OPROEPING IN WEOKELIJKEN DIENST, NIEUWS- EN ADVERTKNTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. I)ez« Courant verschijnt d a e I ij k sbehalve op Zon- en Feestdage 11. abonnement: Zaterdag 31 Juli 1886. N°. 178. advertentien: Uitgevers: Gebroeders Muré. Leidsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen4 contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees 6. 200e Jaargang. Stads-Berichten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIOEN, brengen Ier algemeens kennis dal de rekening en verantwoording van de inkom sten en uilgaven dezer gemeente, over hel dienstjaar 1885, met al de daarbij belioorende. bescheidenaan den Gemeenteraad op beden is overgelegd, tegelijk voor eenieder, gedurende veertien dagen ter lezing nedergelegd op de Secretarie dezer gemeente èn in druk, tegen de betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Geschiedende daarvan, ingevolge art. 219 der Wel van den 29 Juni 1851 Staatsblad no. 85) openbare kennisgeving door plaatsing in de Leutsche Courant. Rurgemeester en Wet houders voornoemd, DE KkNTEIt, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 Juli 1886. vaii milicien-verlofgangers der lich tingen van 1883 en 1884. De BURGEMEESTER deii GEMEENTE LEIDEN, Gezien de Circulaire, van den Heer Commis saris des Koningsin de provincie Zuid Holland, van den 21en April II., A. Nq. l044(2eafd). Provinciaal blad no. 31; Brengt ter kennis van de navolgende in deze gemeente gevestigde milicien-verlofgangers der lichtingen van 1883 en 1884, dal zij, krachleus art. 125 der Mililiewet, onder de wapenen worden geroepen en daartoe respectievelijk op de hieronder vermelde dagen, des namiddags vóór vier uren, bij hunne korpsen tegenwoordig moeten zijn, in nmlorm gekleed en voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusling door hen bij hun vertrek im-l groot verlof medegenomen, alsmede van ver lofpas en zakboekje, zullende de opgeroepen manschappen op de mede hieronder aangewezen tijdstippen iu het genot van onbepaald verlof worden hersteld, als: die belioorende tot het Regiment Grenadiers en Jagers, het le, 2e, 3e, 4e, 5e, 8e, 7e, en 8e Regiment Infanterie, lichting 1883, van li Augustus tol 14 September, het le, 2e en 3e Regiment Veldartillerie, le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e batterijen, lichting 1883, van 20 Augustus lot 23 September, het korps Rydende Artillerie, lichting 1883, van 2 September tol 6 October, het le, Regiment Vestingartillerie, 7e en 8e compagnie, lichting 1884, van 9 Augustus tol 13 September, het le Regiment Vestingartillerie, 9e com pagnie, lichting 1884, van 16 Augustus lot 20 September, het le Regiment Vestingartilleriele com pagnie, lichting 1884, van 15 September tot 20 October, hel 2de Regiment Vestingartillerie, 10e com pagnie, lichting 1884, van 11 Augustus tot 15 September, het 2e Regiment Vestingartillerie, 2e compag- nie, lighting 1884, van 27 September lol 7 October, het 2e Regiment Vestingartillerie7e compag nie, lichting 1884, van 15 September tol 20 October, hel 3e Regiment Vestingartillerie, 8e en 9e compagnie, lichting 1884, van 11 Augus tus tol 15 September, het 3e Regiment Vestingartillerie, 5e en 6e compagnie, lichting 1884, van 15 Septem- tember tol 20 October, het 4e Regiment Vestingartillerie, 7e en 8e coinpaguielichting 1684, van 9 Augustus lol 13 September, het 4e Regiment Vestingartillerie, 9e en 10e compagnie, liciiting 1884, van 13 Septem ber lot 18 October, het korps Genietroepen, lichting 1883, van 17 Augustus tol 18 September, de 2e en 3e Uoinpaguiën Hospitaalsoldaten, lich ting 1883, van 11 Augustus lot 14 Sep tember; dat bedoelde miliciens mitsdien worden uit- genoodigdzich op Zaterdag den 7en Angus tus aanslaande, des voormiddugs tus.-clien 10 en 12 uren, voorzien van hun zakboekje, aan le melden Ier plaatselijke Secretarie, tol het ontvangen van aanwijzing van de plaats waarheen zij zich hebben le hegeven en van het hun eventueel toekomende daggeld ol passage biljet en dal. byaldien ziekte of andere wettige redenen hen mochten verhinderen aan deze oproeping le voldoen, zij daarvan tijdig ter plaatselijke Secretarie beaooren kennis le ge ven, in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. Ten einde niemand hieromtrent onwetend heid zoude kunnen voorwenden geschiedt hier van openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeeslervoornoemd, DE KANTER. LEIDEN, 30 Juli 1886. «TA DSAIEU1VI. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Juni 1886 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 130 kinderen, waaronder 5 levenloos aangegeven, overleden 119 personen, en web beneden 1 jaar 85, 15 jaren 36, 514 jaren 4, 1420 jaren 5, 2050 jaren 16, 5065 jaren 7, 6580 jaren 8, boven 80 jaren 3, op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling 5, lichaamszwakte, tering 16klierziekte, rhachitis, syphilis 3, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 2, kanker 2, waterzucht, scheurbuik typhus en febria typhoï- dea aanhoudende koorts 2tus schenpoozende koorts pokken rood vonk 1, mazelen 17, huidziekten 1, stui pen, trismus, epilepsie 3, apoplexie 4, hersenziekten, krankzinnigheid 10, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 9, croup 2, kinkhoest 1, acute ziekten der ademhalingsorganen 13, chron. ziekten der ademhalingsorganen 2, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. organ, hartgebrekenaneurysma 1, angina diphtherina diarrhoea, dysenterie 8, cholera nostras 2acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 1chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 1ziekten d. organa urogenitalia 6, ziekten van het kraambed gewelddadige dood 1verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 1. Gisteravond reprisen in de schouwbur gen op de Oude Vest u[)e Martelares", bij den heer Van Lier uöe Trompetter- Majoor". De tent was weêr kolossaal vol. Ook de schouwburg was heel goed bezet. In de gehoorzaal was als altijd een ver bazend groote toeloop, en de Cirque Beige evenals Schuitenvoerders Cirque ongemeen vol. Men schijnt deze kermis verbazend uit te gaan; dat zal animeeren voor de onder nemers van vermakelijkheden en de Leid sche kermis zal er niet minder op worden. Morgenmiddag weêr eeue extra kinder voorstelling in het Cirque Beige; van avond ^Janseu hier, Jansen daar, Jansen overal" op de Oude Vest en vÜe Trcinpetter- Majoor" bij den beer Van Lier. Zaterdagavond zal door de heeren Le Gras en liaspels geen voorstelling worden gegeven; wel weêr Zondag en Maandag. Evenals eiken zomer bezoeken vreem delingen onze stad om mooie hoekjes of gebouwen te bezichtigen. Telkens ziet men hier of daar een vreemdeling, op het gebrui kelijke stoeltje, bezig van een mooi punt of een antiek geveltje eene schets te maken. Meer dan eens zagen we dezer dagen eene schets maken van het gebouw 's Gravesteyn, aan het gerecht dat nu het schoon ge maakt is weer in 't oog valt. Ook een ge zelschap dames en heeren gsan per rijtuig de stad door en nemen hier en daar pho- tographische afbeeldingen. Te ongeveer 9 uur hedenochtend had zekere juffrouw D, toen zij aan de Haven een emmer water schepte, het ongeluk het evenwicht te verliezen en te water te gera ken, waaruit zij echter spoedig door een paar voorbijgangers werd gered. Te twaalf uur daarna is in het water aaü de Oude Vest een paard met vigelante van den stalhouder K. gereden, doordien de koetsier den draai te kort nam. In het voertuig waren geen personen gezeten, ter wijl de koetsier bij tijds van den bok sprong Eenigen tijd later zijn de vigelante en het intusschen gestorven paard opgehaald. De N. R. Ct. vernam dat de zegeling der effecten die aan het zegelrecht on derworpeu zijn zoo goed als geëindigd is en p. m. f 150.000 daardoor opgebracht werd. Dit bericht nu kan niet dan onjuist zijn 1°. aangezien de opbrengst slechts be kend is tot uit0. Juni jl. 2°. omdat in de loopende maand volgens verklaring van effectenhandelaars en ontvangers der regis tratie het debiet zeer groot was. Nog da gelijks worden aan de kantoren massa's plak- zegeis g'ehaalu. 3°. Is de termijn van slui ting nog lang niet daar en is 't ons bekend dat bezitters van groote fortuinen (grooten- deels in effecten belegd) de formaliteit nog steeds moeten vervallen. MUZIEK, LETTEREN EN KIMT. Sterfd. (1884) van E. Löwenberg, beroemd pianist. Mad. Massart en de heeren Lecouppey en Delaborde zullen tegelijk, cm redenen van gezondheid, het professoraat voor het piano-onderwijs aan het Parijsche Conserva toire neerleggen. De heer H. De Veer, hoofdredacteur van het N. v. d. D noodigt in eene ad vertentie in dat blad alle vrienden en ver eerders van wijlen Siinon Gorter, den vroe- geren hoofdredacteur, uit, iets bij te dra gen voor een eenvoudigen gedenksteen op het graf van dien letterkundige, ilij ligt op 't kerkhof te Renen begraven. Er zal nu een humoiistischgeïllustreerd Volapük-blad verschijnen, met een bijblad voor berichten omtrent de wereldtaal en ad- vertentiën. Men kan de advertentiëu inzen den in alle talen aan deu heer H. Schnep- per, Kirmelitenstrasse 1 te München,waar zij iu het Volapük vertaald kunnen worden. De zuivere opbrengst zal strekken ten voor- deele van den heer JSchleijerdie te Koustanz in bekrompen omstandigheden leeft. Het blad zal elke veertien dagen verschijnen en te Müncheu worden uitgegeven. Aan Mej. Tiiérèse Schwartze is de on derscheiding te beurt gevallen van te worden benoemd tot gewoon lid van het Holland- sche Teekeugezelschap te 's Hage. BliNHEüLAHDSCllE BERICHTEN. Naar wij vernemen, is door de af- deelingen der tweede kamer geen redactie van art. 76 der Grondwet voorgesteld, maar werd van de regeering de lorinuleering, in den geest als iu het adies van antwoord is aangeduid, verlangd. (übl.) De heer inr. \V. H. De Beaufortlid der tweede kamer van de staten-generaal, heeft de hem gedane uitnoodiging van het uitvoerend comité tot oprichting van een monument voor Huge De Gruot, om ter gelegenheid van de onthulling van hel stand beeld te Delfteeue feestrede uit te spreken, welwillend aanvaard. (U. Ct.) De heer J. D. Doorman, hoofdredac teur van het D. v. Z.-II. en's Or t is be noemd tot ridder der koninklijke militaire orde van Portugal van onze Vrouwe da Con- cei^&o de villa Vipoza; de heer B. De Vries, kanselier der Portugeesche legatie aldaar, tot ridder der koninklijke militaire orde van Portugal van Onzes Heer Jezus Christus. De huismeester en huismeesteres van het krankzinnigengesticht te Dordrecht, de heer Nabal en echtgenoote, die op de voor dracht stonden voor de betrekking van di recteur en directrice van het Academisch Ziekenhuis te Leiden, zijn voor Dordrecht behouden gebleven, daar de raad hun sala ris van f 1000 op f 1400 heeft gebracht. Als een bijzonderheid wordt gemeld, dat door iemand te Haarlemmermeer, in de Groote Braak, onder Halfweg, met den hengel een baars is gevangen, die van den kop tot den staart de buitengewone lengte had van 42 cM. (H. Crt.) Volgens de Amst. Ct. zou een stad genoot een som van 7000 gulden hebben geschonken, ten einde het den dienstdoen- den militairen aan niets te laten ontbreken. Wanordelijkheden te Amsterdam. Door een der berichtgevers te Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. nog van eergisteren het volgende geschreven: De toestand in den Jordaan was oogen- schijnlijk zeer kalm; men zag geen samen scholingen, niet veel meer drukte dan op gewone tijden, en er gebeurde niets wat bijzondere aandacht kon trekken. Maar dieper dan de oppervlakte strekte deze kalmte zich ook niet uit. De agenten van politie, die zooveel mogelijk twee aan twee hunne ronden verrichtten, stonden ook heden voortdurend bloot aan beleedigingen en bedreigingen, en er moet veel zelfbeheersching toe noodig zijn, oui ingevolge het gegeven consigne te dulden, wat anders de politie-agent zich niet zou kunnen laten aanleunen. Een paar malen was ik er getuige van, dat mannen en vrouwen met gebalde vuisten den voorbijgaanden agenten toeriepen, dat hun laatste uur geslagen was. Begeelt men zich met lieden op de straat in gesprek, dan zijn uitingen van woede en verregaande bitterheid schering en inslag; dan hoort men de militairen en de politie voor moordenaars uitmaken, en worden de meest overdreven tafereelen ontrold, die ver blinding en geheele afwezigheid van kalmte slechts kunnen doen ontstaan in het brein van menschen, die van nature reeds neiging bezitten om zaken overdreven voor te stellen. Ook de kroegen werken niet weinig mede om de opwinding gaande te houden. Vooral gisteren waren de racesten zoo vol, dat er geen inkomen aan was, en weerklonken daar luidruchtige gesprekken en verwenschingeu, die maar al te zeer ingang vonden. Eigen aardig is dat Dinsdag op sommige uren, vandaag echter niet de zoogenaamde Za- terdagsche brug, die zulk eene treurige ver maardheid heelt verkregen, het algemeen aantrekkingspunt was. De brug stond dan weer vol volk, dat, naar het scheeuweinig aansporing noodig had om nog eens aan den slag te gaan. Het waren meest lieden van zeer gering allooi, in afwijking van de ge- zetene bevolking van den Jordaan, slecht gekleed en waarvan de meesten zich door een brutaal uiterlijk kenmerkten. Lieden ge lijk men ze op gewone tijden alleeu in ach tera! hoeken ziet, zich blakeren in de zon, of een dutje doende op pothuizen en trap pen en in poorten. Mannen van eiken leef tijd, bij de politie van de ongunstigste zijde bekend. Ongeveer een zelfde publiek als dat, hetwelk Maandag de bezetting der brug uit maakte, met dit onderscheid, dat Dinsdag

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1