NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Dinsdag 24 Augustus 1886. N°. 198. ADVEBTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Kostelooze Vaccinatie. is Leidsche Courant I Voor Leiden, per 3 maanden Franco door het geheele rijk, per 3 maanden Prijs per Nummer 10 tent. 200. Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenit contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Met 1 September e. k. wordt een aanvang gemaakt met het nieuwe Feuilleton. DE REDACTIE. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge- meeule LEIDEN brengen ter kennis >an belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lol koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogende!! in het lokaal der Siads-Waag op eiken Woensdag, des namiddags Ie een •ur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KINTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 26 Augustus 1886, des namiddags te twee uren. k Onderwerpen: 1. Benoeming van een leerares in de Hand werken aan de Kweekschool (210). 2. Idem van een tweeden onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse. (216). 3. Vaststelling van eene voordracht van zes personen voor de benoeming van drie leden van het college van Zeilers. (208). 4. Voorstel betrekkelijk de herstelling van hel torentje boven de Raadzaal. (I9D en 215), 5. Idem betrekkelijk de inrichting van een Archivaris-kaincr. (109 en 215). 6. Vei zoek van J. II. Bik, om terugbetaling van schoolgeld. (203). 7. Idem van Mej. M. C. Slothouwer, om ontslag als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 1ste klasse (204). 8. Rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente over 1885. (201 207 211 en 210). 9. Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1886. ^209). 10. Rekening van het H. G. of Arme Wecs- en Kinderhuis over 1885. (205). ITADIVIEIWI. De commissie van financiën deelt den raad mede dat bij haar geen bezwaar bestaat tegen het verleenen van machtiging tot het herstellen van het torentje boven de raad zaal en tot inrichting van de weeskamer tot lokaal voor den archivaris en geeft den raad in overweging de daarvoor benoodigde gel den, te zamen tot een bedrag van f 600, toe te staan. Dezelfde commissie stelt den raad voor de in haTe handen gestelde verantwoording van burg. en weth.van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente over den dienst 1885, voorloopig vast testellen als zijnde die verantwoording met de daarbij overge legde rekening van den gemeenteontvanger door haar onderzocht. Tevens geeft ze daarbij in overweging de daarbij overgelegde sup pletoirs begrootingen en den staat (model a) mede vast te stellen. Burg. en weth. leggen bij den gemeente raad over een rapport der commissie van fabricage omtrent eenige aan het raadhuis aan te brengen herstellingen. Zoodra de daaraan verbonden kasten bekend zijn, zal een voorstel worden ingediend tot beschik baarstelling van de noodige gelden op de begrooting. In bovengenoemd rapport wordt door de opstellers meégedeeld dat het houtwerkenz. van de kozijnen in den voorgevel ook her stelling vereischt waarvoor f 209 zal bcnoo digd zijn. De kosten van noodzakelijke her stelling aan een doorgaand bint, dat over de kozijnen van de raadzaal loopt en waar- meé de betimmering van het plafond in ver band staat, kunnen niet vooraf worden be rekend zoodat daarvan eerst later opgave kan geschieden. Door burgemeester en wethouders dezer gemeente is heden ten raadhuize in het open baar aanbesteed: het dempen der Kool- en Brandewijusgrachten met rioleering en bijbe- boorende werken. Hiervoor waren ingeleverd 18 inschrijvings biljetten waarvan het hoogste f 8845 en het laagste f 5397 bedroeg. Het werk is gegund aan den laagsten in schrijver, den' heer Jz. Van der Kamp, aan nemer, alhier. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1U0, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ42, ƒ21 50, ƒ4.20 en ƒ2.16, laagste prijzen 42, ƒ21, ƒ4, en ƒ2.10. Eergisterenavond overleed alhier, ten gevolge van toenemende verzwakking, de wei-eer*, heer Christiaan Krabbe, sedert 1875 emeritus predikant der Nederduitsche Hervormde gemeente. Na te Utrecht ge studeerd en te 's Heerenberg en Zutfen vroe ger het evangelie verkondigd te hebben, kwam hij in 1844 daartoe herwaarts over en trok door niet gewone gaven velen tot zich, Gedurende meer dan 30 jaren heeft hij alzoo hier gearbeid en zich in wijden kring verdienstelijk gemaakt. Bepaaldelijk heeft hij medegewerkt tot de oprichting der Gustaaf- Adolf-\ereening in ons vaderland. Ook was hij lid van de Maatschappij der Neder- landsche Letterkunde. Geboren in 1807, heeft hij, in weerwil van zijn teer en ge voelig gestel, een hoogen ouderdom bereikt. Zijne weduwe en kinderen, betreuren eenparig zijn verlies. Zijne leerlingen en vrienden staren hem met weemoedige dankbaarheid na. In de Leidsche gemeente verdient zijn naam in eervol aandenken bewaard te blijven. De begrafenis zal morgen te Katwijk plaats hebben. De Leidsche Zwemclub" den 24sten Juli 18S6 opgericht hield reeds haren eer sten zwemwedstrijd op de zwemplaats Rijn- zicht. Voor ieder die aan de edele zwem kunst doet was een nummer op het pro gramma aangegeven waarin hij kon uitmunten. Het weêr was buitengewoon geschikt voor zulk een feest en vooral voor hen die zich in qualiteit van zwemmer weinig bezwarende kleeding behoefden te getroosten en telkens te water konden gaan, wanneer 't hun op 't plankier te warm werd. De zwemplaats was toepasselijk versierd met velerlei vlaggen en wimpels en de mu ziek van de jagers luisterde den wedstrijd op. Onder de genoodigdeti merkte men op den heer burgemeester, den heer Boolwet houder, enkele raadsleden en de vertegenwoor digers van de pers. 't Was zeer zeker voor het bestuHr der zwemclub een groote voldoening dat zoovele dames het ongemotiveerde veroordeel hadden voorbijgezien en waren opgekomen om ge tuige te zijn van een zoo echt llollandsch feest. De jury bestond uit de heerenKramer, (uit Den Haag), A. Rappard, J. Labréeen Van lngen Schenau. De heer Kramer was uitgenoodigd deel uit te maken van de jury aangezien zoovele heeren uit Den Haag leden zijn van de Leidsche Zwemclub en de wed strijd eene onderlinge was. In de afdeeling A. „snelzwemmen op den buik." N°. 1. Ongeoefende zwemmers, bene den 15 jaar op eene baan van 30 meters werd de prijs behaald door J. Van Kaat- hoven in 81 seconden en de premie door H. C. Noyen in 33 sec. De langste tijd aan het afleggen der baan besteed was 54 sec. N°. 2. Geoefende zwemmers beneden 14 jaar; lengte dor baan 80 meter. Prijs G. Vreede in 1.32 min. Premie P. Meerburg in 1.434 min. langste tijd 2.13 min. N°. 3 Geoefende zwemmers beneden 18 jaar; lengte der baan 80 meter. Prijs W. C. Chavannes in 1.26 min. premie W. E. Van Eek in 1.26} min. langste lijd 1.46 minuut. N°. 4. Geoefende zwemmers van eiken leeftijd; lengte der baan 160 meter. 1ste prijs de heer Ch. Rappard in 2.51 min.; 2de prijs de heer M. W. II. Euthoven in 3.06 min premie de heer Th. Scharenberg in 3.12 min. Langste tijd 3.32 min. N°. 5. Jongens van de Kweekschool voor Zeevaart; uitgenoodigd door de Leidsche Zwemclub. Isle prijs Verbeek in 1.39) min; 2de prijs Botman in 1.41} min.; premie Van der Staay in 1.42 min. Afdeeling B. Snelzwemmen op den rug. N° 1. Geoefende zwemmers beneden 17 jaar. Lengte der baan 40 meter. Prijs J. Werner in 41 sec.; premie E. Noordijk in 441 sec. Langste tijd 1.03} min. N°. 2. Geoefende zwemmers van eiken leeftijd. Lengte der baan 40 meter. Prijs de heer Ch. Rappard in 33sec premie de heer M. H. B. Enthoven in 36 see. Langste tijd 1.20 min. Afdeeling C Duiken 3} meter diepte. In deze afdeeling moesten de deelnemers duiken naar de »pop" een met zand en kurk gevulde zak, ter zwaarte van een flink kind. Van do 11 deelnemers brachten er 5 de pop aan wal. De prijs werd gewonnen door den heer Ch Heynen die de pop in 27} sec. aan wal bracht; de premie door den M. H. B. Enthoven die het in 28 min. deed Afdeeling D. Waterspelen, zooals boeg- sprietloopenenz. Bij het boegsprietloopen kwam niemand over den boegspriet naar de overzijde. A. Van Nouhuys en K. Fontein brachten het nog 't verst. We zouden echter het bestuur bescheidenlijk in overweging willen geven den spriet een volgenden keer een weinig te belasten door een ouderaanhaugend vat of iets dergelijks. Bij den wedstrijd met hindernissen waar bij over tobben en tonnen moest geklauterd, en door bodemlooze vaten gezwommen moest worden voldeed geen der mededingers in die mate dat een prijs kon worden toe gekend. De heer Ch. Rappard was 't eerst aan den eindpaal en had de meeste zwarig heden overwonnen. Bij de laatste twee afdeelingen waren de deelnemers volgens voorschrift gecostumeerd. Het gaf tot heel wat grappige tooneelljes aanleiding. Men zag zelf dames zwemmen Grappig was't om te zien hoe eeu pasteibakker of een pierrot in net gesteven costuum de wandeling over den boegspriet aanving om echter spoedig het evenwicht te verliezen en even daarna wéér druipend aan wal te komen. Oi,der- wijl zag men overal in 't bassin flinke zwem mers den toeschouwers vergasten op vrije oefeningen die getuigden van onvermoeiden lust en kolossale kracht. Gedurende het feest hield zich de heer Jonker, photograaf, bezig met het maken van afbeeldingen van interessante groepen. 's Avonds had de nitdeeling der prijzen plaats. Die prijzen bestonden voor afdeeling A. ii°. 2, 3 «n 4. afd: B. n°. 12 en af deeling C, in medailes en diploma's; de premiën in enkele diploma's. Voor afdeeling A. ii°. 1 en 5 en afdD. bestonden de be- looningen in luxe-artikelen. liet terrein was doelmatig verlichteveuzoo verscheidene vaartuigen die zich buiten de omheining be wogen. Van tijd tot tijd werd klein vuur werk en bengaalscb vuur afgestoken eo voerde de kapel der jagers een goed gekozen pro gramma nit. De prijzen en premiën dien morgen behaald werden met een toepasselijk woord door den president der Leidsche Zwemclub, den heer G. Henri Sijthoff, aan de over winnaars uitgereikt. TeveDs sprak genoemde heer alle aanwezigen toe, bedankte hen voor hunne opkomst en beval de vereeniging in aller belangstelling aan. De gezellige toon die er heerschteeu het fraaie weder deden de opgekomenen nog laDg ^nazitten" en eerst te half elf was het grootste deel van de trasten verdwenen. Het feest mag zeker in allen deele uit muntend geslaagd heeten. HIJZIKK, LETTEREN KA! KUNST. Geboortedag (1744) van Herder. Op verlangen van keizer Wilhelm zullen alle composities van Frederik den Groot* verzameld en uitgegeven worden. Deze ver zameling zal o. a. 25 oorspronkelijke 9onaten bevatten, welke de vorstelijke fluitspeler te Sanssouci componeerde. De kon. academie van België af deeling letterkunde - heeft de programma'» opgemaakt der prijsvragen voor 1887 en 1888, alsook voor de buitengewone wed strijden. Voor een gedenkteeken voor Raff te Frankfort is reeds 8550 Mark bijeengebracht. In de jaarlijksche algemeen» vergade ring der ylloliandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen," welke den 14n Sept. a. s. te Leiden gehouden wordt, zal o. a. het volgende ter sprake komen: n De afdeeling Dordrecht, overwegende dat het bestaan der maatschappij voor de af deelingen te bezwarend is, stelt voor de ontbinding der maatschappij." BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken, van 21 Augustus 1886 u°. 2518, afd. O., zijn benoemd in de commissien, in het na jaar van 1886 belast met het af.temen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 onder a van voorschreven wet in Zuidhollanda. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Dordrecht; b. tot leden, de schoolopzieners in bet district Rotterdam en in de arrondissementen Dor drecht, Schiedam en Vlaardingen; e. tot leden-plaatsvervanuers, de schoolopzieners in het district 's Qravenhage en in de arron dissementen 'iGravenhage, Leiden, Qouda, Rotterdam en Sommelsdijk, eerstgenoemde, zoo noodig, tevens plaatsvervanger van deu voorzitter. Naar liet Vad. verneemt, is men op de Landsdrukkerij reeds bezig met het druk ken der Indische begrooting. De heer A. Bauduin, secretaris der Japansche legatie te 's Gravenhage, is be noemd tol ridder der Danebrogsorde van Denemarken. De heer P. Eull is Zaterdagmorgen te 3 uren met zijn scheepje Lohengrin van Scheveningen vertrokkenvoornemens zijnde naar Katwijk, of in eens door naar IJmuidea te gaan. Vrijdagnamiddag is door de politie te Delft aangehouden H.J.H., verversknecht, geboren en laatst wonende te Leidon, ge signaleerd in het Algemeen Politieblad, als zijnde door de arroud.-rechtbank te 's Gra venhage wegens openbare dronkenschap ver oordeeld tot tien dagen celstraf eu opzen ding naar eene rijks-werkinrichting voor den

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1