-MLJ H 9L Gisterennacht heeft er in de nabijheid van Oudewater, en wel bij den landbouwer J Boer, eene vrij brutale inbraak plaats gehad. Nadat de dieven zich in de slaap kamer der echtelieden van eenige sleutels voorzien haddenhebben ze daarmede enkele kasten geopend en sommige gouden voor werpen en eenig geld daaruit weggenomen. Wellicht zou het hierbij niet gebleven zijn, waren de dieven niet op eenig gerucht er van doorgegaan. De justitie doet onderzoek. Gisterenochtend werd te Dordrecht een boterkooper, te Veen thuis behoorend, het slachtoffer van bedriegers. Een onbekend als heer gekleed persoon sprak hem op de botermarkt aan, vroeg den prijs der boter en droeg hem op, elke week eenige ponden aan een bepaald adres te Dordrecht te be zorgen. Al pratende werd de boterkooper van de markt gelokt naar eene herberg in de Schrijversstraat, waar hem door zijn last gever bier werd aangeboden. Deze maakte hem opmerkzaam op twee „heeren," die aan een tafeltje om groote bedragen zaten kaart te spelen, en na eenig toezien besloot de niets kwaads denkende man ook eens zijn geluk te beproeven, door geld op eene be paalde kaart te zetten. In een oogenb ik was hij dan ook vijf rijksdaalders kwijt, en eerst toen ontdekte de man dat hij bedro gen was, en de groote sommen, waarom de „heeren" onderling speelden sigarenbons waren in den vorm van bankbiljetten. De politie werd van het gebeurde in kennis gesteld, die spoedig aan de kwade prak tijken der spelers een einde maakte. (D. C.) Uit Rozenburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld van 26 dezer: Gisteren werden twee der drie drenkelingen, welke Zondag in het Scheur verdronken, opgevischt: een der ge broeders Luyendijk aan de zijde van Maas sluis, en C. Vrij aan de zijde van Rozenburg. Gisterenochtend is te Rozenburg ook de derde drenkeling, Luyendijk, opgevischt en aldaar aangebracht. Door de politie te Haarlem is eene 16-jarige meid aangehouden, die dezer da gen aan drie kinderen hunnen bloedkoralen halsketting met gouden sluiting had ontroofd. Een jeugdig huzaar, te Haarlem in garnizoen, had Donderdag het ongeluk, in een der stallen een slag van een paard tegen het lichaam te ontvangen. Diensvolgens moest hij naar de infirmerie worden over gebracht, waarin hij weinige uren daarna overleed. Een schrijnwerker, die te Amsterdam, in strijd met de uitgevaardigde verordening, op den Binnenamstel gedrukte stukken ten verkoop aanbood, werd gearresteerd. Van de argeloosheid eener goedgeloo- vige weduwe te Amsterdam heeft een ge wezen bediende op een kantoor, die met hare dochter eene verkeering had aange knoopt, misbruik gemaakt. Op valschelijk, met den naam van zijn gewezen patroon, onderteekende accepten, maakte hij haar achtereenvolgens afhandig al hare zuur ver diende spaarpenningen, totaal ruim f 1600. Tot den laatsten cent toe heeft hij het geld verbrast, en eerst toen deed men aangifte bij de politie. Gisterenochtend werd hij in hechtenis genomen en naar de cel overge bracht. Een persoondie logeerde in het Volks logement op de Passeerdergracht te Amster dam trachtte gisteren avond op zijne ka mer, in die inrichting, brand te stichten, en reeds waren dan ook zijn bed en dekens brandende, vóór zijn bedrijf werd ontdekt. De brand werd spoedig gebluscht, en de dader gearresteerd. Van het wrak der Lutine werden gis teren aangebracht 9 goudstukken, 200 heele en 13 kleine Spaansche matten, een zilver stukje, 7 koperen stukken, een zilveren horloge en een zilveren lepel. Door de politie te Amersfoort zijn aangehouden en in verxekerde bewaring ge steld de koopman in antiquiteiten A.S. A. die, volgens opgave van Er., een groot ge deelte van het ten nadeele van den heer K. ontvreemde zilver heeft gekocht, en ten wiens huize onderscheiden voorwerpen zijn teruggevonden, benevens C. v. V., een be kend wildstrooper en kroeghouder, verdacht van medeplichtigheid. In diens woning is kindergoed, benevens boezelaars, die door vrouw v. V. werden gedragen, gevonden, vervaardigd van linnen, dat door mevr. K. werd herkend als van haar afkomstig te zijn. De lieden, die van den dief of de dieven kochten, hebben zaken gemaakt, want een zwart lakeii8ch pak van den heer K., rok, vest en broek, is, met twee paren bottines incluis, verkocht voor de som van een gul den vijfenzeventig cents. Eenig zilverwerk werd door een der dieven aan iemand voor f 5 of f 6 verkocht, die er bij mej. wed. W., goud- en zilverkashoudster, f 16 voor maakte. Flesschen fijne wijn of cognac, voor zoover ze door de bende niet waren veiorberd, werden verkocht 25 cents. Men verwacht nog meerdere arrestatiën. (Utr. Ml.) In den namiddag van Zaterdag 20 dezer werd de gemeente Bunschoten vereerd met een bezoek van H. M. de koningin, vergezeld van haar dochter, de jeugdige kroonprinses der Nederlanden, welke de bijna voltooide havenwerken te Spakenburg bezichtigdeu en daarna aan het zeestrand bij Spakenburg zich geruimen tijd ophielden, alwaar de prinses zich vermaakte met het scheppen van zeewater in een kleinen emmer. De nieuwe cellulaire gevangenis te Arnhem is Donderdag in gebruik genomen door 9 mannel. en 2 vr. gevangenen. De hoos in de wolken, waarvan wij gisteren melding maaktenis neergekomen langs den Deelenschen weg, op circa een uur afstand van Arnhem. Een landman, die daar aan het werk was in de blakerende stralen der middagzon en het, als iedereen dien dag, geducht heet had, werd plotse ling als door een stortbad overgotenhij bevond zich juist in de neervallende hoos. Zelfs den volgenden ochtend was de grond daar ter plaatse nog drassig, zoo geweldig veel water was er op een betrekkelijk kleine plek neergevallen. Gisteren, 27 Aug., was het 70 jaren geleden, dat Algiers, het toenmalige roof nest, gebombardeerd werd door een Engel- sche vloot onder lord Exmoutb en een Ne- derlandsche onder den vice-admiraal Van Capelleu. Van den état-major op onze vloot leeft thans alleen nog de 84-jarige jhr. Pieter Damas van Citters, te Middelburg, destijds adelborst aau boord van ons vlaggeschip Melampus. In de Midd. Cl. wijdt de heer E. Nagt- glas een artikel aan dezen herinneringsdag. Donderdagavond kwam met den mail- trein te Vlissingen aan de Chineesche gezant, markies Tseng vergezeld van zijn secrecaris en verder gevolg. De markies zette met de Prinses Marie de reis naar Engeland voort, terwijl de secretaris in het Hotel de Commerce bleef overnachten om met den mailtrein naar Parijs te vertrekken. Daar zich 's avonds geen rijtuigen aan het station Vlissingen bevonden, was de secretaris genoodzaakt zich te voet naar zijn hotel te begeven. Bij vonnis van den krijgsraad te 's Bosch, uitgesproken den 27sten Augustus, zijn: G. J. B., E. d. D. d. J. en C. R., allen cadets korporaal, en A. W. A. d. K. v L., cadet, allen van de Kon. Milit. Academie, wegens misdaad tegen den dienst en de subordinatie in tijd van vrede, door een schildwacht op zijn post gewelddadig aan te randen en dadelijk te mishandelen, gppaard aan verzachtende omstandigheden, veroor deeld tot militaire detentie, in eenzame op sluiting te ondergaan, G. J. B. gedurende zes maanden, E. d. D. d. J gedurende zeven maandenC. R. gedurende vier maanden en A. W. A. d. K. v. L. gedurende drie maanden; voorts de drie eerstgemelde gede gradeerd en teruggebracht lot den stand van soldaat. Deze zaak zal door het hoog militair ge rechtshof in hooger beroep worden behandeld. GKAVENHAGË. Door Z. M. is, als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen me daille en een loffelijk getuigschrift, ingesteld bij kon. besluit van 22 September 1855 n°. 64, toegekead aan: J. Van Duin, brigadier van politie te Amsterdam, wegens de met levens gevaar volbrachte redding, op 11 Juli 11., van twee drenkelingen uit de Biouwersgracht aldaar; J. Van Rees, machinist 3de kl., aan boord van Zr. Ms. rammonitor Wesp, wegens het met levensgevaar redden, op 19 Juli 11., van een marinier, die nabij de Tien Gemeten over boord was gevallen; H. Ligtenberg, visscher, te Deventer, wegens het redden, met gevaar voor eigen leven, op 25 Juli jl.van een jongen die bij de voorm. Berg- poort aldaar in de gracht was gevallen. Door Z. M. is aan K. J. A. G. baron Collot d'Escury, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als 2de luit. bij het korps, gevormd uit de scherpschutters-vereeniging „Prins Erederik Hendrik", te Hontenisse; en bij dat korps benoemd tot 2de luit. A. M. J. H. baron Collot d'Escury. Door Z. M. is aan mej. S. Guillod, geb. te Bas-Vuilly (Zwitserland), vergunning verleend tot het geven van middelbaar en lager onderwijs hier te lande, mits zij overigens aan de daarbij bij de wet gevorderde ver- eischten voldoe. Door Z. M. wordt de adjunct-commis saris der loodsen J. Van Hoboken te Rotter dam met I October a. s.overgeplaatst als commissaris der loodsen te Brouwershaven, en is benoemd tot adjunct-commissaris der loodsen te Rotterdamde heer M. M. Lourens, gezagvoerder ter koopvaardij. Door Z. M. is de bij het leger hier te lande gedetacheerde kapt. der genie van het leger in Ned.-Indie J. W. C. Beelenkamp, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. BUITENLAKltóUHE BERICHTEN. Eft 5- E Ia A ft Sir James Ferguson, onderminister van buitenlandsche zaken, deelde in de gis teren gehouden zitting van het lagerhuis mede, dat, volgens een van den consul te Bucharest ontvangen telegram, de vorst van Bulgarije gisterenmorgen te 10 uren Braïla had verlaten en morgen te Lemberg werd verwacht. Na een debat, dat vier dagen geduurd heeft, werd gisteren Parnell's bekend amen dement op het adres van antwoord met 304 tegen 181 stemmen verworpen. Deze uit slag lokte levendige toejuiching uit. F U A ft li» IJ Bi. De Agence llavas deelt mede dat het bericht betreffende het afbreken der diplo matieke betrekkingen tusschen Frankrijk en het Vaticaan minstens voorbarig is. Chevreul werd in 1806 op 20-jarigen leeftijd directeur van het laboratorium van Vaquelin en leeraar aan het lyceum Char lemagne. Sedert 70 jaren is hij speciaal professeur de chemie bij de Gobelins en se dert 60 jaren lid van 't Instituut. Hij schrijft zelf ziju langdurig leven toe aan zijn matig heid eu aan zijn geregelde werkzaamheid. Hij drinkt nooit wijn of melk, eet geen visch en weinig groenten, maar eet vleesch en drinkt koffie. Op een banket van 60 couverts in het Grand Hotel te Berck (Pas de Calais), heeft de afgevaardigde Delhomel den Maire dier plaats, Macquet, verweten, jaarlijks 5000 frs. van de gemeentegelden te stelen. De Maire loochende dit ten sterkste, waarop de heer Delhomel, tot het uiterste gebracht, een bord op het gezicht van den heer Macquet stuk sloeg. De president van het banket verzocht den al te driftigen afgevaardigde, den eetzaal le verlaten, waaraan dezen onmiddellijk voldeed. ÜUITSCHLA U. Prins Von Bismarck wordt morgen te Berlijn terugverwacht. Na eenige dagen in de hoofdstad vertoefd te hebben, zal hij zich naar Varzin begeven. 008TEi\RIJ K. De vorst van Bulgarije is gisterenna middag 2 uur te Lemberg aangekomen, en door den hofmaarschalk Riedeselden hof prediker Koek en een talrijk publiek ontvan gen. Toen de vorst voor het venster van het spoorwegrijtuig verscheen, verhieven zich stormachtige welkomsgroeten in het Duitsch en Poolsch. Het talrijke publiek, dat zich op eene rij had geschaard, begroette den vorst met het wuiven van doeken en het zwaaien met de hoeden. De vorst kuste een kind dat hem een bloemenruiker over handigde, onder de voortdurend aangeheven hoera's. Het publiek begeleidde onder de grootste geestdrift den vorst tot aan zijn rijtuig, en een dagbladschrijver besloot een korte aanspraak met den kreet: Weg met de verradersEenigen uit het publiek droegen daarop den vorst op de handen in het rijtuig. Heden zal de vorst zijne reis naar Breslau voortzetten. De bevolking was voornemens des avonds de stad schitterend te verlichten. A 9IEKIKA. Te New-York is weder een werkstaking van het tramwegpersoneel uitgebroken, wat de noodige opstootjes geeft. Terwijl de oud-minister van buiten landsche zaken van de Vereenigde Staten, Evarts, te Windsor in Vermont aan het rijden was met een zijner vrienden, viel het rijtuig om. De metgezel van Evarts bleef op de plaats doodhij zelf ontkwam met een lichte wond. PER TELEGRAAF. LONDEN, 28 Aug. De ochtendbladen dringen er heden weer op aan, dat vorst Alexander onmiddellijk naar Bulgarije terug- keere. De Times zegt, dat, wanneer Alexander besluit om niet terug te keeren, daarvoor beweegredenen den doorslag zullen geven welke niet te Sofia, maar te Franzensbad worden geopperd. De Standard hoopt, dat prins Bismaick Alexanders terugkeer door vriendschappelijke verzekeringen gemakkelijk zal maken. Alle bladen stemmen hierin overeen, dat Alexander een groote fout zou begaan, wan neer hij niet zoo spoedig mogelijk zijn post te Sofia weer inneemt. KAATSTE BERICHTEN. Heden is het 50 jaren geleden dat de wakkere directeur van de Leidsche brandweer de heer Adr. Verhoog bij dat corps in dienst trad. In die 50 jaren heeft de jubilaris alle rangen bij de brandweêr doorloopen. Naar aanleiding van dien gedenkdag had gister avond in bet hotel den Burg eene buiten gewone vergadering plaats van het College van brandmeesters, adjunctbrandmeesters, enz. De heer Verhoog, tot bijwoning dier vergadering uitgenoodigd, werd de zaal bin nengeleid door de heeren W. A. Van Lith, adjunct-directeur der brandweer, en J. Fon tein, vice-president van bovengenoemd col lege. De heer P. J. Groen, voorzitter van het college, sprak den jubilaris in harte lijke bewoordingen toe en overhandigde hem als bewijs van de aanhankelijkheid zijner onderhoorigen uit aller naam een prachtig gouden horloge met ketting. Binnenin draagt de kast het opschrift „De Leidsche brandweêr aan den directeur 1836 -1886". De heer Verhoog bedankte allen recht hartelijk voor dit zeer gewaardeerd blijk van sympathie en beval zich in de vriend schap van het college aan. Daarna nam de heer Van Lith het woord en nog vele aanwezigen deden dat na hem en de avond werd in genoegelijk samenzijn gesleten. Heden wapperde uit verscheidene wonin gen in de buurt van 's heeren Verhoogs woning de driekleur. De minister van waterstaathandel en nijverheid heeft zijn buitenlandsche verlofreis aanvaard. De heer Van den Bergh denkt eerst eeni gen tijd te Arnhem door te brengen en zal den 14deu September in de residentie terug- keeren. De minister van financien is gisteren naar Ems vertrokken. H. K. H. de aartshertogin Isabella van Oostenrijk heeft hedenochtend ten 11 ure 5 min. per Rhijnspoor de terugreis van Scheveningen, waar zij een groot gedeelte van het badseizoen heelt doorgebracht, naar Oostenrijk aanvaard. H. K. H. begaf zich aanvankelijk naar Keulen. Graaf De Mulinen,Oostenrijksch-Hongaarsch gezant aan ons hof eu de leden der Keizer lijke legatie aldaar deden der vorstin tot aan den trein uitgeleide. Gisterenavond werd ten verzoeke van den eigenaar van het hotel Maiéchal de Turenne te 's Gravenhage uit diens in richting verwijderd een Duitscher, die met eene „dame" logies had gekregen, den por tier aan den voerman, die hem gereden had, de vracht deed uitbetalen en op zijne kamer met zijne gezellin een flescb cham pagne had uitgedronken, hoewel inmiddels bleek dat hij slechts in het bezit was van 2^ cent. Het was een ontslagen kellner uit een voornaam hotel aldaar, die verdacht wordt zich reeds aan menige oplichterij te hebben schuldig gemaakt. Daar hij niet in het bezit van legitieme papieren of geld was, werd hij reeds heden over de grenzen gebracht. Programma van de plechtige onthulling van het standbeeld van Hugo De Groot den 17n Sept. e. k. op de Groote markt te Delft, vastge steld door het hoofdcomité en de feestcommissie te Delft luidt als volgt: I. Receptie der autoriteiten en verdere genoodigdeu, door het hoofdcomité ten raadhuize, 's middags 11 uur. II. Aanvang der onthullingsplech tigheid op de Groote markt, te 2 uur. 1°. Muziekuitvoering stafmuziek van het regi ment grenadiers en jagers; 2°. Feestrede, uit te spreken door mr. W. H. De Beau fort, lid der tweede kamer; 3°. Onthulling van het standbeeld; 4°. Feestzang van kin deren der openbare en bijzondere scholen, woorden van Ant. L DeRop, muziek van W.F. G. Nicolaï; 5. Overdracht van het gedenktee- ken aan het gemeentebestuur van Delft; 6. Mu ziekuitvoering; 7°. Teekening der oorkonde ten raadhuize; 8°. Receptie ten raadhuize na afloop van de plechtigheid. III. Na afloop onthullingsplechtigheid muziekuitvoering op de Groote markt door de stafmuziek van het regiment grenadiers en jagers. 1Y. Feestmaaltijd te 5^ uur, door het hoofdcomité aangeboden aan de autoriteiten en genoodig- den. Des avonds te 7 uur, muziekuitvoering op de Groote markt door het muziekcorps der dd. schutterij te Delft; illuminatie van het raadhuis en de markt, electrische verlichting van den nieuwen kerktoren. Het maaien van zeegras, waaraan on geveer 30 schuiten van Tessel hebben deel

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2