BUITENLANDSCHE BERICHTEN. te Utrecht, beklaagd van in den namiddag van 21 Juni den rangeerder bij dien spoor weg J. K.met een ijzeren hamer ernstig te hebben verwond. De rechtbank achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen, overwoog de omstandigheid, dat bekl. tot dusverre gunstig bekend stond, en veroordeelde hem tot 9 maanden cellulaire gevangenisstraf. - H. M. de koningin bracht Dinsdag wederom een bezoek aan Amersfoort en be zichtigde, klaarblijkelijk met levendige be langstelling, de Koppelpoort. (U. D.) De onrustbarende verhalen die dezer dagen in omloop waren, als zou een man tus- schen Bochold en Dinxperloo vermoord zijn ge vonden, lossen zich op in de volgende waar heid: Een persoon; wellicht uit Deventer, omstreeks 40 jaar oud, vroeg in het laatst der vorige week aan den herbergier, tus- schen Bochold en Dinxperloo, een borrel, onder bijvoeging dezen niet te kunnen be talen. Na het gevraagde ontvangen te hebben, zet de man zijn mond aan het glas, doch beweert, dat het hem niet smaakt. Hij slapt voort om kort daarna op eenige passen afstands den geest te geven. Het gerecht van Bochold, direct ter plaatse tegenwoordig, vond geen teekenen van ver wonding. De ongelukkige had niets dan een duimstok en potlood bij zich. ZCl.) Te Deventer zijn bij het graven van een kelder, bij de Leveranciersbergen, elf doodshoofden gevonden. Het bederf in de aardappelen neemt in het land van Oud-Altena schrikbarend toe. Verscheiden stukken land, vooral die wat laag gelegen zijn, zijn totaal weg, zoo dat de kosten van rooien zelfs niet goed gemaakt worden. De koopers uit Rotterdam hebben per telegraaf bericht, dat de afleve ring voorloopig gestaakt moet worden. Uit Heerenveen schrijft men Omtrent het ongeluk op het Slotermeer aan de stoom boot van LemmerGroningen overkomen, wordt in de dagbladen geen enkele bijzonder heid aangetroffen. Sommige van de passa giers van dien verongelukten stoomer zijn hier doorgereisd en 't is van deze, dat wij iets omtrent de ramp, natuurlijk onder re serve, kunnen mededeelen. De bovenlast der boot moet vrij zwaar zijn geweest, vooral aan den voorsteven. Op het Slotermeer begon 't gevaar voor 't kan telen zich te vertoonen, zoodat de kapitein den passagiers verzocht naar de andere zijde te gaan't geen misschien te overhaastig geschiedde, althans wat gevreesd werd, ge beurde, de boot helde, de poortjes werden door het water opengedrongen en 't zinken begon. De ontsteltenis laat zich begrijpen, een vreeselijk angstgeschrei klonk over het water. Een op het meer zeilende schipper kwam eerst laat opdagen en nam de doodelijk ont stelde passagiers over, waarbij enkelen door het haastige overgaan nog te water geraak ten. Toen ook kapitein Tieleman van Joure verscheen nam deze de passagiers en beman ning over. Aanvankelijk naar Lemmer gebracht, zijn de lieden door de zorgen van kapitein Tie leman en den burgemeester aldaar voortge holpen. Men kon het den lui hier aanzien, dat zij veel hadden doorstaan; sommige vrouwen misten haar hoeden en andere kleedij. Erger was het gezin er aan toe, welks huisboedel, ter waarde van 2000 gld. met den bodem ten gronde is gegaan. Groningens ontzet zal op 28 Augustus feestelijk gevierd worden's morgens muziek uitvoeringendaarna een keuring van tuig- paarden, later harddraverij om prijzen van f 800 en eindelijk illuminatie. Het zoutsmokkelen aan de Belgische grenzen duurt steeds voort. Woensdag nog werden door de ambtenaren onder de ge meente Rukfen, eenige kerels aangehouden, die ieder een flinke vracht zout van uit Belgie in ons land wilden smokkelen. Het zout werd in beslag genomen en vernietigd, en tegen de invoerders is proces-verbaal op gemaakt. A eel gezinnen worden in deze streken nog aangetroffenwelke door dezen fraudeleuzen invoer in hun behoeften voorzien. Het zout, door deze lieden in Belgie met 2 cent per pond betaald, verkoopen zij in deze streken voor 5 ik 6 cent, zoodat er een goede winst op zit. (Tï/7/) Een tweetal kinderen van zekeren V., van omstreeks 8 ik 9 jarenwonende op de Boschstraat te Breda, vermaakten zich eer- gisteien met het gooien van steentjes en hadden daarbij het ongeluk bij hunnen buur man, zekeren A., een glasruit iu te werpen. Tengevolge van een daarover door A. iuge- diende klacht, heeft V. zijn kinderen een kastijding toegediend, waarna dezen de ouder lijke woning hebben verlaten en eerst des nachts, omstreeks halftwee uren, na lang zoeken, verstijfd van koude op den akker van hun vader zijn teruggevonden. ~wrz m mm mm «3 mm m*z Gedurende ruim vier weken deed een gerucht de ronde, dat het te Wylré in het kolenmagazijn vau den heer H. Leclerq, vlak aan het station gelegen, spookte. Dit verwekte veel opspraakvooral onder de lichtgeloovige lieden van Wylré en omstre ken, die ronduit verklaarden, meermalen het spook te hebben gezien, dat niets min der zou zijn dan de geest van een onlangs aldaar dood gebleven kolenschepper. Ge regeld eiken avond zag men omstreeks elf uur een menigte menschen op weg naar 't zoogenaamde spook magazijn, die echter onmiddellijk bij het vernemen van eenig geluid ter plaatse het hazenpad kozen. De politie heeft zich eindelijk de zaak aange trokken; de maréchaussée, vergezeld door den rijksveldwachter Van Gulpen, deed Maandagavond een onderzoek en mocht het genoegen smaken, het spook te ontmaskeren. Het bleek te zijn een koord, dat, gespan nen van uit den tuin van den stationchef naar voornoemd magazijn en onder het kap- werk vastgehechtbij de minste aanraking als een seolusharp een vreemd geluid teweeg bracht. De naam van den kolenschepper is, gelukkig, tbans weer van smetten vrij. BELGIË. Volgens de constitutie moeten de ka mers jaarlijks in gewone zitting bijeenkomen uiterlijk op den tweeden Dinsdag van No vember. De Etoile verzekertdat de regee ring voornemens is dit jaar de bijeenkomst der kamers te vervroegen. De Indépendancede uitingen van sommige Fransche bladen over de manifes tatie van Zoudag 11. vermeldende, doet uit komen, hoe pikant het is, dat, terwijl de Belgische manifestanten het algemeen stem recht vragen, 't welk men in Frankrijk heeft, daarentegen de Fransche bladen met zekere afgunst op de groote vrijheid wijzen, die die men in Belgie aan zulk eene manifes tatie vergunt. Te Parijs zou men tien duizend werklieden met roode vlaggen en opschriften als bijv. „Laat ons het parlement schoonvegen" niet ongehinderd hebben laten optrekken. Het zou geheeten hebben, dat het temperament der Franschen zoo iets niet verdragen kon. ENGDLA 1). Koningin Victoria is Dinsdagavond te Edinburg aangekomen, om daar de ope ning der industrieele tentoonstelling bij te wonen. Zij werd met groot enthusiasme ont vangen. Bij de discussie over het adres van antwoord op de troonrede in het hoogerhuis zeide lord Salisbuiy, dat de toestand in Birma, ofschoon niet bevredigendtoch geen ongerustheid baart. Wat Afghanistan betreft, zijn de tussehen Engeland en Rusland gerezen quaestien van eenig gewicht. *(Jnze inlichtingen dienaan gaande," zeide hij, „zijn volledig, en de discussie kan evengoed tussehen Londen en Petersburg, als op de plaats zelve gevoerd worden. Het is derhalve voor twintig mijlen waarover nog bij de greusregeling verschil bestaat, niet wenschelijk de commissie nog een winterseizoen in die streken te laten blijven. Er bestaat alle reden om te ver wachten, dat de beide regeeringen lot eene verstandhouding zullen geraken. „Met betrekking tot de andere buiten- landsche aangelegenheden, is er niets wat beduchtheid kan wekken. Alle reden tot bezorgdheid is nog niet geheel geweken in het Zuidoosten van Europa, maar de regee ring gelooft niet dat er aanleiding tot moeilijkheden bestaat. Wij zijn voorstanders van eene politiek, welke zich de handhaving der onschendbaarheid van het Turksche rijk ten doel stelt. Het behoud dier onschend baarheid is voor den Europeeschen vrede van groot belang. Wij hebben alle reden om in dit opzicht den steun onzer bondge- nooten te mogen verwachten. Wat Ierland aangaat zijn wij voornemens de quaestie der wetgeving aldaar door nauw gezet ouderzoek te regelen. Ten opzichte van het bestuur, willen wij de orde door middel der gewone wetten handhaven. Doch, zoo noodig, zullen wij nadere wetge vende bepalingen vragen." Het adres werd daarop aangenomen eu het huis ging tot 30 Aug. uiteen. De kabinets-commis8ie voor de Iersche aangelegenheden bestaat uit Salisbury (voor zitter), den minister van biunenlandsche zaken Matthews, den minister van oorlog Smith, lord Randolph Churchill en Hicks Beach, den minister van Ierland. Bij een gisteren gehouden feestmaal ter inwijding der conservatieve club te Neath voerde lord Iddesleighminister van buitenl. zaken, het woord. Hij zeide o. a., dat de grootheid van het Britsche rijk aan de re mrz mm m^r tam TW geering den plicht oplegt om voor vele be langen te waken. De politiek van Engeland behoort te zijnbehartiging der handels- en staatkundige belangen in het geheele rijk. Engeland wenscht geene sensatie-politiek maar eene krachtige staatkunde, waardoor men zeker is de weldaden deelachtig te worden, welke alleen door vrede en rust worden gewaarborgd. F RA\ kltl.l H. De algemeene raden van 85 departe menten zijn thans bijeen en bij de zamen- stelling hunner bureaux hebben 72 hunner republikeinen en 11 monarchalen gekozen, terwijl 2 (Oise en Haut Rhin) hunne burtaux zamenstelden uit republikeinen en zooge naamde liberaal-conservativeu Volgens den Parijschen correspondent van The Timeszou president Grévy er ern stig aan denken zichwegens hoogen leef tijd, uit de staatszaken terug te trekken. De hertog en de hertogin van Mont- pensier zullen zich van Parijs naar Mun- chen begeven. Voor de nieuwe kerk van Montmartre is tot hiertoe 17,312,000 fr. bijeengebracht. De leden der vereeniging tot afschaf fing der verhuurkantoren hebben Woensdag avond eene bijeenkomst gehouden, welke rustig afliep; doch toen men op straat kwam vormde zich eene bende van ongeveer twee honderd personen, welke eindelijk door de politie uiteengejaagd moest worden. Eenige personen werden in hechtenis genomen. Volgens berichten van den lSdenwas het te Vierzon, waar reeds verscheidene personen in verzekerde bewaring waren ge nomen, verder rustig gebleven. Uit Belfort wordt gemeld, dat in een gedeelte der kolenmijnen van Roncbamp eene werkstaking is uitgebarsten. Het gar nizoen van Belfort is gecousigueerd. ITA LIE. Te Porlezza, aan den Italiaanschen kant van het meer van Lugano, nabij de Zwitsersche grens, dus in de hoofd route der touristen naar de Boven-Italiaansche meren gelegen, zijn twee choleragevallen met doo- delijken afloop geconstateerd. Naar het schijnt, is de cholera uit Verona daarheen overge bracht. DIHT8CIILAND. Het besluit van het Berlijnsche ge meentebestuur om te danken voor de uitnoo- diging ter deelneming aan het nationale feest te Pesthheeft daar ter stede groot omzien gewekt. De Vossische Zeituvg viudt het be sluit gerechtvaardigdof althans verklaarbaar, maar beschouwt het toch als eene politieke onhandigheid, als eene fout, waarvoor de Duitschers in Hongarije en Zevenbergen zullen moeten boeten. De National Ztg spreekt in scherpe bewoordingen over de oudank baarheid der Magyaren jegens de Duitschers, en vraagt, wat eene Duitsche gemeentelijke vertegenwoordiging te Pesth zou doen, terwijl de aldaar woonachtige Duit schers zelve zich wrevelig aan het leest wil len onttrekken. De schuld zegt het blad verder ligt enkel bij de Magyaren, die door hunnen haat jegens de Duitschers nog altoos belettenhet politiek verbond der sta ten tot een verbond der volkeren te maken. Het bezoek der prachtige kasteelen van wijlen den koning van BeierenHerreuchiem- see, Liuderhof en Neuschwanstein is veel drukker dan men verwacht had, ondanks het feit, dat er voor de eerste 3 en voor de andere 2 ma.k per persoon moet betaald worden. De aandrang is zoo groot, dat de genomen maatregelen tot het houden van toezicht, reeds geheel onvoldoende gebleken zijn. Door de Kolonisatie-Commissie van Posen is weder een nieuwe landbezitting aangekocht, en wel het riddergoed Slons- korov bij Jutroukin, dat in gerechtelijke veiling kwam. De koopprijs beloopt 378,000 Mark. Te Praag is een grève uitgebroken onder de zeembereiders. Ernstige wanorde lijkheden vonden plaats, waarbij een opzichter werd gewond. Twaalf werkstakers zijn ge arresteerd. BIT LG A K IJ E. Vorst Alexander van Bulgarije heeft van zijne voorgenomen reis naar Duitsch- land en Engeland afgezienhij acht het in de tegenwoordige omstandigheden niet wen schelijk zijn laud te verlaten. TDRKIJE. De man, die den aanslag pleegde op den Turkschen groot-vizier, zal eerstdaags terechtstaan en tot dwangarbeid worden veroordeeld. Het is gebleken dat de daad niets met de staatkunde te maken had. CHINA. Tussehen Chineezen en Japanners te Nangasaki kwam het tot een vechtpartij. 5 Chineezen werden gedood, 100 gewond. AMERIKA. De burgemeester van New-York heeft den commissaris der openb. werken mr. Squire, in afwachting van de goedkeuring van den gouverneur, van zijn ambt ontzet. PER TELEGRAAF. CHICAGO, 20 Aug. Fitzgerald, de voor zitter der nationale Iersche conventie, heeft een telegram gezonden naar Parnell, waarin hij hem mededeelt, dat de conventie eens gezind zijn staatkunde ten opzichte van Ier land goedkeurd. MONTEVIDEO, 20 Aug. De wond van den president is niet verergerd. De moor denaar werd niet vermoord door het volk, maar bracht zich zelf om het leven. De politie heeft een vijftigtal personen in hech tenis genomen. De kamers namen een adres aan, waarin zij haar afschuw over den aan slag betuigen. LAATSTE BERICHTEN. Door Z. M. zijn de Gebroeders Leen- dert Mens en Jacobus Mens, bewoners van de Willemstraat te Amsterdambenoemd tot broeders iu de orde van den Nederlandschen Leeuw. Door Z. M. is als blijk van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift, inge steld bij kon. besluit van 22 September 1855, n°. 64, toegekend aan; weduwe Buurma en den heer P. Singels te Amsterdam wegens redding van een inspecteur van politie op 25 Juli te Amsterdam. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroonden heer S. Cam- bier van Nooten, notaris te Baarn-Soestdijk. De minister van waterstaat, handel en nijverheid, de heer Van den Bergh, zal ook eerlang gedurende enkele weken buiten- 's lands gaan vertoeven. De arrondissementsrechtbank te 's Gra- venhage veroordeelde heden tot celstraf voor den tijd van: 1°. drie maan !en, een Duitsch dienstmeisje, dat uit het hotel Deutschman te Scheveuingen, zilver tafelgereedschap ontvreemdde; 2°. een half jaar, den Leide- naar, die door hem gestolen geld tot een bedrag van f31.50, besteedde tot aankoop van kleêren; 3°. een half jaar, een dienst bode te 's Gravenhage, wegens diefstal van bedden- en kindergoed in haar vroegeren dienst; 4°. drie maanden, een Delftsche jonge dochter, die uit den zak van een in een vaartuig geborgen jas een portefeuille met een bankbiljet van f25 wegnam; en 5°. vijftien dagende naaister, die het haar door een dienstbode toevertrouwde naaiwerk, beleende. De persoon, die met een lintje in het knoopsgat als ware hij gedecoreerd, onder voorgeven van te zijn graaf DeThouars,en het aan den dag leggen van verfijnde ma nieren, eenige menschen de dupe van zijn oplichterijen trachtte te maken, waarvoor hij later zal hebben af te rekenenstond heden al vast voor de rechtbank wegen mishande ling terecht. Zijn ware naam is De Thouars, zijn ge boorteplaats Boertange provincie Groningen, zijn brroep, volgens opgave, „dichter en schrijver". In zijn voorkomen ligt inderdaad iets deftigs. Een zwarte gemodelleerde baard omlijst een gelaat met donker uitzicht en het breede voorhoofd gaat over in op kun- stenaarswijze opgestreken haren. Deftig in uiterlijk, waren De Thouar's handelingen daarmede gansch niet in over eenstemming. Toen hij in het Hotel Bonsen te 's Hage nachtverblijf had genoten en de eigenaar den „gedecoreerden mijnheer" om het geld aan sprak, kreeg de hotelhouder in plaats van betaling een slag in het aangezicht. Voor het toebrengen van dien klap eischte het O. M. een celstraf van 15 dagen en f 8 boete. Op 4 Augustus kon hij evenmin zijn han den thuis houden. Terwijl hij bezig was in de herberg van B.in de Vlamingstraat een door hem vervaardigd gedicht, gewijd aan den geboortedag van onze koningin, voor te lezen, was er een gelagmakende, die luide uitriep, dat hij zeer goed wist wie daar stond te déclameeren met een blauwe bril voor de oogen. In toom ontstoken, diende Thouars den verstoorder dezer dichterlijke oogenblikken, mede een hevigen slag in 't gelaat toe. Voor de rechtbank beweerde de dichter dat deze interrujttie van iemand, dien hij voor een socialist hield, zijn nationaal eer gevoel had gekrenkt, waardoor hij driftig was geworden. Ook voor dit feit requreerde het O. M. dezelfde straf als zooeven. In beide zaken uitspraak over 8 dagen.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2