BUITENLAN D8CHË BERICHTEN. schuilplaats te verlaten, doch weigerde aan vankelijk om aan die invitatie gehoor te verleenen. Toen hij eindelijk met schieten werd bedreigd, kwam hij, uit vrees voor ernstige gevolgen, te voorschijn, en werd hij op het tot vertrek gereed liggende vaar tuig teruggebracht, om tegen wil en dank de reis mede te maken. Uit Terschelling wordt van 18 Juli gemeldEen ernstig ongelukdat echter nog grootere afmetingen had kunnen heb ben, heeft gister in de duinen onder Mids- land plaats gehad. De jaarliiksche oefeningstocht met de red dingsboot van dat station zou plaats hebben. De tocht door de duinen bood een zeer slechten weg aan. Halverwege gekomen, werd de weg smal en helde naar eene ver vaarlijke diepte. Hoewel goed gesteund, kantelde plotseling het logge gevaarte, be staande uit wagen en boot, op zijde en viel in de diepte, met het treurige gevolg dat een der roeiers, Pieter Zorgdrager, onder wagen en boot in het zand bedolven geraakte. Angstig waren de verwachtingen, in welken staat de ongelukkige er van onder zou komen. Door vereende krachtdadige hulp der man schappen bij de boot behoorende slaagde men er in den rampspoedige er betrekkelijk spoedig van onder uit te halen. Met eene wond aan het hoofd, gekneusd aan dij en zijde, was hij niet in staat te loopenzoodat hij per wagen voorloopig naar het huis van den bootsman moest vervoerd worden. Den 5den Augustus e. k. zullen te Nijmegen door de Geldersche Hardraverij en Renvereeniging weder wedrennen worden gehouden. Op dienzelfden dag des avonds zullen de wielrijders voor den internationalen wielerwedstrijd op 6 en 7 Augustus, in de sociëteit „De Vereeniging" feestelijk worden ontvangen. Na afloop van deze wedstrijden zal het feest tot viering van de voltooiing der ontmanteling en van den uitleg der stad plaats hebben. Gisterenvoormiddag is te Nijmegen de verversknecht J. Rosmans, oud 20 jaar, terwijl hij op een ladder voor een huis stond te verven, daarmede naar beneden gestort en voor dood naar het ziekenhuis wegge dragen. De ladder, die door niemand van onder werd bewaakt, werd door de onop lettendheid van een voerman door diens kar omver gereden. Tegen den nalatigen voerman is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Te Hedel zijn gisterenmiddag twee knapen van 12 en 15 jaar in het Oude Maasje bij het zwemmen verdronken. In de buurtschap Boekeloo, gemeente Lonneker, werd Zondagnamiddag weder eene sociahstische bijeenkomst gehouden, die door ougeveer 500 personen uit Enschede, Hengeloo en omstreken werd bijgewoond. Woordvoer ders waren Domela Nicuwenhuis en Bennink. De burgemeester van Lonneker was meteenige politieagenten tegenwoordig, en slaagde er in dank zij zijn kalm en beleidvol op treden de orde volkomen te handhaven; tot tweemalen toe moest hij den eersten spreker tot de orde roepen, toen deze te heftig uitvoer tegen burgemeester Van der Zee te Enschede. Een socialist, die klaar blijkelijk in kennelijken staat verkeerde en een boer met een mes eene wonde aan den hals toebracht, werd door de politie in ver zekerde bewaring genomen. Aan de gisterennamiddag vanwege het gemeentebestuur te Leeuwaiden ter gelegen heid der kermis gehouden harddraverij werd deelgenomen door 26 paarden. De prijs ad f 4U0 werd gewonnen door den bruinen ruin Prins, van den lieer P. Smit te Rotterdam, pikeur P. Van Santen; de premie ad f 100 viel ten deel aan den bruinen bles de Noor- derruin, van den lieer K. K. Wassenaar te St. Jacobi Parochie, pikeur S. Hettinga. Tal van ingezetenen en buitenlieden woon den dit door het fraaiste weder begunstigde en door het stedelijk muziekcorps opgeluis terde volksfeest bij. Uit Harlirigen wordt aan de N. R. Cl. van 18 dezer gemeld: Sedert den nacht van Zondag op Maandag jl. waren twee jongelingen, nabij deze stad op eene steen fabriek werkzaam, vermist. Het vermoeden dat hun een ongeluk overkomen was, werd Donderdag versterkt, door het vinden van een pet en tabaksdoos in de Willemshaven. Gisteren is het lijk van een hunner, Walle Bergsma genaamd, woonachtig te Franeker, ongeveer tezelfder plaatse opgevischt. Van zijn makker is echter nog geen spoor hoe genaamd gevonden. Het jgiland Schiermonnikoog krijgt meer en meer bezoek, niet alleen van hen die er willen baden, of van dartele school jeugd die zich daar in de vacantie flink ontspannen kan en de frissche zeelucht in ademt, maar het vroeger vergeten eiland wordt meer en meer het einddoel voor plezier Krf wei m mm «ps jcs h m ma reisjes van allerlei vereenigingen. Men huurt eene stoomboot af, stoomt de Dokkumer Nieuwezijlen uit en brengt den dag op het eiland door, waar men zich kostelijk amuseert met allerlei ongewone zaken. Vooral uit Groningen is het bezoek groot; jl. Zondag bracht eene boot p. m. 90 bezoekers uit die provincie. In tegenstelling met plaatsen waar geen kermis wordt gevierd, kan medege deeld wordendat dit jaar te Groningen tweemaal zal worden kermis gehouden. De zeer drukke Meikermis is ter nauwernood voorbij of door de Vereeniging voor Volks vermaken" worden eigenaars van kramen, draaimolens en andere vermakelijkheden op geroepen voor het op 28 Augustus te hou den jaarlijksche feest ter herdenking van Groningen's verlossing. liet gemeentebe stuur heeft hiervoor reeds machtiging ver leend. De heer Paul Wittouck, die onlangs aan den gemeenteraad te Breda vermindering van den gasprijs voor zijn beetwortelsuiker fabriek vroeg, doch wiens verzoek nog steeds bij den raad in overweging is, heelt thans aan het gemeentebestuur van VPrinsenhage concessie aangevraagd voor het oprichten van een eigen gasfabriek De beetwortelsuiker fabriek behoort tot de grootste gasverbruikers dezer stad. (JV. R. Cl Te Venraai heeft een onbekend per soon, (Duitscher), getracht de offerblokken in de kerk te ledigen. Hij werd hierin verhinderd door de dochter van den koster, die alarm maakte, wat tot aanhouding van den indringer leidde. Hij is net gekleed en geeft voor, handelsreiziger in verfstoffen te zijn. '«GKAVËlVIlACiE. Door Z. M. is het aan G. J. Clant, bur gemeester van Neede, op zijn verzoek ver leend eervol ontslag als secretaris dier gemeente goedgekeurd, en is aan den burgemeester der gemeenten Hekendorp, Lange Ruige Weide en Papekop, G. A. ilaentjens Dekker, verlof verleend om te Oudewater te wonen. Voorts zijn benoemd: tot commies der pos terijen 4de kl.P. N. L. Feltzer en P. M. A. Van Wijk, thans surnumerairs der pos terijen. Door Z. M. is de off. v. gez. 2de kl. dr. H. Zwaardernaker tijdelijk belast met het geven van onderwijs in physiologie pathologische anatomie en algemeen pathologie aan 's rijks veeartsenijschool en wel gedurende den cursus 1886-1887. De luit. ter zee 2de kl. H. A. Schoon hoven, uit Oost-Iudië in Nederland terug gekeerd is op non-activiteit gesteld. De ministers van oorlog en van finan cien zullen op 22 en die van marine zal op 23 dezer geen andientie verleenen. BELG1E. Het hof van appel te Gent heeft den burgemeester van Renaix en al de linnen- ververs dier plaats veroordeeld tot gevangenis straffen van 4 6 maanden, wegens 't op maken van een valsche verklaring van eet) Fransch fabrikant, tijdens de jongste werk stakingen. De 11 bij de zaak betrokken werklieden werden vrijgesproken. Prinses Clotilde heeft haar zoon Victor Napoleon doen weten, dat zij hem niet meer ontvangt voordat hij zich met zijn vader zal hebben verzoend. KMO E L V D. Lord Salisbury zal onmiddellijk naar Engeland terugkeeren en eerste minister worden. Het schijnt zeker, dat lord Har- tington geen post in het nieuwe kabinet zal aannemen. Bij de parlementsverkiezing in het graafschap Zuid-Tyroneheeft de unionisti sche candidaafc met eene meerderheid van 99 stemmen de overwinning behaald op den oud afgevaardigde der Iereche nationalisten, den heer O' Brien. Naar the Standard verneemt, heeft lord Roseberry een in scherpe uitdrukkingen ver vatte depêche aan de Russische regeering ge richt betrekkelijk Batoem, waarin betoogd wordt, dat de houding van Rusland geschikt is om de duurzaamheid van geheel het Ber- lijnsch verdrag op losse schroeven te zetten. Uit de mededeelingen van iniss Lydia Becker, gedaan op de jaarlij ksche vergade ring te Londen van voorstanders van stem recht der vrouw, blijkt, dat van de 634 tot dien dag gekozen leden van het parlement 318 voor het stemrecht der vrouw zijn, 115 zijn tegenstander; met het gevoelen der overige 199 leden is men onbekend. De Times meldt uit Konstantinopel, dat de Porte begonnen is met te ontwape nen, door de reservisten huiswaarts te zen ma mm cj mm m.. m nr. den; maar de gepantserde vloot blijft uit gerust, ofschoon de buitengewone beman ning gedeeltelijk is afgedankt. F H A N H R IJl K. Uit het proces-verbaal, door de ge tuigen opgemaakt omtrent het tweegevecht tusschen den minister van oorlog en den heer lie Lareintyblijkt, dat de minister zijn pistool niet in de lucht heeft afgescho ten, gelijk de berichten aanvankelijk gemeld hebben. De minister wilde na op het ge geven teeken schieten, maar de pistool ket ste. De getuigen verklaarden daarna dat aan de eer was voldaan. In een brief aan deRépubliqueFraugaise komt de heer de Cassagnac op tegen de bewering van een berichtgever van dat blad, als zou hij met zijne vrienden te Armeutières eene uitdagende houding hebben aangenomeu. Ook ontkent hijdat iemand hem met een bezemsteel een slag zou hebben toegebracht. Mijnheer, schrijft hij, „ik kan mij met fier heidzooals verleden, tot schijf laten ge bruiken door lieden, die uit de verte hunne steenen of revolverkogels op mij richten maar wie mij tot op de lengte van een stok nadert schiet ik ntêr als een hond Den laatste» dag, dien den hertog van Auinaie te Nouvion doorbracht, waar zijn landgoed gelegen is, besteedde hij met afscheid te nemen van zijne 25 boscliwach ters. De hertog bezocht bij die gelegenheid de beide oudste eiken in zijne bosschei», namelijk den in 1553 bij de geboorte van llendris IV geplante» eik en dien, welke ter herinnering aan de geboorte van Fran cois De Guise (1519) werd ge,.laut. Nadat de hertog een tijdlang deze beide boomen had gadegeslagen, sprak hij: „Wij zullen elkander wederzien". Op 83-jarigen leeftijd is te Parijs overleden de heer Jean Ferdinand Berthier, de oudste der leeraren van het doofstom men-instituut te Parijs, de eenige doof stomme, die het Legioen van Eer bezat en verdiend had door zijn werken. Hij schreef o. a. een boekwaarin de Code Pénal ge heel ten dienste vau zijne lotgenooten was bewerkt. Zondagmiddag is te Stenay op plech tige wijze het standbeeld voor generaal Chanzy onthuld, die in dat plaatsje werd geboren. ITA LIE. In tegenwoordigheid van den koning en de koningin, die zeer toegejuicht wer den, is te Genua een monument van Victor Emmanuel ingewijd, nadat de koning des ochtends een revue over de vloot gehou den had. De gemeenteraad van Milaau heeft 10,000 lire toegestaan voor het Instituut- Pasteur. ZWITSERLAND. Jérome Napoleon is te Genève terug gekeerd. De Prins van Joinville heeft heeft zich naar het kanton Waadland begeven. DCITSCHL AND. Keizer Wilhelm heeft in een schrij ven, hetwelk van de warmste sympathie voor de universiteit getuigt en dat gericht is aan den groothertog van Baden, zijn leedwezen er over betuigd, dat hij, wegens zijne reisplannen, niet in staat is het jubel feest der hoogeschool van Heidelberg bij te wonen. Slechts geeft hij te kenntn, dat zijn zoon, de kroonprins, hem bij dat feest zal vertegenwoordigen. Door de regeering van Pruisen is be volen, dat de Poolsche studentenclubs aan de onderscheiden universiteiten zullen geslo ten worden. Het gevolg van dien maatre gel is, dat de Poolsche studenten nu hun studie in Pruisen afbreken, om haar op an dere hoogescholen voort te zetten. Stanley bevindt zich thans te Bonn en confereert druk met dr. Peters, presi dent van het Duilsch-Afrikaansch genoot schap, over de belangen van den Congo- staat en die van Duitschlaud en Centraal Afrika. Met de plannen voor een ketting spoorweg op tandrails van Eins naar den top van den 1000 voet hoogen Malberg, ten zuiden van die stadis 't gunstig ge steld. De gemeente Ems heeft 't plan goedgekeurd en de noodige medewerking beloofd. De vereischte gronden zijn reeds grootendeels in 't bezit der ontwerpers. Keizer Wilhelm heeft zijn sympathe voor het werk betuigd. MOO K WEG E N. Het Noorweegsche Oldelsting heeft eene wet aangenomen op den boterhandel waarbij strenge bepalingen aangaande kunst boter gemaakt zijn. Deze moet in bijzon dere vaten verpakt wordtnvan een merk voorzien zijn en als zoodanig op de grenzen aangegeven worden. Zonder dit merk wor den de vaten door de douanen aangehouden. In geval aan de echtheid van natuurboter getwijfeld wordt, zal een onderzoek worden ingesteld, dat, indien de verdenking gegrond blijkt, door den overtreder betaald moet worden. Overtredingen worden met boeten van 20 tot 1500 kroonea geztraft. OOITE KM K. Men verwacht te Weenen, dat bij een botsing tusschen Turkije en Rusland, Engeland, overeenkomstig de bepalingen van het Berlijnsch tractaat, Turksch Azie zal verdedigen, althans indien lord Salisbury optreedt. R18LA A D. Thans wordt verhaald, dat de keizer en keizerin van Rusland tegen het einde van Augustus eenigen tijd zullen gaan door brengen op 't kasteel Lubocherko in Prui sisch Polen en dat zij daar een bezoek zullen ontvangen van den kroonprins van Oosten rijk. Van een samenkomst der drie keizers zou zijn afgezien. A ül E K I H A. Het bestaan van een Engelsch-Ameri- kaansch tractaat met de bedoeling de Ameri- kaansche dynamieters te straffen, is zeker. Daar de meeste Amerikaansche bladen het bestrijden, is de goedkeuring docr den senaat, onzeker. Het stoffelijk overschot van president Garfield is dezer dagen uit den Scofield- grafkelder, waar het gerust had sints 28 September 1881, naar den monumentalen grafkelder op Lake View Cimetery overge bracht. De kist werd door militairen ge dragen en een extra wacht werd bij het graf geplaatst. PEK TELEGRAAF. LONDEN, 20 Juli. De president van Mexiko heeft de overeenkomst inet de hou ders der Mexikaansche schuldbrieven tot regeling der schuld bekrachtigd. NEW-YORK, 20 Juli. De algemeene ver gadering der agenten tot het vervoer van reizigers op de lijnen ten westenten noord westen en ten zuidwesten van Chicago, heeft besloten om alle verlagingen der tarieven te herroepen en de onverminderde tarieven weer in te voeren. LAATSTE BERICHTEN. In de zitting van heden van de tweede kamer der staten-generaal nam de heer Brouwers, na inmiddels den eed te hebben afgelegd, zitting. De rooster van aftreding werd saamgesteld. Over het ontwerp adres van antwoord op de troonrede zal morgen te elf uur discussie gevoerd worden. De heer Reuther zal op nader te bepalen dag eene interpellatie richten tot den minister van oorlog aangaande de oprichting van eene militaire school te Haarlem. In de heden gehouden zitting van de provinciale staten van Zuidhollaud kwam o. m. in behandeling het nader rapport der commissie omtrent de subsidie-aanvrage van Katwijk voor de verbetering van den binnen- vaarweg naar IJmuiden. Ook nu adviseerde de commissie om afwijzend op het verzoek te beschikken. Ingekomen was nog een schrij ven van visschers te Katwijk aan Zee, aan dringende op subsidie. De heer De Laat de Kanter wijst op het belang der zaak. De vraag die hier geldt is juist door gedep. staten gesteld: of door deze binnenvaart de haiingvisscherij van Katwijk in stand zal kunnen blijven. Spreker bestrijdt de bezwaren door bet college van de zeevi^scberijen tegen het plan ontwikkeld. Wel degelijk zal de Kat wij ksche zeevisscherij door de binnenvaart worden ge holpen. De omweg door de Katwijksche schuiten te maken via IJmuiden kan geen bezwaar opleveren. De visscherij wordt om de Noord uitgeoefend en de schuiten komen toch eerst te IJmuiden. De kleine omweg wordt opgewogen door meerdere zekerheid en spoediger binnenkomst. Dat IJmuiden de eigenlijke vischhaven zal worden en Katwijk vernietigd zal wor den, gelijk het college voor de zeevissche- rijen aanvoert, betwijfelt spreker bepaald. II ij ziet niet in dat Katwijksche reeders zich naar IJmuiden zullen verplaatsen. De bommen en schuiten zullen evenmin te IJ muiden zich van alles voorzien, maar wel degelijk naar Katwijk doorvaren. Ook wijst spreker er op dat de commissie uit de staten zelf erkent dat het hier eene levensvraag voor Katwijk betreft. Katwijk biedt in de laaiste jaren onder zeer ongun stige omstandigheden het hoofd aan de con currentie op eene wijze die eerbied afdwingt. De tonnenmaat is zelfs met circa J ver meerderd. Ook trad hij in eene weerleg ging van de meeste argumenten door de commissie tegen het verleenen der bijdrage aangevoerd cn betoogde daaibij dat de on zekerheid om de kust te bereiken zeergroot is hetgeen niet anders dan ten voordeele

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2