NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant ver schijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOS» NE NI ENT: Donderdag 12 Augustus 1886. N°. 188. 200e ws»».». ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. Leidsohe Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. Van 16 regelsf 0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg 6. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER, Hoofd van hel Ge meentebestuur van LEIDEN, brengt ter alge meene kennis dat aan den Ontvanger der Di recte Belastingen alhier is terhand gesteld een kohier van de personeele belasting dienst 1886/7 Wijk 6 executoir verklaard 10 Augs. 1886 en herinnert voorts de belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den by de Wet bepaalden voel te voldoen. Eu geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Lriilsc/ie Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 11 Augs. 1886. NTADINIEUAVI. Hedenmorgen, ruim 10 uren, is een persoon, kleedermaker van beroep, die zich in den laatsten tijd te veel aan „vergun ning" overgaf, in zulk een toestand aan de Warmonderbrug in het water gesprongen. Hij werd weldra gered, waarna hij weder pogingen in het werk stelde om zich weder te water te begeven, die echter werden ver ijdeld. Hij werd daarop naar zijne woning overgebracht. MUZIEK, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1811) vsn Thackeray. De viool, waarop de heer II. Fernan dez Arbos in de Kurhuis-concerten te Sche- veningen zijn soli voordraagt, is een echte Stradivarius, ter waarde van f 10.000; zij behoort in eigendom aan den grootsten violist van den tegenwoordigen tijd, Joachim, die dit kostbare stuk voor onbepaalden tijd aan den heer Fernandez Arbos ten gebruike heeft afgestaan uit vriendschap en als erkenning *an zijn groot talent. Een zeldzaam ver schijnsel van onderlinge waardeering! Er is sprake van een „Liszt-Stiftung" tot bevordering der „neuen deutschen Musik- richtung". Ilet plan gaat uit van den groot hertog van Saksen-Weimar en de bedoeling is prijzen en stipendiën te verleenen aan leerlingen, die waardig worden bevonden genoemde richting te steunen. Deze zouden elk jaar te Weimar worden geëxamineerd en de zetel der „Stiftung" zou natuurlijk Wei- mar zijn. De groothertog schreef aan zijn intendant Von Loën, dat hij het plan te Bayreuth onder de daar aanwezige kunste naars zou ter sprake brengen. De kosten van de Fe9tspiele" te Bay reuth bedragen dit jaar 290.000 Mark. Men hoopt die geheel te dekken door de entrees, daar het aantal bezoekers dit jaar grooter is dan ooit. Christine Nilsson zal 15 Sept. in den echt treden met graaf Miranda. De zange res is 48, haar aanstaande echtgenoot 57 jaar oud. Het Nederlandsch Tooneel opent de wintcrcampagne met de voorstelling van „De Menschenhater"vertaling van Molière's Misanthrope, door prof. Alberdingk Thijm. Te Berlijn is op 45rjarigen leeltijd overleden de bekende taalgeleerde en ge schiedkundige, Wilhelm Scherer. Zaterdag 11. werd de honderdste ge denkdag van de eerste uitgave der gedich ten van den Schotschen poëet Robert Burns, te Kilmarnock, waar die uitgave verscheen, in Schotland plechtig gevierd. Er waren uit geheel het Zuidwesten van Schotland velen ter viering opgekomen; ongeveer 30,000 personen waren er bijeen, Er werd door den heer Staddart eene feestrede gehouden. Van de grondwetsvoorstellen, waarover eindveralag wordt uitgebracht, aal uitgezon derd zijn het hoofdstuk betreffende het kies recht. Daaromtrent is een voorloopig ver slag opgemaakt. Naar het Vad. verneemt is de regee ring niet voornemens het wetsontwerp op den kinderarbeid opnieuw aanhangig te maken. Gisteren zijn de directies der Ned.- Ind. Landbouwmaatschappijde Ned.-Indi sche Handelsbank, der koloniale bank en der Dorrepaalsche bank bij den minister van koloniën op audiëntie geweest, om hem den toestand op Java bloot te leggen en op steun van staatswege aan te dringen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de minister zich van bepaalde toezeggingen onthouden, doch zich in 't algemeen bereid getoont te doen wat in zijn vermogen was om de crisis te bezweren. (Vad.) De 70ste jaarlijksche algemeene ver gadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapendeu dienst in de Nederlanden is op VVoensdag den 28sten Juli 1836 te Amsterdam gehouden. Het daarin uitgebracht verslag bevat ou der anderen de navolgende mededeelingen. De inkomsten over 1885 hebben bedragen eene som van f 93,284,89*. Behalve de renten van het kapitaal op het Grootboek, die f4 9,559 beliepen, en de op brengst der jaarlijksche collecte ad f 27,175,64* zijn onder het aangegeven cijfer der inkom sten begrepen: de renten van het nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25 jarige regeering, ad f 9070,33, en het subsidie van het rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden groot f 5000; voorts f iOöü van een legaat van wijlen den heer II. Costerus IJibma en f 59,25 als restitutie van in 1884 door twee districts-commissiën te veel in uitgaaf gebrachte gratificatie. De uitgaven hebben het bedrag der in komsten met f77b7,48 overschreden. Aan 1815 deelgerechtigden keerde het fonds f 84,546,07* aan gratificatiën en toe lagen uit de renten van 's kouiugs geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 3 verminkten en 2 nageblevenen van ge sneuvelden bij Waterloo, 3i0 verminkten uit Oost-Indië, 1 verminkte uit oorlogen v<5<5r November 1813, 58 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden in den strijd met België, 1405 iiifirmen, blinden en veteranen, 28 oud-strijders van Waterloo en 5 militairen van de Amsterdamsche landmilitie. liet Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 68 deelgerech tigden van het fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen f21,614,47*. Gedurende het afgeloopen jaar werden 78 nieuwe deelgerechtigden iu het fonds opge nomen, als: 16 verminkten uit Oost-ludië en 62 infirmen. Het getal sollicitanten bedraagt 1458. {Si.-Ct.) De vereeniging voor den effectenhandel heeft bepaald dat de vierde beursvacautiedag zal zijn Zaterdag 14 Augustus. Omtrent de huiszoeking in de socia listische drukkerij Excelsior", te 's llage, lezen wij het volgende in de N. Gron. Ct. Onder behoorlijk politiegeleide gingen de officier van justitie, de ïecliter-commissaris en een substituut griffier naar 't gebouw. Hoe zij daar ontvangen werden, bewijst dat men het er van de zijde der socialisten steeds op toelegt, de gestelde machten bij de uit oefening haier plichten te tergen. De directeur van de drukkerij volgde de rechterlijke ambtenaren op den voet, verge zeld van een zijner bondgenooten en onder het rondweg erkende doel: „er tegen te waken, dat de heeren vervolgbare stukken, door hen meegebracht, in de kasten zouden stoppen, om ze als vondst in de drukkerij te doen doorgaan". Kan het ongepaster en vermeteler? Ge durende de aanwezigheid van de rechters werd door het personeel van de zetterij voort durend en inet gemaakte geestdrift het socia listische Vrijheidslied" gezongen. Is het dan wonder, dat zich tegenover zulke uit tartingen een zekere bitterheid ook bij de justitie en politie begint te openbaren? Ouder de bedienden van een café restaurant te Scheveningendezer dagen wegens wangedrag ontslagen, behoorde ook een uit Rusland verbannen nihilist. De heer G. II., uit Melbournewiens wonderbaarlijke redding en aankomst te Sche veningen wij gisteren berichtten, is thans, naar wij vernemen, reeds zoover hersteld, dat hij eenige nadere mededeelingen heeft kunnen doen. Hij herinnert zich thans wer kelijk, gelijk vermoed werd, op zekeren dag te Portville in de baai van Melbourne een zeebad te hebben genomen, kramp in het been te hebben gekregen, te zijn wegge dreven en een drijvenden balk te hebben ge grepen. iloe lang hij daarop is blijven zwal ken, weet hij niet meer. Wel herinnert hij zich vreeselijk van de brandende zon te heb ben geleden, die hem een zonnesteek heeft bezorgd, waardoor zijne geestvermogens wer den aangetast. l)e heer 11. is nog jong. Op 19 jarigen leeftijd verliet hij ons land, om te Batavia bij zijnen oom, een bekend uil gever aldaar, werkzaam te wordeu gesteld. Later begaf hij zich naar Australië en slaagde daar als industrieel. Eerst het vorig ja»r was hij in het huwelijk getreden. Helgrootste gevaar voor den geestestoestand van den ge redde mag thans als geweken worden be schouwd. Mevr. de wed. II.zijne moeder, is overgelukkig haren zoon aan hare zijde te hebben, en natuurlijk is aan zijne eclit- genoote te Melbourne terstond de onver- wacl te aankomst van den heer H. medege deeld. De correspondent van het Ilbld. had van het overlijden van den jongen uit Al- blasserdam, die aan dolheid is gestorven, kennis gegeven aan prof. Pasteur. De hoog leeraar was diep getroffen door den ouge- lukkigen afloop en betreurde het zeer, dat de behandeling tijdens het verblijf van den patient te Parijs niet was herhaald. Vele patiënten worden zelfs tot driemalen inge ënt. Een bezwaar was echter bij de bespre kingen, zeide Pasteur, dat verscheidene pa- tienten geen Fransch verstonden. Voor het geval dat weei Nederl. patiënten zich onder zijn behandeling komen stellen, biedt ge zegde correspondent, de bekende heer De Meester, zijn diensten als tolk aan. Pasteur zal daarvan gaarne gebruik maken. Graaf Schimmelpenninck, grootmeester van 's konings huis, en baron Heemstra, opperstalmeester, zijn door onze koning be last, voor den koning van Portqgal de door hem gewenschte regelingen te treffen. Graaf Schimmelpenninck zal zijne Porlugeesche majesteit heden te Ainsteriam nameus on zen koning begroeten. Voor het gerechtshof te Amsterdam werd gisteren in hooger beroep behandeld eene strafzaak tegen 11. C. A. De bekl. is als machinist in dienst bij de ilollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij en deed op 27 April jl. als zoodanig dienst op de stoom tram tusschen Beverwijk en Wijk aan Zee. Op dien dag geraakte een kind van twee en een half jaar onder de machine en be kwam daardoor eenige ernstige verwondingen, tengevolge waarvan het denzelfden dag stierf. Een onderzoek, door het gerecht ingesteld, leidde er toe, dat de machinist in Juni jl. voor de rechtbank te Haarlem moest ver schijnen, beklaagd ter zake dat hij op 27 April op de hoogte van de buitenplaats W esterhout een kind had overreden, ofschoon hij op 50 meter afstands het gevaar, hetwelk het kind dreigde, kon overzien. De rechtbank oordeelde de aanklacht be wezen en legde den machinist 15 dagen cel straf op. Van die veroordeeling kwam hij in hooger beroep. Voor het hof verklaarde hij, dat hij ongeveer 50 meter voor zich een kind zag loopen, terzijde van, maar niet op de rails. Er was dus geen gevaar. Hij reed daarom langzaam verder, gestadig luid bellende. Door een bocht in den weg was het kind daarop een oogenblik aan zijn oog onttrok ken, maar op het einde van de bocht be merkte hij, een tiental meters voor zich, het kind op de rails. Onmiddellijk stelde hij alle pogingen in het werk om de loco motief tot staan te brengen. Dit gelukte helaas eerst, nadat het kind overreden was. Het O. M., waargenomen door den adv.- gen. mr. Op ten Noort, meende dat het vonnis der rechtbank onvoldoende gemoti veerd en de schuld van den machinist niet bewezen was. De bekl. toch gaf op dat hij, toen hij voor het eerst het kind bemerkte, geen gevaar zag, dewijl het naast de rails liep. Het tegendeel van die opgaaf staat niet vast. De getuigen toch kunnen niet verklarenwanneer bekl. het kind voor het eerst bemerkte. Wel is waar stond het knaapje op de rails toen zij het zagen, maar dat bekl. het toen reeds gezienstond z. i. niet vast. Spr. requireerde daarom de vrijspraak van den machinist. De verdedi ger, mr. J. R. Boerlage, kon zich met dat requisitoir ter volle vereenigen. Omtrent de aanvaring van het ramschip Schorpioen wordt nog geroeid I )e Schorpioen, die uitging, werd door de binnenkomende sleepboot Hercules aan stuurboordszij, ter hoogte van het vooranker, ingeloopen. De Schorpioen stoomde daarop naar 's rijks werf terug en is daar even voorbij de schutsluis gezonken. Des namiddags hebben duikers de grootte van de opening onderzocht en bevondendat het gat onder de pantsering 20 bij 40 cen timeter groot was. Vele losse voorwerpen, die aan dek wa ren, zijn geborgen. De achtersteven ligt gelijk met het water, de voorsteven verheft zich een meter daar boven Van het goed van de officieren zoo wel als van de plunjes der minderen is wei nig gered kunnen worden. De officieren en equipage zijn aan boord van het wachtschip overgegaan, de zeemiliciens aan boord van het fregat Evertsen. De sleepboot Hercules heeft eene belang rijke schade aan den voorsteven en zal zoo spoedig mogelijk in het droge dok geplaatst worden, en ligt nu op de marinewerf. Uit Terschelling wordt gemeld, dat na negentien proefnemingen met den zandsteker, gisterenmorgen een wrak, vermoedelijk dat der Lutmeis teruggevonden. In de Maandag te Utrecht gehouden 17e alg. verg. van den Nederl. Weerbaar- heidsbond werd besloten dit jaar geen nalio- nalen schietwedstrijd te houden. Tot leden van het nieuwe centraal-comiié werden ver kozen de hh.: mr. W. W. Wichers Wienlsma (van „Pro Patria" te Leiden), L. G. P. Max (van „Eendracht maakt Macht" te 's Bosch)jhr. W. A. Beelaerts van Blokland (van de „Scherpschuttersvereeniging" te

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1