■L-. K2 Uit Drente wordt aan de N. R. Ct. gemeldOnder de eigenaardige plaatselijke gebruikendie in enkele Drentsche dorpen nog in eere worden gehoudenbehoort vooral dat van het „boerenwilker" in den tijd van den roggeoogst. Het „wilker" is het sein, door het blazen van den boerhoren gedu rende eiken dag in het ochtend-, middag en avonduur gegeven, tot aanvang en sta king der werkzaamheden. Ieder begeeft zich op dit sein des ochtends aan het ontbijt, op het tweede blazen van den horen naar het land om koren te maaienen verlaat op bet middaguur den akker. Het „wilker" was vroeger in alle Drentsche dorpen in gebruik, doch is op de meeste allengs in onbruik ge raakt. In het Zuidoosten der provincie is het nog het meest in zwang. Te Eksloo werd het vóór twee jaren in zijn eere her steld door wederinvoering en de bepaling, dat ieder „er voor staan moet" (zich aan de bepaling onderwerpen.) Te Ees, Odoorn, Buinen en elders bestaat de wilkerdienst nog onveranderd als in vroegere tijden. Zelfs wordt aldaar bij een invallenden regen, die het koren voor het afmaaien minder geschikt maakt, door het wilkergeluid het teeken tot staking op het ongewone uur gegeven. Over tredingen van de bepalingen op dit stuk ga ven niet zelden tot onderlinge dorpsveeten aanleiding. liet woord „wilker" is waarschijnlijk af geleid van willekeur, willekeurige bepaling, eene bepaling, die niet door dorps- of ge meentebesturen gegeven werd. De vóór eenigen tijd door enkele Overijselsche en Drentsche familiën in Rus land (VVitebsk) aangekochte landgoederen, met het doel hout te vellen en de lande rijen, alsmede in het bijzonder de zuivelbe reiding; op Hollandsche wijze in te richten, beantwoorden reeds aan het doel; mede doordien vele gezinnen uit de Wijk, Utin- geradeel, Meppel en andere plaatsen zich d&&r vestigen, om er eene zekerder lotsver betering te vinden, dan menigeen die zon der bepaald uitzicht van slagen naar de Nieuwe Wereld trekt. Dezer dagen deserteerde een sergeant (Duitscher) van het koloniaal werfdepot en werd gisteren te Oldebroek gearresteerd. Om zijn desertie te doen gelukken had hij zijn uniformjas aan den waterkant van eene gracht te Harderwijk nedergelegd, om den schijn te doen ontstaan alsof hij zich had verdronken. Dat hij zich hierin niet heeft vergist, bleek uit het visschen met de sleepdieg, dat de politie daar ter plaatse gedaan heeft. Bij zijn arrestatie had hij zich ontdaan van zijne onderscheidingsteekenen, om min der in het oog te vallen. Zonderling is deze desertie, omdat die onderofficier reeds zes jaren in Indië had gediend en eenige dagen te voren zijn hand geld van f 300 had ontvangen. Nog steeds gaat het te Heerenveen voort met veroordeelingen van bedelaars. Verleden Maandag stonden weer 25 terecht, die, na de gebruikelijke vormen in acht te hebben genomen, op de gewone wijze werden behandeld. Onderwijl bovenstaanden in de rechtzaal stonden, zat alweer nieuwe aanvoer voor een volgende terechtzitting in de wacht kamer gereedom opgezonden te worden onder de toekomstige beschuldigden wegens bedelarij en gevonnisd te worden voor de strafkolonie. Ouder de laatsten bevond zich een vrouw, naar we meenen uit Meppel, die onlangs haar man en drie kinderen had verlaten en f 7U van hem had meegenomen, doch deze met bedelaars in weinig dagen had doorge bracht. Haar man eischte haar op, en zij kwam met een geringe straf vrij, omdat zij ook zelve gaarne naar huis wenschte terug te keeren. Of zij bij haar huisgenooten is geweest, is ons onbekend, doch dit is zeker, dat ze weer met bedelende zwervelingen te Heerenveen op Crackstate is aangeland, en nu wel niet weer in de gelegenheid zal wor den gesteld, in den eersten tijd naar haar huis terug te gaan. In Breda en omstreken zijn in de laatste dagen weer eenige gevallen van honds dolheid voorgekomen. Gisteren nacht werden bij den land bouwer C. B., onder Dinteloord, van zeven paarden, op stal staande, de staarten afge sneden en eenige goederen ontvreemd. De justitie doet onderzoek. Naar luid van het verslag, opgemaakt door den heer Binterim, voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken te Vaals, was de toestand van handel en nijverheid daar in den laatsten tijd verre van gunstig. De werkzaamheden in de fabrieken bleven ver beneden die van voorgaande jaren, ten gevolge der groote buitenlandsche coucurren- tie, welke zeer in de hand gewerkt wordt door de lage invoerrechten, geheven cp bui- tenlandsch iabrikaat. Uitzonderingen op ver melden toestand waren gering. Ook de win kelnering is zeer gedrukt door de ongunstige tijdsomstandigheden. Alleen de metselaars en timmerlieden verdienen nogal flink geld, door het aanbouwen van huizen. Vrijdag in den vroegen morgen werd in de kerk te Thorn een persoon, die zeer verdacht voorkwam, door de politie aange houden. Hij geeft voor uit Frankrijk te komen en weigert zijn naam of woonplaats op te geven. Hij was zonder geld of papieren, doch wel voorzien van lucifers en eene kaars, vermoedelijk dus een dief. De man is ter beschikking der justitie naar Roermond ge bracht. GR IVËXHAGE. Door Z. M. is aan den 1 sten-luit. der art. J. 8. Theunissen, thans op non-activi teit, op het daartoe door hem gedaan ver zoek eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst, en aan genoemden lste-luit. vergund de activiteits-uniform te blijven dra gen met inachtneming van het bepaalde bij koninklijk besluit van 14 Augustus 1856 n°. 60. Door Z. M. is bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot off. v. gez. 2de k 1.de student voor genoemden dienst (arts) K. E. Ziegeler. De minister van oorlog zal op 29 Juli geen audiëntie verleenen. BUITEN LAN DSCHE BERICHTEN. BÜLGIE. Om het tekort van ongeveer 5 mil- lioen francs op de begrooting van het loo pend jaar te dekken, zal de Belgische mi nister van financiën weldra een wetsontwerp tot verhooging der belasting op den brandewijn indienen. De hertog van Aumale is voornemens te Brussel een pied ü-terre te houdenom er zijne vrienden te ontvangen, voor welke de reis naar Brussel natuurlijk gemakkelijker is, dan naar Engeland. Zijn verblijf zou zoo eenvoudig mogelijk ingericht zijn en voornamelijk dienen tot berging zijner bi bliotheek, die, zooals men weet, eene der merkwaardigste der wereld is. Een aantal handschriften, welke er deel van maken, zijn echter reeds naar Londen gebracht. De schilderijen, porselein en andere kunstwer ken, die het kasteel van Chantilly versieren, zullen niet naar het buitenland gevoerd worden. KW GüLAKD. De graaf van Parijs verlaat 10 Aug. Tunbridge Wells om zich naar Schotland en een maand later naar Zwitserland te be geven. FK4NHKIJ ft. Er heeft zich te Parijs een commissie gevormd om Fransche werklieden de tentoon stellingen te Londen, Liverpool, Edinburg, en Folkestone en de musea en andere indu- strieele inrichtingen van Engeland te doen bezoeken. Door dr. Granchen, te Parijs, werd voor weinige dagen eene niet onbelangrijke voordracht gehouden over de waarde der in entingen tegen hondsdolheid. Het cijfer der tot op 22 Juni ingeënten bedroeg reeds 1335. Teneinde echter de waarde den inentingen juister te kunnen beoordeelen, liet Granchen, omdat het voorbereidingstijdperk der ziekte tot 2 maanden kan duren, al de na 22 April verwonden buiten rekening, en ging hij slechts na wat er van de 740 ingeënten, die stellig door een dollen hond waren gebeten, na de inënting geworden was; hij wees er op, dat tot dusverre nog slechts 4 van deze overleden waren. Daar de sterfte tot dus verre zoo gering was, meent Granchen, dat de inenting tegen hondsdolheid met recht onder de voorbehoedende middelen tegen die ziekte kan worden gerangschikt. De Fransche bladen houden zich bezig met het geval van zekeren handschoenmaker Bouvier te Grenoble, die, door eene dolle kat of hond gebeten, zich in het begin van Mei door den heer Pasteur had doen inenten en echter dezer dagen onder verschijnselen van watervrees bezweken heette te zijn. Volgens de Petit Daupkinois is daarentegen bij de lijkschouwing gebleken, dat Bouvi. r, die misbruik placht te maken van sterken draukaan eene longencougestie gepaard met hersencongestie bezweek. Intusschen zijn zijne hersens tot een nader onderzoek aan den heer Pasteur gezonden. IPA JE. De zitting der kamer van afgevaar digden werd in den afgeloopen nacht te 3 u. 30 m. opgeheven, nadat het handelsver drag met Engeland was aangenomen De meeste Catalaansche afgevaardigden namen aan de stemming geen deel; zij verlieten de vergaderzaal voordat tot de stemming werd overgegaan. Uit Madrid wordt gemeld dat de kapitein van het Fransche stoomschip Rosario de hulp ingeroepen had van Melilla, om een oproer onder 120 Marokaansche passagiers die hij aan boord hadte dempen. De gou verneur zond onmiddellijk een sloep met soldaten. De Marokkanen schoten op de soldaten, waarvan vier gewond werden. De sloep vuurde op haar beurt en doodde een Marokkaan. Toen werden verscheiden andere sloepen afgezonden en nu eerst kon het oproer onder drukt worden. De oproerlingen werden te Melilla aan wal en gevangen gezet. OUlTiCHLAM U. Keizer Wilhelm moet bijzonder ge troffen zijn geworden over de hartelijke ont vangst, welke hem in Beieren ten deel viel. Tot den burgemeester van Augsburg zeide de keizer: „Hebt gij den brief niet ontvan gen, waarin ik verzocht van elke officieele receptie verschoond te blijven"? Hierop ant woordde de burgemeester: „Onzerzijds, Uwen Majesteit, is alles gedaan om uw bevel op te volgen; doch het volk laat zich niet dwingen eu terughouden als het zijn keizer liefde en vereering wil bewijzen". Aan een ander der aanwezigen merkte de keizer op, sprekende over de schitterende ontvangst hem bereid „En dat noemt men incognito reizen." De ontmoeting tusschen den Duitschen keizer en den keizer van Oostenrijk zal den 8 Aug. plaats hebben. Aartshertog Karei Lodewijk zal met zijn ge malin een bezoek brengen aan den Russische» keizer op Peterhof. Aan dit bezoek hecht men groote politieke beteekenis. Men meent er uit te zien, dat de bel rekkingen tusschen de drie keizerrijken vriendschappelijk zijn. Van Engelsche ztjde gelooft men, dat Rus land plotseling van politiek veranderd is, omdat het voor een oorlog nog niet ge reed is. De voortgang van het socialisme in het geheim, ontrust de regeering. Vrijdag werden in enkele uren duizenden biljetten aangeplakt en verspreid, waarin de minister Puttkammer heftig wordt veroordeeld. Op 18 dezer bedroeg het getal bad gasten te Wiesbaden niet minder dan 49,447 personen. De koning van Griekenlaud wordt er eerstdaags verwacht. BIILG AltIJ E. Na de sluiting der kamerzitting heeft de regeering de militie opgeroepen tot het houden van geregelde oefeningenwaarmede heden een begin zal gemaakt worden. Deze maatregelen, welke van buitengewonen aard is, heeft eenige bevreemding verwekt. «EUV1E. De Schoeptschiua heeft Zaterdag met 82 tegen 37 stemmen het adres van antwoord op de troourede aangenomen. Daarin wordt vertrouwen betuigd in de regeering, en hare houding gedurende den oorlog goedgekeurd. A BEKIftA. Uit Washington wordt bericht dat het huis der afgevaardigden het amendement van den senaat op de oleomargarine-wet heeft aangenomen, welke wet alsnu den president ter goedkeuring zal worden aangebodeu. President Cleveland en al ae leden van het kabinet van Washington wonen liet fët st van 't 2UÖ-jarig bestaan der stad Albany bij. Mevrouw Cleveland heeft tot stand gebracht, wat aan haar echtgenoot, den pre sident der Vereenigde Staten, nooit gelukken zal. Zij heeft namelijk verstokte republi keinen naar de democratische zijde doen ov< rgaau. Dit is op de volgende wijze ge schied. Toen mevrouw Cleveland in de vorige week voor de eerste maal een zitting van het congres bijwoonde, nam zij op de pu blieke tribune plaats en wel aan de demo cratische zijde; eu vele republikeinen gingen toen de ledige plaatsen aan den deinocraiisctien kant innemen, om mevrouw de presidente beter te kunnen opnemen. Dv. Z.-Il. en 's Gr.) Men deelt aan het Ilbl. mede, dat in de vereenigde zitting van de senaat en kamer van afgevaardigden van Haïti op 30 Juni 11. de generaal Salomon voor een tijdvak van 7 jaren als president der Haïtiaansche republiek is herkozen. PER TELEGRAAF. LONDEN, 26 Juli. Onder de kleine boeren te Tirce in Noord Schotland zijn ernstige ongeregeldheden uitgebroken. Tot onderdrukking hiervan is eene kanonneer boot met marine-troepen uit Plymouth ver trokken. De Times verneemt dat lord Salisbury lord Harrington de plaats van premier in het nieuwe ministerie heeft aangeboden, ten einde hem te bewegen deel uit te maken van bet Tory-kabinet. Harrington weigerde beslist, doch verzekerde lord Salisbury dat de leden zijner partij het Tory-miui9terie zouden steunen. LONDEN, 26 Juli. Lord Salisbury is hedenmiddag uit Osborne teruggekeerd en heeft de opdracht tot vorming van een ministerie aanvaard. Het nieuwe parlement zal den 5den Augus tus bijeenkomen ten einde een voorzitter te kiezen. Na een zitting van omstreeks negen dagen zal dan bet parlement tot October worden verdaagd. BERLIJN, 26 Juli Op het terrein der Kunstjubilee-tentoonstelling, is het dak van het Panoramadat de stad Per- gamus voorstelt, gisterenavond in brand geraakt. Na een paar minuten werd de brand gebluscht, zoodat het schilderwerk en de kunstvoorwerpen geheel onbeschadigd bleven. LAATSTE BERICHTEN. Men verwacht, dat de tweede kamer na afdoening van wetsontwerpen van onder geschikt belang, waaronder de wijziging van de gestichtenwetdie met 1 September in werking moet tredenaan het einde der week tot nadere bijeenroeping zal uiteengaan. Bij het in de afgeloopen week gehou den notarieele staatsexamen zijn geslaagd in het eerste gedeelte, de heerenR. Wessels Boer te Alkmaar, J. Th. Quix te Holtrum, L. Vermeer L. Oppedijk en A. A. A. Stoop, allen te 's Hertogenbosch, J. W. Bolt te Groningen, H. Duijkers en T. G. Ten Pol, beide van Steen wijken voor het tweede gedeelte de heeren: I. G. Bels, W. Bus Backer, J. Lasonder, A. Van Scherpenzeel G. C. G. J. M. Loix, D. Lelsz, II. Lori- aud, J. J. Scholtens allen van Steenwijk A. V. M. Lemmens Van Veghel, A. J. N. Graafland en mr. C. J. Tromp, beide van Amsterdam. Prins Albert van Pruisen bezocht Zaterdag met gevolg de magazijnen van antiquiteiten van de firma S. Sarluis en Zoon in de Spuistraat te 's Hage en vertoefde daar geruime» tijd. lieden had op Eik-en-Duinen het lijk verliet ten halfelf het sterfhuis in de Javastraat met kransen aan weerszijden van het rouwkleed de begrafenis plaats van den heer A. Van Kerkwijk, luit.-kolonel der artillerie, ridder van den Nederlandschen Leeuw en van de Eikenkroon, chef van de afdeeling artillerie aan het ministerie van oorlog. Tengevolge van de zich uit de faeca- lien ontwikkelende gassen had gisteravond ten 9J ure op het privaat van een perceel aan de Zorgvlietstraat te 's Hage eene zware ontploffing plaats. Het privaat grensde aan een soort van keukentje. De dochter des huizes betrad deze keuken met een ontstoken lucifer waarna onmiddellijk de ontploffing volgde. De juf frouw bekwam vrij hevige brandwonden aan aangezicht en handen. De luchtkoker van het privaat scheen niet voldoende iugericht tot doorlating van ver- sche lucht. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jongstleden is inbraak gepleegd in het Café „liet gouden hoofd" Groenmarkt te 's Hage. Voor den dader of de daders met weinig succes. Nadat het Café ten 2 ure gesloten was, begaven de bewoners zich ten kwart voor drie ure ter ruste op de derde verdieping. Des morgens vond men de lade der toonbank vóór het buffet opengebroken en daaruit ver- dwenen een revolver met een doosje met 50 patronen benevens ongeveer 70 cents aan ilvergeld. De inbraak is geschied doordien men den muur van het kleine tuintje is overgek lommen. Daarna moet men de eet- en biljartzaal door om in de gelagkamer te komen. De sporen van de inbraak waren in den tuin duidelijk zichtbaar. Ook de nummerplaatjes der bedienden waren ver dwenen. Als eene bijzonderheid zij gemeld dat in den regel onder den muur, die overgeklommen is, een hond waakt waarvoor men eerbied mag hebben, doch juist dezen nacht was het dier niet in den tuin gelaten omdat een der buren van den eigenaar ziek was en het blaffen dezen hinderde. Een arbeider die met een der laatste Stoomtrams in den nacht van Zaterdag op Zon dag van Scheveningen naar Den Haag terug keerde, sprong aan het station van den Rhijnspoorweg van den wagen af terwijl de tram nog in beweging was. Hij kwam te gen de steenen trap terecht en gleed onderuit zoodat een been onder de tram geraakte. Het been bleek op drie plaatsen te zijn ge broken. Doet er Schoevers verleende genees kundige hulp. Met betrekking tot de ongeregeldheden op de Lindeugracht te Amsterdam van gis-

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2