NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Vrijdag 13 Augustus 1886. N°. 189. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. 200c Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. »T AD S NIEUWS. We verwijzen onze lezers naar achter staande advertentie van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix"waarinde commissie bekend maakt, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen voor den aanstaanden wintercursus zal plaats hebben op Dinsdag 17 en Vrijdag 20 Augustus e. k., telkens des avonds van zeven tot negen uren, in het gebouw der Hoogere Burgerschool op de Pieterskerkgracht. We vestigen daarom de aandacht vooral op de datums van inschrij ving, omdat daarna geen leerlingen meer worden aangenomen en menigeen zich dat te laat komen bij zulk een nuttige inrichting zou beklagen. Met 1 September e. k. wordt een aanvang; gemaakt met het nieuwe Feuilleton. DE REDACTIE. MUZIEK, LETTEREN E\ KUNST. Geboortedag (1802) van Nic. Lenau. Suppé heeft zijn nieuwe operette Bei- man" voltooid; Weenen zal die het eerst te hooren krijgen. Millöcker heeft xoor Weenen geschreven een operette Der Vice- admiral", Planquette voor Parijs en Londen tegelijkertijd eeue operette „Cadets de Gas- cogne". Volgens een bericht uit Bayreuth zou bij de 4de voorstelling van „Tristan" de zaal half leeg zijn geweest. Dat klopt niet met de vroegere berichtendat de opkomst van het publiek zoo groot zou zijn. Van Niels W. Gade is verschenen een ballade voor baryton of bas met pianobege leiding, getiteld Herzog Knud". Te Steglitz overleed eergisteren op bijna 86-jarigen leeftijd de componist August Eduard Grell, een musicus van den ouden stempel, die vele uitnemende leerlingen ge vormd heeft. Hij zelfs was een leerling van Zeiter, wiens Singacademie (te Berlijn) hij sedert 1832 als onder-directeur en na Run- genhagens dood van 1851 tot 1876 als directeur leidde. Zijn compositien, bijna uitsluitend van vocalen aard, zijn in den stijl der 16de en 17de eeuw; eene zestien- stemmige Mis a capella bekleedt daaronder de voornaamste plaat9. Ouk bij de organi satie van het Domkoor had Grell zich bij zonder verdienstelijk gemaakt. Het Bayreulher Tagehloppert het denkbeeld voor Liszt te Bayreuth een mau soleum op kosten der stad te doen oprichten. De opera van Dresden heeft in het afgeloopen tooneeljaar een deficit van 280.000 gd. opgeleverd. De koning van Saksen heeft dat uit zijn particuliere kas gedekt. De Japansehe taalt telt 8000 letter- teekens, 5500 in 't getal. Vele Europeesche en Japansehe geleerden te Tokio zijn bezig, die tot een veel kleiner getal te herleiden en het Romeinsch alphabet in te voeren. Reeds zijn vele schoolboeken naar dit stelsel gedrukt. Een Japansch-Latijnsch woorden boek is gereed, en spoedig hoopt men ook een Japausch-Engelsch woordenboek te vol tooien. „Damas" zal zijn Haagsche Omtrekken, in het Vaderland gestaakt, voortzetten en doen verschijnen bij W. P. Van Stock urn Zoon te VGravenhagein wekelijksche nummers van 8 16 blz. gr. 8°. liet eerste nummer verschijnt Zaterdag 4 September a. s. De toestand van den bekenden tooneel- speler Tourniaire, die te Meerenberg wegens krankzinnigheid wordt verpleegd, is thans van dien aard dat vooreerst van zijn herstel geen sprake kan zijn. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennis, dat op 15 Oct. e. k. en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van arts en tandmeester. Nadere bijzonderheden bevat de Sic. van heden. De minister van binnenl. zaken brengt ter algemeene kennisdat in de maand Sept. of Oct. e. k. gelegenheid zal worden gege ven tot het leveren van voldoende bewijzen van genoegzame voorbereiding tot de be oefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 1878. Nadere bij zonderheden bevat de Sic. Blijkens bericht van den consul generaal der Nederlanden te New-York, is den i7den Mei 1886 aan boord van het Duitsche schip Ida te Bayonne (staat New Jersey) Vereenigde Slaten van Amerika, overleden de vermoede lijk uit Nederland afkomstige zeeman Jan Buiskool, nalatende eene som van 6,84 doll, of ougeveer f 17 N. Ct., benevens eenige goederen. Rechthebbenden op de nalatenschap van gezegden zeeman worden verzocht zich, onder overlegging van de uoodige bewijs stukken, tot het ontvangen van voormelde som bij gezegeld adres te wenden tot het depart, van builenl. zaken te 's Gravenhage. Gedeputeerde staten van Zuidholland hebben met ongegrond-verklaring van de door den heer A. E. Rahusen, leeraar aan de Polytechnische school te Delft, tegen zijn aanwijzing tot den schutterlijken dienst in gebrachte bezwaren beslist, dat bij de wet op de schutterijen voorwaardelijk vrijstelling van dienst wordt toegekend o. a. aan „pro fessoren en lectoren aan hoogescholenaan de athenaea en de seminariën", zijnde iu- richtingen van hooger onderwijs. Eu verder, dat ingevolge de wet van 2 Mei 1863 de Polytechnische school is ge rangschikt onder de inrichtingen van open baar middelbaar onderwijs, mitsdien de com missie van onderzoek te Delft terecht aan den heer Rahusen geen vrijstelling van dienst, op grond zijner betrekking als leeraar aan de Polytechnische school, heeft toegekend. De Arnh. C zegt met zekerheid te kunnen vermelden, dat de heer dr. Joris- sen, het bekende Zuid-Afrikaansche volks raadslid, vóór eenige weken uit de Trans vaal vertrokken is naar Nederland. Bij de directie van het Zeebad Sche- veningen bestaat het plan, de badgasten in de gelegenheid te si ellen om bij gunstig weder zeereisjes te doen, door middel van een door haar te huren zeestoomboot, waarvoor onderhandelingen zijn aangeknoopt men zegtmet den heer Smit aan den Kin derdijk. De leden der zoogenaamde „Zwarte bende" schijnen er ook al een slappen tijd op na te houdenalthans sedert enkele maanden werd weinig of niet van hunne streken vernomen. De bekende Dirk Van Driel van Puttershoek heeft echter weer eens getracht zaken te doen. Bij een meubelma ker te Rotterdam kocht hij gisteren eene linnenkast ter waarde van f 60 i f70, welke per stoomboot naar Dordt en verder per schipper naar Puttershoek zou vervoerd worden. Waarschijnlijk door schoone voor- gevens misleid, zond de meubelmaker de kast af, om te laat te ontdekken dat hij in handen van een oplichter is gevallen. Terstond werd aan den agent der reederij Fop Smit Co. te Dordrecht geseind om de kast niet af te leveren, doch dit was reeds geschied. Inmiddels wa9 de verkooper naar Dordt overgekomen en, in gezelschap van een deur waarder, begaf deze zich naar de Bouikade, waar de kast scheep zou gaan. Nog juist bijtijds kwam men daar aan om den reeds over zijne slimheid tevreden kooper te ont nuchteren, door het gekochte voorwerp in beslag te nemen, en deze was voorzichtig genoeg zich tegen die handeling niet te verzetten. (D. C) Gisteren had te Leksmond een droe- vig ongeluk plaats. Zekere M. De W. vis- scher te Ammerstol, zou in een schuitje eene keet aan boord van de Concordia brengen. Door een rukwind, die tegen de keet sloeg, is De W* over boord geslagen en verdron ken. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond gisteren terecht de oud-ontvanger eener gemeente nabij Haarlem. Hem werd ten laste gelegd een bedrag van ruim driedui zend gulden uit de gemeentekas genomen en ten eigen behoeve aangewend te hebben. Daarenboven bekleedde besch. ook de be trekking van waarnemend penningmeester van verschillende polders; vroeger was hij bij die polders penningmeester, doch na het ver strijken van den termijn, waarvoor hij aan gesteld was, had hij de betrekking toch blijven waarnemen; voor zijn diensteu werd hij geldelijk beloond. In April jl. bleek dat de verschillende kassen niet behoorlijk iu orde wari-n; aan ieder ontbrak een be drag, hetwelk beschuldigde zich toegeëigend en ten eigen bate aangewend had. Alle de ten laste gelegde feiten werden volmondig beleden. Als oorzaak vau zijn misstap gaf besch. het navolgende op. lil 1879 heeft hij een huis, dat hij grooten- deels met geleend geld had gekocht, doen verbouwen. Daarvoor moest hij eerst een bedrag van f 300 en latei nog een som van f479 voldoen. Het geld ontbrak hem, de verzoeking was groot en de oude geschiede nis werd wederom nieuw: de openbare kassen, onder zijne berusting, werden aangesproken. Als gemeente-ontvanger had hij een borg tocht gestort ten bediage van f 4000 nomi naal 2} pCt. inschrijving Grootboek. Als penningmeester der verschillende polders had hij geen zekerheid gesteldbehalve voor een, voor welke hij een borg van f 12000 ge steld had. Na afloop van het getuigenverhoor nam het O. AL, bij monde van den adv.-gen. oir. Op ten Noort, zijn repuisitoir, strek kende tot veroordeeling tot twee j iar celstraf, een boete van 1 250 en vier boeten vau f 12.50. De verdediger, mr. Th. Heems kerk, bestreed op enkele punten het wettig bewijs en drong voor het overige aan op toepassing eener milde straf. De Amst. Cour. meldt, dat aan het middenstationseiland te Amsterdam eene be langrijke grondverschuiving is waargenomen, zich uitstrekkende over de gansche lengte der eilanden van het perron van het station tot het IJ. Het terrein is plus minus 70 cM. lJwaaris veschoven. Naar men aan het N. v. d. L. ver zekert, zijn de betrokkene maatschappijen der lijn AmsterdamLeeuwarden via Sta voren overeengekomen om, te beginnen met 15 Augustus, steeds voor aansluiting zorg te dragen, zoodat men alsdan bij late aan komst der boot of spoor geen noodeloos op onthoud te duchten heeft. Men meldt aan de N. R. Cl. uit Nieuwpdiep: De groote oorlogsbodems, die aan 's rijks werf te Nieuwediep in reparatie of conservatie liggen, zullen naar de haven worden verhaalddaar aan het plan tot ge deeltelijke aflapping van het natte dok, om op die wijze de Schorpioen boven water te brengen, uitvoering zal worden gegeven. Het groote droogdok zal disponibel blijven om daarin het ramschip oogenblikktlijk te kunnen opnemen. De Hercules zal iu het kleine droogdok repareeren. Uit Terschelling wordt aan het Hbl. i. d. 10 Aug. gemeld: Hedenmorgen kwa men de stoomschelpenzuigers Friesland en Tijd reeds vroeg van een onderzoekingstocht naar het wrak van de Lut'inc terug, met de blijde tijding, dat men het wrak van dat in 1799 gezonken goudschip had gevon den met behulp van den zandsteker van den heer Ter Meulente Bodegraven. Beide booten kwamen met tal van vlaggen getooid de ha ven binnenstoomen. 't Is natuurlijk, dat het bericht van de vondst hier vrij wat geest drift verwekte. Bewijzen heeft men niet in opgehaalde voorwerpen, dat men inderdaad met het genoemde wrak te doen heeftdoch men stiet op staal, ijzer en hout Het ge luid van den steker door meer dan 25 voet /.and was z<5<5 duidelijk, dat men den klank nog op het achterdek kon hoorenterwijl de zuiger van het voorschip werkt. De commissaris van politie te Wage- ningen bericht nader, naar aanleiding van het gisteren opgenomen bericht over den diefstal van een horloge, dat na een nauw keurig onderzoek gebleken is, dat hier niet aan diefstal valt te denken. De personen in quaestie schijnen het alleen maar in be waring te hebben genomen. Uit Bredevoort wordt aan de NR. Cl gemeldIn dit Geldersch stadje bij het dorp Aalten houdt een in Pruisen wonend koopman verblijf in een schamel vertrek, van waar hij in mooi schrift en goeden stijl, aan Nederlandsche kooplieden en fabrikanten, die goederen te koop aanbieden, bestellingen doet, zonder dat er ooit betaling volgt. Tot bereiking van dit doel maakt hij gebiuik van het toeval, dat zijn geslachtsnaam, te vens die zijner tegenwoordige firma, over eenkomt met die eener te Aalten gevestigde solide firma. De waarschuwingen van den officier van justitie te Zutfen schijnen niet onder ieders oogen te komen. Vooral ver- koopers van cement, beenzwart, bascules, ingemaakte vruchten, koek, ploegen, geweren, pistolen, kachels, boter en kaas, worden door den man geëxploiteerd. De buitenlandsche inkoopen van rund vee hebben in Overijsel opgehouden. De vreemde kooplieden verklaren, dat ook in het buitenland de veestapel zeer groot en het vette vee zeer goedkoop is. Het eenige, dat thans nog voor het buitenland gevraagd wordt, is puik fok vee. Gistermorgen is in den IJsel te Deven ter bij het Pothoofd, door het zwaaien van het schip, toen de stoomboot, Devenler Packet van den wal voer, deze tegen een met zand geladen bok gevaren. Twee zich daarin bevindende personen werden gelukkig gered. Een sprong op de boot en de ander die zich met zwemmen trachtte te redden, werd met een bootje opgehaald. Het vaar tuig ligt in het midden van het vaarwater, doch de scheepvaart is er niet door gestremd. De schipperij kan aan beiden zijden langs het gezouken vaartuig varen. Uit Drente wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Het is zeker een doeltreffende maat regel in Drente dat, terwijl thans weer al- lerwege ten platten lande de hooioogst bin nengehaald is, de brandmeesters van iedere plaats, de kleinste gehuchten niet uitgezon derd bij de boeren een onderzoek gaan be werkstelligen in hoeverre het hooi door broeiing brandgevaar kan opleveren een maatregel die vooral nu zeer nuttig is, om dat het hooi „tusschen de buien door" en dus niet overal altijd even droog thuis ge haald is. Het komt dan ook meermalen voor,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1