NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: ADVERTENTIE!»: Prijs per Nummer 10 (ent. Bureel: Scheepmakersstee®: 6. Dinsdag 3 Augustas 1886. N°. 180. 200. Jaargang. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Bericliten. Leidsche Courant Iheze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. t Van 6 regels0.90. Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Elke re6el meer0.15. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Groote 'e"ers worden berekend naar plaatsruimte. ]T Dienstaanbiedingen, contant, zonder rabat, per regel 0.10. Kost el 00 ze Vaccinatie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kenBis van belang hebbenden dat gelegeuheid bestaat tot ko.tr- laoxe vaccinatie en reT.cclni.tle voor •n.ertnogeudeu in het lokaal der Stads-Waag o, eiken Woensdag, des namiddags te een aar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KINTER, Burgemeester. E. KIST. Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien art. 5, le al., der Wet van den 28 Juni 1881, Stbl. no. 97, zooals dienader is gewijzigd; Brengen Ier algemeene kennis dat door M A R IA JOHANNA GEKNJAAR, alhier woonachtig, een verzoekschrift ia ingediend om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein iu bel pet ceel Langrgracht no. 172. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd DE KANTER, Leiden, 2 Augustus 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 5 Augustus 1886, des namiddags te twee uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van een leeraar in de Ncd. taal- en letterkunde, geschiedenis en aardrijkskunde aan hel Gymnasium. (193.) 3. Idem van een Stads- Genees- en Heel kundige. (186) 3. Voorstel in zake de tijdelijke benoeming van den lieer A. N. Clavier, tol leeraar aan bet Gymnasium. (1D7 4. Idem tot beschikbaarstelling van gelden voor de hulpkantoren van de Stads bank van Lcening (202.) 5. Verzoek van A. Hartcvelt Jz.om een buis le leggen naar de llaarlemmertrek- vaart. (19b.) 6. Idem van tuej. C. P. Wartjouw, om een gedeelte Van de Zoeterwoudschc Singel- sloot le mogen doen dempen (196.) 7. Idem van K. Koekkoek en A. II. Höincr, tot bet in eigendom bekomen van een gedeelte van de Gedempte Binnenvest- gracht bij het Plantsoen. (200 8. Rekening van de ontvangsten en uitga ven over 1883 van liet Riiomsch-Kalbó- liek Wees- en tiudeliedenhuis. (192.) 9. Idem als voren van hel Rooinsch-Kalbo- liek Armbestuur. (192.) 10. Idem als voren van hel Nederl. Israclie- tisch Armbestuur. (192.) TADINIGVWI. - Ter viering hier ter stede vau den 28sten verjaardag van H. M. onze geëerbiedigde ko ningin werd hedenochtend van uit de open bare gebouwen eu tal vau particuliere wo ningen de driekleur uitgestoken. De tegen li uur uitgeschreven wapen schouwing werd wegeus ongunstig weder afgelast. Zooals we bereids in ons nummer van Zaterdag meldden, vierde heden de heer O. Aalbertsberg den dag waarop hij vóór 60 jaren tich hier ter stede vestigde als heel- en verioskuudige. Hedenmorgen nu werd de jubilaris aangenaam verrast door het vinden vau een nieuw salonameublemeut toen hij zijne kamer binnentrad. Dit blijk van waardeering werd hem ge- achonken door een groot aantal zijner ver eerders uit welker midden zich eene commissie gevormd had om hem dezen mid dag te complimenteeren. Het woord werd daarbij gevoerd door den hoer da. Vau Boekeren dia in eeue toepassa- lijko rede met woorden van warme vriend schap en toegenegenheid den jubilaris de verzekering gaf vau de onverdeelde achting zijner atadgenooten. Een album met de namen der gevera werd bij het geschenk gevoegd. Om de sierlijke bewerking verdient dit albumin zwart saf fiaan leder gebonden en uit den kunsthandel van den heer Kooyker afkomstig, ten volle de aandacht. Daarna vervoegden zich de heeren H. C. Meerburg en J. T. Hessels, als bestuurders van het ziekenfonds „Toevlucht in den nood" aan de woning van den jubilaris om hem te complimentreren en een envelop le over handigen; volgden nog: de commissie van het walsche armbestuur van welke instel- ling hij tevens 30-jaren heelkundige was; eene massa vriendenvroegere patiënten met groote en kleinere geschenken en een ontel baar aantal bouquelten. Deze, voor den heer Aalbertsberg en zijne famielje en vrienden, onvergetelijke dag moge door den geachten man nog jaren overleefd worden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1U0, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen/88,/19 50, ZS VO en 1.95, laagste prijzen 88, 19 50,/3.S0 en ƒ1.90. Bij het examen in de Fransche taal is Zaterdag te Utrecht geslaagd mej. G. E. Kolff, van Leiden. In het verslag omtrent de tentoon stelling van Kunituijverheid-Teekenscholen te Haarlem komt o. a. 't volgende voor: „Een van de belangwekkendste gedeelten der tentoonstelling voor den practischeu werkman, is de inzending van het genoot schap „Mathesis Scientiarum Genetrix" te Leiden. De houten modellen ëu de porte feuilles met constructieve teekeningen doen zien dat aan die inrichting deugdelijk en practisch onderwijs wordt gegeven en dat er bekwame bouwkundigen worden gevormd, wier handen ook bij de meer werktuigelijke uitoefening van hun beroep niet verkeerd zullen staan." De Zaterdagavond maakte aan de Leidsche kermis een einde, 't Weer was de eebte kermisgasten gunstig en tot laat in den nacht gaf men zich aan de kermis vreugde over met den zoeten troost dat 't morgen toch Zondag was en uien kou uitslapen. Is dus de kermis in 't algemeen afgeloopen, de heeren Van Lier en Le Gras en Haspels gaan hedenavond nog door met hunne voorstellingen. 13ij den eersten gaat Janus Tulp van Justus Van Maurik, bij de anderen Janseu hier, Jauseu daar, Jansen overal. Ook in het Cirque Beige op het Schut- teraveld worden nog voorstellingen gegeven; zoowel heden als morgenavond. Gister 1 Augustus trad alhier in werking de dezer dagen opgerichte vereeni- ging van uitsluitend Oud-Zouaven met het doel de onderlinge vriendschap te onder houden. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren P. P. Van Zijp, pres., A. J. Overdijk, sec., F. Van Reiuandt, penningm. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 12 uur is ïekere U. in het water aan de Lange Mare gevallen. Alle pogingen tot redding waren vruchteloos eu de man verdronk. nUZIEH, LETTEREN EN KUNST. Geboortedag (1843) van Christina Nilsson, zangeres. De Liedertafel „Oefening baart Kunst" vau Amsterdam heeft op het zang-concours te Varviers, in da Dtviaiou d'Exaliance, den eersten prijs (gouden medaillebenevens f 1000.behaald. De voornaamste binnen- en buitenlandsche zangvereenigingen namen aan dit concoura deel. De muziek-directenr O, Wolf te Maas tricht heeft eene opera gecomponeerd, getiteld „Gertrud" tekst van dr. Westenberger te Maittz, vermoedelijk zal zij het eerst te Maunheim worden opgevoerd. FRANZ LISZT. Toch nog onverwacht kwam heden de tijding uit Bayreuth dat Franz Liszt gister avond kwartier over elven aldaar overleden is. Met dezen man wiens nasra steeds als door een romanesk waas omgeven was verdwijnt een van de meest belangwekkende figuren uit de tegenwoordige kunstenaars wereld. Liszt werd den 22sten October 1811 te Raiding in Hongarije geboren. Zijne eerste leiding op muziekaal gebied ontving hij van zijn vader die ile kunst als dilettant beoefende. Later ging hij te Weetteu bij Czerny en Salieri ter school, doch overtrof spoedig zijne leermeesters en werd op zijne kunst reizen als een wonderkind aangestaard. Reeds in 1825 werd te Parijs zijne eerste drama!ische compositie opgevoerd, nl. eene opera Don Sancie, die echter geeu blijven- den indruk maakte. Zijne kennismaking met Paganina had op hem wel den mestten invloed en sedert dien dagtrekent de eigen aardige richting zijner virtuositeit. Na dat hij twee jaren in Italië vertoefd had en later tot 1848 alle beschaafde landen bad doorreisd vestigde hij zich te Wei mar. Hier werd hij het middelpunt van een kunstenaarskring. Iu 1859 ging Liszt nogmaals naar Rome en gevoelde zich aldaar zoo aangetrokken tot den geestelijken stand dat hij abt werd en zich voortaan bezig hield met wijsgeerige en godsdienstige bespiegelingen. Toen hij zich spoedig daarop weêr aan de muziek ging wijden werd het belangwekkende van zijn persoon door de geestelijke kleeding nog verhoogd. Op zijn aansporen werd eene koninklijke liongaarsche muziek-academie te Peslh opgericht; in zijne latere levens jaren stond hij aan 't hoofd daarvan. Door zijne vaardigheid iu bet prima-vista- spel, door zijn verbazend geheugen en zijne techniek stond Liszt als klavierspeler op een door niemand ooit bereikten trap. Zijne werken sluiten zich aan bij de rich ting van Berlioz en Wagner en worden als zoodanig zeer gewaardeerd. Vooral door zijne groote Missen eu zijn oratorium „Die heilige Elisabeth" is zijn naam zeer ver spreid. Ook als schrijver over compositiën eu componisten stond hij gunstig bekend. Vele romaneske avonturen zijn vsn Liszt bekend; zoo b.v. zijne betrekking tot George Saud eu het verijdeld huwelijk met de prinses Wittgenstein in 1861. Twee dochters vau Liszt zijn getrouwd; eene met deD oud-minister Ollivier; de an dere met Richard Wagner. Tot in zijue laatste levensdagen bleef Liszt reizende. Men geeft als de aanleiding van de ziekte, die Item ten grave sleepteop eene verkoudheid door hem op eeu tochtje io de Ardeuneu opgedaan. Te Heidelberg zijn de feesten begonnen ter eere van het vijfhonderdjarig bestaan der universiteit. Met Praag, waar de universi teit in 1348 en Weenen, waar ze in 1365 werd opgericht, behoort Heidelberg tot de oudste Duitsche universiteiten. De universi teit te Heidelberg werd in 1386 door keur vorst Ruprecht het eerste gesticht en kwam spoedig tut bloei, totdat de dertigjarige oorlog baar eeu geduchteu knak gaf. Eerst iu hel begin dezer eeuwtoen de stad Heidel- berg met het omliggend gebied, bij het hertogdom Baden werd gevoegd, begon de universiteit onder bescherming van hertog Karei Frederik van Baden te herleven en herwon zij allengs haar plaats onder de eerste Duitsche hoogescholen. De feestelijkheden werden geopend met de plechtige inwijding. Tot in wij ling van de feesten der ltoo- geschool te Heidelberg hebben de eclitge- uooten der professoren in eene plechtige bijeenkomst een corpsvaandel aan de stu denten aangeboden. Sedert eenige weken wordt in de En- sche bladen een hevige polemiek gevoerd over de vraag: „Of de wrrking vau het daglicht op aquarellen een nadeeligen invloed op de schilderijen uitoefent; of de kleur er van wegtrekt?" Een zeer bevoegd beoordeelaar meent van ja, en hij heeft tamelijk sprekende bewijzen bijgebracht. Men acht in Engeland de zaak van overwegend beling, en geen wonder, want als de vraag inderdaad bevesti gend beantwoord wordt, komt er mogelijk een geheele ommekeer in het schilderen van waterverfteekeningen. Er ia nu een commis sie van deskundigen benoemd om een onder zoek in te stelten. Tot die commissie behoort ook de heer Alma Tidema; maar, vreemd genoeg, is de man, die het eerst de aandacht op de kwestie gevestigd heeft, de heer J, C. Robinson, er buiten gelaten. Met groote belangstelling wordt de uitkomst van het onderzoek dier commissie tegemoet gezien. lUMENLANDSCHE BERICHTEN^ De minister van oorlog, in aan merking nemende dat één jongeling, die zoowel voor eene aanstelling tot cadet aau de koninklijke militaire academie alt tot adelborst bij de koninklijke Nederlandsche marine in aanmerking kwam, aan eene plaat sing bij de zeemacht de voorkeur heeft ge geven, brengt, ten gevolge op zijne aankondiging in de Nederl. Slet. van 21 Juli 1836, nader ter keunis van belangheb benden, dat, in verband met de aldua opengevallen plaats en nog andere ontstane vacatures, met ingang van September a. tot cadet bij de koninklijke militaire acade mie zullen worden aangesteld: Infanterie hier te lande: R W. Tan Wieringen, N. J. Kooiman, M. M. Eyssell, H. Prins, E. J. Van Bel, J. P. M. Soer, H, U. (larger, K. J. C. Rijnen, J. G. Le- verlaud, H. G. Post, D. R. Buma, M J. Doppenberg, jhr. II. F. Van Kinschot, F. E. Collard, R. B. A; N. De Quay, C. F. Muschart, C. J. J. Sizma baron Van Heem stra, P. A. W. Van Eeten, H. S. F. Lutz. Cavalerie hier te lande: G. J. C. Van Zijll de Jong, A. Simons, O. L. graaf Van Limburg Stiruin, M. E. Te Winkel, F. L, Voogt, G. J. Maria. Artillerie hier te lande: J. E. P. Van Reysen, O. Witsen Elias, B. G. E. Elias, E. F. Insinger, D. A. Eekhout, J. A. Kaub, M. Faassen, P. D. Vao Essen, G. Vogelaar, H. Beijerman. Genie hier te lande: A. W. P. Stoop van Strijen, W. H. C. Doorman. Infanterie in Oost-Indië: II. Ermerins, V. J. Van Marie, C. J. Asselbergs, S. Van Hulstijii, P. M. Vis, H. J. De Jong, G. Poort, J. P. Hendriks, P. Kok, A. W. E. Weijerman, R. De Bruyn, J. Rippe, W. Vau der Wielen, P. Hajenius, P. Sorgdrager, T. J. F. A. Liefrinck, W. Van Blijeuburgh, F, G. De Bas, 11. J. Brackmaun van de Wa ter, E. Van Zijdvetd. Cavalerie in Oost-Indië: B. Hendriks, W. Du Vijn, H. Heeriug. Artillerie in Oost-ludië: H. C. G. Mey- ners, J. F, C. Deibert.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1