*C2 MM MG3 MC2 «I V j E*. /MM W TT*»- berg) aan het spelen met een mes. Het kind struikelde, viel en bezeerde zich met het mes in de keel, zoodat het bijna on middellijk overleed. Te Hoogeveen is, naar men verneemt, eene begrafenisplechtigheid geschorst op ver zoek van een der zoons van den overledene, omdat deze vermoeden had dat zijne stief moeder zijn vader vergiftigd had. Mr. Moens van Assen zou met den rechter van in structie naar Hoogeveen gaan om het lijk gerechtelijk te doen schouwen. Uit Winschoten wordt van 24 Aug. gemeldEen niet alledaagsche brand deed zich gistelennamiddag onder deze gemeente zien. Achter de locomotief van de stoom tram, die, van Einsterwold komende, p.m. 5 uren hier arriveert, waren, behalve de passagierswagens, gekoppeld twee waggons met granen en eene waggonlading geperst stroo, 48 pakken 100 kilo ongeveer ieder Te Beerta schijnen de vonken uit de machine met het niet-gedekte stroo in aanraking te zijn gekomen; enkelen, die het ontdekten, trachtten vruchteloos den machinist te waar schuwen, die het dreigend gevaar zag, toen hij eindelijk te Oostereinde op de gewone plaats stopte. He waggon met de brandende massa werd afgehaakt, om zonder dien last de reis te kunnen vervolgen. Het stroo is groolendeels verteerd en een groot deel van het voertuig werd eveneens door het vuur vernield. Woensdagmorgen tegen twaalf uren arriveerde van Ostende in de buitenhaven te Vlissingen, de als stoomjacht ingerichte voormalige Ostendesche mailboot Ville d'An- versaan boord waarvan zich bevonden de kroonprins van Belgie en de graaf van Vlaanderen (broeder van koning Leopold). Na te zijn aau wal gestapt, ondernamen de voorname bezoekers met een drietal tot dat doel gereedstaande landauers, een rij toer naar Middelburg en Domburg, tegen zes uren zijn zij weder naar Ostende ver trokken. Twee zoons van den graaf van Vlaan deren, Boudewijn en Albert, bezochten gis teren met gevolg Middelburg. Zij gebruik ten een tweede ontbijt in het hotel De Doelen, bezichtigden de oudheidskamer op het stadhuis en reden daarna in twee rij tuigen over Koudekerke naar Vlissingen. Te Asten (N.-B.) sloeg in den nacht van 23 op 24 dezer de bliksem in de boer derij van J. v. Lierop. Het huis brandde tot den grond toe af. Van den inboedel kon weinig gered worden. Dinsdagmorgen, terwijl Lage-Zwaluwe in mist en nevel gehuld was, ontlastte zich plotseling een zwaar onweder. De bliksem sloeg op het aakschip van A. d. G., gela den met rietliep lang9 den stag tot op de voorplecht, daalde af in het ruim en ver liet door de zijde het schip, waardoor hetzelve in de Haven zonk. Ook werden eenige boomen getroffen. Verder liep het gelukkig zonder brand en persoonlijke on gelukkeu af. GK IVEiMl tGE. Door Z. M. zijn benoemd tot kantonrechter te Almeloo mr. N. Th. Witkop, thans kan tonrechter te Medemblik; tot griffier bij het kantongerecht te Assen, mr. A. W. baron Van Imhoff, thans griffier bij het kantonge recht te Zuidhorntot notaris te Rotterdam J. C. Van Reekum, candidaat-notaris te 's Gravenhage; en is, met intrekking van het tweede gedeelte van 's konings besluit van den 7den Mei 1886 n°. 41, benoemd tot notaris te Overschie, D. Van den Berg, candidaat-notaris te Delft. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EN GELAKI». TeGortican, niet ver van Londonderry, werd Zondag weer eens een dynamiet-aanslag gepleegd op het erf en de behuizinge van den pachter John Walker, die gelukkig aan leven en eigendom geen ernstige schade toe bracht. Verder had des avonds te Bushmont, graafschap Kerry, een dergelijke aanslag plaats, gedurende de avond-godsdienstoefening bij zekeien mr. Rice, wiens woning door kruit of dynamiet gedeeltelijk in de lucht sprong. Ook hier hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Nog altijd is de rust in Belfast niet geheel hersteld. De Maandag ging zonder wanordelijkheden voorbij, maar's avonds be gon een troepje leegloopers een paar poli tieagenten uit te schelden en te mishande len. Het gelukte de politie ten laatste de menigte uileen te drijven, maar een of twee agenten zijn ernstig gewond. De regeering heeft uit Sofia een be richt ontvangen, waarin bevestigd wordt dat de leden van het voorloopig bewind in hechtenis zijn genomen en eene depêche is gezonden aan den commandant van het jacht waarop vorst Alexander zich bevindt, om den vorst naar Sofia terug te brengen. Uit St. Petersburg wordt, onder dag- teekening van 22 Augustus, aan de l)aily News geseind: De Novoje Vremya waar schuwt Engeland voor het nemen van nieuwe maatregelen, ooi van Egypte eene Engel- sche provincie te maken. Duitschland en Oostenrijk, zoo zegt het Russische blad, zouden dit wellicht toelaten, maar zij zijn niet de eenige mogendhedenmet welke Engeland rekening moet houden. Het Engelsch eskader uit de Middel- landsche zee, onder bevel van den hertog van Edinburg, is te Beyrouth aangekomen. FKAMKK IJ H. Een artikel van le Figarowaarin gezegd wordt, dat de heer Giévy na zijne aankomst te Mom-sous-Vaudray herhaalde lijk ongesteld is geweest, dat zijne echtge- noote bij hem aandringt op aftreden, maar dat de president der republiek hiertoe eerst dan geneigd zou zijn als hij er zeker van was, dat zijn vriend en vertrouweling De Freycinet hem in zijne waardigheid zou op volgen, wordt door de otïicieuse Agence lLavas verklaard tot in al de onderdeelen ver zonnen te zijn. La France, l'Echo de Paris le National en la Nation bevestigen dit ook en zeggen, dat president Grévv eene uitmuntende gezondheid geniet. Uit ierzon wordt bericht, dat een groot aantal arbeiders in de porseleinfabrie ken thans insgelijks het weik gestaakt heb ben, zoodat er nu in het geheel-1500 ar beiders leegloopen. De keizer van Brazilië heeft 1000 frs. de Sultan 10.000 frs. en het collegie van burgemeester en schepenen van Antwerpen 1000 frs. aan het Instituut-Pasteur geschon ken. In verscheiden dorpen in de omstre ken van Barcelona is een groote menigte verborgen wapens' ontdekt. OIJ1T8CHLAN D. Er openbaart zich te Berlijn, volgens een part. dépêche in de N. R. Ct., een sterke omkeer ten gunste van prins Alexander. Van officieuse zijde wordt verklaard: De toestand is merkelijk veranderd sedert het gebleken is dat Bulgarije's bevolking over het geheel genomen de samenzwering van Zankoff's partij verwenscht. Nadeelig is het voor de aanhangers van prins Alexander, dat zijn verblijf en lot te eenenmale onbe kend zijn. Daardoor wordt de behandeling ter onderdrukking van de samenzwering ver lamd. Elke Russische of Turksche tusschen- komst in Bulgarije is thans een bedenkelijk gevaar; de geheele quaestie van de Balkan- staten kan daardoor weer voor den dag treden. Voor Rusland staat thans, om richtig te handelen, maar ééu weg open: het moet den prins dadelijk in vrijheid stel len, indien hij op Russisch gebied is, en vervolgens, krachtens het tractaat van Berlijn, het bijeenkomen eener nieuwe Europeesche conferentie over de Bulgaarsche quaestie verlangen. Ook wordt hier verteld dat de Servische regeering het leger op voet van oorlog brengt. De beure was gisteren zeer onrustig. De Frankfurter Zeitung verneemt door een telegram van Conakry (West-Afrika), dat een Fransch eskader de stad Taboriah, de residentie van koning Te Uri, te Coba, gebombardeerd zou hebben. Coba is een der landstreken aan de oevers der Debreka, die indertijd onder het protectoraat van Duitschland geplaatst waren, maar verleden jaar aan Frankrijk afgestaan zijn. Te Interlaken is de beroemde hoog leeraar Helmholtz zoo ernstig ziek geworden, dat zijne familie derwaarts ontboden is. OOITEN RIJ ft. Aan de Neue Freie Preste wordt van den 24 dezer uit Kalafat het volgende ge meld: Het nieuwe Bulgaarsche ministerie is omvergeworpen. De metropolitaan Clement, de majoor Gruew en Zankoff zijn in ver zekerde bewaring gebracht en het vroegere ministerie-Karawelow is hersteld. Het garnizoen van Sofia, dat, door het bericht over de vrijwillige afdanking van den vorst en de proclamatie der voorloopige regeering misleid, den eed heeft afgelegd, is even verbitterd als de bevolking en wil niets 'van het nieuwe bewind weten. Er zijn deputatiën gezonden naar Bucharest, Weenen, Berlijn en Darmstadt (de woonplaats van prins Alexander van Hessen, den vader des vorsten), ten einde den vorst, waar zij hem ook aantreffen, mede te deelen dat zijn volk hem getrouw blijft en hem tot den terug keer te bewegen." R ISLAND. Vorst Alexander is Dinsdag te Reni aangekomen en heeft over Wolotschisk de reis naar Oostenrijk voortgezet. Hij werd geenszins als gevangene behandeld. RVMENIE. Men verzekert te Bucharest, dat de bevelhebber van het jacht, waarop Alexan der van Bulgarije zich bevindt, bij zijne aankomst te Reni heeft geseind naar Sofia dat hij daar was aangekomen en instructies afwachtte. Het antwoord uit Sofia luidde Breng den vorst terug. BULG A RIJ E. Dinsdagavond heerschte te Philippo- pel onder de soldaten en de bevolking groote geestdriit voor vorst Alexander. Kolonel Mutkoroff heeft eene proclamatie uitgevaar digd, waarin hij een beroep doet op het volk tot. verdediging van de eer van den vorst en van Bulgarije. Alle regimenten der Oost-Ruinelische militie verklaarden zich voor Alexander. Er heerschte volkomen orde. IJSLAND. Den 18den Augustus 11. vierde IJs- lands hoofdstad een groot feest, namelijk haar honderd-jarig bestaan als koopstad. In 1786 ontving Reikjavik - toen nog een on beduidend visschersdorp, waar eenige han del gedreven werd, - tijdelijk met 5 andere handelsplaatsen op IJsland, de rechten van een koopstad. Er was toen nog maar één handelsiurichting, een boerenwoning en en kele visschershutten. In het begin van deze eeuw telde de stad nog slechts 3ÜU inwoners. Nu heeft de stad er 3000 en bezit Reik javik 17 handelsplaatsen, 4 hotels, een uni versiteit en een fraai Altings-gebouw. Het aantal visschers is verdubbeld, de scheep vaart zeer verbeterd. Een flink steenen ge bouw bevat de gemeenteschool; twee boek drukkerijen geven werk aan een vrij aan zienlijk personeel, en voor eenige jaren werd een hospitaal gebouwd, zoodat de stad inet voldoening op de laatste 100 jaar mag terug zien. GEMEENTERAAD. Vergadering van den gemeenteraad van Leiden op Donderdag den 26sten Augustus 1886 des namiddags te 2 uren. De voorzitter opent de vergadering. Aanwezig zijn de heeren: Le Poole, Van Reenen, Land, Zaaijer, Krantz, Bool, Dries- sen, Kaiser, Van Hoeken, De Fremery, Juta, Zaalberg, Was, De Goeje en de voorzitter. Afwezig met kennisgeving de heeren: Cock, Vos, Knappert, Fockema Andreae, Brediüs, Nijkamp en llartevelt. De notulen worden gelezen en goedge keurd. Ingekomen stukken. Dispositie van de gcd. staten van Zuid holland dd. 3/6 Augustus j 1. B. no. 1934 (3de afd.) G. S. no. OU/3 ten geleide van liet goedgekeurd raadsbesluit lot verhooging der begroeting dienst 1886 in ontvang en uitgaat met f 7600. (Kosten demping Kool- en Brandewijnsgrachten. Idem als voren dd. 17/20 Augustus j.l. B no. 2123 (3de aid.) G. S no 45 ten ge leide van liet goedgekeurd raadsbesluit van 5 Augustus j.l. tot afstand van grond van de Uinnenvestgracht bij bet Plantsoen aan H. Koekkoek en A. II Bomer. Missive van den minister van staat, mi nister van binnenlandsehe zaken. dd. 10 Augustus j 1. no. 2421 afd. O.houdende goedkeuring van het raadsbesluit lot tijdel aanstelling van den heer Clavier tol leeraar aan het Gymnasium tot einde cursus 1886. 7. ldeui als voren dd. 13 Augustus jl. n 2446 afdeeling O houdende goedkeuring van het raadsbesluit lot de fiuilieve benoeming van den heer A. Hendriks als leeraar aan hel Gymnasium. Missive van den heer Foekcma Andreae houdende kennisgeving dat hij de benoeming lot lid der raadscommissie voor hel oud archief aanneemt. Missive van het raadslid J. II. Donncr, dd. 25 Augustus, waarbij hij zijn ontslag neemt als lid van den gemeenteraad. Verzoek van J. L. Plalleelhuisvrouw van F. O. De Vries, om den eigendom van een gedeelte gemeentegrond van den Veslwal bij den Vliet. Verzoek van C. Vink, om een brug te leggen over de sloot langs den straatweg tussehen het station en de Poelbrug. Verzoek van D. Kooreman, om den eigen dom van den grond aan den Veslwal achter de lloefstraal, gelegen voor de perceelen 21 en 23. Verzoek van commissarissen van den Leid- schen Schouwburg oin toekenning van het gewone subsidie voor het jaar 1ö87. Begrootingen voor 1887 van het R. K, Wees- en Uudcliedenhuisvan het Evang. Luth. Wees- en Oudelicdenhuis en van de Stedelijke Werkinrichting Voordracht ter benoeming van een eerste onderwijzeres aan de Meisjesschool Isle klasse. Dat aan den met 1 October a. s. eervol ontslagen agent van politie S F. Linsehoten wegens ziekelijke geMeldheid een pensioen is verleend van f 318 78, berekend naar eene jaarwedde van f715 en 26 jaren en 9 maan den diensttijd. Aan de orde is nu 1°. de benoeming van eene leerares in de Handwerken aan de kweek school. Benoemd wordt raej. M. J. Spar- uaay met algemeene stemmen. (De heer Verster van Wulverhorst ver schijnt ter vergadering 2°. De benoeming van een tweeden on derwijzer aau de Jongensschool 1ste klasse. Benoemd wordt de heer II. L. De Haas met algemeene stemmen met wien op de voor dracht stonden de heeren W. Verberne en M. M. Blankert. 3°. De vaststelling van eene voordracht van zes personen voor de benoeming van drie leden van het college van zetters. Tot candidaten worden gekozen: voor het 1ste dubbeltal de heeren J. P. J. Ewijk met 16 en A. G. Hessels met 13 stemmen (1 blanco en 2 op den heer Zaalberg); voor het 2de dubbeltal de heeren: J. Zaalberg J. Cz. met 13 stemmen (1 blanco en 2 op den heer Boekwijt) en mr. N. L. J. Van But- tingha Wichers met 16 stemmen; en voor het derde dubbeltal de heeren H. Boekwijt met 16 en W. C. Mulder, met 16 stemmen. 4°. Het voorstel betrekkelijk de herstel ling van het torentje boven de raadzaal; dit wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. Evenzoo de punten van de agenda 5, 6 en 7, nl. het voorstel betrekkelijk de inrichting van eene archiva ris-kamer; het verzoek van J. 11. Bik om terugbetaling van schoolgeld en dat van mej. M. C. Slothouwerom ontslag als 3e onderwijzeres aan de meisjesschool le klasse. Ten opzichte van punt 7 stellen burg. en weth. voor het gevraagde ontslag eervol te verleenen met ingang van 1 Sept. a. s. Zonder discussie wordt bij stemming met algemeene stemmen, uitgezonderd die van de leden van het college van dagelijksch be stuur, goedgekeurd de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1885. De leden van het college van dage lij ksch bestuur mogen n. 1. niet meewerken tot goedkeuring der rekening. Zonder dis cussie en hoofdelijke stemming worden nog goedgekeurd 9 en 10 der agenda n. 1. het kohier der plaatstelijke directe belasting dienst 1886 en de rekening van het tl. G. of arme wees- en kinderhuis over 1885. Daar niets meer aan de orde is en niemand meer het woord verlangt sluit de voorzitter de vergadering. PER TELEGRAAF. BOEKAREST, 25 Aug. De Bulgaarsche hofmaarschalk heeft Boekarest verlaten, om vorst Alexander tegemoet te gaan. Men meent, dat het doel zijner zending is, vorst Alexander uit te noodigen om in Bulgarije terug te keeren. SOFIA26 Aug. Daar het voorloopig bestuur is afgetreden, heeft Karaveloff met Stambouloff en Nicoforoff als medebestuur ders, een nieuwe regeering gevormd. Het ministerie is aldus samengesteld: Stoïloff, buitenlandsche zaken; Raduslavoff binnenlandsehe zaken; Gueschoff, financiën; Orochakoff, justitie; Panoff, oorlog; Yvan- lochoff, onderwijs. Karaveloff vaardigde een proclamatie uit, waarin hij verklaart dat bij, rekenende op den steun en het vertrouwen des volks, tengevolge van de gebeurtenissenwelke het land aan onzekerheid prijs gaven en tot heil des vaderlands, het bestuur heeft aanvaard en een nieuw bewind heeft gevormd. Er heerscht volkomen rust en men ver wacht algemeene instemming. SOFIA, 26 Aug. Stoïloff richtte tot dc agenten der mogendheden eene circulaire, waarin hij hun het optreden en de samen stelling der regeering mededeelde, en aan de mogendheden vroeg, deze regeering te erkennen; hij gaf de hoop te kennen, dat de mogendheden hem hun steun en hun vertrouwen zouden schenken. LONDEN, 26 Aug. De ochtendbladen wijden weer beschouwingen aau de gebeur tenissen in Bulgarije en betoogen dat een militaire bezetting van Bulgarije door een an !ere mogendheid niet gerechtvaardigd is, daar zoowel in Bulgarije als in Oost-Rumelie volkomen orde heerscht. De Times zegt zelfs dat onder zulke om standigheden de tusschenkomst eener vreemde mogendheid, zonder eenig voorwendsel, zon der voorbeeld zou wezen. Door zijne houding heeft het Bulgaarsche volk, dat door zijne getrouwheid aan Alexander en zijn energie de poging om het land onder vreemden invloed te brengen, verijdelde, aanspraak op de achting van Europa. LAATITE BERICHTE Ai. Hedenmorgen is door den Rijnland- sclien stoomtram in de nabijheid van de ge meente Rijnsburg een jongen het been af gereden.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2