig van de Kon. Mil. Acad. Tot 2de luit. bij het wapen der cav. van het leger in Ned.-Indie, de cadet A. B. J. W. Posno, herkomstig van de Kon. Mil. Acad. Tot. 2de luit. bij het wapen der art. van het leger in Ned.-Indie, de cadets J. B. Doijer, L. A. F. lloolboom, 11. Kruyne, A. P. A. Loysen Dillié, VV. M. A. tlojel en M. lloolboom, allen herkomstig van de Kon. Mil. Acad. Tot 2de luit. bij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indie, de cadets S. Blok, G. P. J. Caspersz en J. De Kuyper, allen herkomstig van de Kon. Mil. Acad. _BU1TENLA.N D8C11E BERICHTEN K V GËLA V II. Het lagerhuis heeft gisteren de be raadslaging over het adres van antwoord op de troonrede voortgezet. Het amendement van den heer Cremer tegen den voortduur der annexatie van Birma werd met 201 te gen 125 stemmen verworpen. Dat van den heer Smith, om het voortzetten van den oor log in Opper-Birma af te keuren, werd insgelijks verworpen met 199 tegen 126 stemmen. De hertog van Auraale, die Vrijdag over Vlissingen naar Engeland vertrokken is, heeft te Brussel eene woning gehuurd. F KA V Kit I.* K. Gisterenavond werd in de opera te Parijs eene voorstelling gegeven ter eere van den honderdjarigen Chevreuil, die in de loge van den president der republiek aan wezig was, vergezeld van zijne zonen en achterkleinzonen. Toen de gordijn tegen 10 uur werd opgehaald, juichte het publiek met geestdrift het borstbeeld toe van den grooten geleerde, op het tooneel geplaatst. Nadat de ouverture der „Muette de Portici" was gespeeld, legde Sy'vain, eeu acteur der comédie francaise, een lauwerkrans voor het borstbeeld neder. Chevreuil stond toen van zijn zitplaats op; naar het tooneel gaande betuigde hij zijn dank en groette het publiek, dat hem levendig toejuichte. Uit Nizza wordt bericht, dat in de bergen te La Briga een door een wolf gebeten herdershond 13 personen beet. Dezen zullen naar Pasteur worden gezonden. PORTIGAL. De heer MenJes Léal, oud ambassa deur van Portugal te Parijs, thans te Ma drid, is te Cientra overleden. Behalve di plomaat, was de heer Léal een zeer verdien stelijk letterkundige en begon zijn loopbaan als redacteur van de Liario de Lisoba eu het Jownal do Commercio. Hij was tot twee maal toe minister, van marine en van bui tenlandsche zaken. ITALIË. De Italiaansche regeering heeft haar goedkeuring geschonken aan het ontwerp, door Malpriguano indertijd bij de wetgevende macht ingediend, om Rome tot een zee- handelsstad te verheffen. Het daartoe strek kende kanaal zal een breedte van 80 meter en een waterstand van 10 meter hebben. Tot de kosten van uitvoering zullen bij dragen de regeeriug, de provincie en de stad Rome. IIU1T9CII L AN O. Bij het gastmaal, dat de heer Von Giers te Franzensbad prins Von Bismarck aanbood, voerde een kapel, onder leidim» van den zoo gunstig bekenden kapelmeester Tomascbek muziek uit. Zij speelde o. a. de Pruisische en Russische volksliederen. Prins Von Bismarck liet Toraaschek roepen en vroeg dezen waar hij vandaan was De ar tist antwoordde, dat hij een Boheemsch Oostenrijker is. Toen wenschte de Duitsche rijkskanselier dat het Oosten rij ksche Volks lied zou worden uitgevoerd. Tomaschek deed zulks en op de eerste tonen van dat lied verschenen de beide staatslieden met hun gemalinnen op het balcon en hoorden de uit voering met ontblooten hoofde aan. Ten slotte applaudisseerden zij met groote geest drift Die scène lokte onder het publiek den luidsten bijval uit. 't Publiek stemde, als bewijs van erkentelijkheid, straks in met de „Wacht am Rhein", welk lied To maschek nu volgen deed. Het vertrek was schitterend. Prins Von Bismarck werd op weg naar 't station onder de bloemen als begraven. Door eenige lan delijke schoonen uit de boerenklasse werd hem o. a een prachtige krans van korenbloemen overhandigd, waaruit hij er een nam en dit in 't knoopsgat van zijn jas bevestigde. De heer Von Giers vroeg daarop ook om een koienbloem en volgde toen het voor beeld van zijn '/collega". De toevloed der menigte was zoo groot, dat het niet weinig moeite kostte om den weg naar den salon wagen voor prins Von Bismarck, vrij te houden. Nog uit den wagen riep prins Von Bismarck, terwijl de spoorfluit zich reeds deed hooien, den heer Von Giers toe: „bon souvernir". Men verzekert, dat de verstandhouding tusschen de beide staatslieden zoo hartelijk mogelijk was. Prins Von Bismarck moet in de beste vredesverwachting van zijn „vriend" hebben afscheid genomen. De aanwezigheid van Von Bismarek gaf de telegraaf te Franzensbad veel drukte. In 2 uren werden 1100 telegrammen (20000 woorden ongeveer) ontvangen en verzonden. BVLGAKIJ E. De doortocht van vorst Alexander te Sistowa, werd gekenmerkt door eene ont vangst, nog hartelijker dan die te Rustschulk. Het volk spande de paarden van het rijtuig en droeg den vorst op de armen tot aan het kerkgebouw, waar een Te Deum werd gezongen. De vorst hield zich hier slechts één uur op en wordt te Timova verwacht. GRIEKEN LAND. De aardbeving, welke in Griekenland zulke groote verwoestingen heeft aangericht, deed hare gevolgen over groote uitgestrekt heid gevoelen. Op denzelfden dag althans Vrijdag 27 Augustus voelde men te Alexaudrië, Napels, Caserto, Brindisi, Ca- lanaSyracuseIschia en op het eiland Malta een min of meer hevigen schok. De schok duurde omstreeks een minuut, doch was niet hevig genoeg om eenige schade aan te richten. PER TELEGRAAF. TIRNOVA, 31 Augustus. Vorst Alex ander is hier gisterenavond te 8 uren aan gekomen. Ook daar bleek dat de aanslag van den 21 sten de populariteit van den vorst aanmerkelijk heeft doen toenemen. Langs den geheelen weg van Sistova tot Timova was de bevolking met priesters, die heiligen beelden droegen, aan het hoofd, bijeengekomen om den vorst toe te juichen. Uit Timova trok een groote menigte den vorst tot op vijf mijlen afstands van de stad tegemoet en juichte hem met steeds toene mende geestdrift toe. In antwoord op de toesprakenwaarmede hij welkom werd geheetenwenschte Alexan der de stad Tirnova er mede geluk, dat zij het eerste uitgangspunt der tegenrevolutie was. Volgens de laatste berichten is het te voorzien, dat de reis op dezelfde wijze in de meest volmaakte orde zal worden voort gezet. Vermoedelijk zal Alexander morgen naar Philippopel vertrekken. LAATSTE BERICHTEN. Het zesde jaar van de geboorte van Neêrlands kroonprinsesje werd ook heden in de residentie met opgewektheid gevierd. De vlaggen wapperden van de torens en het nationale dundoek toonde de straten met zijn feestelijk aanzien. De jeugd vooral heeft prinsesjes verjaardag tot een feestdag uitverkoren, en neemt door allerlei spelen en vermaakhaar door kin dervrienden bereid, van ganscher harte deel in de vreugde, die zich alom in den lande door feestvieringen op dezen dag openbaart. De parade ter eere van den Prinses jesdag in de zonnige Maliebaan te 's Hage gehouden, werd door duizenden aanschouwd. De infanterie-troepen waren op dubbele sterkte door het intreden der miliciens van een vorige lichting. De veieenigde wapens stonden onder be vel van den kolonel baron Mulert tot de Leemcule, van de grenadiers en jagers. Vele hoofd- en verdere officieren niet bij de troe pen ingedeeld, ook van het Iudisch leger, en onderscheidene tot officier aangestelde

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2