NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lïeze Uou ra ut verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Maandag 26 Juli 1886. N». 173 ADVERTENTIEN: Uitgevers: Gebroeders Muré. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs |ier Nummer 10 ('ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingencontantzonder rabatper regel 0.10. Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. 200° Jaargang. Stads-Bericliten. De IIUHGEMEESTEH dergemeenle LEIDEN; Gezien art. 21 der Wel van den 4n Decem ber 1872 SM, no. 134; Brengt ter algeineene kennis dat in de afge loopen week vijf personen aan Mazelen alhier zija overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leuhche t ouranl. De Burgemeester voornoemd. DE KANTER. Leiden, 24 Juli 1886. NTADilVIEUlVi. Met 30 Sept. a. s. is op zijn verzoek eervol ontslagen de rijksveldwachter der 3de klasse J. P. Van Daalen te Leiden. In den nacht van Donderdag op Vrij dag jl. is door de politie onbeheerd op de straat gevonden een zwart kortharig hondje met witte plek aan de rechtervoorpoot en aan de borst, voorzien van lederen halsband met koperen plaat, (reu), gemeld dier be vindt zich ter beschikking van den recht hebbende aan het politiebureel. Het getal der in de Stedelijke Werk inrichting opgenomenen bedroeg gedurende de afgeloopeu week dagelijks van 36 tot 66 volwas jen personen en 6 tot 10 kinderen. Gedurende de afgeloopen week zijn alhier 19 gevallen van mazelen aangegeven. Overleden aan mazelen 5 personen, aan febiis typhoïdea 1 persoon. Evenals telken jare heeft ook nu de heer Duyser weêr gezorgd dat, het oog der bezoekers van zijne Café Chantant-zaal ook in de pauzeeringen op eene aangename om geving rust De versieringen otn het tooneel zijn echter ditmaal met bijzondere zorg uit gedacht en met veel smaak uitgevoerd De geheele achterzijde der zaal waarin zich de tooneelopening bevind is onzichtbaar gewor den door een rustiek bekleedsel van boom- en kurkschors. De eentonigheid die hierbij zoo vaak op treedt is hier meesteilijk overwonnen door het zeer juist aanbrengen van frisch groen en sierplanten. Ook geven twte spiegels aan weerszijden van het tooneel een daarin eene aangename afleiding vooral daar ze geheel in het schors ingewerkt en door frissche bloemen en overhangende planten omgeven zijn. De heer Duyser wilde blijk baar dezen keer de bezoekers een9 bijzonder op hun gemak zetten. Gelukkig voor den heer D. J. Speet, bloemist alhier, die nu wéér gelegenheid had te toonen wat hij in 't aanbrengen van smaakvolle versieringen vermag: van achter uit de zaal gezien heeft het geheel een fantastisch aanzien. Daar een en ander moest gepaard gaan met verande ringen aan tooneel en betimmering en die slechts tijdelijk zijn mochten werd een en ander opgedragen aan den heer Abr. Engelenburg, die ook nu weer toonde daarin geen vreemdeling te zijn. Zij die eerst wat later in den avond kun nen komen behoeven niet bang te zijn daar door minder te zullen zienaangezien de heer Duyser het achterste deel der zaal voor de kermisavonden heeft doen ophoogen. De heer Duyser verdient zeker ook na zoo veel moeite en kosten eiken avond volle zalen. Deze week werden op Rhijnzigt 985 zwembaden door heeren en 75 door dames genomen. De temperatuur van het water is 21° Celsius. lltlZIEK, LETTEREN EN KUAiT. '25 Juli. Sterfdag (1834.) van den dichter Coleridge. 26 Juli. Geboortedag (1846) van den schil der H. Kaulbach. Bij het concours aan het Conserva toire National te Parijs, heeft mejuffrouw Cremer, Nederlandsche van geboorte, leerling van Masset en in 1885 met den tweeden prijs bekroondthans den eersten prijs voor den zang behaald. Emil Scaria, de bekende baszanger van de opera te Weenen, is gisteren morgen te Blasewitz, bij Dresden, op 51-jarigen leef tijd overleden. Men zegt dat hij zich over werkt heeft bij het instudeeren der werken van Wagner, en dat daaraan de hersen-ver- zwakking, aan welke hij gestorven is, was toe te schrijven. Inhoud, 16de jaargang, n°. 7, van De Huisvrouw. De Fondskas van Tessel- schade. Zieke zenuwen. II. Poor dr. S. Sr. Coronel. Werk voor ledige handen. Door Mej. IJ. Meijer. Een middel voor goedhouden van bontwerk. Door mej. L. Gedachten. Berichten uit de vrouwen-we reld in binnen- en buitenland. Allerlei. Huishoudelijke raadgevingen en meededee- lingen. Feuilleton. yIn het gebergte". Een verhaal naar het Duitsch. Door E. Vely. (Slot.) Advertentiën. De Moniteur bevat een koninklijk be sluit, waarbij het ridderkruis der Leopolds orde aan eene vrouw is verleend. Deze zeldzame onderscheiding is toegekend aan mej. Teichmann te Antwerpen, die, zegt de Précurseur, vvolle aanspraak op het kruis heeft wegens hare dubbele toewijding, èn voor de kunst èn voor de liefdadigheid De Duitsche keizer heeft den Schach van Perzie een boekwerk ten geschenke ge zonden, misschien het kostbaarste op het oogenblik in Duitschlaud te vinden. Het zijn fLes oeuvres de Fredericq Ie Grand", welke Frederik Willem IV op het beste perkament heeft doen drukken. Het werk bestaat uit 33 deelen. De directeur der Münchener Academie voor schoone kunsten, de beroemde histo rieschilder Karl Von Piloty, is Woensdagnacht gestorven. Hij werd in 1826 te München gebo ren; zijn merkwaardig realistisch koloriet, zijn grootsche, alleen wat theatrale schep pingen, zijn ieder die München btzocht heelt, in hrt geheugen gebleven. Piloty's schilderijen zijn in aantal en in omvang even reusachtig; de meeste zijn door de geïllustreerde tijdschriften wereldbekend gemaakt. Wij noemen slechts: Nero op de puinhoopen van Rome, Wallenstein's tocht naar Eger, Galilei in den kerker, De moord van Caesar, Columbus, Maria Stuart, haar doodvonnis vernemend, Hendrik V1IL en Anna Boleyn. In alle openbare gebouwen in Beieren en bij vele particulieren vindt men van zijne stukken; hij was zeer vruchtbaar. Vele zijner leerlingen, Hans Makart, Defreg- ger, Leubach, hebben zijn roein geëvenaard. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. In de inrichtingen, waar sterkedrank in het klein wordt verkocht, zal na 1 Sept. a. 8. een nieuw exemplaar der drankwet moeten worden opgehangen, aangezien die is gewijzigd bij wet van 15 April 1886 (Stbl. n°. 66), regelende het in werking treden van het nieuwe Wetboek van Strafrecht. De commissie van negen leden uit de tweede kamer, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de troonrede aan Z. M. den koning, wordt heden half twee te Baam verwacht en zal zich van daar iu rijtuigen naar Soestdijk begeven, om zich op het lustslot van Z. M. van haar taak te kwijten. De firma Ribbink, Van Bork en C°. te Amsterdam, fabrikanten van electrische toestellen, heelt aan de tweede kamer een adres ingezonden, waarin zij hare bezwaren tegen het wetsontwerp, tot regeling der ge meenschap door electrische telephonenuit eenzet. Zij teekent o. a. verzet aan tegen de volgende bepalingen 1°. de heffing van een concessie-recht door en ten bate van het rijk, voor telephonische verbindingen over het grondgebied van eene en dezelfde gemeente; 2°. de bevoegdheid van de regeering om te eeniger tijd den concessionaris te verplichten bovengrondsche door ondergrondsche geleidingen te vervan- pen; en 3°. het recht van den staat om, na het verstrijken der concessie, de aange legde lijnen te naasten zonder eenige ver goeding. Een ontwerp van een pensioenfonds voor het notariaat in Nederland is, ter be handeling op de aanstaande algemeene ver gadering van de Broederschap van Candidaat- notarissen, opgemaakt door de heeren H W. J. Sannes, M. W. F. Treub en J. J. Smith. Men vindt het medegedeeld in het pas verschenen no. van liet tijdschrift nRecht en Wet". Naar de H. Cl. verneemt, is bij de regeering uit Petersburg per telegraaf op aanvrage het oflicieele bericl.t ontvangen, dat invoer van bloembollen in Rusland vrij is. Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin zal, naar het D v. Z.-H en's Gr. verneemt, op het koninklijk landgoed H Soestdijk" een diner gegeven worden van 40 45 couverts, waaraan o. a. eenige autoriteiten en aanzienlijken uit den omtrek genoodigd zullen worden. Aan de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is door het hoofdbe stuur der Niederlandsche vereeniging tot be vordering van Zondagsrust een adres gericht, met bezwaren tegen de pleziertreinenwelke de maatschappij op Zondag laat loopen. De heer A. J. Hamilton, griffier bij het kantongerecht te Oosterhout en presi dent-commissaris der Zuider stoomtramweg maatschappij, is door 11. M. de koningin- regentes van Spanje benoemd tot ridder der orde van Isabella la Cattolica. Het hoofdbestuur der Maatschappij van Landbouw in Limburg heeft besloten, zich tot de regeering te wenden met het verzoek om de kraaien, roeken, kauwen en musschen van de lijst der door de wet beschermde vogels te schrappen, wegens de vele klachten der landbouwers over de groote schade, welke die vogels onder het graan aanrichten. De sergeant-milicien, adspirant mili tie-luitenant Lvan het regiment grenadiers en jagers, die onlangs niet voldeed aan het examen voor militie-luitenant, doch zich binnen kort voor de tweede maal aan dit examen zou onderwerpen, heeft zich dezer dagen aan eene ernstige militaire overtreding schuldig gemaakt. De regiments-commandant heeft hierop de staking van zijne verdere opleiding bevolen, terwijl hij vervolgens op last van den mi nister van oorlog in liet genot van onbepaald verlof is gesteld. NR. LI) Uit Voorburg wordt aan de N. R. Cl. gemeld: Gisteren iniddig had hier bijna een verschrikkelijk ongeluk plaats. De locaaltrein die te 4.1b van Den llaag naar Voorburg vertrekt, moest dien korten tocht maken tusschen twee sneltreinen door. De sneltrein van Amsterdam passeert gewoonlijk juist het station Voorbuig als de locaaltrein reeds is aangekomen. Men haalt dan de kaartjes aau de coupés op en 1 lat de deuren zoolang dicht tot de sneltrein gepasseerd is. Giste ren middag nu schenen twee reizigers, een oude heer en dame, die waarschuwing niet begrepen of niet gehoord te hebben. Wel licht is die waarschuwing niet gedaanom dat de reizigers geacht worden er mede be kend te zijn. Hoe het zij, op het oogenblik dat de sneltrein reeds den overweg passeerde, liep de oude dame eensklaps de rails over. Een kreet van schrik ging op, en chef, onderchef en werklieden liepen toe. Gelukkig had de dame juist het kleine trapje be reikt, toen de trein achter haar passeerde. Ware zij gestruikeld dan ware zij reddeloos verloren geweest. Maar men vraagt en niet ten onrechte waarom bij die gelegenheden het luik van de trap niet wordt dicht ge laten, totdat de sneltrein voorbij is. Van het hooge perron afspringen zal men niet zoo licht doen, maar is de toegang tot het trapje open, dan denkt een vreemdeling allicht dat hij er over kan. Na een kortstondige ongesteldheid is te '8 Gravenhage op 50 jarigen leeftijd over leden de luitenant-kolonel der artillerie A. Van Kerkwijk, hoofd der 1ste afd. (artillerie) van het departement van oorlog. De over ledene stond, hoewel een ongeluk dat hem het verlies van een zijner beenen kostte, hem minder geschikt maakte voor den ac tieven dienst, bekend als een degelijk artil lerie-officier, een man van groote werkkracht, welk hij jaren lang bij het departement van oorlog heeft aangewend in eene betrekking, die technische kennis, gepaard aan admini stratieve bekwaamheden, vereischt, waarmede de overledene in hooge mate was toe bedeeld. Het ridderkruis der orde van den Nederl. Leeuw en de Eikenkroon, legden getuigenis af van zijne diensten aan het le gerbestuur bewezen. Gisterenavond ontstond er brand in de Badhuisstraat te Scheveningen. De brand heeft zich bepaald tot de keuken en was spoedig gebluscht. De vrouw des huizes heeft zware brandwonden bekomen. Het verzenden van krieken geeft den beambten op het postkantoor te Oud-Beier land handen vol werker worden dagelijks zooveel postpakketten (mandjes van 5 kilo) verzonden dat, in plaats van de gewone handkar, paard en wagen zijn in gebruik genomen. Het kameelenpaar in Artis te Amster dam werd onlangs verheugd door de geboorte van een klein kameeltje. Het beestje scheen echter in ons guur klimaat niet te kunnen wennen, want, niettegenstaande de zorgvul dige verpleging door beide ouders, bezweek het reeds in de eerste dagen van zijn bestaan. Van dat oogenblik af zijn de ouders diep bedroefd en geven aan hun gevoel lucht door luide kreten. Woensdagavond bij het concert uitte zich die droefheid zoo luide, dat men het con cert zou hebben moeten stakenindien niet een medelijdende oppasser het kameelenpaar naar een afgelegen hoek van den tuin had gebracht, om daar ongestoord aan hun smart lucht te geven. (A.) Uit Amsterdam wordt gemeld: De politie heeft weder aanwijzing ontvangen omtrent Engelsche pickpockets, die op reis zijn naar Nederland. Als eene bijzonderheid wordt gemeld, dat Dinsdagochtend na het hevige onweder te Houtrijk en Polanen, onder een paar populierenboomenniet minder dan 480 doode musschen werden gevonden. Donderdagavond even voor 10 uur werd te Zwolle brand ontdekt op eene boven woning van een door 4 gezinnen bewoond huis, staande tegenover de Broerenkerk. De bewoner A. ten B.die bewet rde dat de brand niet ten zijnent waswerd even daarna met zijne dochter in arrest genomen, toen een inspecteur van politie achter den bran denden spiegel een partijtje brandbare stof vond.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1