SC K O H H BS2 4T3 U M. /m. - Zaterdag jl. zijn te Amsterdam nog een tiental belhamels, die aan het oproer hadden deelgenomen, gearresteerd. Hieronder bevindt zich de aanvoerder op de barricade in de Lindenstraat, die de roode vlag vast hield. De man heet Van den Broek en is een weggejaagde marinier. De geariesteerde sociaal-democraat Van der Stadt wordt verdacht van mede schuldig te zijn aan het bekende strooibiljet. De wedloopen met paarden te Amster dam, die op 31 Juli zouden plaats gehad hebben, doch toen zijn uitgesteld, zijn nu bepaald op 14 Augustus. Onlangs legde de Tielsche politie de hand op de 19-jarige dochter van den melk- verkooper v. L. aldaar. Zij bracht 's mor gens melk rond bij de klantenwaarvan eene bij hare komst even afwezig was zonder de buitendeur te hebben gesloten. De melk- bfengater maakte van deze gelegenheid ge bruik, en ontvreemde door middel van een valschen sleutel uit de gesloten lade van de commode, die in het woonvertrek stonddrie bankbiljetten ieder van 1 25. Met deze gelden betaalde zij hare schul den die zij hoofdzakelijk tot aanschaffing van artikelen van opschik had gemaakt. Het hof te Arnhem heeft haar thans te dier zake veroordeeld tot eene celstraf van één jaar. Uit Drente meldt men aan de N. R. Ct: De beste tijd der verdiensten was voor de arbeidende klasse op het platte land in Drente sinds jaren de tijd van den roggeoogst, al daar ,/den bouw" genaamd. Behalve in dezen tijd zijn er de dagloonen zeer laag. Een ar beider verdient slechts 40 50 cent bene vens den kost per dag. Door het korenmaaien, dat in den regel vier tot zes dagen duurt, wordt f 1 per dag benevens den kost, of f5 bij aanbesteding verdiend. Vroeger was er dikwijls gebrek aan werkvolk. Schoen- en kleermakers, timmerlieden enz. dedeu allen z/peu bouw". Thans loopen de meeste dag- looners gedurende dezen tijd ledig. Het af maaien van het koren wordt door den eige naar en zijn eigen werkpersoneel verricht en duurt nu een a twee dagen langer. De tegen woordige weersgesteldheid werkt hen in de hand want het koren rijpt niet spoedig aan. Bij heeten zonneschijn zou de haastig intre dende rijpheid van het koren tot het nemen van meer spoedeischende maatregelen nood zaken. Gelukkig voor onze arbeiders hebben velen hunner dit jaar door hooien en gras- maaien goede verdiensten in de Groninger en Noord-Hollandsche kleistreken gehad. Niet minder dan 992 vette varkens werden in de maand Juli van Assen ver zonden, voornamelijk naar Hamburg. Zij vertegenwoordigden een kapitaal van f 40.00U. Bij een goudsmid te Breda wist een oplichter, onder allerlei voorwendselen, 4 gouden horlogekettingen op zicht mede te krijgen. Hij maakte zich, nadat hij ook bij anderen beproefd had iets machtig te wor den met den buit uit de voeten. Men is den dader op het spoor. Naar men verneemt, zouden eenige lotelingeu der gemeente Klundert, die vroe ger een hoog nummer, doch tengevolge der gedeeltelijke nieuwe loting, welke aldaar op 14 Juli is gehouden, een laag nummer hebben getrokicen en dus in de termen van oproeping vallen, het voornemen hebben, ter bekoming van schadeloosstelling den militie-commissaris gerechtelijk te vervolgen. Zaterdag is in het gehucht Breuster- bosch (Limburg) een luchtballon neêrgeko- inen, waarin drie personen. Zij hadden de reis om halfvier te Luik aangevangen en kwamen omstreeks halfzeven neder. De eigenares Leonore Dare had ook hier haar halsbrekenden toer uitgevoerd, door bij het opstijgen tot 1500 M. hoogte met de tan den aan de trapeze te blijven hangen. 's GRAVENHAGE. Door Z. M. is aan den gepens. lste-luit. der infanterie van het leger in Ned.-Indië P. A. C. II. Th. A. Werdmuller von Elgg vergunuing verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van rid der der orde van Karei 111, waartoe hij door den koning van Spanje is benoemd geworden. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de arr.-rechtbank te Asseu mr. C. Tetrode, thans griffier bij het kantongerecht aldaar; tot inspecteur voor het geneesk. staatstoezicht voor Noordbrabant eu Limburg, dr. A. Van der Loeff, met toekenning van eervol ontslag als adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Noordholland; tot adjunct- inspecteur voor het geneeskundig staatstoe zicht voor Noordholland, dr. R. 11. Saltet, arts, privaat-docent voor de gezondheidsleer aan de universiteit te Amsterdam en lid van den geneeskundigen raad in die provincie; tot schoolopziener in het arrondissement Ootmarsum mr. G. Kortenbout van der Sluys- te Almelootot ontvanger der directe belas, tingen en accijnzente Beek (Limburg) G. H. Mols, ontvanger derzelfde middeleu te Hedel, en te Leek H. Edema, ontvanger dezelfde middelen te Wommel9. Door Z. M. is mr. Ph. A. Holsboer, administrateur der domeinen bij het depar tement van financiën, benoemd tot gevol machtigde voor Nederland, volgens art. X der op 30 Juni 1885 te Berlijn gesloten overeenkomst tot regeling van dezalmvisscherij in het stroomgebied van den Rijn. Begunstigd door goed weder en onder toevloed van velenhad gisterenmiddag in de bekoorlijk gelegen vijvers in het Scheve- ningsche Park de gondelvaart plaats, die ook verleden jaar zulk een aangeuamen indruk op het publiek maakte. Ook nu bracht de kapel der d.d. schut terij, onder leiding van den heer Bolten, tot 4 uur eenige vroolijke nummers ten gehoore. Het was een schilderachtige aanblik al die wandelaars in bonte zomerkleederdracht, die zich langs de paden tusschen de groene hellingen bewogen en de statig diijveude gondels volgden. Vele rijtuigen reden op den hoogen weg langs de boorden van het water. Op een zeker gedeelte waren maatregelen genomenom de wandelaars voor een on- verhoedsch nat pak te vrijwaren. De illuminatie in het Haagsche Bosch ter eere van den feestdag der koningin slaagde boven verwachting, met het oog op het zeer veranderlijke weder. Het middelpunt der verlichting was eene hooge zuil in naboot sing van de Berlijnsche Victoriazuil, in het midden van den grooten vijver opgericht ter hoogte van 30 meter. Jammer slechts dat de wind een gedeelte er van in het donker liet. Overigens was de piëdestal bijzonder sierlijk en maakte een goeden indruk. Vooral als van tijd tot tijd bengaalsch vuur in verschillende kleuren zoowel uit den top van de zuil als uit de bootjes op het water werd afgestoken en tusschen het overhangend groen de groote menigte bescheen. In het midden van de zuil had het mu ziekkorps der jagers, in een zestienhoekige kiosk voor het oog verborgen, een plaatsje gekregen en speelde opwekkende muziek stukken. De eerste vijver was guirlandes- gewijze langs de boorden en in het midden verlicht. De societeitstent was ditmaal op eene bij zonder nette wijze langs de lijnen van het gebouw verlicht, en deze illuminatie maakte evenals de eerepoort aan den ingang een keurig effect. De kapel der grenadiers eu jagers voerde er een lraai program uit. De ingangen van het Bosch en de lanen waren sober verlicht. Ofschoon er eene groote menigte tot laat in den avond het bosch doorkruiste, werd de orde goed ge handhaafd "en ging het bijzonder kalm toe. In de stad prijkten als naar gewoonte de departementen van algemeen bestuur, het gouvernementsgebouw eu enkele andere ge bouwen met schitterende gas-illuminaties. BUlTEKLAiNDSCHE BERMlTEiN. BELGIË. Het schijnt, dat er geen plan bestaat om de tegen 15 Augustus te Brussel aan gekondigde demonstratie ten gunste van het algemeen stemrecht te verbieden. Int usschen verklaren de organen van de socialisten, la Peuple en la Ré formedat het wegens de strengheid der vonnissen, welke uitge sproken zijn over de schuldigen aan de on geregeldheden te Charleroi, misschien moeie- lijk zal zijn, aan deze demonstratie het vreed zame karakter te doen behouden, dat zij bestemd was te dragen. Het hof van cassatie heeft drie von nissen, welke in den laatsten tijd door het hof van assises van Brabant zijn uitgespro ken, vernietigd, en wel: 1°. De veroordee- ling van den advocaat Van der Smissen wegens moord; 2°. Het vonnis tegen De- gand, Delannoy en Dandelin wegens valsch- heid in geschrifte en oplichterij; 3°. Het vonnis tegen Defuisseaux wegens liet open baar maken van den jCatéchisine du Peuple". Allen op grond dat een der gezworeneu niet alle burgerschapsrechten als Belg bezit. De drie zaken zullen weldra voor een nieuw hof van assises worden behandeld. EN G£LA X D. In de Rangoon Times wordt geklaagd over het plotselinge stijgen der rijstprijzen. Voor de Straits en China is er buitengewone vraag, alles wordt in allerijl ingeladen, en in enkele dagen stijgt de prijs vau 2.10 roepijen tot 3.8 roepijen per mand. PORTIIG A L. De koning is gisteren van Lissabon vertrokken. Hij reist incognito, onder den naam van hertog van Guinaraes. Van Ply mouth zal hy zich rechtstreeks naar Osborne begeven, waar hij twee dagen de gast zal zijn van koningin Victoria. Van daar gaat hij naar Londen en verder naar Vlissingen, 's Gravenhage, Kopenhagen en Stockholm. Daar de reis geene staatkundige bedoeling heeft, wordt de koning door geen enkel minister vergezeld. Op 27 September zal de vorst te Lissabon teruggekeerd zijn. ITA LIE. Het proces wegens hoogverraadtegen Des Dorides en eenige andere personen ge voerd, die beschuldigd worden geheime stuk ken, de ltaliaansche marine betreffende, aan de Fransche regeering te hebben verkocht, neemt eene ouverwaclite wending. De ais deskundigen geraadpleegde hoofdofficieren der marine zeggen, dat hier van hoogverraad geen sprake kan zijn, daar de uitgeleverde kaar ten en plannen voor Frankrijk geen waarde hebben. Men verwacht de vrijspraak van de meeste beschuldigden en eene lichte bestraf fing van de overigen. üilTRCIILAK D. De kroonprins heeft zich Donderdag in het kamp van Kunersdorf, bij het aan strijken van een lucifer, twee wondjes aan deu palm der hand toegebracht. De prins heeft zich naar de kliniek in de Ziegelstrasse begeven, om zich te laten verbinden. Uit Beieren wordt bericht, dat de prins-regent tot hiertoe alle misdadigers, die ter dood veroordeeld werden, gratie verleende. Het klokkengelui, 'twelk, als huldebetoon aan den ontslapen koning Lodewijkzich sedeil zijn overlijden een uur per dag deed hooienis nu gestaakt. De prins-regent zal aan prins Von Bis marck, op diens doorreis door Munchen, een gastmaal aanbieden. Prins Von Bismarck heeft jl. Zater dag Kissingen verlaten. Hij vertrok naar Munchen, waar hij tot Zondag vertoefde. Zondag gaf de prins-regent te zijner eer een gastmaal. Van Munchen begaf hij zich naar Gastein, waar eene woning voor hem is gehuurd. De rijkskanselier zal alzoo de ontmoeting der keizers Wilhelm en Alexan der, op 8 Augustus bepaald, bijwonen. Dat hij bij de zamenkomst zal tegenwoordig we zen, is echter niet eene door de omstandig heden geëischte noodzakelijkheid, daar alles, wat tusschen de regeeringen van Duitsch- land en Oostenrijk moest worden beraden, te Kissingen tusschen Von Bismarck en Kalnoky is afgehandeld, en dat wel op eene wijze, welke door de beide staatslieden hoogst bevredigend werd geacht. Luidens particuliere berichten uit Weenen moet de Oostenrijksche keizer, nadat Kalnoky hem omtrent de ontmoeting te Kissingen verslag had gedaan, zich hoogst bevredigd over den algemeene politieken toestand hebben utgelatcn. Ten stelligste wordt verzekerd dat Kalnoky den keizer naar Gastein zal vergezellen, zoodat dan hij zoowel als Bismarck de ontmoeting der beide keizers aldaar zal kunnen bijwonen. Te Berlijn verzekert men, dat, be halve de koning en de koningin van Dene marken, ook de koning van Griekenland en de hertogin van Cumberland aan den Czaar eu de Czarin op Peterhof een bezoek zullen brengen. DEKE91 ARK EX. Koning Christiaan van Denemarken maakte jl. Zondag een wandelrit in 't bosch van Klampenborg met den hertog van Char- tres; op een smal pad kwamen zij een cliar- è-banc tegen met een taiiijk gezelschap, dat stilhield om de vorsten te laten passeeren en te groeten. Het paard werd schichtig, en de wagen maakte een zijdelingsche kante ling, waarbij een der personen van 't gezel schap, een oud man, uit den wagen sloeg eu onder de wielen dreigde te komen. Üe koning sprong van zijn paard en redde den grijsaard, terwijl de hertog het steigerende paard voor de kar bij de teugels greep en lot staan bracht, 's Konings paard maakte van de gelegenheid gebruik om er van door te gaan; het werd eerst na eenige uren te ruggevonden en Z. M. moest op het paard van zijn lakei naar de stad terug. De koning heeft nu verboden dat menhem in een rij tuig ontmoetende, opsta om te groeten. OOITEi\KIJ K. Naar de IAenzer Zeitung meldt, heb ben de nabestaanden van de heeren Pallavi- cini en Crommelin aan de gezinnen van de beide gidsen Ranggetiner en Rubesoier, die tegelijk, met hen om het leven kwamen eene jaarlijksche rente verzexerd van 100 flor. Daarbij voegt de Duitsche en Oostenrijksche Alpenclub een jaargeld van 180 flor. eu voor de weduwe van Ranggetiner is het huisje aangekocht, dat zij tot nu toe in huur had. G RIEKEN L AND. De koning van Griekenland is naar Genua scheep gegaan, om lich van daar naar Wiesbaden te begeven. PER TELEGRAAF. PARIJS, 2 Augustus. Van 1223 ver kiezingen is nu de uitslag bekend. Geko zen zijn 722 republikeinen en 360 conser vatieven, terwijl 141 herstemmingen moeten plaats hebben. De winsten en de verliezen der republikeinen wegen tegen elkaar op. PARIJS, 8 Aug. Volgens Figaro is er ernstig sprake van dat de heer De Freyci- net weldra eene samenkomst zal hebben met den heer Von Giers (minister van buiten- landsche zaken in Rusland). LONOEN, 3 Aug. Ritchie is benoemd tot president of the local government beard. Voorts zijn benoemd tot viceministersvan buitenlandsche zaken James Ferguson, van lndië Gorst, van koloniën graaf Dunraven en van handel baron Henry De Worms. Tot secretarissen bij het ministerie van financiën en oorlog zijn benoemd de heeren Jackson en Northcote. HEIDELBERG, 3 Aug. Bij de opening van het feest in het gebouw der universi teit bracht de Duitsche kroonprins den wel komstgroet en de gelukwenschen des keizers over. In een vrij lange toespraak herinnerde de kroonprins aan de roemrijke geschiedenis en de afwisselende lotgevallen der boogeschool in den strijd voor geloof en recht; aan het gewichtige oogenblik, waarop de groot-hertog van Baden den keizer het eerste huldigde; aan de beteekenis der universiteit Hei delberg voor de vereeniging vau alle Duit- schers uit het geheele rijk en voor de versterking van het geloof aan de volkseen heid, welke nu Duitschlands kracht en bolwerk uitmaakt. Na de herwonnen eenheid van het Duitsche vaderland heeft men tot hand having der oude deugden des te meer be hoefte aan overleg, zelfverloochening en strenge geestelijke opleiding, ten einde uit de vrijheid des geestes het Duitsche volks bewustzijn geleidelijk te ontwikkelen. LAATSTE BERICHTEN. In de zitting van den gemeenteraad te 's Hage is heden ingekomen een verzoek van den heer H. llemans te Londen om voorloopige concessie voor den aanleg en de exploitatie van een pier te Scheveningen. Tot leeraar in de staatsinrichting en de staathuishoudkunde aan de H. B. School voor jongens, met 3-jarigen cursus te 'a Hage, is benoemd mr. P. M. Von Baumhauer, tevens belast met dezelfde betrekking aan de school met 5-jarigen cursus. De Hooge Raad behandelde in zijne zitting van lieden de volgende cassatievoor zieningen als van1J G. A. S.te 's Hage met bevestiging van een vonni» der recht bank door het gerechtshof te dier stede veroordeeld tot 3 maanden celstraf ter zake van mishandeling van den kastelein S. en verzet tegen de politie; 2. J. M. V. E. wed. van II. R.te Roozendaalveroordeeld door het gerechtshof te Arnhem tot 6 jaren tucht huisstraf wegens kindermoord voor de eerste inaal door de ongehuwde moeder gepleegd; 3. J. Z., te Ijeeuwardenmet bevestiging van een vonnis der rechtbank veroordeeld door het gerechtshof aldaar tot 4 maanden celstraf ter zake van eenvoudigen diefstal; en 4. P. A. D.te Nijmegen, krachtens verwijzing door den hoogen raad thans door het gerechtshof te 's Hertogenbosch veroor deeld tot 5 jaren tuchthuisstraf wegens het omkoopen van getuigen die gehoord werden door de Arnhemsche rechtbank in zake het hem ten laste gelegd frauduleus vervoer van gedistilleerd. In al deze zaken werd dadelijk door den adv.-gen. mr. Gregory tot verwerping ge concludeerd en is de uitspraak bepaald op 13 Augustus. Donderdag 12 dezer zal door het ge rechtshof te '8 Gravenhage worden behandeld de zaak van H. J. Roseboom c. s. beschul digd van een belangrijken jassendiefstal te Rotterdam. 89 getuigen zullen worden ge hoord. Het openb. min. zal worden waar genomen door den adv. gen. jhr. mr. De 8avorniu Lohman, terwijl mr. Van Praag als verdediger zal optredeu. Z. K. H. prins Albert van Pruisen begaf zich heden ten 2 ure naar Gouda. Teu 6 ure keerde de prins te Scheveningen terug. In de societeitstent in het Bosch te 's Hage werd gisterenavond een heer ernstig aan het hoofd verwond, door een flesch die waarschijnlijk door een baldadige hand uit het publiek binnen de tent was geworpen. Een hevige brand is hedenochtend om 10 uur uitgebroken in het verf- en teerpak- huis van den heer Niessing, aan het Vasteland te Rotterdam. Twee stoom- en een aantal handspuiten waren op het terrein aanwezig,

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2