dat de brandmeesters den boer gelasten het hooi weer uit „de golf" te halen en opnieuw te drogen. Wenschelijk ware het, dat overal zoo stipt werd toegezien. Een ingezetene in Oosterhout, dus wordt gemeld, kreeg een paar jaar geleden een koppel postduiven ten geschenke. Nadat dit paar bijna een jaar in een ruim verblijf opgesloten was, en reeds jongen had, wist de duffer van een onbewaakt oogenblik ge bruik te maken om te ontsnappen Deze zocht het verblijf, waar hij het eerste levens licht zag, weer op, maar werd onmiddellijk teruggezonden De duif wilde den ontrou wen echtgenoot niet meer als gemaal erken nen, vocht er mede op eene woedende wijze, en de jongen lagen eenigen tijd daarna dood en verminkt in het nest. De doffer, intus- schen met eene andere duif gepaard, blijft steeds ten prooi aan de wraakzucht zijner eerste duif. Tweemaal achter elkander vond men dezen zomer een koppel jongen ver scheurd en bebloed in het nest. Door ze nauwkeurig te bespieden, ontdekte men, dat de verlatene duif zich op de weerlooze jongen wist te wreken. De wreedaardige kreeg ter stond een afzonderlijke cel tot verblijf. Men schrijft uit RoermondSedert menschengeheugen zag men hier zulk hevig onweder niet als gisterennamiddag ten onge veer half een. De regen viel bij stroomen, als beken liep het water door de straten, in de huizen was het stikdonker, en buiten volgde de eene bliksemschicht op de andere. De wind, die vrij kalm zuidoost was geweest, keerde plotseling naar het noordwesten en wel met zulke kracht dat de wandelwegen met takken werden bezaaid en in het na burige Leerop 83 groote populieren in eene laan als grashalmen knaktenterwijl de hagel haver en boekweit aldaar vernielde en van de suikerbieten als het ware het groen wegsneed. Aan deze zijde der Maas zijn de velden vrij wel gespaard gebleven. Te Maastricht is gisteren een huwe lijk voltrokken, waarbij bruid en bruidegom, ouders en getuigen, verklaarden niet te kun nen schrijven. GRAVE!\'!IAGE. Door Z. M. zijn mr. Gerard Anthon Na- huys, te Arnhem, en Gerard Johau Nahuys, te Utrecht, met al hunne wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw. Door Z. M. is aan na te noemen per sonen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld: mr. W. J. Hofdijk, te Amsterdam, leeraar aau het stedelijk gym nasium aldaar, ridder der Leopoldsorde van België; J. II. Meyer, te Amsterdam, direc teur van het Blindeninstituut aldaar, ridder der Kroonorde van Italië; G. A. Bentz van den Berg, te 's Gravenhage, inspecteur van politie, ridder 4de klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Venezuëla; W.J.Meritz, te Amsterdam, koopman, ridder 4de klasse der orde van het Borstbeeld van den Bevrijder Simon Bolivar van Venezuëla; B. De Vries, te 's Gravenhage, verslaggever van de zittingen der staten-generaal, ridder der Koninklijke Militaire Orde van Jezus Christus van Portugal. Door Z. M. is, met ingang van 1 September 1886, tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Veuloo benoemd J. C. VV. Ising, thans leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Meppel, uit welke betrekking hij met genoemd tijdstip eervol wordt ontslagen, en is de heer J. C. C. Slier, gewezen adspirant-controleur bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madura, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoekeervol uit 's lands dienst ontslagen. De luit. ter zee 2de kl. S. Woldringh, dienende aan booid van Zr. Ms. monitor jBloedhond, wordt met den löden dezer overgeplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam. Met dien datum wordt op genoemden monitor geplaatst de adelborst lste kl. J. J. C. C. Beunik. BUITENLAiNDSüHE BERICHTEN. BELGIE. De burgemeester van Brussel heeft tot den secretaris der werkliedenpartij een schrij ven gericht, waarin hij machtiging verleent tot het houden eeuer manifestatie aanstaan den Zondag, op voorwaarde, dat de stoet het paleis des konings niet voorbij trekke. Genoemde partij heeft die voorwaarde aan genomen. De commissarissen van politie aldaar zijn te^en heden bijeengeroepen in het kabinet van den procureur des konings, om zich met den chef van het parket te verstaan over de maatregelen, welke ten opzichte der manifestatie van 15 dezer moeten genomen worden. Van het nieuwe catechismus van De- fuisseaux warentoen de politie er beslag op legde, reeds 72000 exemplaien verkocht. Dinsdag voormiddag heeft boven Brus sel en omstreken een vreeselijke orkaan ge woed, die aan verscheiden gebouwen en aan plantsoenen groote schade veroorzaakt en een groot aantal boomen ontworteld heeft. On verwachts en plotseling kwam het onweder opzettenwaardoor o. a. ook verrast werden de grenadiers en karabiniers, die op de vlakte van Auderghein eene manoeuvre in het vuur uitvoerden, waarbij ook de koningin tegenwoordig wasdie zich in een open poney wagentje naar Terveuren wilde be geven, maar door het militaire schouwspel aangetrokken, op den rijweg naast de vlakte was blijven staan. Plotseling werd de heldere hemel door eene dikke, zwarte wolk ver duisterd, die na slechts een kort tijdsver loop zich in een stortregen ontlastte, vergezeld van zulk een hevigen wind, dat de hoofd deksels der soldaten over de vlakte vlogen, en de manoeuvre gestaakt moest worden. De koningin schuilde met haar rijtuigje in de nabijgelegen kazerne der Guides, waar zij geruimen tijd moest vertoevenvooraleer zij naar Lacken terugkeeren kon. Slechts van één persoonlijk ongeluk wordt door de bladeu melding gemaakt, nl. van een oud man, die door eene dakpan gevaarlijk aan het hoofd gewond is. EN GELA N W. Te Glasgow heerscht groote bezorgdheid omtrent vier schepen, die reeds lang tehuis hadden moeten zijn, en waarvan men vreest dat zij alle in een cycloon bij Mauritius zijn verongelukt. Volgens de Irish Times heeft de Brit- sche regeeriug uit New-York bericht ont vangen, dat zich verscheidene leden der leische dynamiet-partij naar Engeland inge scheept hebben. Men schrijft het initiatief van deze demonstratie toe aan O'Donovau Rossa. Naar de Standard uit Tientsien ver neemt, heerscht er in China groote opschud ding naar aanleiding van het bericnt omtrent het bezetten van Port Lazareff door Rusland. China hoopt, dat de Russen deze plaats ontruimen zullen, indien de Engtlschen het zelfde doen met Port Hamilton, welke haven het insgelijks hoopt, tegen behoorlijke scha deloosstelling elders, weder vrij te krijgen. Uit Shanghai' wordt aan The Standard bericht, dat de keizerin van China een be sluit heeft uitgevaardigdhoudende dat naar aanleiding van de tot H. M. gerichte verzoeken, zij ook na de meerderjarigheid des keizers (7 Januari) nog eenige jareu het bestuur des lands zal blijven voeren. I K1NHRIJ K. Dinsdagmorgen trokken weer een 300 koffiehuisbedienden, versterkt door een aan tal schoenmakers, langs de Boulevards tot aau de Groote Opera en gingen vervolgens naar de Halles, waar de politie den hoop, na een tamelijk hardnekkigen strijd, uiteen dreef. Er werden vijf persoim in verze kerde bewaring gebracht en eene banier weg genomen. In de wijken waar de hoop door trok heerschte veel onrust en tal van winkels werden gesloten. Later op den dag viel er een zware regeu, tengevolge waarvan eene verdere manifestatie achterwege is gebleven; doch omstreeks 4 ure 's namiddags joeg de politie in de Rue du Pont Neuf eeneu kleinen troep uiteen, die zich echter in de Rue des Halles weer aaneenvoegde, uiaar door de politie opnieuw uiteengedreven werd. Te vijf ure werden twee personen gevangen genomen. De rechtbank heeft dertien personen van de onruststokers van Zaterdag jl. veroordeeld tot eene gevangenisstraf van acht dagen tot zes maanden. Ouder hen zijn erzeveu, die reeds vroeger een vonnis te hunnen laste hadden. Ook te Marseille zijn de koffiehuisbedien den in beweging gekomen. Hunne syndicale kamer beeft eene groote vergadering uitge schreven om over dezelfde zaak te handelen, die de vakgenooten te Parijs in rep en roer heeft gebracht tegen de bureaux de placement. IT1 LIE. In Mailand hebben de bakkers een werkstaking begonnen, die reeds een grooten omvang beeft aangenomen. Meer dan twee duizend bakkersknechten hebben strike ge maakt. De straten naar Murwione, waarheen elfhonderd der werkstakers getrokken zijn, zijn met infanterie afgezet. Ilunderd zeven en twintig bakkersbazen hebben zich door de knechts laten dwingen, tweehonderd an deren echter willen niets van de vorderingen der oproerigen weten. Dezen hebben reeds een aanval op de soldaten willen doen, maar zijn door hunne aanvoerders tegengehouden. De bevolking der stad verkeert in groote spannig. OOSTENRIJK. In het regeeringsblad wordt een brief openbaar gemaakt van keizer Erans Jozef, gericht tot den minister-president Tisza en gedagteekend 7 Augustus, waarin de keizer zijn leedwezen betuigt dat eenige wijzigingen in het opperbevel des legers aanleiding heb ben gegeven tot verkeerde uitleggingen, waar door de openbare meening wordt verontrust en de goede verstandhouding tusschen het ilongaarsche volk en het leger verstoord kan worden. Dit is te meer te betreuren, omdat deze wijzigingen, zonder de wetten en de con- stitutioneele rechten te rakenuitsluitend geschiedden op grond van beweegredenen welke de militaire dienst eischte. De geest des legers mag niet anders zijn dan die van den opperbevelhebber. De plicht van het leger is niet alleen om de monar chie te beschermen tegen buitenlandsche vijanden, maar ook om de orde in het land te handhaven eu de wetten en de constitu- tioneele instellingen te beschermen. Alleen uit onbekendheid met de bedoe ling of uit minder edele beweegredenen kan men het leger in strijd achten met ware vaderlandsliefde, met de wetten des lands eu de constitutie. De keizer vertrouweude op de vaderlands liefde van den heer Tisza en in overeen stemming met zijn bekende gezindheid wenscht, dat Tisza zorg drage, dat het volk juist worde ingelicht en dat hij, zoo er opruiingen plaats vinden deze met kracht ouderdrukke. BIJ LG A HIJ E. De Ottomaansche en Bulgaarsche gede legeerden zijn Maandag te Sofia samenge komen aan het departement van buitenland sche zaken, tot herziening van de Grondwet voor Bulgarije. Een der Bulgaarsche gede legeerden, die den Turkschen ambtgenooten welkom heette, zeide, dat hij, wijl de be doelingen van het Turksche gouvernement bekend zijn, zich kon bepalen tot het ver zoek om de taakdie den gedelegeerden is opgedragen, ten einde te brengen tot vol doening van den Sultan en vorst Alexander, die beiden streven naar het geluk hunner onderdanen. PEK TELEGRAAF. BERGEN (in Henegouwen), 11 Aug. In de zaak van brandstichting in de glasblazerij van Baudoux tijdens de onlusten bij Char leroi ziju 5 beschuldigden vrijgesproken en 2 veroordeeld tot 20 jaren dwangarbeid. De overige veroordeelingen wisselen tusschen 8 maanden gevangenis en 15 jaren dwang arbeid. De uitspraak werd bijgewoond door een buitengemeen talrijk publiek, hetwelk zich zeer ontroerd betoonde, doch zich van elke manifestatie onthield. BIRMINGHAM, 11 Aug. Nadat de heer Cook (aanhanger van Gladstone), zich had teruggetrokken, werd de minister van binnenl. zaken, de heer Matthews, herkozen. PARIJS, 11 Aug. In eene depêche uit Rome wordt verzekeid, dat tot de zending van een legaat naar Peking voor goed be sloten is. LONDEN, 11 Aug. Lord Salisbury heeft hedenavond liet woord gevoerd op het ban ket van den lord-mayor. Hij wenschte de aanwezigen geluk met den uitslag der ver kiezingen. De gevallen beslissing was die van het volk, niet van de eene of andere klasse. Ofschoon de vraagstukken betref fende de Afghaansche grensregeling en Egypte nog niet geregeld zijn, bestaat er goede reden om de handhaving van den vrede te verwachten. Hij dankte lord Rosebery de juiste politiek van Engeland tegenover Ier land hersteld te hebben. De spreker zeide verder, dat het de taak der regeering moet zijn, om de loyaalgezin- den in Ierland te bevrijden van den dwang, welke op hen wordt uitgeoefend. De daaraan verbonden moeielijkheden zijn groot, maar de regeering bezit het mandaat der natie, welke zich onherroepelijk tegen een onaf hankelijk gouvernement in Ier-and heeft ver klaard. De regeering behoort de maatschap pelijke orde te herstellen, want daarin ligt de eenige ware reden van de ontevredenheid der Ieren. POTSDAM, 12 Aug. De keizer is te half twaalf behouden op het slot Babelsberg aangekomen. LAATSTE BERICHTEN. Tot vertegenwoordigers der Nederl. regeering op het Orientalisten-congres te Weeneu zijn benoemdproff. M. J. De Goeje en C. P. Tiele en dr. W. Pleyte, conservator aan het archaeologisch kabinet, allen te Leiden. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer zijn aangenomen de ontwerpen tot wijziging van de tarieven in de gerechts kosten van strafzaken en met 61 tegen 8 stemmen de uitbreiding van de rechtbank te Amsterdam. Van het voorstel tot wijziging van de gestichtenwet is art. 1verplaatsing van het vrouwengesticht van Amersfoort naar Montfoort verworpen met 36 tegen 27 stem men. Morgen voortzetting. Voorloopige verslagen zijn vastgesteld over de Algemeene beschouwingen Hoofdstuk III en V en de additioneele bepalingen der wetsontwerpen tot Grondwetsherziening, over de andere ontwerpen wordt eindverslag uit gebracht. De verslagen zullen zeer spoedig verschijnen. Binnen weinige dagen mag men de benoeming van een consulair-agent van Frankrijk te Scheveningen te gemoet zien. Naar men verneemt zal het Belgisch consulaat te Scheveningen voorloopig onbezet blijven. Z. K. H. prins Albert van Pruisen bezocht hedenmiddag het antiquiteiten-ma gazijn van den heer Josh. Monchen, in de Hofstraat te 's Hage. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft heden de schippersknechts G. J. De J. en L. J. P., beschuldigd van diefstal van fles- schen wijn uit een mand, geplaatst op de Zierikzeesche stoomboot De Koophandelr- oordeeeldde eerste tot 2 en de tweede tot 3 maanden celstraf. E. V., te Rotterdam, de dienstbode die ten nadeele haars meesters met een valschen sleutel bankbiljetten en zilvergeld uit een chiffonnière ontvreemdde, werd veroordeeld tot 6 maanden celstraf. P. v. B. te Rotterdam, die zich schuldig maakte aan diefstal van een paar kinderlaars jes uit een schoenwinkelwerden 4 maanden eenzame opsluiting opgelegd. In 's hofs correctioneele terechtzitting werd o. a. uitspraak gedaan in de gisteren behandelde zaak van A. K.dienstbode te Domburg, door de rechtbank te Middelburg wegens diefstal veroordeeld. Het hof heeft het vonnis vernietigd en bekl. vrijgesproken op grond dat het haar ten laste gelegde niet was bewezen. K. S.f appellant van een vonnis der recht bank te Middelburg, houdende zijne ver oordeeling ter zake van diefstal van kippen, werd ook in hooger beroep veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting. Het vonnis der rechtbank te Dordrecht, waarbij C. v. d. S. wegens bedriegelijke oplichting werd veroordeeld, werd geheel bevestigd. Na de grief tegen de minder goede bewaking van 's Hage door de nachtpolitie, die juist gisteravoud in een der Haagsche bladen kenbaar gemaakt werd, is eigenaardig de vermelding van het volgende in den afgeloopen nacht plaats gehad hebbende feit. Toen toch heeft onze nachtpolitie een be- wijs gegeven, niet alleen van activiteit, maar tevens van beleid. Ten 1ure bevond zich een man op den Zwarteweg aldaar, v<5<5r de woning van den heer jhr. mr. v. d. B., procureur-generaal bij het gerechtshof aldaar, tevens fuugeerend directeur van rijkspolitie. Deze persoou liep daar schijnbaar doelloos heen eu weder. Dit gaf echter der nachtpolitie aanleiding zich op te stellen achter het hek voor eene tap perij op den hoek der Rijnstraat. Vandaar uainen zij waar dat de man pogingen aan wendde een raam bij den heer v. d. B. op te schuiven hetgeen hem niet gelukte. Hij bediende zich daarna van zijn knipmes om de stopverf achter een der ruiten los te snijden, ten einde die ruit te kunnen uit lichten en zich den toegang tot de woning van meergemelden heer te verschaffen. De komst van andere beambten, die door den man werden opgemerkt, maakte 't nood zakelijk handelend op te treden en zich meester te maken van den inbreker. In de Nieuwe Havenstraat werd hij gegrepen op op 't oogenblik dat hij zijn nog geopend knipmes wegwierp. De man werd naar het politiebureel aan de Nieuwe Haven overgebracht. Uit de speciaal voor het personeel der politie bij den burgemeester van Amsterdam ingekomen giften zijn aan agenten, briga diers en inspecteurs toelagen uitgekeerd. De koning vau Portugal heeft heden- motgen te half negen een wandeling door Am>terdam gemaakt. Te 10 uur ontving hij den burgemeester. Geruimen tijd vertoefde de koning in het Rijksmuseum. Z. M. zal te 4.45 uur per extra-trein, bestaande uit de koninklijke waggons, naar Soestdijk ver trekken, ter deelueming aan een gastmaal bij HH. MM. de koning en de koningin op bet lustslot aldaar. Hij zal te 9.10 terugkeeren. Morgen verlaat de koning de stad.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2