om uiteen te gaan bieren rruchteloos, en toen werd ook hier een tiental geweerschoten gelo9t, hetgeen voldoende was om de op roermakers terug te drijven. Ook bij de plaat9, waar een ander deta chement stond, hoek Brouwersgracht en Lindengracht, begon de menigte op te drin gen van de Brouwersgracht. Een korporaal met twee soldaten losten toen op de brug drie schotenwelke doel troffenen waar door de oproermakers werden teruggedreven. Ten einde het opdringen van het volk op de Prinsengracht tegen te houden, werd eene afdeeling der huzaren, die onder bevel van ritmeester Bentinck op het terrein waren uitgezondenmaar op den hoek van de An- jeliersstraat werd deze afdeeling met steenen ontvangen. Eene afdeeling trok nu door de Westerstraat, teneinde eene omtrekkende be weging te maken, doch werd in de Anje liersstraat eveneens met steenen bestookt, zoodat eenige manschappen afzaten en vuur gaven. Omstreeks acht uur kwamen 120 vesting- artilleristen op het terrein. Deze lagen allen hier in garnizoen en waren niet, gelijk men meende, uit Naarden ontboden. Een twin tigtal was met geweren gewapend. Twaalf manschappen werden gezonden naar de Willemspoort tot bescherming der wacht, waar de meeste arrestanten waren geborgen. Per telephoou ontving dit detachement later bevel,.terug te keeren naar den Dam. Bij den terugmarsch werden deze artilleristen van de overzijde der Prinsengracht met stee nen geworpenwaardoor de tien met geweren gewapende kanonniers genoopt werden vuur te geven. Verder is er niet gevuurd. Te drie uur in den ochtend konden alle troepen inrukken en werden zij afgelost door 100 mariniers, die de verdere zorg op zich namen. De houding der soldaten en hierop dient vooral de aandacht gevestigd te wor den bij het vervullen van hun treurigen plicht was uitmuntend. Ofschoon grooten- deels jonge soldaten, die eerst in Mei 111 dienst waren getredenliet die houding niet het minste te wenschen over. Alle berichten welke het tegendeel melden, zijn volkomen onjuist. Er zijn geen geweren weggeworpen noch patronen. Dat enkele scherpe patronen zijn gevonden, is geen wonder, daar bij het te voorschijn halen der patronen vaak enkele op den grond vallen. Ook was de houd ng der inwoners uiterst welwillend. De welge- zinden en dit waren ze bijna allen waren zeer verheugd dat de soldaten hen van de onruststokers kwamen verlossen, en boden hun om strijd verfrisschiugen van allerlei aard aan. Ook is het niet juist, dat met losse patronen is geschoten, daar deze niet zijn uitgereikt. Nader vernemen wij nog, dat niet alléén het lijk van de jonge vrouw nog onbekend is, maar ook het lijk van een man. Beider identiteit is nog niet kunnen bewezen worden. Deze twee lijken zijn gephotographeerd en hun signalement zal worden opgegeven. In de omgeving van de N lordermarkt heerschte ook gisterenavond volkomen rust. De geheele buurt begint haar gewoon uiter lijk meer en meer terug te krijgen. De kinderen krioelden en speelden weer in de zijstraten en de ouderen zaten weer kalm voor hun huisje of drentelden rond, terwijl zij blijkbaar nog de voorvallen der vorige dagen bespraken Naarmate de rust terug keert, neemt het aantal nieuwsgierigen toe. Van alle kanten komen zij naar de Noorder- m.irkt, wandelen langs de Prinsengracht en verdringen zich voor de huizenwaar slechts eenig spoor van een kogel is te bespeuren. Wie bij een dergelijke wandeling niet alleen zijn oogen, maar ook zijn ooren ge bruikt, wordt meer en meer versterkt inde overtuigingdat de bewoners van den J irdaan alles behalve partij kiezen voor de oproer stokers. Zoo zagen wij een eenvoudig werk man te midden van een groep hoorders en hoorderessen, met vuur betoogen, dat alles slechts het gevolg was yvan het opruien van die sociaal democraten." Een enkele der groep trachtte wel bezwaren tegen deze stel ling te opperen, maar de meesten gaven duidelijk te kennen, dat zij het met den spreker eens waren. Ten bewijze der goede gezindheid van zeer vele bewoners der ver ontruste wijk kan ook dienen, dat de ge broeders Mens, die den moed hadden om de roode en zwarte vlaggen van de Zater- dagsehe brug af te rukken, van vele Jordaan- bewoners in den vorm van een briefkaart, een bewijs van instemming hebben ontvangeu. Die briefkaart luidt als volgt: z/Vele burgers betuigen u beide, alsook de bewoners der Willemstraat, hunnen op- recnte dank voor u kloek gedrag. En moe digen u allen aan steeds de rust te doen bewaren. Zoo de ongelukkige opgeruiden menigte toch maar wilde inzieu dat Domela Nieuwen huis een groote lafaard is, die zich stil terug trekt terwijl zijn arme volgelingen in bloedigen strijd zijn. Op zijn hoofd komen al dit onschuldig bloed. Waarlijk de Amsterdammers zijn zoo kwaad niet voor hun arme stadgenootenis er wel een stad waar zooveel gedaan word als hier. Du9 brave Willemstraaters nog maals dank. Beschetm de agenteu en sla geen geloof aan opruiers. Gelijkheid kan er toch nooit bestaan. Aan Leendert en Jacobus Mens, Willemstraat, alhier. Tegen negen uur, toeu alle werklieden weder van hun arbeid waren teruggekeerd en het op en om de Noordermarkt wat he- wegelijker was geworden, hoorde men hier en daar weder oproerige praatjes, meest uit den mond van halfbeschonken personen. Daarbij kwam nog, dat Recht voor Allen in die straten werd gevent, en om de ver- koopers zich volksmenigten verzamelden. De bladverkoopers verdwenen echter spoe dig van de straat en met hen verspreidde ook de menigte zich, of bleef zij, op ver zoek der politie, welke weder den dienst waarnam, circuleerende. Toch waren om de Noorderkerk nog pos ten uitgezet, thans van het corps mariniers, wier hoofdwacht in de Noorderkerk is ge vestigd. De hoofdwacht der infanterie is thans van het Paleis overgebracht naar de Nieuwe kerk waar de manschappen gisteren avond hun intrek namen. De jonge vrouw, die zoolang onbekend bleef, is thans door haren vader herkend. Zij was naaister van beroep, en woonde van hare ouders afgezonderd, vandaar dat haar lijk niet spoedig herkend werd. Haar hoofd was door een kogel doorboord. De ongelukkige heette A. C. Jansen en hare ouders wonen op de Westerstraat. Wij laten de namen en de woonplaatsen der overige dooden hieronder volgen Willem Van Munster, Oostenburgervoor straat 82, 18 jaar; Gerardus Greuter, Palm straat 58, 27 jaar; Johannes Penning, Schoutensteeg 9, 40 jaar; Jan Johannes Antonius Beuning, Lijnbaansgracht 204, 47 jaar; Willebrordus Helsloot, Rozengracht 28, 17 jaar; Karei Bodewijk Steenkamp, Bloemgracht 114, 22 jaar; Ernst Hendrik Tjaden, Westerstraat 179, 21 jaar; Gerrit Riet, 1ste Leliedwarsstraat 9, 26 jaar; Leo nard Van Dijk, Anjelierstraat 42, 18 jaar; Johannes Franciscus Antonius Ue!man,Sui- kerbakkersteeg 2, 18 jaar; Johan Ehlebracht, Lindengracht 168, 24 jaar; Joha nes Hen dricus Van der Vliet, 2de Weteringdwais- straat 56, 28 jaarHendrik Brandsma, Spui- straat 207, 51 jaar; Arnoldus Petrus Weer man, Nieuwe Kerkstraat 58, 26 jaar; Cor nelia Johannes Wesselsz, 1ste Goudbloem dwarsstraat 18, 20 jaar; Bernard Heiurich Witte, 3de Goudsbloemdwarsstraat 6, 35 jaar; Hendrik Willem l'hennegers, Marnix- straat 18, 30 jaar; Lambertus Gorter, Prin sengracht 94, 20 jaar; Herman Koerts, Mar- nixstraat 58, 15 jaar; Abraham Arnoldus Pakkoo, Passeerderdwar9straat 43, 47 jaar; Johannes Pijn, 2de Looierdwarsstraat 7, 61 jaar. Een ongeteekend oproerig geschrift, dat ook den naam van den drukker niet ver meldde, werd gisterenavond in den omtrek van de Noordermarkt verspreid. Een jongen, die het op den Dam uitgaf, weid in arrest genomen. Nadat Dinsdag de landbouwer S. J., uit Haaren (Pruisen), te Roermond als ge tuige in eene strafzaak gehoord was en weder rustig naar zijn vaderland wilde terugkeeren, werd hij door de maréchaussée aangehouden. Hij was nl. in 1859 bij verstek veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, wegens diefstal. J. dacht niet dat men hem na verloop van 27 jaren nog zou herkennen. Vrijdag werd door de ambtenaren der rijksbelasting te Stramproj een os aange haald, die uit België ons land werd inge voerd. Het dier werd aan den burgemees ter ter bewaring gegeven. Zondagavond kwam een vijftigtal personen uit België, gewapend met geweren, huu os opeischen, en het gelukte hun, daar de rijksambtena ren juist afwezig waren, den os zonder eenigen tegenstand te bemachtigen. GRAVËNUAGE. Door Z. M. is jhr. I. W. May, consul- generaal der Nederlanden te Londen, herbe noemd tot lid der commissie belast met het afnemen der consulaire examens en is aan den heer H. Schroder Visser, te 's Graven- hage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van gemelde commissie, ouder dank betuiging voor de door hem in die hoedanig heid bewezen dienstenen is in diens plaats benoemd de heer W. M. Pieters te Rotterdam. Door Z. M. is aan dr. A. H. Van Ankum, met ingang van 1 September 1886, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen. «D C» «CJ ML M TT. In de gisteren gehouden openbare ver gadering van den raad var» state, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd o. m. behandeld: het beroep door mr. H. J. Hijs- houwer namens F. Lobman te Leiden inge steld tegen een besluit van burgemeester en wethouders van Oegstgee9t, waarbij aan laatstgenoemde verguuning is geweigerd tot het oprichten van eene ververij en was- scherij van manufacturen aan den Marendijk. Rapporteur de staatsraad Van Vladeracken. Als gemachtigde trad op mr. Rijshouwer, advocaat te J <eiden als belanghebbende de heer Van Hoeken. De koning van Portugal wordt eerst den 14den Augustus in de residentie ver wacht, werw aarts Z. M. zich den 12 den te voren van het eiland Wight hoopt te begeven. Binnen enkele dagen zal het blijken of het bezoek van den Portugeeschen monarch aan ons land een officieel karakter zal dra gen, aangezien dit nog een punt van overleg uitmaakt tusschen het hof te Lissabon en onzen zaakgelastigde aldaar. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. EN G£LAX U. De graaf Van Iddesleigh is benoemd tot minister van buitenlandsche zakende markies van Londonderry tot onder-koning van Ierland; sir Michael Hicks Beach tot secretaris van Ierland; lord Randolph Chur chill tot kanselier der schatkist. Gisterennamiddag werd ten huize van lord Granville eene bijeenkomst gehouden der liberale partij. Besloten werd om de troonrede der koningin af te wachten, vóór dat de houding in de aanstaande zitting werd vastgesteld. De liberale partij zal vdór de kredieten stemmen, welke binnenkort door de regeering zullen grvraagd worden Aan de Standard wordt uit Kaïro ge scind, dat Wassif Bry, een gewezen kapi tein in dienst van dru Mahdi, aangekomen is met het nieuws, dat de Madhisten voort durend onder elkaar vechten, en dat de Arabieren Khartoem geheel verwoest hebben, zoodat er nog maar weinige huizen staande gebleven zijn. De Europeesche handelaars hebben de wijk genumen naar Omoerman. FHAtHRUK. Het gerucht loopt, dat president flrévy, die te Mont-sous-Vaudrey vertoeft, ernstig ziek is. (Uil.) Van de 1700 personen, tot hiertoe door Pasteur wegens hondsdolheid behan deld, zijn behalve de Russen, door een dol len wolf gebeten, niet meer dan 4 perso nen overleden. DUIT8CHL. Al* D. Keizer Wilhelm gevoelden zir.h Zondag ongesteld. De doctoren verboden hem de voorzetting zijner badkuur. Maandag ge voelde de grijze monarch zich in zooverre hersteld, dat hij 'smoigens een toerlje per rijtuig deed en 's namiddags werkte. Volgens een bericht uit Gastein is keizer Wilhelm ongesteld, zoodat de bad kuur niet wordt voortgezet. PER TELEGRAAF. LONDEN, 29 Juli Men verneemt, dat de overeenkomst tusschen Engeland en China te Pekin is geteekend, waarbij China de heerschappij van Groot-Brittannië over Berina erkent en belooft den handel te zul len bevorderen. LONDEN, 29 Juli. Lord Cranbrook is benoemd tot president van den raad der koniugiu; Chaplain tot president van de local government board; Stanhope tot president van het bureau voor koophandel; lord John Manners tot minister van het postwezen; Planket tot minister van openbare werken; sir Richard Webster tot procureur der konin gin; lord Ashbourne tot lord-kanselier van Ierland. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer had door den heer De Saror- nin Lobman de aangekondigde interpellatie plaats over het jl. Zondag gebeurde te Lei derdorp. De iuterpellant betoogde, dat alleen de kerkvoogden bevoegd waren in afwachting van de rechterlijke beslissing over kerkge bouwen te beschikken, niet de politie, zoo als te Leiderdorp geschied was. Hij vroeg daarom inlichtingen. De minister Heemskerk antwoordde, dat de waarnemende burgemeester handelde op grond van artikel 167, le lid. van de Grondwet, 26U - 262 Code Penal en 184 en volgende der Gemeentewet, als hulpofficier van justitie trr handhaving van orde en tol voorkoming van geweld. Er is proces-ver baal opgemaakt tegen ds. Vlug wegens ver storing van de godsdienstoefening CU de waarnemende burgemeester heeft militaira macht ingeroepen om den toegang tot de kerk te belettendaar de ingezetenen dreigden de kerk in te loopen als de middaggodt- dienstoefening werd belet. De heer Beelaerts van Blokland betreurde de interpellatie en dat de heer Lohman ker kelijke beroeringen in de kamer had gebracht. Hij achtte het krachten» zijne beginselen verplicht hel gezag te steunen, wees er op dat kerkvoogden in deze beslist hadden en de burgemeester ze moest steunen. Voorts bracht hij in het algemeen hulde aan de auto riteiten in deze moeilijke dagen en vroeg of de regeering genoegzaam gewaarborgd is om rustige burgers te beschermen en de ge vestigde orde te handhaven met zachtheid en beleid, tevens met onweerstaanbare veer kracht. De heer Lohman betoogde nader dat de burgemeester had moeten vragen naar het besluit der kerkvoogdij, maar niet moest af gaan op een kerkvoogd die weggeloopen was om kerkvoogden geen besluit te doen nemen. Hij zal zorgen dat de zaak op eene an dere wijze bij de kamer aanhangig kome. De minister achtte de bestaande wetten voldoende om de rust te handhaven. Mocht krachtiger bescherming noodig zijn tegen aanvallen van kwaadwilligen die het volk ongelukkig willen maken, dan zou de regee- riug niet aarzelen haar plicht te doen. Voor de interpellatie-Lohman hield de heer Reuther eene interpellatie over de mili taire school te Haarlem, welken maatregel hij afkeurde. De minister van oorlog ver dedigde dirn ter voorziening in het incom pleet van officieren. De heer Reuther stelde eene motie voor om het militair onderwijs ter opleiding van officieren wettelijk te doen regelen. Morgen 11 ure zijn verschillende wetten aan de orde. Dinsdag is te Rotterdam aan den Cool- singel een jongen in het water gevallen. Een 15-jarige makker het ongeval bemer kende, begaf zich onmiddellijk te water, om hem hulp le verstrekken, maar beiden zou den zijn verdronken, zoo niet de heer Abr. De Winter uit Breda, thans werkzaam bij het gezelschap van den heer Frits Van Haar lem, dat alhier in de Gehoorzaal voorstel- lingen geeft, ware te hulp gekomen en het genoegen mocht smaken hen behouden op het droge te brengen. Uit goede bron verneemt het D. v. N. dat de verloven tot begraven" der gesneu velden in het jongste oproer te Amsterdam zijn ingehouden eu die reeds waren afgrge- ven zijn wederom opgrëischt. Hieruit is op te maken, dat ter voorko ming van ongeregeldheden, omtrent het be graven nader zal worden beslist. Een van de leiders der sociaal-demo craten, die door hun stelselmatig opruien verantwoordelijk zijn voor de ontzettende gebeurtenissen dezer week te Amsterdam, schijnt een stap te ver te zijn gegaan en is in hcehtenis genomen. Hedenochtend toch is Jan Anton For- tuvn, de bekende leider der sociaal-demo craten, in zijne woning in de Tuinstraat aldaar in hechtenis genomen, als verdacht van de misdaaddoor middel van gedrukte geschriften, verspreid op openbare plaatsen, de ingezetenen tot samenspanning te hebben opgezet. Van het verspreiden van dit schandelijk geschrift hebben wij reeds mel ding gemaakt. In dit ongeteekend strooibiljet, zonder naam van den drukker verspreid, werd het geweld, Zondag 1.1. tegen de agenten van politie op de Lindengracht gebezigd, goed gekeurd. 0 Het was een verdiende kastijding voor de slokslagersbende", zegt het geschrift, dat vervolgens oprnit tegen den burgemees ter. Een aanhaling uit Recht roor Allen wordt gedaan in de woorden: „liet is u genoeg gezegd, vereenigt u, in plaats van brood krijgt gij lood." Schandelijke be tichtingen worden uitgebracht tegen de mi litairen en hst volk wordt opgehitst zich te vereenigen tegen het ruwe geweld 1 Nader vernemen wij, dat Fortuijn reeds bekend heeft en naar de celgevangenis ia overgebracht. Fortuijn is een van dc leiders der soci aal-democraten. Hij mag wel niet evenals Domela Nieuwenhuis (die secretaris is van den Centrale» Raad) lieden aannemen die geheim lid willen worden, doch hij is een van de voornaamste agenten en woordvoer ders. Wat hij schijnt gedaan te hebben is daar om leerzaam. Van den aanvang ia begrepen, dat de opwinding van verleden Zondag enkel als aanleiding gebruikt is door de sociaal dema- cratenom hun lang voorbereiden aanslag in Amsterdam te doen. Va» de eerste de beste aanleiding werd gebruik gemaakt. W) CEMEiNUUE BERICHTEN.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2