NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. heze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Woensdag 4 Augustus 1886, N°. 181. AOVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent. Van i6 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Itureel: Scheepmiikerssteejr 6. 200» Jaargang. Aan de geabonneerdcn op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad is verzonden het Zittingverslag van Donderdag 22 Juli. MTADIWIE UW 8. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad heeft de heer mr. O. W. Sipkes van Leiden, den eed afgelegd als advocaat en procureur. Den 2den Augustus 1831 werd allerwege in Nedeiland het koninklijk woord „te wa pen" vernomen. Zij die aan dat bevel ge hoorzaamden en nog in leven en in Leiden zijn vierden gisteravond den 55sten gedenk dag van die oproeping en tevens van den tiendaogschen veldtocht. Die viering had plaats in de groote zaal van Café Zo.nerlust. Die zaal was daartoe door welwillende vrien denhanden toepasselijk en fraai versierd. Wapenschilden en tropeeën, de vaandels van de oudstrijders 1ste en 2de sectie en schilden met toepasselijke opschriften, groe pen in photographie, vlaggen en een achter groen en bloemen half verborgen orkest ver sierden de zaal. Te half acht kwamen leden en genoodigden met hunne datnes de zaal al spoedig vullen en kre*g een en ander aldus gestoffeerd een recht gezellig aanzien. Toen de zaal gevuld was nam de presi dent de heer Van Ingen Schenau het woord. Hij riep de aanwezigrn namens de vereeni- ging een hartelijk welkom toe; met waar deering wees hij op de opkomst van zoovelen die blijken gaven belang te stellen in eene vereeniging in wier midden zich die vroolijke ouden met jeugdige opgeruimdheid bewogen. Dankbaar voor het voorrecht dat zij de mannen van 31 hier nog mogen tegen woordig zijn kan hij tevens een gevoel van dankbaarheid niet onderdrukkeu waar zoo vele kameraden van schutterij, leger en ma rine zijn opgekomen om feest te vieren. Spreker brengt in herinnering die dagen van voor 55 jaren, hoede Hollandsche leeuw slechts sluimerde doch ontwaken kon waar dat noodig bleek. Met eene hartelijke op wekking tot eene vroolijke feeststemming eindigde spreker zijne rede echter niet dan na eerst nog in herinnering te hebben gebracht dat het heden ook de verjaardag van onze geëerbiedigde koningin was en na een dronk te hebben ingesteld op het voort durend welzijn van koning, koningin en prinses Wilhelmina. Een „Wien Neêrlands bloed", uit volle borst door alle aanwezigen aangeheven was daarop het antwoord. Hierna nam de secretaris, de heer Kers bergen het woord om verslag uit te brengen over de werkzaamheden der vereeniging in het afgeloopen jaar. Aangezien het vorige verslag tot 1 Jan. '85 liep zal dit ver slag over het tijdvak 1 Jan. '85 31 Juli'86 loopen, en zal voortaan het vereenigingsjaar zich over het tijdperk I Aug.31 Juli uit strekken. Nog slechts 14 leden waren ge rechtigd tot het dragen van het eereteeken. De eere-voorzitter jhr. Rammelman Elzevier en 5 leden werden door overlijden of vertrek naar elders of wegens een ouderdom, te hoog om de vergaderingen bij te wonen, van de sterkte afgevoerd. Echter in het aantal der eereleden en donateurs was een degelijke vooruitgang te constateeren. Tot eerevoorzitter was intus- schen benoemd de heer Glasbergen die waar dig werd geacht de plaats in te nemen van zijn voorganger waariu de vereeniging veel verloor. Voortaan zal het jaarfeest in plaats van in Februari zooals vroeger, in Augustus gehouden worden. Dankbaar wordt melding gemaakt van geschenken aan de vereeniging door de do nateurs de heeren De Haan en Goedeljee. Ook wordt aan een mild eerelid dat on bekend wenscht te blijven in dit verslag de dank der vereeniging gebracht. Nog wijst de heer Kersbergen er op dat dit verslag het laatste is dat hij uitbrengt, aangezien zijne verplaatsing naar Woerden hem het voorrecht ontneemt lid te zijn van de afdeeling Leiden. Nu staat de president op om uit naam der vereeniging hunnen zoo geliefden secre taris als aandenken aan de vereeniging een fraai album aan te bieden, tevens als be wijs hoezeer zijn ijver -oor den bloei der vereeniging en zijn hartelijke vriendschap op prijs worden gesteld. De commissaris sen, de heeren Peltenburg en De Boer ont doen nu het geschenk van het eigenaardige omhulsel de Nederlandsche driekleur en fanfares en gejuich doen hooren hoe allen met de hulde instemmen. De heer Kersbergen zal de vereeniging steeds in liefde gedenken en het gewaar deerd geschenk eene eereplaats geven in zijne huiskamer. De gevers wier namen in het album zijn opgesteld zal hij nimmer vergeten. De heer De Boer, sergeant der infanterie brengt hulde aan de oudstrijders Van Has selt en Leuven en getuigt dat ook het tegenwoordig geslacht zich in tijden van gevaar door hun voorbeeld zou laten leiden. Ook sprak de president den in Leiden eenig overgebleven oudstrijder van Waterloo, den 93-jarigen heer Wubbe hartelijk toe waarop een algemeen „lang zal hij leven" volgde. Terwijl nu de muziek zich aan den ingang posteert, verlaten dames en heeren de zaal om een feestelijken ommegang te houden door den luisterrijk geillumineerden tuin. Op den achtergrond vertoont zich een keurig chassinet sierlijk beschilderd en met het op schrift: „Hulde aan de oudstrijders 1830 1831". Hiervoor wordt gedefileerd en de tuin hnd aldus een alleszins fantastisch aan zien gekregen. Nadat allen zich weêr naar hunne zit plaatsen hadden begeven en de president de aanwezigen hartelijk dankte voor hunne me dewerking tot het gezellig samenzijn, riep de heer De Boer met forsche stem den oudstrijders den volgenden groet toe. Schoon de jongelingsdroom verdween, Die u onvergeeflijk scheen, Schoon bij 't grijzen uwer haren 't Krijgsvuur wegstierf met de jaren Doe nog de oude kreet u goed Hel Jen zijt gegroet. Bloem van Neêrlands burgerstand, Strijders voor het vaderland, Oude trouwe kampioenen Laat nog eens de laauwer groenen Van u ginds vergoten bloed; Helden zijt gegroet. Wel hem die op dezen dag, Op dit feest nog jublen mag, Blij terugblikt op de dagen Toen ge 't wapenkleed mogt dragen, Rood geverfd door 's vijands bloed; Helden zijt gegroet. Intusschen had het orchest een keurig gevarieerd programma uitgevoerd afgewisseld door zang en voordrachten. Zoo zong de heer Ilogenkamp 't„waar eens dezeemeeuw vloog" van Richard Hol; en met den heer Kersbergen het 7de duet van Mendelssohn „Sonntagsinorgen". De jongejufvrouw De Haan accompagneerde de zangnummers be langeloos en deed dit op een wijze die den heer Kersbergen noopte haar als huldebetoon der zangers een fraai bouquet aan te bieden. Nog werden voordrachten gehouden door de heeren Van der Werf, Luppes, Broere en Van der Wolk. Nadat nu de president allen die tot het welslagen van dit feest meewerkten, zijn dank gebracht had en dat welslagen ook voornamelijk had toegeschreven aan de voor beeldige eensgezindheid van burners en mi litairen in onze stad beval hij de vereeni ging „Het Metalen Kruis" in aller vriend schap aan en stelde hij de gelegenheid tot dansen open. Nauwelijks was dit gezegd of stoelen en tafels verdwenen in een oogwenk en spoedig stonden de vele danslustiuen gepaard op het teeken van den dansmeester Wuillemin te wachten. Dat teeken kwam en men danste hedenmorgen te halfvijf nog. Door niet 't minst werd de goede geest gedurende den avond gestoord, liet was in den volsten zin van 't woord een allergezel ligst samenzijn en de prettige vriendschap pelijke geest die er heeischte is wel in slaat vele andere vereenigingen naijverig te maken doch ook tot navolging aan te sporen. Hedenavond heeft in het Cirque Beige de laatste voorstelling op deze kermis plaats. We kunnen niet nalaten er op te wijzen, dat de zoo uitmuntend geregelde gang van zaken voor een groot deel te danken is aan den regisseur, den heer J. Calp, die daar door bewijst in die betrekking geheel op zijne plaats te zijn. MUZIEK, LETTERE* E\ KUNST. Geboortedag (1792) van den dichter Shelly. De heer Buis, burgemeester van Brus sel, is onlangs naar Bayreuth gereisd, om aldaar de voorstelling van Tristan und Isolde en Parsifal bij te wonen. Hij heeft het plan gevormd ook te Brussel, in de Monnaie, waar een geheel nieuw bestuur is gekomen, een verborgen orkest te doen bouwen. Dezelfde gedachte is ook door Peter Be- noit te Antwerpen omhelsd. Aldaar wordt een nieuw gebouw als zangschool op ge richt; een oi.zichtbaar orkest zal aan den voet van de tooneelschool geplaatst en het gebouw waarschijnlijk met de opvoering van Lohengrin worden ingewijd. Het „Van Crombrugge s genootschap" van Gent zal tegen den volgenden winter een grooten wedstrijd van Nederlandsche tooneelletterkunde en uiterlijke welsprekend heid openen. Voor den prijskamp van too neelletterkunde wordt gevraagd: „Een oor spronkelijke, deftige alleenspraak, in proza en verzen, geschikt om door heeren en dames te worden voorgedragen". Prijs: 50 fr. en een eerediploma. Manuscripten wor den ingewacht voor 1 November. „Die letzten Mohikaner" is de titel van eene nieuwe operette in 3 actes van Zeil en Genée, waarvan Hamburg de „pri meur" zal hebben. De heer Desuiten heeft beslag doen leggen op den inboedel, dien mile. Vuil- laume onvoorziclitigiijk genoeg! in haar appartement achterliet. Albert Niemann heeft nu toch verlof gekregen van den keizer van Duitschland, om iu Amerika gastvoorstellingen te geven. In den kon. bazar (Zeestraat) te den Maag is geëxposeerd een schilderij van mej. Wally Moe9 getiteid: „Verwaarloosd". BLNN ENLANUSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 31 Juli bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 21,302,528.62 en bij de betaalmeesters 1,579,017.55*. Te zamen/22,881,546.17». Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool bedraagt de gevallen regen over de maand Juli II. 66.5 mM., tegen 15 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. De gemeenteraad van Zoetermeer heeft de rekening der gemeente over 1885 vast gesteld tot een bedrag van f 11/135.65£ in ontvangst en f 9163.26 in uitgaaf, zoodat zij sluit met een batig slot van f 1972.40 Uit 's Gravenhage wordt i. d. 2 Aug. gemeldTijdens de parade werd een be schonken socialist, die wanorde veroorzaakte, aangehouden en door de politie voorloopig in het militaire wachthuis aan de Boschbrug geplaatst. Aldaar begon hij met ruiten stuk te slaan en veroorloofde zich herhaaldelijk uit het vensterraampje minder eerbiedige uitdrukkingen jegen9 den koning, in ver band met bijvalsbetuigingen voor Domela Nieuwenhuis. Na afloop der parade is de man overgebracht naar het commissariaat aan de llaveu, alwaar hij in bewaring werd gehouden. Men schrijft aan het Vad. uit Rot terdam: Ofschoon bijna iederen Zondag al hier een vergadering van sociaal-democraten gehouden wordt, trok die van gisteren meer bijzonder de aandacht, en wel doordat alt spreker zou optreden de bekende heer Croll, met zijn rede over „de val van het koning schap." Door een bende zingende straatjongens van het station afgehaald, kwam Croll om streeks half zes in „Verscheidenheid en Over eenstemming", waar de vergadering zou ge houden woiden. Op straat werd hij door een nieuwsgierige menigte, welke hem wilde zien, afgewacht, terwijl inmiddels de zaal vol stroomde. De waarnemende voorzitter de vergadering openende, begon met de pers aan te vallen, welke de sociaal-democraten de schuld gaf van het gebeurde te Amsterdam, de verze kering tevens gevende dat, hoe meer tegen werking het volk ondervindt, hoe grooter macht het zal ontwikkelen. Alvorens Croll optrad, verscheen nog een burgeres „met een muts met blommen" op het spreekgestoelte, om namens de vrouwen- afdeehng der sociaal-democratische vereeniging te betoogen, dat het hier een zaak gold waarvoor ook de vrouw behoort te strijden, en het de laak der vrouw was den man aan tc moedigen, evenals het de taak van den man is de vrouw aan te moedigen tot het werk der sociaal-democratie. Aan applaus onlbrak het natuurlijk niet, ook niet ioen C. zijn rede geëindigd had. Inmiddels was de volkshoop op straat belangrijk aangegroeid, doch nadat men eenigeu lijd geduldig gewacht had om C. te zien weggaan, bleek het dat deze door een achterdeurtje was weggesnapt, om de vergadering in „Walhalla" in den Haag nog te kunnen bijwonen. Weldra droop de me nigte toen af. Gisteren vertrok van Rotterdam, ver gezeld door een kunstkenner, een 83-jarig ingezetene naar Spanje, om de kunstschatten van dat land te gaan bezien. Valt de rei» hem op zijn hoogen leeftijd niet tegen, dan gaat Lij ook Italië bezoeken en keert over Oostenrijk naar huis terug. Zondagmiddag vermaakten zich vier personen op de Lek voor Lekkerkerk met zeilen. Door hevigen wind en onhandigheid geraakte het jacht onklaar en sloeg om. Twee der opvarenden klommen op het wrak, teiwijl de beide anderen zich door zwemmen gered hebben. Bij den brrgemeester van Amsterdam is reeds bijua f I8,U(J0 ingekomen voor he' fonds tot liet verleenen van onderstand zieke en herstellende agenten van r aldaar.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1