BUITEN LAN D8CHE BERICHTEN. u E] m V» M «=3 nL W3 «3: "WLT ram. rw ran - 50,000 personen. Zij blijft geopend tot 23 dezer. Een paar dagen geleden werden van pen uitstalling van optische instrumenten, enz.op de bakkerij-tentoonstelling te Am sterdam eenige voorwerpen vermist. Toen Woensdag de eigenaar er van op eenigen afstand stond te waken, bleef eene //dame" er voor stilstaankeek naar een mooie loupe die er lag, nam het instrumentje in de hand en bekeek het, keek er doorheen om te zien of het goed was en stak het in den zak. Zij werd echter beleefd verzocht het weder neer te leggen. Door een aantal bijdragen, vooral door den steun van jhr M. Hooft, te Amsterdam, die het geheele tekort voor zijne rekening nam, is in de Herv kerk te Maarsbergen een fraai orgel aangebracht. Voor rekening van jhr. Hooft werd ook de omgeving dier kerk aanmerkelijk verfraaid, met keurig plantsoen aangelegd en van een fraai ijzeren hek voorzien. Woensdag overleed in het Binnengast huis te Amsterdam weder een slachtoffer van het oproer. De man heet C. Drayer, wo nende in de Van Heemskerkstraat 132, en had den leeftijd van 59 jaar bereikt. Hij was op den noodlottigen Maandag op de Zaterdagschebrug, voor de 2de Goudsbloem straat, door een kogel in de rechterdij ge troffen en had zeer veel bloedverlies geleden. De man laat eene vrouw en een zoon na. Het volgende grappige voorval wordt door het N. v. d. B. verhaald: Op een der kermisdagen te Uitgeest (N.-H werd van éen der bezoekers het paard naar het land gebracht, met den bepaalden last het een kluister aan te doen, omdat het zich anders moeielijk weder liet opvangen. Die kluister wordt altijd aan een der voorpooten gedaan, doch zij werd nu uit onkunde of moedwil aan éen der achterpooteu bevestigd. Het vreemde daarvan maakte het paard angstig en gejaagd, het gevolg was, dat men het in vollen gang door de kermis zag loopen, o. a. schrijlings tusschen een paar kinderen door, die maar even tijd hadden om te wijken, toch juist genoeg om geen letsel te krijgen. Twee personendie het dier wilden grijpen, slaagden hierin wel niet, maar zij waren toch de oorzaak, dat het een zijpad insloeg, aan het einde waarvan een winkel in aardewerk, alwaar het paard, omdat de deur openstond, binnenstapte, in het gaan door den winkel eenige potten en pannen brak, en vervol gens teiecht kwam in eene woonkamer, om tot gezelschap te verstrekken aan een paar dames, die daar zeer gezellig zaten thee te drinken. Deze waren echter met dien nieuwen theegast volstrekt niet in haren schik, en ijlden als de wind de kaïner uit, waarua zij de deurwachter zich sloten. Over die onheusche ontvangst verstoord, liep het paard uit wre vel de theetafel omver, zich niet bekommerende om 't geen er op stond doch liet edelmoedig een onschuldig klein kind, dat die vrouweu in haren schrik in die kamer hadden laten zitten, ongedeerd. Intussclien kwam de eigenaar hijgend bij zijn paard in de kamer, terwijl, zooals licht te begrijpen is, het getal menschen voorde deur gestadig aangroeide. Het dier, verlegen met de zaakliet zich nu gewillig grijpen, en nadat de kluister van den poot afgeuomen was, weder naar het land geleiden. De vloer der woonkamer was door het val len van het vuur uit de theestoof aan het smeulen geraakt, doch dit begin van brand werd met zeer geringe moeite gestuit; en de theevisite van 't paard had geen andere nadeelige gevolgendan dat een stuk van de toonbank verloren was gegaan en eenig aardewerk gebroken. Naar men aan het Utr. Dgbd. meldt, zijn de weesjongens uit Neerbosch afkomstig, die indertijd naar de Transvaal vertrokken, weder op reis naar Nederland; door den heer Yan 't Lindenhout zijn zij daartoe in staat gesteld. Omtrent het bezoek van den koning van Portugal op Soestdijk deelt het B. v. Z.-B. en i Gr. het volgende mede Z. M. den koning van PortugalDonder dag namiddag te 4 u. 45 m. van het centraal station te Amsterdam met den Hd. door onzen koning aangeboden koninklijken extra-trein veitrokken, kwam tegen 5 u. '25 m. aan het station te Baarn aanalwaar koning Dom Luiz door Zijn Koninklijken gastheer op het perron werd opgewacht en hartelijk ver welkomd. Z. M. de koning dei Nederlanden droeg het grootkruis met het groote lint van de Portugeesche orde van den Toren en het Zwaard en Z. M. de koning van Portugal het grootkruis met het groote lint der orde van den Nederlandschen Leeuw. Na wederzijdscbe voorstelling van het ge volg der beide koningen, namen Hunne Majesteiten in den open, met vier la daumont bereden paarden bespannen landau plaats, met den Portugeeschen gezant burg graaf Pindella en den grootmeester graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis; terwijl de overige heeren in drie open hofrijtuigen volgden en zoo het hooge gezelschap naar het kouinklijk paleis Soestdijk werd overge bracht. Aldaar werden HH. MM. door H. M. de koningin en H. K. H. prinses Wilhelmina op het bordes van de stoep aan den ingang van het paleis opgewacht en begroet. Aan het diner was Z. M. de koning van Portugal geplaatst tusschen HH. MM. den koning en de koningin, terwijl H. K. H. prinses Wilhelmina ter linkerzijde van haar koninklijke vader en naast H. M. de koningin de Portugeesche gezant gezeten waren. Ongeveer kwartier over 8 uren veilieten HH. MM de beiden koningen met Hdr. gevolg weder het koninklijk paleis, evenals bij de aankomst in open hofrijtuigen gezeten, nadat H. M de koningin haar koninklijke gast tot op de stoep van de trap buiten het paleis uitgeleide gedaan en daar van Z. M. afscheid genomen had. Z. M. de koning vergezelde den koning van Portugal tot aan het instijgen in den koninklijken trein, waar door beide souve- reinen op de meest hartelijke wijze van elkan der werd afscheid genomen. Aan mejuffrouw M. Schlingemanu is, naar de Arnk. Ct. verneemt, kwijtschelding verleend van de haar opgelegde 6 weken celstraf. Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft een slager uit Heeg terechtgestaan, aan wien eene mede-ingezetene een zieken houd ge geven had om te verdrinken, met een kwartje voor de moeite, doch welken hond hij ge slacht en het vleesch verkocht heeft voor zuiglammetjesvleesch. Een der koopecs..merkte evenwel op, dat het vet niet wilde stollen, en dit gaf eiudelijk aanleiding tot een on derzoek en dat de slager op de bank der beschuldigden werd gebracht. De veearts, met het onderzoek belast, verklaarde dat het vleesch, vet en de been deren afkomstig waren van een ouden hond, en bad zeer vernuftig op een groot carton sommige deelen van het geraamte, geheel als bij bet leven van het dier samengevoegd. Nu kou bekl. met langer ontkennen. Het openb. ministerie eischte 45 dagen celstraf en f 25 boete. De rechtbank zal 23 Aug. a. s. uitspraak doen. Te Roermond is gistereu overleden de heer mr. P. P. J. De Sain, sedert J877 rechter in de arrond.-rechtbauk aldaar. Door de rijks-ambtenaren te Oud- Vroenhoven zijn aangehaald 29 biggen, die men had getracht frauduleus uit Belgie in te voeren. Ook de kar en bet paard, waar mede de verboden invoer plaats had, zijn in beslag genomen. 's Git A VKAIIAGE. Door Z M. is, met ingang van 1 September 1886, aan mr. W H. De Beau fort, te Leusden, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrond. Rhenen. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is bepaald, dat de na- genoemde ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functien zullen uitoefe nen als volgt: de commies 3de kl. J. F. Abbema Copes van Hasselt ten postkantore te Leiden; de commiezen 4de kl.: P. N.L. Feltzer op het bureel van den inspecteur der posterijen te 's GravenhageP. M. A. Van Wijk ten postkantore te Oldenzaal; J. Mou- lijn ten postkantore te Haarlem. De plaatsing van den luit. ter zee 2de kl. J. B. Mulder aan boord van Zr Ms. wachtschip te Willemsoord met 11 de zer, wordt ingetrokken. BELGIE. Zooals wij reeds gisteren gemeld heb ben, heeft de burgemeester van Brussel den secretaris der werkliedenpartij aangeschreven, dat hij de manifestatie der werklieden op aanstaanden Zondag niet zou verbiedenmits die niet voorbij het paleis des konings zou trekken en een dezer beide wegen nemen. Van den Boulevard d' Anvers; de stoet zal worden gevormd in de Allée Verte, langs den Boulevard du Régent, de l'Observatoire en den Boulevard Botanique naar de Scliaer- beeksche poort, waar de stoet moet worden ontbonden. Of langs den Boulevard de Waterloo door de Rue de Quatre-Bras, de la Régence en de Rue Royale naar den Boulevard de Schaerbeekom zoodoende het punt voor de ontbinding van den stoet be paald, te bereiken. De vergadering der burgemeesters, waarin het besluit van het toelaten der manifestatie is genomen, heeft geen kwartier geduurd. Vanwege de regeering worden de volgende maatregelen ter handhaving der openbare orde genomen. De Brusselsche burgerwacht zal Zondag morgen bijtijds onder de wapens komen en in verschillende gebouwen worden gedeta cheerd. 's Avonds zullen detachementen politie, gendarmerie en burgerwacht de verschillende stations bezetten. Het garnizoen van Brussel dat 6000 man sterk is, zal worden geconsigneerd. Ook zullen de garnizoenen dor naburige steden worden geconsigneerd, waardoor zoo noodig een zeer sterke troepenmacht naar Brussel kou worden verzonden. Bovendien worden reeds heden in eenige dorpen rondom Brussel een groot aantal troepen ingekwartierd. De lichting van 1883, die tijdens de on lusten in de Boriuage ouder de wapens is geroepen, zal eerst na den 15 dezer in het genot van groot verlof worden gesteld. Door den procureur des konings te Brussel zijn de rechters van instructie bij de recht bank aldaar aangeschreven om heden en Zondag zich in het gerechtsgebouw te bevinden. Van de zijde der manifestanten is het vol gende gedaan. Woensdag is in Brussel een biljet aangeplakt, waarbij de werklieden tot deelneming aan de manifestatie worden op geroepen. Verder heeft de algemeene raad der werk liedenpartij de deelnemende vereenigingen verzocht om vaandels en schilden mede te brengen, wnarop in goed leesbare letters iuscriptien en de naam der vereeniging moet staan. Aan de stokken der vaandels en schilden moeten banderols van 6 meter lengte worden bevestigd met opschriften, als: al gemeen stemrechtstemrecht voor ieder aller Belgen gelijkemancipatie der arbeiders of andere dergelijke opschriften. Reeds zijn 6 muziekcorpsen aangenomen om deel uit te maken van den stoet, en nog voortdurend worden tamboers en trom petters aangeworven. De werklieden uit de Boriuage zullen in hun werkpakje aan de manifestatie deelnemen. Twee afgevaardigden van den algemeenen raad der werkliedenpartij zijn bij den minister van spoorwegen, den heer Van den Peereboom, op audiëntie geweest, om hem te verzoeken, dat hij maatregelen zou nemen in het belang van het vervoer der maniftstanten en ook om vermiudering van tarief te verkrijgen. De minister heeft geantwoord, dat hij geen wijziging kou breugeu in den vastgestelden dienst, maar dat hij, zoover het materiëel het toeliet, zou toestaan, dat de Ireiuen zouden worden verdubbeld, en wat vermin dering van tarief aangaat, daarvoor beeft de minister hen verwezen naar bet bepaalde betreffende de gezelschapsbiljetten. De Fransche radicale bladen bevatten het bericht, dat Allred Defuisseaux, op verzoek van het Belgische gouvernement, een langtr verblijf in Rijssel of in het departement du Nord is veruoden en dat hij daarom zijn verblijf te Parijs zal vestigen. Kfl GELAND. De regeering heeft volgens berichten uit Samoa, het protectoraat aanvaard over de Ellice-eilandeu in de Stille Zuidzee. Deze kleine groep ligt ten Noorden van de Samoa- eilanden eu ten Oosten van Nieuw-Guiuea. De graaf van Parijs, de hertog vau Orleans, de hertog van (Jhartres en prins Henri vau Orleans, zullen tot Ma.indag a. s. te Edinburg blijven. Op dien dag vertrekt de graaf van Parijs met zijn familie naar de Hooglanden. Het proces tegen de socialisten Wil liams en Naiwariug, wegens het veroorzaken van belemmering in het verkeer op den openbaren weg, is gisteren afgeloopen. De uitspraak der jury luidt tot schuldigverkla ring. Deu aangeklaagden werd gelast ieder eene cautie van 20 te stellen, en verdere waarborgen te geven voor hun toekomstig goed gedrag. FRAKHKIJ K. Een 1500 koffiehuisbedienden te Pa rijs hebben, onder voorzitterschap van den afgevaardigde Tony Révillon, eene vergadering gehouden, waarin besloten is eene vereeni ging te vormen met een regelmatig bestuur, waarbij een ieder zich kan vervoegen, die eene betrekking als koffiehuisbediende vraagt. Op die wijze, meende men, zal de doodsteek gegeven worden aan de bureaux de place ment, die de lieden beetnemen, ben als het ware op brandschatting stellen, zoodat deze een deel hunner winsten aan de bureaux moeten afstaan, om niet te spreken van het weinige vertrouwen, dat de inlichtingen, die de bureaux geven omtrent de door hen aanbevolen lieden, verdienen. In de vergadering hebben de sprekers de koffiehuisbedieuden aangemaand zich voortaan van de rumoerige manifestatien op straat te onthouden, die aan hunne zaak meer kwaad dan goed doen. Een aantal slagersknechts hebben insge lijks eene bijeenkomst gehouden tot het vormen eener vereeniging, ten einde daar door de bureaux de placement te kunnen ontberen. De zaak vond veel bijval. Ver scheidene slagers namen deel aan de bijeen komst. Zij verzekerden dat de vereeniging hunne sympathie had en dat zij zich voortaan tot haar zouden wenden, indien zij zich van een knecht hebben te voorzien. Donderdag waren voor het hof van assises der Seine gedagvaard Louise Michel Guesde, Susiné en Lafargue, allen beschul digd van aanhitsing tot moord. Alleen Louise Michel was verschenen. Volgens de akte van beschuldiging, zou zij op de meeting van 3 Juni, ten voordeelt der werkstakers van Decazeville belegdo. a. de volgende woorden gesproken hebbenZij die over ons regeeren, zijn dieven en moor denaars; men neme de dieven gevangen en doode de moordenaars. Te water met al dat volk Toen de president besch. er op weesdat zij reeds tweemalen veroordeeld is geworden antwoordde zij: pardon mijnheer, er moeten drie vonnissen zijn. Ja, zeide de president, een na de commune, maar er is amnestie geweest; van dat derde vonnis spreken wij dus niet. Besch. bestreed de waarheid van de haar toegeschreven woorden. Zij ontkende *te water de moordenaars"gezegd te hebben. Zij beweerde verder zeer opgewonden te zijn geweesteen stroom vau bloed der ongeluk kige dooden in Tonkin was haar op de lip pen gekomen. De commissaris van politie, die de mee ting had bijgewoond en door besch. herhaal delijk in de reden gevallen werdbevestigde de aanklacht. Het openb. min. concludeerde tot schul dig verklaring. Louise Michel droeg zelf haar verdediging voor. Ten slotte veroordeelde het hof Louise Michel tot vier maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete. Bij verstek werden veroordeeld Jules Guesde en Lafargue ieder tot zes maanden en 100 fr. boete en dokter Susiné tot vier maanden gevangenisstraf en 100 fr. boete. ZWITIERLAiA Het tegen den 15den Aug. aangekon digde Bonapartisten-congres te Pragin bij Nyou in Zwitserland zal geen plaats hebben. PER TELEGRAAF. BRUSSEL, 13 Aug. De werklieden partij denkt aanstaanden Zondag 50,000 manifestanten te zullen bijeenbrengen, doch men gelooft, dat dit cijfer te hoog wordt geschat. Alles doet voorzien, dat de dag zonder wanordelijkheden zal voorbijgaan alleen bestaat er eenige vrees voor ongere geldheden des avonds van den kant van het Belgisch gepeupel, nadat de werklieden ver trokken zijn. De stoet der manifestanten zal zich bewegen over de voornaamste stra ten en langs de boulevards, waar opstop ping onmogelijk is. De burgemeester heeft de geheele burgerwacht opgeroepen, welke, met inbegrip der voorsteden, 6000 man telt. IIij beschikt ook over 600 politie-agenten en gendarmes. Het garnizoen van Brussel is 6000 man sterk, en zal gereed staan, om op de eerste uituoodiging van den bur gemeester tusschenbeiden te komen. Ook de garuizoenen der naburige steden zullen zich gereed houden. De koning zal aanstaanden Zondagmor gen verschillende plechtigheden, ter gele genheid der nationale feesten, bijwonen. LONDEN, 14 Aug. De Times verneemt dat het ministerie gisteren heeft besloten om af te zien van het houden eener najaars zitting, maar het parlement, na sluiting der tegenwoordige zitting, tot het einde van Januari te verdagen. BRUSSEL, 14 Aug. Luitenant-generaal Van der Smissen heeft gisteren de militaire autoriteiten van het garnizoen ten zijnen huize vereenigd en hun de algemeene bevelen gege ven met het oog op Zondag. De troepen zullen gereed staan in de ka zernes, zoodat zij elk oogenblik kunnen ge bruikt worden, wanneer de noodzakelijkheid hiervoor zich mocht voordoen. LAATëTE BERICHTEN. Bij het sectieonderzoek over de Grond wetsvoorstellen verklaarde de meerderheid niet aan te dringen op een nieuw voorstel van wijziging van hoofdstuk 10, maar be reid te zijn een gematigd voorstel van de rechterzijde alsnog te willen overwegen met den ernstigen wil om tot eene bevredigende oplossing te geraken. Ten aanzien van het kiesrecht droDg de meerderheid bij de re geering aan omovereenkomstig de belofte bij het adresdebat, thans het grondwetsar tikel te redigeeren in deu zin van de meer derheid.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2