NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant verschijnt dadelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Prijs per Nuuiuier 10 ('ent. Dinsdag 27 Juli 1886. N°. 174 ADVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Kostelooze Vaccinatie. sche Courant Voor Leiden, per 8 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. 200e Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN' brengen ter kennis van belang hebbenden dal gelegenheid beslaat tot koste looze vaccinatie en rcvacclnatle voor onvcraiogcnden in het lokaal der Siads-Waag op elkeu Woensdag, des namiddags te een uur. Burgeraeesler en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gezien liet adres van F. C. VAN DEN BERGIl, smid, wonende alhierhoudende ver zoek om vergunning tot het oprichten van eene smederij in hel perceel Steenslraat N°. I Gelet op de artl. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n° 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dal genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Se cretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Maandag den 9 Augustus aanst 's voormiddags te elf uren, op hel Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te biengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 26 Juli 1886. 8TAD8MI EU W 8. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1U0, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 39, 19 8.90 en f 1 95, laagste prijzen ƒ89, ƒ19.ƒ8.80 en 1.90. Van de 69 adspiranten die aan het admissie-examen van de Kweekschool voor Machinisten deelnamen zijn o. m. geslaagd: H. A. Dieben en J. Ladage van Leiden. De kermis het volksfeest aan welks bestaan in zoovele plaatsen wreedelijk een einde werd gemaakt en dat in meer andere plaatsen met ondergang bedreigd wordt is heden begonnen. De inwoners van Leiden willen dat feest nog volstrekt niet missen en ze hebben gelijk voor zoover ze er een matig gebruik van maken. Tot gezellig uitgaan is ook dezen keer weêr gelegenheid te over en voor muziek is voldoende gezorgd. Reeds vroeg in den morgen stond een massa musici aan de bordespoort van het stadhuis om van het gemeentebestuur een bewijs te ontvangen dat voor de zuiverheid van het bespeelde instru ment van gemeentewege wordt ingestaan. Langzamerhand schijnen de traditioneele voor het lichaam gedragen orgels te ver dwijnen en plaats te maken voor door men- schen- en paardenkracht voortgetrokken instrumenten. En tegelijk daarmede komen Italiaansche vrouwen van allerlei landaard als uit den grond op. Na de voorstellingen in den schouwburg en in Van Lier's schouwburgtent waar heden avond de reeks voorstellingen wordt geopend met #De Troinpetter-Majoor," mogen we qua paardenspel zeker wel 't eerst noemen het „Cirque Beige" op het Schut tersveld. De inrichting van dit Cirque be hoeft zeker niet onder te doen voor die in de zoogenaamde groote paardenspellen. Het gebouw, de equipementen en monteeringen alles ziet er even flink en frisch uit en de stal bevat een aantal van 20 zoo groote als kleine paarden die er allen uitmuntend ver zorgd en tot heel wat instaat uitzien. We kunnen niet nalaten het publiek te wijzen op deze degelijke manier van zich te vermaken. Ook de firma Schuitenvoerder biedt den liefhebbers van paardendressuur eene gelegenheid tot uitgaan aan. Behalve nog eene overgroote massa kramen waar van allerlei gegeten kan worden, tenten waar naar messen gegooid kan worden en andere waar op pijpen en figuren geschoten of op de hoofden van allerlei snaken van uiteen loopend beroep als daar zijn Jut, Bis marck enz: geslagen kan worden zijn er ook nog tal van tentjes waarvan buiten nog niet te zien is wat er van binnen te koop is Draaimolens, Schuitjesmolens, Panorama Raymond de schoone jonge reus maar vooral Spriet de onsterfelijke Spriet die steeds zooveel volk trekt omdat hij zijne sporen verdiend heeft. Madame Caro met hare leeuwen liet ons ook dit jaar niet in den steek. Wie haar in hare toeren van vroeger kennen zullen haar zeker ook nu gaarne een bezoek bren gen. 't Is dan ook wel de moeite (in dit ge val 't geld) waard. Ook „het lagchendamerikaanscheendenver- maak, De hewelboom" waarvan velen nog herinneringen van allerlei aard van vorige juren zullen zijn bijgebleven is weer ver schenen maar nu op de Lammermarkt. Ook zagen we tot ons genoegen de verborgen acteur zich weêr ten strijd gereed maken de acteur die zoo welsprekend annonceert door 't volgend opschrift op zijn theatre. L. HOPMAN speeloppardü kinderves ieden med mek de Jan Klase. Zooals men weet werd onlangs door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Leiderdorp een officieel schrijven aan de Synode gericht waarin dat college meldde dat zij noch eene Synodenoch eenig ander kerkelijk beheer als bestuur over de kerk te Leiderdorp meer erkende. Een deel der gemeente nu wilde den kerkeraad daarin niet volgen. Aangezien nu volgens besluit der alg. Synode van 22 dezer de predikant en de kerkeraadsleden opgehouden hebben tot die kerk te behooren is de ring Alfen aan geschreven voor de vervulling van den pre dikdienst in de vacante gemeente te zorgen. De uitvoering daarvan nu had eenige onge regeldheden ten gevolde waai om uit Leiden de militaire inacht werd ontboden. Men meldt ons dat op last van den president-kerkvoogd de sleutels van het kerkgebouw in handen der justitie gesteld zijn. MIZIEK, LETTEKEA E\ Rl \*T. Geboortedag (1827) van Louis Ratisbonne. Tot muziekdirecteur van de Maat schappij „Felix Mérilis" te Amsterdam is de heer Henri Viotta benoemd. De heer Viotta heeft deze benoeming in bedenking gehouden. Sarah Bernhardt heeft dezer dagen in Brazilie's hoofdstad „Fédora" gespeeld voor den keizer Pedro, en wel met zóóveel suc ces, dat de keizer in eigen persoon zich naar het tooneel begaf, om haar zijn com pliment te maken. Door een Duitscher werd onlangs de souffleur betiteld met den naam van Ünter- irdischenkastenschlechtauswenaiglernenden- schauspielergedachtnisaushelfer. Sardou schrijft weer een tooneelstuk voor de Vaudevilles". Het Handelsblad zegt: Dat de af keurende critiek, dikwijls over het rijksmu seum te Amsterdam en zijne inrichting uit gesproken, niet door alle autoriteiten wordt onderschreven, blijkt uit het oordeel van den heer dr. Woermann, directeur van het beroemde schilderij-museum te Dresden, die dezer dagen hier ter stede vertoeft. Hij had slechts woorden van lof over de inrichting vaD het rijksmuseum en meende dat het aaü de eischen ter beantwoording aan zijn doel volkomen voldeed. BINNEN LAN DSC1IE BERICHTEN^ Naar men verneemt, is de heer mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, uit Rotterdambenoemd tot attaché bij het departement van buitenlandsche zaken. In de Vrijdag gehouden raadsverga dering te Stompwijk, werd de rekening der gemeente over 1885 voorloopig vastgesteld in ontvangst op f 17o87.27, in uitgaaf op f 16228.46 en alzoo met een batig saldo van f 1868.81. Tevens werd goedgekeurd het bestek en de teekening van eene te bouwen 8de open bare school met onderwijzerswoning aan den Veen weg onder deze gemeente. Sedert de opening van het badseizoen kwamen te Scheveningen in de holels en bij particulieren 2495 badgasten met 494 dienst boden aan. Vrijdag was bij het hof te 's Graven- hage, met het oog op de zaak van deu heer Domela Nieuwenhuis, de publieke tri bune druk bezet. Tem de heer U. N. aankwam, werd hij, volgens Het Vad door eenige kinderen opgewacht, die hem met bloemen bestrooi den en „uit dankbaarheid" een bouquet wilden aanbiedjn. Deze kinderen, gevolgd door andere meisjes, vrouwen en een aantal mannelijke partijgenootenbegeleidden den beklaagde na afloop der zitting naar Wal halla, onderweg door het zingen van de bekende liederen uiting gevende aan hun gevoelens. In Walhalla" werd den heer Nieuwen huis een krans aangeboden! Door het departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen te Woerden, is beslot(n op den verjaardag van prinses Wil- nelmina een volksconcert te geven. Te Delft is een jongen tusschen een schip en den wal geklemd geraakt. Zijn been werd zoo gekneusd, dat het vleesch op 24 plaatsen aan een genaaid moest worden. Met Paschen II. vervoegde zich ten huize van den landbouwer V. R. te Kralin- gen een welgekleed heer, voorgevende te zijn jhr. Rudolf Theodoras Eek hart Van Heeckeren. Hij wenschte bij V. R. opgeno men te worden tegen eene ruime betaling, daar hij op de hoogte wilde komen van het landbouwvak. Zoo V. R. daartoe genegen was, zou hem dat geen windeieren leggen, vermits de jonker op 24 Juli van dit jaar meerderjarig werd en alsdan V. R. als zet- boer op eene hoeve zoude plaatsen. Aan geld had de jonker geen gebrek, en bij zijne meerderjarigwording zou hij in 't bezit ge steld woiden van een groot kapitaal. De landbouwer, tuk op het voorgespie gelde voordeeltje, nam dadelijk den jonker op in zijne woning en bereidde hem eene plaats aan zijnen disch. Van betaling van het kostgeld was natuur lijk bij iemaud van zóó hoogen stand geen sprake; dat zou wel terecht komen. Wat vooral vertrouwen gaf, was dat den jonker landbouwcouranten toegezonden werden, mei vermelding van titels op het adres. Toen echter het verhuisbiljet van den nieuwen bewoner, die in de laatste dagen veel te Kralingen zich ophield, werd opge vraagd, gaf hij voor op reis te moeten, om eene boerenhofstede te koopen, daarbij ver zoekende het horloge van V. R. even voor een dag te leen te mogen hebben. Van R. gaf o. in. het gevraagde, doch jonker Van Heeckeren laat op zich wachlen. De zich noemende jonker v. Heeckeren is klein van persoon, schraal van uitzicht zwart geknipt haar; hij is gekleed met zwart pak, phantasiehoed en heeft als merkbaar teeken een houtpn been. Dat de landbouwer V. R. met een sluwen oplichter te doen heeft gehad, valt wel niet te betwijfelen. Zaterdagochtend is eene ruit van een coupé 1ste klasse van den trein n°. 17 van Amsterdam naar Rotterdam, bij het pas- seeren van den Zijlweg te Haarlem, stuk geschoten, vermoedelijk door eene kamer- buks. Gelukkig is niemand getroffen. De commissaris des konings van Noor.l-I lolland jhr. J. W. M. Schorer bevond zich onder de reizigers. Men schrijft aan de „A. Crt.:" „Dooi de buitengewone hitte van jongstleden Woens dag, was het ijzer van de spoorwegbrug te Velzen, over het Noordzee-kanaal, zoodanig uitgezet, dat deze, na voor passeerende schepen geopend te zijn, niet kon worden dichtgedraaid Een oogenblikkelijk uit Amster dam ontboden smid wist het ongerief te ver helpen, ofschoon de spoortreinen er ongeveer driekwartier uurs oponthoud door onder vonden." Gisterenavond is het tusschen de me nigte en de politie op de Lindengracht en omliggende straten te Amsterdam tot een ernstig treffen gekomen. Het publiek ver maakte zich op die gracht met palingtrek ken", een genoegen, dat de politie meende te moeten verhinderen. Daardoor ontstonden hevige tooneelen, waarbij al het volk uit die dichtbewoonde wijken naar de Linden- gracht stormde en uit de kuilen, welke daar ter plaatse in de straat lagen, steenen nam om er zich als projectielen van te bedienen. Het regende op een gegeven oogenblik straatsteeuen, waardoor sommige politie-be- ambten meer of minder ernstig werden getroffen. De politie zag zich toen genood zaakt, de menigte door verscheidene charges uiteen te drijven, waarhij afwisselend van de sabel en den stok werd gebruik gemaakt. Ook daardoor werden eenige personen ge kwetst, die later in het gasthuis werden opgenomen. Dank zij het krachtig optreden der politie, welke onder bevel stond van den hoofdcommissaris mr. Van Doesburgh, ge lukte het haar eindelijk, de menigte in bedwang te houden, echter niet dan nadat zij een vijf en twintigtal arrestanten had ge maakt. Ook de bijtijds invallende regen deed het zijne om de menigte te doen be daren. Ongeveer te negen uur was het rustig geworden en kon de politie zich in het bureau op de Noordermarkt concectreeren, zonder dat het noodig was de nieuwsgieri gen, die zich in de buurt verzamelden, uiteen te doen gaan. Dirk Van Steen, kantoorbediende te Nijmegen, die den 26sten Juni 11. de firma A. Noorduin Zn., bij wie hij in dienst was, voor een bedrag van ruim f 14,000 bestal en met zijn vriend Adriaan Rooze daarop verdween, heeft thans Lij de Parij- sche politie zich zelf aangegeven. Het geld heeft hij met zijn vriend tot den laatslen cent opgemaakt. Rooze is te Coblenz gearresteerd. De Figaro vermeldt nog een tweeden vriend van Van Steen, een zekeren Quilkers, die met hem uit Nij megen zou verdwenen zijn en thans nog in Parijs zou rondzwerven. Het politieblad, waar.n zijne opsporing en aanhouding wordt verzocht, noemde Quilkers echter niet. Te Dwingeloo zijn twee persjnen ge arresteerd als de vermoedelijke schrijvers van den brandbrief aan den burgemeester dier gemeente. Die brief werd Donderdag be zorgd en was van den volgenden inhoud: Wordt er vóór elf uur geen f25 bezorgd aan de laandan zou zijn huis in brand worden gestoken."

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1