NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONWEWIERIT: Woensdag 28 Juli 1886. N°. 175. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. iilsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 (ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingenk contantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Sclieepmakersstees: 6. 200e Jaargang. MT ADIiVI EUW 8. Gaan we eerst even binnen bij dezen wildeman die met zijn vuist het ijzer smeed! terwijl het heet is en die *seul rare et veritable" is. Een meer vredelievend tooneel wacht ons^bij de Spincx, de vrouw zonder onderlijf en bij prinses Marie de schoone dwerge. Eerst kunnen we ons nog even restaureeren in de poffertjeskramen op de Bloemmarkt van onze stadgenooten Epskamp, Yan Tol of in die van de Erven Epskamp. En nu nog even naar de Lammermarkt naar den grand Ciique des vélocipèdes of naar het Kristallen apenpaleis; naar den fJockey Cours Circus of hardravery. Circus of the latest Cystem; directcie l. de Jong en Comp", en naar het vlooientheatre op de Apothekersdijk. In de schouwburgtent van den heer Van Lier werd de reeks voorstellingen geopend met die van ^De Trompetter-Ylajoor" naar het Iloogduitsch van W. Manstadt den schrijver van den Walskoning dat heden avond wordt opgevoerd. De Trompetter- Majoor is door den heer Bigot viij bewerkt en er zijn alleraardigste quodlibets, 't Stuk is voor de kermis geknipt; 'tis een dolle boel vol vreemde en ook vol onwaar schijnlijke toestanden naar lachen woeslen we De zang was ook over het algemeen zeer goed en de uitspraak bij de quodlibets vol doende verstaanbaar. Bizonder in den smaak vielen de kuscoupletten van mej. Eveline Kapper en 't moet gezegd worden ze heeft een lieve stem en acteert prettig. Het op muziek gezet verhaal van eene koffie visite, voorgedragen door den heer Bigot mocht mede terecht den algeinecnen bijval verwerven. Het is zeer begrijpelijk dat het stuk zoo verbazend veel herhalingen beleeft. Het ver toont een tamelijke sterke famieljetrek met fJanus Tulp". De koek en banketbakker August Drieling trouwt een pianoonderwij zeres die bij hem op eene kamer woonde en oorspronkelijk van goeden huize is. Drie ling is zeer bemiddeld maar blijft zijn vak hartstochtelijk aanhangen De jonge vrouw door belangstellenden aangespoord wil liever een meer fijne omgeving, waartoe de zaken aankant gedaan en eene villa gehuurd moet worden. Alles wordt naar den eisch ingericht en de betrokken personen nemen langzamerhand houding aan, behalve Drieling zelf - die nu wel Augustin Drielingé heet en rok en chapeau claque draagt maar zich in dien toestaud maar volstrekt niet schikken kan. Ook de fijn beschaafde klaplooper ont breekt hier niet (bij zal toch zeker wel alle moeite doen dat vloamsch accent af te lee- ren). Maar onder de kennissen is er een Frans Werner, de Trompetter-Majoor die den boel te dol vindt. Welk bela g hij bij de zaak heefi? Wel hij is verloofd met Jetje, de nicht van Drieling en Jetje is sedert ze Henriette heet door dezelfde voor naamheidskoorts aangetast. Frans laat zich door vrouwentranen niet vermurven; de vrouw zal zich naar hem moeten schikken wil ze in hem een man vol toewijding vin den. Maar daarvoor staat hij dan ook in. Hij veegt op de villa, om zoo te zeggen, den boel schoon en alles komt op zijn pootjes terecht. Nog eens 't is een dolle boel en we twijfelen niet of bij de reprise op Woensdag zal de tent stampvol zijn llet Cirque Beige gaf gisteravond ook de openingsvoorstelling. Wat we uit de in richting van het Cirque hadden opgemaakt werd bij de voorstelling bewaarheid, in alles was eene buitengewone netheid te be speuren eu wat we van toeren en proeven in de hoogere rijkunst zagen kon met de onze ook aller goedkeuring wegdragen, wat dan ook onophoudelijk bleek. Dat de standplaats Schuttersveld geen ver hindering is voor een bezoek bleek uit de opkomst. Trouwens volgens een artikel in de courrier de la Meuse stond het Cirque in Roermond en in Eindhoven veel verder van de stad af en trok liet weken lang stroomen bezoekers. Ook in Utrecht moest het Cirque drie weken blijven omdat ook daar uitinumie zaken gemaakt werden. De directeur de heer Henrotte heeft zeei zeker alle eer van de dressuur van zijn lie velingspaard Ga.«-ton, en de werkzaamheden op het ongezadeld paard en die met het paard Stella (Caoutchouc) verwierven terecht den algemeenen bijval. De entrée com i que door de clowns gaf recht aangename afwis selingen en deed het aanwezige publiek scha teren van 't lachen. Eene kindervoorstelling schijnt overal ge- wenscht te zijn. Ook hier werd van ver scheidene kanten de wensch te kennen ge geven dat fainieljes in de gelegenhetd zou den zijn hunne kinderen, tegen vermin derden prijs, toegang te verschaffen De di rectie heeft besloten die kindervoorstelling op morgen (Woensdag) des middags te 2 ure te doen plaats hebben. Alsdan zal van de pantomime bizonder veel werk gemaakt worden. In de gehoorzaal gaf terwijl het gezel schap van den heer Frits van Haarlem eene voorstelling. De oefeningen aan rekstok werden met juistheid uitgevoerd. De komiek De Winter was natuurlijk weer grappig in zijne gelegenheidscompletten van welken die op de huidige Amsterdamsche toestanden vooral uitbundig werden toegejuicht. De schaduwbeelden op een verlicht wit veld «loor hand en vingers teweeggebracht waren verrassend. Hedennacht te 2 ure ongeveer had een een weinig beschonken persoon de baldadigheid moedwillig met zijn vuist eenige ruiten stuk te slaan van woningen op de lloogewoerd, die hij passeerde. De 19 jarige dader D. is in hechtenis geno men; men vermoedt dat de man somtijds niet recht bij 't hoofd is. In dat geval valt natuurlijk 't grootste deel van de toereken baarheid weg. MIKIEH, LIÏThKEV EN HUNHT. Sterfdag (15572) van'prof. F. Kaiser. Bij de jaarlijksche examens der Ne- derlandsche Toonkunstenaars-vereeniging zijn Zaterdagavond en Maandag te 's Gravenhage van de zes candidate» geslaafd: Voor piano (lager onderwijs), de dames W. C. M-denaar te Barneveld, J. M. E. Piccardt te Zutfeu, Anna C. Osterloh te Amsterdam. Door het gezelschap van den Park schouwburg is thaus in studie genomeu ^Frans Ackerman," zangspel in 4 bedrijven, van Nap. Deslanberg en Karei Miry, de componisten van n Maria van Bourgondië." Als lever de rideau is ,Le Maitre de Chapelle" met Hollandschen tekst in studie genomen. De Wagner-uitvoeringen te Bayreuth zijn Vrijdag begonnen met, de Parsifal," terwijl gisteren de eerste opvoering van //Tris tan en Isolde" plaats hadbeide voor een overvolle zaal. Vooral de Amerikanen en Franschen zijn ditmaal in grooteu getale op gekomen. Liszt, die op het kasteel Kolpach van Munkaczy de gast is van zijn beroemden landgenoot, heeft een bezoek aan Luxein-1 burg gebracht en is er als overal, het voor werp van bijzondefe ovaties geweest. BINNENL.VNDSC1IE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 19,054,247.09 en bij de betaalmeesters 1,793,416.41*. Te zamen 20,852,663 53 De minister van financiën brengt ter kennis van ambtenaren der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van bevoegde sollici tauten voor het opengevallen kantoor Stavoren (residentie Kouduin) ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande be palingen voor de vervulling van ontvangkan toren in aanmerking kunnen komen, onver schillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich daarvoor nog tot 15 Augustus e. k. bij het departement van fi nanciën kunnen aanmelden. Een populair kermisreiziger is tijdens de kermis te Brielle aldaar overleden Het is de directeur van het groote honden- en apen-theater, de heer Antoine Wery. 'Ie uiiddeu der voorstelling overleed hij na een plotselinge ongesteldheid. Bij het door de llaarlemsche politie ingesteld onderzoek naar den dader van het stukschieten vau een ruil in een trein van llaarlt-m naar Amsterdam 1.1. Zaterdagmor gen, is gebleken, dat eenige kleine jongens nabij den overweg hadden gespeeld met houten proppenschieters en hij toeval eeu prop tegen eeu ruit was terechtgekomen. Wanordelijkheden te Amsterdam. Omtrent het Zondag gebeurde deelt het Ubl. nog het volgende mede: De beide kanten der Lmdengracht wor den verbonden door drie bruggen, waarvan de middelste de yZalerdagsche brug" wordt genoemd. In de nabijheid dier brug had het paling trekken plaats en duizenden personen woon den het bij. liet touw werd gespannen tusschen de over elkander liggende perceelen 184 eu 119, in welk laatste huis eene kamer onbewoond is. Oin half vijf begon het //f.est", en reeds had men drie keeren ge trokken, waarbij reeds enkele personen in het Water waren gevallen, toen twee sur- veiileërende agenten van politie den paling trekkers gelastten hun spel te staken. (Zoo als men weet, zijn palingtrekken, katknup pelen en deigelijke dieren-kwellerijeu ver boden). Hieraan werd geen gevolg gegeven. Een der agenten ging toen naar de kamer van perceel n°. 119 en sneed het touw los, ter wijl de ander versterking ging halen. Toch trachtten de palingtrekkers hun spel voort te zetten, door het eene einde van hel touw vast te houden. Toen dit echter door de in tijds aangerukte hulp evenzeer werd belet, keerde de menigte zich tegen de politie greep den agentdie het touw had afgesneden aan, wierp hem in een kelder, waar hij ergerlijk werd mishandeld, zoodat hij later moest worden weggedragen. De agen ten sloegen toen met hun sabel de menigte uiteen, maar zij was in getal veel sterker dan de politiedienaren, zuodat deze spoedig gedeeltelijk werden ontwapend, hun sabels in de gracht werden geworpen, terwijl an dere agenten op de vlucht werden gejaagd of mishandeld, liet getal der politieagenten groeide door de gerequireerde hulp van an- dfc.i bureaux steeds aan, doch hoe sterker zij werden, des te grooter werd de menigte. De straat werd op verschillende plaatsen opengebroken en de politiedienaren werden met keien geworpen, waardoor menig hunner werd gekwetst. Een agent vluchtte bij een bakker in, en in dat huis werden zoowel ruiten als roeien stukgeslagen. De gaslan taarns werden intusschen opgestoken, doch weder door de menigte uitgedraaid, llet was toen, dat de sterkte der politie tot een paar honderd agenten was aangegroeid, die, hoe wel vele charges makende en talrijke personen arresteerende, weinig tegen de overmacht vermochten. Niet alléén dut men met straat- steenen wierp, maar men haalde zelfs de pannen van het dak, men gebruikte bloem potten en een ijzeren ketel als werpwerktuigen. De vrouwen droegen in haar boezelaars keien en steenen aan om gebruikt te wor den tegen de politie-agenten. Op een gegeven oogenblik wierp de me nigte zich op een inspecteur, wien zij ont wapende, sloeg en in de Lindengrachl wilde verdrinken. Eene vrouw uit de menigte echter wist dit feit te voorkomen, door de bedrij vers tot rede te brengen. Gelukkig waren de gemoederen allengs door den voortdurend vallenden regen ver koeld en werd het gevecht minder, wat niet verhinderde, dat de politie hier en daar nog handelend moest optreden en arrestanten makenwaaronder zich ook de beruchte so cialisten Eckhardt en Meegens bevonden, welke laatste steenen bij zich had. De straat werd gisteren ochtend gemaakt, doch door belhamels weder opgebroken. Zondag avond te twaalf uur kon de poli tie zich weder over hare verschillende sec tiën verdeelen. Zij had eene zware taak gehad. Het 7de reg. infanterie en het detachement huzaren waren in de kazernes geconsigneerd, om zoo noodig der politie in het bedwingen der ongeregeldheden bij te staan. Het Ubl. van heden bevat het navolgende: Wat lang voorzien werd is ten laatste geschied. llet eindeloos opruien tegen justitie en politie heeft de gevolgen gehad, welke niet konden uitblijven in een stad door honderd duizenden bewoond. Terwijl de ongelukkige misleiden hun wrok koelden aan de politie, waartegen ze onop houdelijk en stelselmatig zijn opgestookt door volksmenners, die in naam van de vrijheid der drukpers verdedigers vonden in Neder land, hield Domela Nieuwenhuis een rede voering te Haarlem, en werd hij aldaar gis teren (Maandag)avond om elf uur door een joelende menigte naar het station geleid. Na eene lankmoedigheid, die zelfs bij kalme lieden reeds twijfel had gewekt of niet te lang geaarzeld werd met vastbera den optreden, heeft de overheid gisteren middag en avond en hedennacht de rust verstoorders streng gestraft. Toen het gepeu pel in den omtrek der Lindengrachl, wel verre van naar de aanmaningen der politie te luistereneene aanvallende houding aan nam werd bet terrein afgezet door een tachtig huzaren en een paar honderd infan teristen, eene macht, die langzamerhand tot ongeveer vijf honderd man aanwies. Maar ook die ernstige waarschuwing bleek vruchteloos. Mannen, vrouwen en kinderen begonnen in roekeloozen overmoed barrica den op te werpen van straatkeien en zoodra i'e militairen, aanvankelijk zonder vuur te geven, dat trachtten te beletten, werden zij uit ramen en van daken begroet met een hagelbui van straatsteenen en dakpannen. Alles was daartoe van te voren in ge reedheid gebracht. De straatjongens uit de buurt waren in den namiddag bezig ammu nitie te vervaardigen. Men deelt ons mede dat zij kalm weg met hamtrs de kleine steenenlangs de gracht, in tweeën klopten, en de stukken in manden wierpen, welke ze daarvoor had den medegebracht.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1