NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Steze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 30 Augustus 1886. Nu. 203. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. ourant Voor Leiden, per 3 maanden Kranco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nuininer 10 ('ent. I 1.25. 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. ltureel: Nclieepiiiakersstees 6. 200° Jaargang. Stads-Berichten. PATENTBIADEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het be stuurder gemeenle LEIDEN, brengt Ier kennis van belanghebbenden, dal de palenlbladen van KofflelmIslioud«*rsSlijters en T«p pers dienst 1886/7 voorde wijken 1 tot en met 9, bij het college van Zetters, in een der ver trekken van hel Raadhuis dezer gemeenle, op verloon van hel aanslagbiljet, waarop in gevolge arl. 25 (5e lid) der Wet van 21 Mei 1819 Staatsblad no. 34) moet blijken dal de helft van den aanslag over het dienstjaar is voldaan, verkrijgbaar zijn op Vrijdag 27, Zaterdag 38 Maandag 30 en Dins dag 31 Augustus e. k. telkens des na middags van een tot drie uren, terwijl na het verstrijken van dien termijn de onafge haalde palenlbladen ter uitreiking moeien worden afgegeven aan de deuiwaarders der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER, Leiden, 26 Augustus 1886. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gelet opart.21 der Wel van den 4n Decem ber 1872 Slbl. no. 134; Brengt Ier algemeene kennis dat in de afge- loopen week geene sterfgevallen aan Mazelen hebben plaats gehad. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche ourant De Burgemeester voornoemd. DE KANTER. Leiden, 28 Augustus 1886. 8TADSNIEIIWI. Dinsdag a. s. zal ter gelegenheid van den zesden verjaardag van onze prinses Wilhelmina door het garnizoen alhier op het schuttersveld parade worden gehouden. De troep zal dan, door het onder de wa pens zijn van vorige lichtingenbelangrijk versterkt zijn. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 2 gevallen van mazelen en 2 ge vallen van diphtheritis aangegeven. Over leden aan besmettelijke ziekte geene. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopen week dagelijks van 32 tot 67 volwassen personen en 5 tot 14 kinderen. Deze week werden op Rhijnzigt 1093 zwembaden door heereri en 67 door dames genomen. De temperatuur van het water is 20° Celsius. Met 1 September e. k. wordt een aanvang gemaakt met het nieuwe Feuilleton. DE REDACTIE. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Franz Von Suppé heeft de muziek vol tooid hij de „Joseph Haydn", van dr. Radier. De opvoering zal plaats hebben bij de ont hulling van het Haydn-monument in het Josephstadter theater. Te Hamburg is een 19-jarige kapel meester in het Carl Schultze-theater opge treden. Hij heet Victor Hollander. Twee kleine operetten van zijn hand zijn reeds op gevoerd: „Gesangvereinsprohe" en „Prima- nerliebe", en thans heeft hij een operette van drie actes onderhanden: „Der Ilersens- dieb", tekst van Gustav Kadelburg. Deze wordt in September opgevoerd. Inhoud, 16de jaargang, n°. 12, van De Huisvrouw. Vrouwen-loonen. Ons dagelijksch brood. II. Door dr. S. Sr. Coro- nel. Eene stichting van de Groothertogin Sophia. De mannen. de vrouwen. Door Cath. Alb. Th. Kleinigheden. Door mej. E. R. Uit Frankrijk. Door mej. IJ. M. Aphorismen. Berichten uit de vrou wen-wereld in binnen- en buitenland. Aller lei. Feuilleton. „Twee Gravinnen". Naar het Duitsch. Van Marie von EbnerEschen- bach (Vervolg) Advertentiën. Naar aanleiding van de aanstaande viering van den honderdsten geboortedag van prof. Chevreul deelen de bladen mede, dat den lsten Sept. de vroegere medewerker van Scribe, Dupin, mede zijn honderdste jaar intreedt. Hij herinnert zich nog duidelijk het hoofd der prinses De Lamballe op een piek te hebben zien ronddragen, en is be vriend geweest met Talma. Met Scribe schreef hij 65, alleen nog 37 tooneelstukken. Te Herment, in het Fransche arron dissement Clermont, is, naar gemeld wordt, in de kerk een onbekend meesterstuk van Guido ontdekt, voorstellende koningin Ra- degonde van Frankrijk. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Te 's Gravenhage waren gisteren on rustwekkende geruchten verspreid nopens den gezondheidstoestand des konings. Het Dagblad van 's Gravenhage is in de gele genheid om die tijding ten stelligste te kunnen tegenspreken. Z. M. verheugt zich iu den besten welstand. Naar men aan het Vad. mededeelt, kan binnen kort een belangrijke promotie bij het wapen der artillerie worden te ge- moet gezien. Omtrent onzen „Prinsesjes-dag" lezen wij in het Handelsblad van Antwerpen'. „Holland is een land waar het nationaal gevoel nog leeft; men houdt er van het koningshuis en het prinsesje, de wettige erfgename van de kroon, is in deze dagen de „pop", waarmee iedereen spelen wil Het prinsesje verjaart den 3lsten Aug. Heel het land door maakt men zich gereed om dien verjaardag te vieren. Te Utrecht, te Brielle, te Meppel, te Dordrecht, te Breda enz. enz. bereidt men kinderfeesten. De muziekkorp sen zullen spelen, de burgers vlaggen, de schooljongens den grooten dans uitmaken Hier is het wedstrijd met de vliegers, daar heeft men den reep, ginder de kermesse d'été wat mag dat wel voor een vreemd ding zijn? Zou dat geen Nederlandschen naam kunnen dragen? Verder houdt men volksfeesten, als staakklimmensprietloo- pen, zelfs zakloopen. Te Amsterdam noodigt het tooneel de schooljongens uit op een ver tooning van „De Schoolmeester en Kloris en Roosje/' De „Katholieke Illustratie" geeft een geïllustreerd lied uit, op Oranjepapier gedrukt, enz. Nu dat klinkt anders dan de droomen eener Bataafsche republiek, die te Parijs gemaakt worden!". Men schrijft aan de N. R. Ct.De ondervinding heeft geleerd dat bij verhuring van een huis, waarin een vergunningsrecht gevestigd is, het beding wenschelijk is dat de huurder dit recht na het eindigen van den huurtijd ongeschonden terug geve. On langs heeft zich toch het geval voorgedaan dat een huurder van dergelijke woning, na hem gedane opzegging der huur, voor het vergunningsrecht eene aanzienlijke schadever goeding heeft geëischt en, bij ongezindheid van den verhuurder om hem die uit te keeren, de vergunningsakle ruim drie maan den vóér het eindigen der huur aan het ge meentebestuur heeft teruggegeven. Dit bestuur weigerde daarop, volgens art. 9 alinea 2 der Drankwet, om aan den ver huurder eene nieuwe vergunningsakte uit te reiken. Die beslissing werd echter door ge- dep. staten vernietigd, welke die akte als nog aan den verhuurder toekenden; terwijl ook de koning, na door het gemeentebestuur ingesteld beroep, het besluit van gedep. staten handhaafde. Deze zaak veroorzaakte den verhuurder evenwel grooten last, die, bij behoorlijk ge maakt beding in het huurcontract, ware voorkomen. De krijgsraad te Kota Radja heeft C. L. Demey bij vonnis van 21 Mei 1886, wegens desertie naar den vijand te Atjeh veroordeeld tot de straf des doods met den strop. De auditeur had geconcludeerd tot schuldigverklaring aan hetzelfde misdrijf on der verzachtende omstandigheden en tot de straf van militaire gevangenis voor den tijd van vijftien jaren. De 1ste lijst van de 8ste jaarcollecte voor de scholen met den bijbel, bereikt een totaal van f 7438,21 zijnde de opgave van 25 locale comité's. De Kampioen-prijs van „Nimrod" (gouden medaille) is op den grooten jaarlijk- schen. Schietwedstrijd van „Nimrod", nabij Haa.ïem gehouden, behaald door den heer D. baron Vau Pallandt, te Wassenaar. De rechtbank te 's-Hage veroordeelde gisteren tot tweemaal 15 dagen celstraf en f 8 boete den persoon van De Thouars, wegens mis handeling; tot een maand cel en f 8 boete, v.d. K., die een meisje een verfkwast naar het hoofd wierp, die in haar wang bleef steken, met vrijspraak van de ten laste ge legde aanranding. In een rij van rondzwervende personen zonder verdiensten of werkdie wegens bedelarij terecht stondenverscheen ook de zaakwaarnemer J. J. M.lid van het ont bonden tooneelgezelschap dat vroeger den Hollandschen schouwburg aldaar bespeelde, en colporteur. Hij had den 15 Augustus een bedellijst aangeboden ten huize van een bewoner van de laan Copes van Caltenburch, die, de zaak niet vertrouwende, hiervan aangifte deed aan den hoofdagent van polilie M., die de lijst, voorzien van verschillende handteekenin- genin beslag nam en van het gebeurde proces verbaal opmaakte. M. ontkende te hebben gebedeld, veel min voor zich zelf gevraagd te hebben. Hij ging met de lijst ten behoeve van een be hoeftig man, wien in dienst van de Tram wegmaatschappij een ongeluk was overkomen, rond, hoewel hij erkende dat de termijn voor de aanbieding door den burgemeester toege staan verstreken was. De bediende van den voornoemden be woner bevestigde dat M. geld van een an der vroeg. De subst -off. wees er den bekl. op dat hij door voortdurend misbruik van sterken drank steeds lager en lager was gezonken en van niets anders leeft dan van bedelarijen. Bekl. vertelde nog dat hij met een adrss voor behoud der kesmis was rondgegaan en daarop 15000 handteekeningen had verza meld. Het O. M. was zeer streng tegenover bekl. en eischte een maand gevangenisstraf. De rechtbank, gewoon in zake bedelarij dadelijk vonnis te wijzen, nam deze zaak in beraad tot a. s. Dinsdag. Zocals men weethebben de heeren Rietstap, Huygens en Hora Siccama, leden van den gemeenteraad te 's Gravenhage bij den raad een voorstel aanhangig gemaakt tot herstel van de kermis. De voorstellers merken naar aanleiding van het adres van vele duizenden ingezetenenverzoekende dat de Haagsche kermis weder in het vervolg zooals van ouds moge plaats hebben en her steld worden, op, dat het besluit tot op heffing der kermis blijkbaar onder eenigzins eenzijdige indrukken'' werd genomen, daar destijds de openbare meening nog geen ge legenheid had gevonden zich krachtig te uiten. Sedert is echter door ongeveer 15000 in gezetenen van alle rangen en standen een adres bij den raad ingezonden, waarin op het herstel der kermis wordt aangedrongen. Met de redenen daarin aangevoerdkun nen de voorstellers zich vereenigen. Ook zij zien niet, waarom een volksfeest dat sedert eeuwen met opgewektheid werd gevierd en dat nog steeds in hooge mate in de volks gunst staat, moet worden opgeheven ter wille van eene kleine minderheid onder de bevolking, die daar niet9 voor in de plaats weet te stellen. Daarom, rekeuing houdende met den dui delijk uitgedrukten volkswensch, met de kracht der traditie en met den plicht eener volksvertegenwoordiging om met den volks geest rekening te houden, stellen zij voor: Dat de raad op zijn besluit van 27 Januari 1885 moge terugkomen en de Haagsche kermis moge herstellen, door die weder te doen plaats hebben op de tijden, zooals dit tot nog toe geschiedde, en wel gedurende acht werkdagen. Dat die echter op den tus- schenliggenden Zondag en van één uur mid dernacht tot elf uur van den volgenden voormiddag gesloten zij, en dat daartoe de politieverordening, voor zoover noodig, worde gewijzigd. Gisteren stond voor de rechtbank te Rotterdam terecht A. C. F. P., 27 jaar oud, kantoorbediende, laatstelijk wonende te Dusseldorp. Hem werd ten laste gelegd (en hij bekende dit ook), op den 9den No vember van het vorige jaar, toen hij reeds gedurende 10 jaar als kantoorbediende in dienst was van de firma Johannes Eek Zoon aldaar, (welke firma volgens verklaring van den gehoorden getuige, den heer P. E. Eek, bijzonder tevreden over hem was) zich te hebben vervoegd ten huize van mejuffrouw H. aldaar, die eene cliënte was van de firma, en bij wie hij meermalen aan hui9 kwam, en aldaar valschelijk te hebben voorgegeven te komen namens den heer Eek om de obligatiën Russische Nicolai spoorweg, ten einde, daar er uiüoting had plaats gehad, de nommers en jaartallen na te zien. Mej. H., hieraan geloof slaande, gaf bedoelde stukken mede, welke daarop door bekl. ten verkoop werden gebracht bij den geldwisselaar De Waal aan de Noordblaak aldaar, die hem als voorschot uitbetaalde een bedrag van f 1,760.25. Volgens zijne opgave was hij daartoe gebracht door de groote verteringen, die hij maakte, en die door zijne inkomsten niet konden worden gedekt. Het O. M., requisitoir nemende, achtte wel eeuige verzachting gelegen in de beken tenis van bekl.maar was van oordeel dat hij zich toch had doen kennen als iemand met een zeer slecht karakter. Buiten het genoemde bedrag toch, had hij nog een be langrijk bedrag verd.isterd, dat hij namens zijne patroons bij eenen cliënt moest bezorgen. Ook dit feit had hij bekend, maar daarvoor stond hij nu niet terecht, omdat zijne uit levering deswege niet had plaats gehad. Hij had daarenboven in het buitenland ge tracht zijne gewezen patroons op te lichten en had zich ook aldaar aan valschheid in geschrifte schuldig gpmaakt, waarvoor hem zeven maanden celstraf was opgelegd. Dit alles woog dan ook bij het O. M. om eene strenge straf te vragen. Het requireerde veroordeeling tot een jaar celstraf en f 25 boete.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1