NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Ileze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Donderdag 5 Augustus 1886. N°. 182. Uitgevers: Gebroeders Muré. idsche Courant Feestdagen. ABONNEMENT: Voor Leiden, per 3 maanden1.25, franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 tent. AOVERTENTIEN: Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepinakerssteeg: 6. 200e Jaargang. STADSNIEUW». Bij gelegenheid van het tienjarig be staan der Afdeeling Leiden en omstreken van de Nederlandsehe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal alhier in het laatst der maand Maart 1SS7, op nader vast te stellen datum, eene tentoonstelling wor den gehouden van diverse bol- en knolge wassen, bouquetten, bloeiende planten enz. hczieh, li.ttkkkv k\ kunst. Sterfd. (1834) v. Gijsbert Karei v. flogendorp. Programma van de Muziekuitvoering op Musis Sacrum. Donderdags Aug., te halfacht, door het Muziekcorps der dienst doende Schutterij, kapelmeester de heer C. G. Locher. 1ste afd. N". 1. „Friseher Muth", Marsch, Cail; 2. Ouverture „Ban- ditenstreiche", Suppé; 3. Walzer „La Reine de Sabe", Strauss; 1. Fantaisie aus „Lohen grin", Wagner. - Tweede Afd.: No. 5. Ouverture „Egmout", Beethoven; 6. Finale aus „Ariele" (Die Tochter der Lufl), Bacil; 7. Scène 'et Air pour Clar. Mi b, Van der Linden; 8. Fantaisie aus der Opcr „Die Begimentstochter", Donizetti; 9. Concert- Polka fiir 2 Pistons, Parlow. Als voorloopig bericht kan dienen, dat Der Zigeunerbaron van Johann Strauss eene der noviteiten zal uitmaken, die er in het aanstaande seizoen in de Rotterdamsche opera zullen worden opgevoerl. Reeds in October denkt de dirtctie dit werk ten tooneele te brengen. Wilhelmj kreeg voor een concert, dat hij gaf aan bet Tuiksche bof, behalve de Medjidie-orde de som van 15.000 frs. Liszt is gisteren begraven te Bayreuth. Men verneemt dat het wel vroeger zijn wensclt was te Rome te worden begraven, maar dat hij in den laatsten tijd Bayreuth als laatste rustplaats had aangewezen. De heer A. Van Lier, steeds vol vuur en ijver, niettegenstaande zijne wankelende gezondheid, heeft voor het seizoen 1886—87 een Duitsch gezelschap saamgesteld. De voorstellingen beginnen in October en duren tot April. De rij dei gasten wordt geopend door Possart, en gesloten door Barnay. Voorts treden als gasten op mej. llaberland, hier bekend toen zij met de Meiningers hier op trad, de komiek Junkermann en de ver maarde Hedwig Niemann-Raabe. De fregger wordt genoemd als op volger van Ploty, die, zooals men weet, directeur was der „Kunstakadeinie" te Munchen. BINN ENLANDSC1IE BERICHTEN. Den 26sten Juli 1886 heeft te Rome de onderteekening plaats gehad eener over eenkomst tot aanvulling van het op 20 No vember 1869 tusschen Nederland en Italië gesloten uitleveringsverdrag Staatsblad 1870 n°. 86) voor zoover betreft de voorloopige aanhouding in Italië en bier te lande van voortvluchtige personen, wier uitlevering op grond van het bestaand tractaat kan worden aangevraagd. Ct.) Volgens den schrijver der residentie brieven in het Zeeuwsch Dagblad was de minister van financiën voornemens in 1887 ▼ijftien buitengewone opcenten op 't perso neel te heffen. Zijn voorstel ontmoette echter weerstand in den ministerraad, zoodat het nog geenszins zeker is te achten, dat het denkbeeld van den heer Bloem iu de n Mid delenwet" zal worden opgenomen. Indien de inlichtingen van denzelfden correspondent»briefschrijver van het Z. D. juist zijn, dan is werkelijk door den minister van justitie een wet ontworpenwaarbij buitengewone bepalingen worden in 't leven geroepen tegen de sociaal democraten, liet wetsontwerp strekt toch hoofdzakelijk tot het brengen van wijziging in de wet nopens het recht vau vereeniging en vergadering van 1855. Het advies van den raad van state over de bewuste wet moet niet bepaald ongunstig zijnde hoofdgedachte van het wetsvoorstel moet door dat staatslichaam zijn goedge keurd: over de détails bestond verschil van gevoelen, doch dit maakt niet uit. Vooral na de jongste gebeurtenissen te Amsterdam schijnt de indiening der wet in 't nieuwe zittingsjaar wel Ie mogen worden verwacht Uit 's Gravenhage wordt aan het IJbl gemeldThans is liet een feit, dat het ge zantschap van Turkije bij ons hof wordt opgeheven. De zaakgelastigde van dit rijk hier ter stede, De Loghades Effendi, vertrekt ver moedelijk reeds den 12den van deze maand naar Turkije. Er isvolgens De Ver zekering sbode uitzicht geopend, dat op de eerstvolgende staatsbegrooling een post zal gebracht wor den ter bevordering van het streven van het Pensioenverbond. Vrijdom van port is verleend voorde briefwisseling over dienstzaken van de ge meentebesturen met de waterschouten. In de nieuwe wet der Maatschappij Tot Nut van het Algemeen is bepaald, dat de jaarvergadering zal plaats hebben op Dins dag na Pinksteren. Dientengevolge wordt dit jaar, overgangstijdperk tusschen de nieuwe en de oude wet, geen algeineene vergadering gehouden. De Noordbrabanier deelt mede, dat de kiesvereeniging Noord-Brabant" tegen 10 Augustus eene vergadering heeft bijeen geroepen van afgevaardigden van alle Katho lieke kiesverenigingen in Nederland. Het doel is de oprichting van een bond van alle Katholieke kiesverenigingen in Nederland. De oprichters wenschen geene sterk getee- kende centralisatie, maar eene flinke samen werking der verschillende kiezersvereenigin- genwaarbij ieder zijne eigen organisatie behoudt, doch hij de verkiezingen voor leden van de tweede kamer één politieke lijn ge trokken wordt. Uit Noord wij k-Binnen wordt aan de N. R. Ct. gemeldOnder de weinige voet- boogschutterijen die ons land telt, ver dient die der broederschap van St. Joris Doelen te Noord wij k-Binnen eene eerste plaats; o. m. antiquiteiten wordt daar nog bewaard de boog door Jacoba van Beieren gebezigd, toen zij op het slot Teijlingen vertoefde en af en toe ook dezen Doelen bezocht. Daar tengevolge van omstandigheden het gewone jaarlijksche vogelprijsschieten niet op Pinksteren kon geschieden, had dit feest der broederschap verleden Zondag plaats. Ouder gewoonte werd het geopend met eenen op tocht over het veld, waar de paal met den vogel was geplaatst; vóórop de tamboer majoor met zijn tamboer, dan de schout, deken, vaandrig met schuttersvaandel, koning, hellebardiers, vaandrig met St. Joris Doelen vaandel, oude en jonge vinders, hellebar diers en eindelijk de broeders-schutters. Na dezen ommegang volgde het prijsschieten. Als overwinnaars traden uit het strijdperk de heer L. J. C J. Boogaard, met den hoofd prijs, bestaande uit de Sl. Joris Doelen medaille, en de bh. L. O. T. Binnendijk, koning van het gilde, J. Lutgens en J P. C. Van de Klasliout. De prijzen werden onder eene toespraak door den koning uit gereikt. Prachtig weer begunstigde het feest en een talrijk publiek toonde door herhaalde toejuichingen zijne belangstelling in het overoude vermaak. Uit Alblasserdam meldt men aan de N. R. Ct. dat er vrees bestaat dat de reis naar Pasteur voor een der patiënten niet de gewenschte gevolgen zal hebbendaar zich bij hem ongunstige verschijnselen voordoen. Het geneeskundig staatstoezicht is daarvan reeds in kemiis gesteld. Omtrent de inhechtenisneming van den sociaal-democraat Van der Stadt verneemt de Amslerd. Ct. nog de volgende bijzonderhe den: Forluyn had bij de instructie medege deeld, dat Van der Stadt de steller was van het oproerige biljet. De rechter-commissaris mr. Scholten, de substituut-officier van ju stitie mr. Ort en de substituut-officier mr. Siemons, gevolgd door den brigadier-majoor Her rijksveldwacht Lamens en den brigadier Halegetlie, begaven zich Vrijdag avond half 8 uur naar de woning van Van der Stadt, Wijttenhachstraat 82, en vonden hem niet thuis. Beide veldwachters bleven in de nabij heid terwijl de heeren van den gerechte zich verwijderden, om tegen half tien terug te komen. Van der Stadt was kwart voor negen thuis gekomen. Men begon toen eene huiszoeking, docli voncf geen stukken of bescheiden, die in beslag genomen konden worden. Te half een des nachts werd Van der Stadt, die heel kalm bleef, per rijtuig naar de cel lulaire gevangenis overgebracht. Dienzelfden nacht werd aan de justitie medegedeeld, dat op zolder een kist stond waarvan de inhoud onbekend was. Zaterdagochtend, te half elf ure, werd op last van den officier van justitie andermaal eene huiszoeking gedaanop zolder vond men toen eene kist gevuld met roode vlaggen. Deze zijn echter niet in beslag genomen. Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van Amsterdam, in gezelschap van den plaatselijken commandant, kolonel Andreae, een bezoek aan het Binnengasthuis gebracht en aldaar de gekwetsten van 11. Maandag bezocht en toegesproken. Enkele gevallen uitgezonderd is huu toestand over het alge meen bevredigend. Sedert gisterenochtend wordt in het Damrak te Amsterdam bij het politie-bureau door baggerlieden gevischt naar zilveren voorwerpen, afkomstig van een dezer dagen door middel van braak in een schaftkelder op de Prins Hendrikkade gepleegden diefstal en aldaar in het water geworpen door zeke ren Muuring, die, van dezen diefstal ver dacht, eergisterenavond is gevat. Muuring, die pas uit de cel ontslagen was, werd heden voormiddag opnieuw daarheen gebracht. Zaterdagmiddag is een politieagent, die de ronde deed op de Tasmankade te Amsterdam, door eenige personen aange vallen. Een heer, die in de nabijheid was, snelde toe en ontzette hem. (N. v. d. D.) Uit Tessel wordt gemeld: Gisteren bij de opening der jacht op waterwild, werd reeds terstoud veel wild geschoten. Flinke partijen waterwild, meestal uit eenden be staande, werden naar elders verscheept Met het oog op de warmte hebben nog geene verzendingen naar het buitenland plaats. De wilde eenden golden van 25 tut 45 ct per stuk. Maandag had ten paleize te Soestdijk ter eere van den verjaardag van 11. M. de koningin een gala-diner plaats van 85 cou verts, nadat te 12 uren door Hll. MM. receptie was gehouden voor de gasten en dignitarissen, die zich ten paleize bevonden. Bij die receptie was tl. K. H. prinses Wilhelmina tegenwoordig. Aan het diner namen o. a. deel Z. Exc. graaf Schimmelpenninck van Nyenhuis, grootmeester HH. MM jhr. H.irtsen en diens echtgenoote mevrouw HartsenYan Lennep, dame du palais, het dienstdoende huis van HII. MM bestaande sedert jl. Zondag uit generaal-majoor graaf Dumonceau en majoor jhr. Van Spengler; adjudanten, baron Taets van Amerongen, kamerheer, ritmeester jhr. Yan de Poll, ordonnance- offieier, jhr. Vegelin van Claerbergen, refe rendaris van Zr. Ms. kabinet, de beide hof dames van H. M. de koningin en de gou vernantes van H. K. H. prinses Wilhelmina baronesse Van Heemstra en miss Winter. Verder de commissaris des konings in Utrecht mr. E. H. s'Jacob, met echtgenoote en dochter, den intendant van Zr. Ms. domein Soestdijk jhr. Van Beyma, Zr. Ms. kamer heer i. b. d. jhr. Van Weede, de gedep. staten van Utrecht met den griffier der staten het college van curatoren van de rijks-uni versiteit te Utrecht, waarvan de commissaris des konings in Utrecht president is en waarvan ook lid is de burgemeester van Utrecht mr. Boer; de burgemeesters vau Amersfoort, Baarn en Soest. II. K. H. de kroonprinses was geplaatst tusschen HH. MM. den koningen de koningin. Z. M. stelde een dronk in op HDs. echt genoote in de volgende bewoording: „Op de gezondheid van H. M. de koningin der Nederlanden. De stafmuziek van het 7de regiment in fanterie, die, onder leiding van den kapel meester H. W. Sonnemann in den tuin een muziekuitvoering gaf, deed na dezen toost fanfares hooren en gaf vervolgens een uit gezocht programma ten beste. Z. M. was in zwarten rok gekleed en droeg het grootkruis van den N^d. Leeuw en écharpe. II. M. de koningin droeg een wit satijnen kleed met bloemen in goud geborduurd, een kostbaar parelsnoer met bnllanten slot om den hals en praentige edelgesteenten in het kapsel. 11. K. H. prinses Wilhelmina was in een wit kanten costuumtje met een cein- ture van gekleurd lint om het middel en strikken op de schouders. Op de tafel prijkte een pracht van bloemen en vruchten in bevallige orde gerangschikt. Te acht uren was het diner geëindigd. II. M. de koningin ontving in den loop van den feestdag uit alle oorden des lands een groet aantal bouquetten en corbeilles, de een al fraaier dan de andere. Te Baarn werd de verjaardag van de hooge ambachtsvrouwe o. a. gevierd met eene muziekuitvoering op den Brink aldaar en des avonds in het hotel Zeiler. Dat het aan vlaggen niet ontbroken heeft, spreekt van zelf. (D. vZ-II. en 's Or.) De verjaardag van H. M. de koningin is te Baarn met groote opgewektheid ge vierd. Bijna geen huis waar de vaderland- sche driekleur niet wapperde. De geheele omtrek scheen wel naar daar te zijn geko men, om iets- van al de drukte te kunnen zien. Bij het concert, 's middags gegeven door den heer Coenen, verscheen ook 11. M. met het prinsesje en nam tot twee malen tot haar weg over den Brinkwaar zij door het Wilhelmus en door Wien Neerlands bloed ontvangen werd. Het diner ten hove was druk bezucht en werd opgevroolijkt door de muziek van de grenadiers en jagers. De burgemeesters van Baarn en Suest hebben er ook aan deel genomen, 's. Avonds zorgde de heer Veerman weder voor muziek en ver lichting van zijn hotel en mocht zijne moeite nu goid be'oond zien, daar tal van bezoe kers flinke vertering maken en zeker nog niet zoo spoedig zullen scheiden. De stationchef te Brummen geraakte gisterenmorgen, toen hij zich naar een bin-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1