NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. IIeit Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: ADVERTENTIEN: Woensdag 25 Augustus 1886. N°. 199. 200, jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg; 6. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN maken de belanghebbenden opmerk zaam op de bepaling van art. 437 van hel m Welhoek van Strafrecht, dat met I September 1 a. s. in werking lieedl, luidende als volgt: »De goud- of zilversmidkashouder, hor- «logemaker, uildrager, winkelhoudende opkoo- «per of lagrijudie geen dooi loopend register J «houdt of m dat register geeue aantekening g «houdt van alle door hem gekochte goederen, 2 «of daarin niet vermeldt den koopprijs, de t «namen en woonplaatsen der verkoopers, ol 4 «die nalaat dal register op aanvrage te ver- «toonen aan den Buigemeester of aan den door t «dezen aangewezen ambtenaar, wordt gestraft «met geldboete van ten hoogste vijf en twintig i «gulden. «In dien tijdens het plegen van de overlre- «ding nog geen twee jaien zijn vcrloopen «sedert de schuldige wegens dezelfde over «tredmg onhenoepelyk is veroordeeld, kan, »iu plaats van de geldboete, hechtenis van ten «hoogste zes dagen worden opgelegd/' Burgemeester en Weihouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 24 Augs. 1886, «TADSIVIEUWS. Door de politie alhier is aangehouden een manspersoon, genaamd J. S.zich voor doende als Fransch godsdienstonderwijzer en die in die hoedanigheid trachtte gelden te ver zamelen hetwelk echter meer geleek op bedelarij. Daar hij zonder geld of middel van bestaan was, is hij ter verwijdering uit dit rijk naar Rotterdam overgebracht. Heden is het stoffelijk overschot van den waardigen emeritus-predikant, den wel- eerw. heer C. Krabbe, in alle stilte, te Katwijk aan Zee ter aarde besteld. Bij de vele kransen, die de lijkkist bedekten, werd nog éen gevoegd door dr. H. G. Hagen, namens het bestuur der beurs Mallet'. Ofschoon er bij het graf van den over ledene veel te denken en te zeggen viel, is er, volgens zijne uitdrukkelijke begeerte, in het openbaar geen woord te zijner gedach tenis gesproken. Na terugkomst in het sterfhuis heeft de heer Hagen, als oudste collega, een zoodanig, uitnemend gepast woord tot de familie gericht. Het classicaal bestuur van Leiden heeft ten aanzien der kerkelijke goederen, toebe- hoorende aan de gemeente Leiderdorp, en waarvan een kapitaal op het grootboek is ingeschreven, bij deurwaarders exploit doen beteekenendat deze gelden niet mogen uitbetaald worden dan op last van genoemd bestuur. Men schrijft aan Be MaasbodeAan staanden Zondag 29 Augustus zal Z. D. H mgr. Bottemanne, bisschop van Haarlem, op plechtige wijze den dag herdenken, op welke Z. D. II. voor 40 jaren, nl. den löden Augustus 1846, de heilige priesterwijding ontving. De plechtigheid zal geschieden te Zoeterwoude. Te 10 uren des morgens zal de Hoogdienst door mgr. worden opgedragen tot dankbaar heid voor de ontvangene gunsten en zege ningen in dit 40-jarig tijdsverloop. Z. D. H. zal bij dezen II. Dienst worden geassisteerd door een aantal priesters. De reden waarom mgr. dit feest te Zoeterwoude zoo luisterrijk herdenkt, is licht te begrijpen. Als men in aanmerking neemt, dat mgr. te Zoeterwoude 7 jaar is werkzaam geweest als kapelaan, en later 14 jaar als pastoor de leidsman is geweest van deze parochie, welke zoo met hart en ziel gehecht was aan pastoor Bottemanne, dan zal men van zelf begrijpen, dat ook mgr. zijn Zoeterwoude, waar hij het grootste gedeelte vau zijne pries terlijke loopbaan heeft doorgebracht, eene innige liefde toedraagt. Dat het a.s. Zondag te Zoeterwoude aan geen geestdrift zal ont breken behoeft voorzeker geen verder betoog. Aanstaanden Dinsdag, den verjaardag van ons prinsesje, zal het corps officieren der dd. schutterij alhier aan genoodig- den eene soirée musicale et dansante aan bieden in den tuin en 111 de zaal van Zomerzorg. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Sterfdag (1813) van Th. Kürner. Hoffmann en Campe zullen met Sept. een volksuitgave van Heine in 12 deeltjes doen verschijnen met een biographie van G. Karpeles. Zij verschijnt in wekelijksche af leveringen van 10 Pfennig. Men kan het werk ook onmiddellijk compleet krijgen in 4 fraaie leeren banden, voor 6 Mark. De commissie voor de Duitsche opera te Rotterdam spreekt het bericht van The Timesaangaande een nieuw werk van den heer B. Polak Daniels, tegen. De heer P. D. heeft inderdaad aan de commissie zijn werk aangeboden; maar zij heeft hem ge antwoord, dat het aannemeu of afwijzen van nieuwe opera's een zaak der directie is, en namens deze medegedeeld dat dien aangaande nog geen besluiten genomen zijn. Het werk #König Wenzel" is dus nog niet aangegeven, en zal ook in het speel seizoen 1886/87 niet opgevoerd worden. Met de restauratie van het kasteel Wijk-bij Duurstede, waar vroeger de bis schoppen van Utrecht woonden en oudtijds een Romeinsche burgt stond, zal eerstdaags een begin worden gemaakt. Uit Athene wordt een belangrijke ar- chaeologische vondst op den Acropolis ge meld. Naast den t rappengang aan den noor delijken muur zijn namelijk verscheidene uitmuntend bewaard gebleven zuilen ont bloot, die allen tot het tijdvak der Perzi sche oorlogen behporen. BLNNENLANDSCllE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 21 dezer bedroeg: bij de Nederlantlsche Bank 1,093,120.85* en bij de betaalmeesters ƒ1,973,485.79. Te zamen 23,066,61)6.64*. Blijkens bericht van den Britschen ge zant, zal de heer E. Brine, vice consul van Groot-Brittannie en Ierland te 's Gravenhage, in diezelfde hoedanigheid ook te Scheveniiigeii optreden. De Staatscourant van heden bevat de statuten van de vereeuiging Emmanuel" te Voorburg. Met de verplaatsing van de gevange nen uit de strafgevangenis te Hoorn naar Leiden is een begin gemaakt. Een 40 tal gedetineerden, die weldra door een grooter aantal zullen worden gevolgd, is te Leiden aangekomen. Tengevolge van de vestiging der mi litaire school te Haarlem, wordt de organi satie van de infanterie met 1 September 1887 uitgebreid met eene militaire school- compagnie saamgesteld uit 1 kapitein-com mandant, tevens directeur der militaire school, 4 eerste en tweede luitenants, 1 sergeant- majoor, 4 sergeanten, 2 korporaals, 2 tam boers of hoornblazers en 15 soldaten voor speciale diensten. De heer mr. J. P. Smeele, procureur- generaal te Curasao en verkozen tot lid van de tweede kamer, is Zaterdagochtend, na eene vermoeiende reis, te s Gravenhage aan gekomen en heeft dadelijk zyn intrek ge nomen in de voor hem in gereedheid ge maakte woning in de Kazernestraat. Het nieuwbenoemde centraal-comité van den Nederlandsclien Weerbaarheidsbond heeft zich eergisteren (22 Augustus) geconsti tueerd. Het bureau is samengesteld als volgt: voorzitter, kolonel J. L. Moerman, van Delft, ondervoorzitter jhr. W. A Beelaerts van Blokland, van's Gravenhagesecretaris mr. W. W. Wichers Wiersma, van Leiden, en penningmeester L. G. P. Max, van 's-Hertogenbosch. In het begin van September zalnaar gemeld wordt, de zaak van Domela Nieu- wenhuis voor het hof te 's Gravenhage dienen. Zondagavond maakte te 's Gravenhage een persoon, tevens in schutterlijken dienst, die zich zoodanig gedroeg dat de politie er bij te pas moest komen, van het hem ver strekte wapen (een sabel) misbruik om een agent van politie op het hoofd te slaan. Hij was zijne woning binnengetreden en had het zijdgeweer voor den dag gehaald. Wegens dit gewapend verzet jegens de politie, zal hij zich later te verantwoorden hebben. Zondag verdronken aan den Hoek van Holland, naar men zegt door roeke loosheid, 8 twintigjarige jongelingen, die van elders den dag daar doorbrachten. In een klein schuitje werden ze den Nieuwen Waterweg overgezet, en toen ze nabij den wal waren, begonnen ze te schommelen, waardoor het schuitje (eene zoogenaamde schietschouw) kantelde, eu allen te water ge raakten. De persoon, die overzette, wist zich aan de schuit vast te houden, totdat hij gered werd. Ofschoon er terstond po gingen tot redding werden aangewend, kon den de andere 3 niet gered worden. Tot nu toe werden hunne lijken niet gevonden. {N. B Ct.) Naör de Arnh. C. verneemt, is een tweede verzoek om gratie ten behoeve van mevrouw Bulkley ingekomen, ditmaal voor zien van eene verklaring van den waarne- menden geneesheer in de gevangenis te Dor drecht, dat een langer verblijf aldaar voor haar leven gevaarlijk te achten is. Te Zuidland heeft Zondagnamiddag een felle brand gewoed. Eene bouwhoeve met eenige aangrenzende woningen werd eene prooi der vlammen. In het gasthuis te Amsterdam over leed Vrijdagmiddag Abraham Tjaden, 30 jaar oud, de broeder van den op 26 Juli gesneuvelden Ernst. Hendrik Tjaden, 21 jaar oud. De beide broeders, kostwinners van het gezin, waren ongehuwd en woonden bij hunne ouders in. De overledene moet ge troffen zijn bij het wegdrageu van lijken bij de Boomdwarsstraat. Zondagnamiddag moest de positie op den Zeedijk te Amsterdam eene zamenscho- ling, met behulp van den stok uiteendrijven. Naar wij vernemen, heeft mr. Aug Philips hij de rechtbank de voorbereidende stappen ingeleid tot het verkrijgen cener voorloopige surséance voor de Dorrepaaische Bank der Vorstenlanden De crediteuren zullen tegen Vrijdag 3 Sept. aanst. worden opgeroepen om gehoord te worden, (llbl) Aan de werf van den heer Van Heem stede Obelt, aan den Kadijk te Amsterdam, is op bestelling van Z M. de koning, een vaartuigje gebouwd voor het priusesje, om mede te spelevaren. Het is een vierriems wherry, wrigged met vaste bankenongeveer acht meter lang. Boven den stuurstoel is eene zonnetent ge maakt van wit en blauw gestreept linnen de bank daaronder draagt een blauw zijd-n kussen. De houten vloer is ingelegd met twee kleuren. Het vaartuig zelf is van ceder hout gebouwd en met verguldsel versierd; waar metaal noodig was, schittert het nikkel. De wapens van den koning en de koningin zijn klein, maar smaakvol op de achterplecht geschilderd. Aan den voorsteven prijkt de naam Emmaen ook de riemen dragen eene gekroonde JE. Voorop staat een oranje wimpel, en achterop de Nederlandsche vlag^ De gebroeders Mens zijn bijzonder ingenomen met hunne benoeming tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. En te meer, wijl de belooning voor hun moedig gedrag zoo geheel onverwacht kwam. Toen zij Vrijdag bij den burgemeester wer den ontboden, wisten zij ,van den prins geen kwaad". Jacobus wilde zoo maar //in zijn gewone spulletjes" gaan, maar Leendert bracht zijn broeder aan het verstand dat men //knapjes voor zijn achtbare moest compareeren". Gelijk reeds vermeld werd, ontvingen zij van verschillende zijden blijken van belang stelling. Zaterdagochtend vertelden zij, niet zonder voldoening, dat er al ver in de twintig brieven en briefkaarten waren geko men. Ook de vischmarkt, waar beiden dagelijks handel drijven, liet zich niet on betuigd. De aanlegplaats van de schuit was met het dundoek getooid. Leendert is 44 jaren oud, getrouwd en vader van acht kin deren. Jacobus is de zestig bijna gepasseerd. Zij wonen in de Willemstraat, voorheen het Fransche pad genaamd, en destijds eene smalle, onaanzienlijke gracht, gelijk men zien kan op de fraaie aquarel, die zij onlangs ten geschenke ontvingen en waarvan eene plaats werd ingeruimd aan den wand van de mooie kamer bij Leendert. Er zijn daar meer reliquien, zou men zeggen, met bet oog op de gehechtheid, die de eigenaar er voor aan den dag legtwanneer hij ze den bezoeker toont. Bij het raam hangt 0. a. bet portret van prinses Wilhelmiua; een gouden kroon op een kussen prijkt op de lijst. Een enkele blik op de gezichten van Leendert en zijne vrouw bij dit portret, vestigt de overtuiging, dat het aanvallig koningskind eene ruime plaats in hun hart bekleedt, en dat de uitdrukking fde hoop des vaderlands" voor hen geen ijdele klank is. Verder ziet n.en, behalve portretten, de afbeelding der koninklijke familie in was, onder eene glazen stolp. Een groote vlieger, inet het stedelijk wapen, hangt eveneens aan den wand. In de woning van Leendert, welke men door eene gang binnentreedt, ziet het er net en zindelijk uit. Zij getuigt van welstand, en men kan zien dat de huisvrouw, eene stoere vrouw, met een forsch, maar vriende lijk uiterlijk, er de hand aan houdt. Het spreekt van zelf dat ztj niet weinig deelt in den recht matigen trots van haren man. Ook de kinderen van dit echt llollandsche paar waren niet weinig opgetogen over de heuge lijke gebeurtenis. Even natuurlijk echter, dat de bezoekers die het voorrecht hadden van in de mooie kamer te worden toegelaten, het gesprek brachten op de geschiedenis van de neerge haalde vlaggen, maar opmerkelijk was het, met hoe weinig zelfverheffing en op welke een eenvoudige en naïeve wijze Leendert, die de vlag wegnameene voorstelling daar van gaf. Hij kwam dan toevallig met zijn broeder langs de Zaterdagsche brug en ziet daar de roode en zwarte vlaggen wapperen. Eene rilling voer hem door het lijf, uit veront waardiging en medelijden tegelijk met de menigte, die het tot het uiterste wilde laten komen. yDat loopt hier op moord en doodslag uit, moet dat maar zoo?" zei ik tegen m'n broer. Jacobus dacht dat er niets aan

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1