WLm k mi mm mm ma n «3 a WC_T VB. /m ÜMHT TT tijd van drie maanden. De aangehoudene is overgebracht naar Hage ter beschikking der justitie. Zaterdagnamiddag, omstreeks 1 uur, toen het werkvolk weder aan den arbeid zou gaan in de Haarlemsche stoomverffabriek aan het Buiten-Spaarne, werd ontdekt dat een man, genaamd K. Wilgenhof, die een weinig rust, had genomen, plotseling was doodgebleven. Hij was 48 jaar oud en laat eene weduwe met 7 kinderen achter. De heer K. A. T. Deelenartsis voor het volgende studiejaar benoemd tot inwo nend adsistent in het binnengasthuis te Am sterdam bij de afd. huidziekten en syphilis. Gelijk reeds gemeld is, zal de socialist Anthonius Josephus Belderok, 22 jaar oud, van beroep scheepstimmerman, thans in hechtenis te Amsterdamop 7 September e. k. voor het gerechtshof te Amsterdam terecht staan. De qualificatie der beschul diging is: Samenspanning tot omstooting of verandering van de hooge regeeriug, (artt. 87, 88 en 102 Code Pénal). Aanranding van de waardigheid of het gezag van Z. M. den koning en van de rechten van het ko ninklijk stamhuis, (art. 1 der wet van 1 Juni 1830, n°. 15). De feiten zijn bekend. In den nacht van 29 op 80 Juni 11. hadden de rijksveldwachters Verbraak en Schuijlenburg zich opgesteld in de onmid dellijke nabijheid van het paleis van justitie te Amsterdam. Zij bemerkten alstoen dat Bel derok bezig was op het voor gerechtelijke bekendmakingen bestemde publicatie-bord een biljet aan te plakken. Belderok te arrestee ren was het werk van een oogenblik. Op het politie-bureel bevond men hem in het bezit van meerdere exemplaren van het biljet en van een pot met stijfsel. In de tegen hem geopende instructie heeft Belderok be kend, het plakkaat te hebben aangeslagen en daarbij verder nog opgegeven: dat hij in den avond van 29 Juni 11. eene openbare vergadering van den schildersbond in het Volkspark buiten de Raampoort had bijge woond, en hij na afloop daarvan tusschen het Volkspark en de Raampoort is aange sproken door een hem onbekend man, die hem een in een couvert gewikkeld rolletje overgaf met de woorden: Belderok, dat moet ik jou geven"; dat hij in het Volks park dat rolletje heeft opengemaakt en daarin heeft aangetroffen een groot aantal exempla ren van bovenbedoelde proclamatie, alsmede eep blikken busje met stijfsel; dat hij ver volgens van den inhoud heeft kennis geno men dat hem vooral daarin beviel de aan vang: „weg met" enz.; dat de beteekenis der daarop volgende woorden: waarvan de Nederlandsche" enz. hem niet geheel duide lijk voorkomt, daar die woorden wel kunnen slaan op Z. M. den koning, maar toch ook op een ander persoondat hijhoewel in het algemeen gekant tegen alle tyrannie en alle koningschap, echter niets bijzonders heeft tegen Z. M. den koning en hem ook geen smaad of hoon heeft willen aandoen; dat hij ook wel begreep, dat door het aan plakken der biljetten het koningschap niet zoude worden omvergeworpendat hij ove rigens erkent, voornemens te zijn geweest de biljetten door de geheele stad aan te plak ken, doch dat hij daarin door zijne arre statie is verhinderd. De gebroeders Mens te Amsterdam ontvangen, naar aanleiding van hunne be noeming tot broeders in de orde van den Nederlandschen Leeuw, talrijke gelukwen- schen, zoowel persoonlijk als schriftelijk. Toen L. Alens Zaterdagochtend op de visch- markt verscheen, werd de vlag geheschen. De korporaal P. Jongert van de 1ste comp. Sde bat. 7de reg. inf. is wegens zijn manmoedig gedrag als commandant eener patrouille, bij de ongeregeldheden op 26 Juli jl. te Amsterdam, benoemd tot sergeant bij zijne tegenwoordige compagniehij woidt daarbij voorloopig als overcompleet gevoegd. Deze onderscheiding moet op drie appèls aan den troep worden voorgelezen. (A.) De commissie van onderzoek betref fende de aanvaring van de Schorpioen be staat uit den schout-bij-nacht De Josseliu de Jong, kapt. ter zee baron Collot d'Escury, kapt. ter zee Commijs, kapt. luit. ter zee De Ruijter de Wildt. Als secretaris is aan de commissie toegevoegd de off. van adm. Ie kl. Kluit. De werkzaamheden met het uitpompen van het ramschip Schorpioen zijn voorloopig gestaakt; en hoogstwaarschijnlijk zal nu wor den overgegaan tot aftapping van het natte dok. De Schorpioen ligt aan bak en stuur boord zoo stevig vertuid, dat kantelen, bij eventueel lichten van den bodem, bijna eene onmogelijkheid geacht kan worden. Bij het binnenkomen te Nieuwediep, jl. Donderdagavond, van het oorlogsschip liet Loo, kwam deze bodem in aanraking met het in de haven liggende schroefstoom- schip lste kl. Koningin Emma der Neder landenen brak bij die gelegenheid een steng en gaffel. Dinsdag stond voor de correctioneele rechtbank te Arnhem terecht Johan Fran- ciscus Lips, van Nijmegen, beschuldigd dat hijnadat hem in een civiel geding een eed was opgelegd, dezen valsch had ge zworen. Het openbaar ministerie eischte een celstraf van 1 jaar en ontzegging der rech ten, vermeld bij art 8 Wetboek van Straf recht. Uitspraak Dinsdag aanstaande, des ochtends te 9} uren. Jeanne Lorette, die hare gevangenis straf te Arnhem ondergaatis sedert eenigen tijd ongesteld en schijnt aan eene kwijnende ziekte te lijden. NR. Ct.) De persoon van C. C. C. B.gega- geerd Oost-Indisch militair, laatst wonende te Scherpenzeel, thans in hechtenis, is door de rechtbank, als verdacht van valschheid in een extract uit het stamboek van het leger in Nederlandsch-Indië, van welk stuk hij te Scherpenzeel gebruik gemaakt zou hebben om zich krediet te verschaffen, naar den procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam verwezen. Vrijdagmiddag hebben onder Weerseloo twee kinderen in een polderkeetbij afwezig heid der moeder, zulke hevige brandwonden bekomen, dat het ééne eenige uren later bezweeken het andere in hopeloozen toe stand verkeert. Door de politie te Breda is bevonden dat het lijk, hetwelk den 18den dezer te Rotterdam in het water werd gevonden, is van L. G. Loerakker, oud 35 jaren, koet sier, die sedert den 8sten dezer te Breda vermist werd. Waaraan zijn overlijden moet worden toegeschrevenvalt moeilijk uit te maken. De man laat eene weduwe na met drie kinderen, in zeer zorgvolle omstandig heden. Te Eindhoven werd Zaterdag in hechtenis genomen een persoon, die zich er mede bezighield verscheidene hotelhouders op te lichten. O a. had hij te Deventer een kostbaren stok van den zoon des huizes bij zijn vertrek medegenomen, eu hij zou ook te Tilburg in het hotel De Gouden Zwaan, waar hij kamers besteld had, zijne oplichterij voortgezet hebben, indien hij niet herkend was door een handelsreiziger. De verdachte, argwaan koesterende, maakte zich uit de voeten en reisde naar Eindhoven, waar in- tu8schen de politie gewaarschuwd was. De rechtbank te Maastricht heeft F. H.te Klimmen, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, na reeds een maal voor een dergelijk feit te zijn gestraft, veroordeeld tot eene boete van f 150, subs. 30 dagen gevangenisstraf en in de kosten. 'iGHAVEKIIAGE. Door Z. M. is aan A. Bos, timmer mansbaas bij het Belgisch loodswezen te Vlissingen, vergunning verleend tot het aan nemen der Nijverheids-medaille 2de kl., hem door den koning der Belgen geschonkeu. Door Z. M. zijn aan mr. C. C. A- Beens, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 October 1886, eervol ontslag verleend als kantonrechter te Breda; als kantonrechter-plaatsvervanger te Bergen op Zoom, aan B. A. Poulie, en aan mejuffrouw A. M. C. Bolland, op haar verzoek, met ingang van 1 September 1886een eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen. Door den minister van koloniën zijn de heeren mrs. W. J. H. De Visser, A. E. Van BlommesteinW. P. Scheuer, J. B. A. Vreede en R. J. De Wal ter beschikking gesteld van den gouverneur generaal van Ned.-Indie, om in rechterlijke betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De koning heeft den I4den Augustus 1886 de geloofsbrieven ontvangen van burg graaf De Pindella, als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Z. M. den koning van Portugal bij Hoogstdeszelfs hof. (St. Ct.) De minister van oorlog zal op 26 dezer geen audiëntie verleenen. De stationchef van de Rijnspoorweg maatschappij alhier, vroeger te Amsterdam, de heer J. Kemps, is in den afgeloopen nacht plotseling te Wiesbaden overleden, tot droefheid van velendie hem kenden en hoogschatten als een welwillend en humaan man, die zich van den laagsten rang van den spoorwegdienst tot de tegenwoordige betrekking had opgewerkt. Vele vorsten gaven hem blijken van waardeering door ridderorden en geschenken. BU1TENLANÜSCHE BERICHTEN. EXG£L,A!VD. Naar men verzekert zal de heer Glad stone zich zoo spoedig mogelijk op reis begeven, om eeuigen tijd in Beieren te gaan doorbrengen. De op Trafalgar Square aangekondigde socialistische demonstratie is uitgesteld. Zij zal nu op 29 dezer gehouden worden. Ge lijk men weet, heeft de meeting ten doel, de invrijheidsstelling van den veroordeelden socialist Williams, en de vrijheid van spre ken voor alle partijen te vragen. De hertog en de hertogin van Connaught vertrekken den 6n Sept. naar Indië. Zij zullen zich te Marseille inschepen. De hertog keert in Mei 1888 in Engeland terug. I RA \HIfcl.l K. De opening der kamers is op Dinsdag 12 October bepaald. La Nation verzekert, dat Jéróme Bonaparte een nieuw manifest zal uitvaar digen. Dit stuk zou ons den pretendent van een nieuwe zijde doen kennen. Men verzekert dat keizerin Eugenie de noodige fondsen zal storten voor het uitgeven van een dagblad, dat die nieuwe politiek zal verdedigen. «FAKJ E. De officieele Gaceta kondigt de door de vertegenwoordiging goedgekeurde wet af betreffende de civiele lijst van de koninklijke familie. De jeugdige koning ontvangt voor zijne hofhouding zeven millioeu pesetas; over die som beschikt de koningin- regentes gedurende zijne minderjarigheid. Aan de koningin Maria Christina, weduwe van Alfonso XII, wordt, als zij ophoudt regentes te zijn, eene jaarlijksche som van 25U.U00 pesetas toegestaan, eu deze dotatie behoudt zij zoolang zij weduwe blijft. Aan de infante, dochter uit het eerste huwelijk van Alfonso XII, prinses der Asturien, zijn, als rechtstreeksche erfgename van den tioon, 500,000 pesetas toegekend. Houdt zij op erfgename van den troou te zijn, dan ont vangt zij 250,000 pesetas. Voor elk der infants of infantes, zoons of dochters van den koning of van zijn rechtstreekschen erf genaam, is, te rekenen van hun zevende jaar, eene som van 150,000 pesetas bestemd. De gewezen koningin Isabella krijgt jaarlijks 750,000 pecetas, en haar gemaal Don Fran cisco d'Assisi 300,000. ITA LIK. De regeering van Colombia heeft het protocol van 24 Mei betreffende de eischen van Italië bekrachtigd. Omtrent de huiszoekingen, welke bij de sociaal-democraten te Gera hebben plaats gehadwordt nader gemelddat tot haar werd overgegaan op aanwijzing van een ge wezen kelluer van den waard uit een der herbergen. De aanbrenger beweerde, dat bij zijn vroegeren patroon geheime samen komsten werden gehouden, hetgeen door den waard werd ontkend. Hij verklaarde ten stelligste, dat bij hem noch socialistische bijeenkomsten noch geheime inzamelingen hadden plaats gehad. K ISLAVD. De keizer van Rusland heeft een som van 40.000 roebels (f 50.000) aan het op te richten Instituut-Pasteur geschonken. Door deze aanzienlijke gift bedraagt de in schrijvingssom thans 1.600.000 frs. Zaterdag is in de dagbladen te Peters burg een regeeringscommuniqué opgenomen van den volgenden inhoud: In den laatsten tijd komen in eenige Russische bladen be schouwingen voor over den staatkundigen toe stand. Daarin worden volkomen w illekeurige en onjuiste meeningen verkondigd over de betrekkingen tusschen Rusland en de overige mogendheden. In den loop van het tegen woordige jaar hebben die betrekkingen geene verandering ondergaanook beslaat er niets wat aanleiding zou kunnen geven tot de vrees, dat de betrekkingen gestoord zullen worden, of dat de keizerlijke regeering zou kunnen genoopt worden in hare politiek verandering te brengen." RIJMEN IK. De Vointza nationalhet oflicieele blad, verneemt dat de vorst van Bulgarije Zaterdag onttroond is. Het regentschap is samengesteld uit Karaveloff, Ozontsotf, Ra- doslavuff en anderen. Dc vorst is te V\ iddin in hechtenis genomen en zal naar Severiu worden overgebracht. Bratiano heeft Govjora verlaten om zich naar Sinaia te begeven, waar een ministerraad onder voorzitting des konings zal gehouden worden. Eene particuliere dépêche uit Sofia bevestigt de paleis-revolutie. Onder inedeweiking van het gouvernement en het leger van Sofia werd de vors-t genoodzaakt af te treden. Volgens sommigen zou de vorst naar de grens zijn geleid; volgens anderen zou hij te Widdin in hechtenis worden gehouden. Aangaande den toestand in de steden van het binnenland van Bulgarije is geenerlei be richt ontvangen. Het voorloopig bewind heeft eerie enkele dépêche laten doorgaan welke volkomen gunstig voor zijne zaak luidt; alle andere dépêches werden geweigerd. Brieven en reizigers zijn aan de grenzen aangehouden. TVRKIJ E. De Turksche Sultan had van den Czaar een kostbaren pels ten geschenke gekregen ter waarde van 100,000 roebels en dien aangenomen. Vier ulemas, aan het paleis verbonden, gispten dit in een particulier ge sprek zeggende dat vroeger de Sultans derge lijke geschenke zonden, maar niet ontvingen en dat de Czaar die moest bewaren voor sou- vereinen als de Emir van Bokhara. Het gesprek kwam den Sultan ter oore en de vier ulemas werden gearresteerd. AMERIKA. De wet op de veelwijverij schijnt in Amerika tegen de Mormonen streng gehand haafd te worden. Uit Utah zijn onlangs negen-en-veertig en uit Idaha ongeveer vijf- en-twintig mannen wegens veelwijverij naar de gevangenis overgebracht. PER TELEGRAAF. BERLIJN, 22 Aug. De Post beschouwt het bericht over de afzetting van vorst Alexander van Bulgarije in een vredelie- venden zin. Immer» de hoop van Engeland, dat Bulgarije een conflict tusschen Oosten rijk en Rusland zonder eenig offer van zijne zijde zou uitlokken, is verijdeld; Engeland heeft met zijne inwendige aangelegenheden de handen vol en Turkije kan noch wil tegen Rusland oorlog voeren, terwijl de verstandhouding tusschen de drie keizers duidelijker dan ooit te voorschijn treedt. Onder dergelijke omstandigheden kan men den loop van zaken zonder ongerustheid te gemoet zien. KEULEN, 22 Aug. De Köln. Zeit zegt, onder bevestiging van het bericht der afzet ting van den vorst van Bulgarije, dat de vorst voorloopig naar Lompalanka is over gebracht en volgens latere berichten, zelf» reeds buiten het land zou gevoerd zijn. Het blad laat zich over het gebeurde in gelijken geest uit als de Post. liet brengt daarbij de woorden in herinnering, door prins Von Bismarck in het gewichtigste oogenblik der Berlijnsche conferentie uitgesproken: „Mijne heeren! Wij zijn hier niet bijeen om over het geluk van Bulgarije te beraadslagen, maar om den vrede van Europa te verzekeren." KONSTANTINOPEL, 22 Augustus. De afzetting van den vorst van Bulgarije door Zankoff en zijn wegzenden uit Bulgarije, wekken hier ongerustheid. Tweede depêche. De Porte heeft eene circulaire uitgevaardigd, waarin zij een over zicht van de gebeurtenissen te Sofia, en haren gezanten last geeft om den indruk na te gaan dien het voorgevallene heeft ge maakt, en te onderzoeken hoe de mogend heden over die onverwachte gebeurtenissen denken. SOFIA, 22 Augustus. De bevolking organiseerde eene demonstratie voor het Rus sische consulaat. De consul Bogdanoff werd luide toegejuicht. PARIJS, 23 Augustus. Volgens berich ten van 21 en 22 Augustus, uit Sofia al hier ontvangen, heeft de partij van Karave loff geen deel genomen aan de omwenteling. Men zegt dat de coup d'état aldus werd uitgevoerd ln den nacht van 20 op 21 Aug. werd het paleis van den vorst te Sofia plotseling omsingeld door een afdeeling afvallige sol daten, bij wie zich de leerlingen der mili taire school hadden aangesloten. De vorst werd met een escorte naar de grens ge bracht, nadat hij een schriftelijke verklaring had onderteekeudwaarbij hij afstand deed van den troon. Een voorloopige regeering werd onmid dellijk gevormd, met de metropolitaan van Sofia, als stadhouder des vorsten, aan het hoofd. De stad werd vervolgens in staat van beleg verklaard. De andere leden van het bestuur zijn Zankoff en eenige andere aan hangers der Russische partij. BUCHAREST, 23 Aug. In de procla matie der voorloopige regeering van Bulgarije wordt erkend dat vorst Alexander het land op het slagveld gewichtige diensten heeft bewezen, maar in de staatkunde te weinig rekening hield met Bulgarije's positie als Slavische staat en met de goede verstand houding tot Rusland. Daarvoor werd zijn afzetting noodig. De vorst, die te Lompalanka gevangen wordt gehouden, zal weldra over de grenzen worden gebracht. LONDEN, 23 Aug. Over Rusland» houding teu opzichte van Bulgarije schrijft de Times: Geen succes kon vollediger zijn. Deze nieuwe openbaring van Ruslands macht en volharding, onmiddellijk volgende op de schending van een internationaal verdrag, moet eene waarschuwing zijn voor allen zonder uitzondering om deu Czaar niet te trotseeren en zal een diepen indruk maken.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2