H f2 fj A. riff TT» de Golf van Biscaje voor het aquarium ver zameld en meêgebracht door den heer Pot- hoff, gezagvoerder van het stoomschip Urania Bij de Zaterdag te Amsterdam ge houden wielerwedstrijden, bleef de heer Kiderlen van Delft weder zijn meesterschap boven alle andere bondsleden toonen. Bij een wedstrijd voor driewielers toonde echter ook de heer H. W. Van Raden uit Den Haag een ijverig oefenaar te zijn. De af stand van 2000 meter door den heer Kiderlen in 4 minuten 5J s. afgelegd, reed de heer Van Raden in 4 minuten 12 J seconden af. Hij bekwam den tweeden prijs en een kunst voorwerp. De heer Kiderlen gaf 110 meter voor. Het feest werd door fraai weder begunstigd en door duizenden bijgewoond. De tuinders in den Bangerd, bij Hoorn, hebben in 1885 16 247 mandjes aalbessen en pruimen uitgevoerd naar Amsterdam. In dezen oogst zullen zij 24 maal een schip met aalbessen zenden naar de Amsterdam- sche markt, eu wel de eerste maal Donder dagochtend 22 Juli a. s., vervolgens Zondag 25 Juli, en verder viermaal per week. Het in de fabriek van de firma Mer- kelbach van Enkhuizen en Co., te Breda, gegoten standbeeld van Hugo De Groot, is zoo goed als gereed en bijzonder goed uit gevallen. Het zal binnen kort naar Delft vervoerd worden. Een gelukkig zeldzaam voorkomend geval heeft zich onlangs voorgedaan bij een milicien uit Groningen, ingelijfd bij het 5e reg. inf. Deze persoon heeft zich namelijk om van dienst af te komen een paar vin gers moedwillig dermate verminkt, dat hij ter verpleging is opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. Door wijlen mevr. Hermes, geb. Oor ver Hooft, is aan het asyl Steenbeek te Zetten gelegateerd de som van f 100U, vrij van rechten. R. C. B., 60 jaren, geb* te Metsla- wier was sedert Nov. 1859 secretaris-ont vanger bij de Contributie Zeedijken van Westdongeradeel op een salaris van f 40 J en o. a. belast met de bewaring van de gelds waarden, aan die Contributie behoorende. Van tijd tot tijd, meer bepaald in de laatste jaren \66r zijn ontslag, in Juni 1879heeft hij van die geldswaarden voor zichzelven gebruikt, tot een gezamenlijk bedrag van ruim f 9000. Bij de verificatie van de kas op 14 Juni 1879 bleek de vermissing van die gelden; kort daarna werd besch. ontsla gen en is al spoedig daarop naar Amerika vertrokken, vanwaar hij echter in Mei jl. is teruggekeerd. Besch.te dezer zake nu voor het hof te Leeuwarden terechtstaande, bekende vol ledig, opgevende dat hij tot de handelingen gekomen was deels door ongelukkige gelde lijke speculaties, deels om in zijn levenson derhoud te kunnen voorzien. Adv.-Gen. mr. A. Looijen wees er op, dat de misdaad een ernstig karakter heeft, we gens het groote vertrouwen dat besch. ge noot, maar vond verzachtende omstandighe den in de volledige bekentenis van besch., zijn gunstige antecedenten en de wijze waarop hijin het vaderland teruggekeerdzich ter beschikking van de justitie had gesteld, en requireerde 1 jaar celstraf en f 800 boete, subs. 14 dagen h 3 md. celstraf. Op de rails, nabij de halte Belfeld (Limburg) is Zaterdagochtend het verminkte lijk gevonden van een manspersoon, wiens identiteit nog niet is vastgesteld. GRAVËNH4GË. De luitenant ter zee 1ste kl. S. K. Sybrandi en de luitenant ter zee 2de kl. G. F. Tydeman worden met 22 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Wil lemsoord en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stoomkanonneerboot Giereerstgenoemde als commandant. De minister van oorlog zal 22 dezer geen audiëntie verleenen. De burggraaf Pondella is tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister van Portugal te 's Gravenhage benoemd. BUITENLAN DSCHË BERICHTEN. BELG1E. Naar uit St. Nicolaas gemeld wordt, is de door den dood van den heer Malou vacante zetel in den senaat bestemd voor den burggraaf Stanislae Vilain XII1I, onder voorzitter van den provincialen raad van Oost-Vlaanderen, en de zoon van wijlen burggraaf Alfred Vilain XI1II, dien de heer Malou ten vorige jare na zijn overlijden in den senaat is opgevolgd. Te Antwerpen is eene internationale tentoonstelling van bakkerswaren geopend. ENGELAND. Mevr. Fawcett heeft het denkbeeld geopperd, om in het volgend jaar, het jubiléjaar van koningin Victoria, het kies recht te geven aan de Eugelsche vrouwen. Hoe meesterlijk de Chineesche diplo matie de Engelsche ongelegenheden in Bir- mah te haren voordeele kan exploiteeren en daarbij tevens den schijn van volkomen on schuld bewaren, bewijst de volgende offi- cieuse mededeeling uit Tien-tsin van den 14eu: //Het is ter kennis van de Chinee sche regeering gekomen, dat de vrijbuiters in Opper-Birmah door de agenten der Zwart vlaggen ondersteund worden. De regeering wordt intusschen in hare pogingen, om met vrucht tegen deze indirecte Chineesche demon stratie voor de opstandelingen in Birmah op te treden, tegengewerkt, omdat de quaestie der tot dusver door Birmah behaalde tien jarige schatting nog altijd niet geregeld is, en, naar men verneemt, het Indisch depar tement te Londen niet geneigd is de beta ling voort te zetten. FftA V K RIJ K. De minister van oorlog heeft ook aan prins Roland Bonaparte doen weten, dat hij uit krachte der verbanningswet van de kaders van het leger is afgevoerd. Naar Figaro meldt, was het hotel van het Russisch gezantschap te Parijsdit jaar voor het eerst, op den nationalen feestdag noch geïllumineerd, noch getooid met eene vlag. Nog meer, zegt het blad: aan de rechter- en linkerzijde van den hoofdingang waren de gaslantaarns op dien avond niet ontstoken. De uitvaart en begrafenis van mgr. Guibert, kardinaal-aartsbisschop van Parijs, heeft Vrijdagochtend onder toeloop van een groote menigte belangstellenden plaats gehad. De kerk Nötre Dame was geheel van binnen met zwart behangen en in het schip en in het koor stonden drie meter hooge palmen en waskaarsen. De katafalkwaarop het stoffelijk overschot van den prelaat rustte, was op een hoogte van tien meters geplaatst; zij was versierd met twee en twintig kandelabreswaarop honderd en vijftig kaarsen brandden. De sarcophaag werd door kolossale cariatiden van zilver gedragen, die in de eene hand palmenin de andere wapenschilden droegen. Veertien bidstoeltjes en fauteuils waren met zwarte fluweelen kussens, met zilver ge boord, bedekt, en stonden rondom de katafalk, die door een grooten troonhemel overdekt werd, welke aan de zoldering bevestigd was en waarvan de met sterren bezaaide drape rieën bij wijze van banieren omlaag hingen. Behalve een ontelbaar aantal geestelijken van allerlei rang en niet weinig belangstel lenden hadden in het koor plaats genomen de minister van eeredienst, kapitein Moinier, die den president der republiek vertegen woordigde, en marschalk Mac Mahou. De presidenten van senaat en kamer hadden zich evenals de prelect der Seine laten ver tegenwoordigen. Ook vele leden van senaat en kamer waren aanwezig. De aartsbisschoppen van Rouaan en Tours stonden tijdens den lijkdienst met verscheiden prelaten om de sarcophaag geschaard. Om 5 uren werd de lijkkist in den graf kelder van Nötre Dame bijgezet. De afwezigheid van troepen werd zeer opgemerkt. De regeenng had wel eenige troepen aangeboden bij wijze van gunst, maar op deze voorwaarde wilde mgr. Richard ze niet. Aan Z.Em. den kardinaal Guibert werd dus geen militaire eer bewezen. Het gerechtshof der Seine is het on Ier- zoek begonnen van een groot proces, dat de tweede helft van Juli zal innemen 15 zittingen. Het betreft hier eene bende van drie en twintig boosdoeners, die beschul digd worden van meer dan driehonderd en twintig diefstallen met inbraak en inklim ming, zoowel te Parijs als in de omstreken gepleegd. Een der beschuldigden is voort vluchtig. Drie honderd eu tien getuigen zullen door het hof gehoord worden. De tijdingen uit Tongkin luiden verre van gunstig. Benden roovers, hoofdzakelijk samengesteld uit ontslagen Chineesche troe pen, die in den oorlog de Franschen zoozeer bestookt hebbenloopen het land rondom Lang-Son af en gaan met groote stoutheid te werk. Den 23sten Mei hebben zij een militairen post bij Tbat-Khé aangevallen en vier personen gedood en zestien gewond. Den SOsten Mei vielen zij Than-Moi aan, en hierbij verloren de Franschen drie dooden en werden er achttien gewond. Den 3den Juni, den dag toen de mail vertrok, moet Than-Moi geheel door de benden omsingeld zijn geweest. De kommandant Servières is toen van Lang-Son met eenige troepen op weK gcgaan om Than-Moi te ontzetten. Ook uit andere deelen van Tougkin zijn ongunstige tijdingen outvangeu. Zoo zijn de agent van een Fransch handelshuis en twee Chineezen vermoord en zeven jonken op de Roode Rivier geplunderd. Een andere Fransch agent, die van het huis Pottier eu Wibaux, werd van Laokai komende, tusschen Than- Quan en Kom-Khé insgelijks vermoord. IT A LIE. Een sergeant der infanterie, te Monza in bezetting, heeft een mislukte poging ge daan om zich met zijn geweer dood te schie ten. Ouder zijne papieren heeft men een brief gevonden die door hem gericht was aan den koning. Daariu schreef hij dat hij door een geheim genootschap was aangewezen om den koning te dooden, maar dat hij liever verkoos te sterven dan hiertoe over te gaan. Hij beval verder zijne moeder in de welwillendheid des konings aan. De sergeant, voor een magistraatspersoon gebracht, verklaarde, dat het waar was wat hij in den brief had geschreven, maar hij weigerde de leden van het geheim genoot schap te noemen, waarvan hij in den brief gesproken had. Algemeen gelooft men dat de sergeant met een praatje voor den dag is gekomen. De koning zou na het lezen van den bedoelden brief gezegd hebben: u De man moet krankzinnig zijn, al9 hij meent op die wijze een poging tot zelfmoord belangwekkend te maken." DLITiCllLAND. Het Berlijnsch Postmuseuin i9 veirijkt geworden met het couvert van een brief van gewoon gewicht, die 100 jaar geleden uit Philadelphia (V. Staten van N. Amerika) naar Sternberg in MecKlenburg werd ver zouden. De omslag draagt de poststempels Philadelphia Londen Calais Brussel 's Gravenhage, Amsterdam en Hamburg, waaruit de posteuloop van dien tijd blijkt. De brief was ongefrankeerd en volgens aan- teekeningen op het couvert moest niet minder dan f 10.80 aan port voor dezen brief be taald worden. Prinses Maria Josepha, dochter van prins George van Saksen, is verloofd met aartshertog Otto Fransz Jozef, oom van Aartshertog Karei Lodewijk van Oostenrijk. Het huwelijk zal in het begin van Augustus gesloten worden. De verloofden vertoeven thans aan het hof te Pillnitz. Naar aan de Kölnitche uit zeer be trouwbare bron uit Bern bericht wordt, heeft de president van den Zwitserschen bondDeucher nog geen officieele mede deeling ontvangen van zijne verkiezing tot arbiter in het geschil tusschen België en Frankrijk omtrent de grenzen van den Congo- Staat. Wel werd hem officieus gevraagd, of hij tegen deze benoeming geen bezwaar zou hebben. Daar het punt in quaestie zeer eenvoudig en van weinig belang is, en men in de Alabama-quaestie reeds eeu precedent heeft voor Zwitserlands scheids- rechterschap, heeft de heer Deucher terstond toestemmend geantwoord. Hij wacht thans alleen de officieele mededeeling en de toe zending der documenten. OOITEN RIJ R. Het ongeluk op den Grosz-Glockner. Nog enkele bijzonderheden omtrent den dood van graaf Palivicini zijn te vermelden; of liever gissingen, gegrond op de eerst thans bekend geworden wijze, waarop men zijn lijk gevonden heeft, aanmerkelijk afwijkende van hetgeen aanvankelijk dienaande gemeld is. Men vond het lijk in zittende houding aan den rand van een diepe kloof, het hoofd was zwaar gekwetst, het linker oog ontbrak, de neus was verpletterd, aan het achterhoofd eene wond zigtbaar; aan de overige deelen des lichaams vond men alleen eene kneuzing aan de rechter knie. Men vermoedt nu, dat de graaf na den schrikkelijken val met zijne drie lotgenooten, de eenige zijnde, die nog levend was, eerst toen het touw heeft afgedaan, dat hem aan Rubesoir verbond, en getracht heeft, in weerwil van zijne pijn lijke wonden den terugtocht te volbrengen. Na een half uur gaans echter moet hij uit geput zich nedergezet hebben op de plaats waar men zijn lijk vond, en daar zal hij bewusteloos geworden en overleden zijn. In zijne zakken vond men chocolade en een fleschje met cognac of een dergelijke drank. Het verhaal, dat zijn zakdoek bebloed was is onjuist geweest; de vlekken op dien doek worden niet voor bloedvlekkeu gehouden maar voor chocoladevlekken. In zijne jas vond men nog een paar zakdoekenmaar deze waren geheel schooneene poging om zijne wonden te verbinden, heeft hij dus niet ondernomen. RUSLAND. De Transcaspische spoorweg is thans voltooid tot Merv en werd den 14den ge opend. G RIEKEN LAND. Er wordt gemeld, dat Griekenland twee pantserschepen en 2 monitors uitrust om in geval van oorlog gereed te zijn. Er wordt een staand leger van 80.UÜ0 man aonder reaerves georganiseerd. ARE RIK A. Uit Laredo (Mexico) wordt bericht, dat in de buurt van Camargo een opstand is uitgebroken. Een telegram uit Haïti meldt, dat generaal Salomon tot president der repu bliek herkozen is. PER TELEGRAAF. LONDEN, 18 Juli. Met uitzondering van drie zetels, waarvan twee waarschijnlijk door Iersche nationalisten en één door een voorstander van Gladstone zullen bezet wor den, zijn de parlementsverkiezingen afge- loopen. Het nieuwe parlement is dus als volgt zamengesteld317 conservatieven, 191 aanhangers van Gladstone, 86 Iersche natio nalisten, 76 unionisten (liberalen die tegen het home-rule-ontwerp zijn.) LON DEN19 Juli. De Daily Netos ver neemt, dat bij het diner, dat Gladstone den ministers aanbood, werd besloten dat het ka binet terstond zou aftredenzonder de bijeen komst van het parlement af te wachten. De Morning Pott verneemt, dat de nota der Engelsche regeering betreffende Batum door een bijzondereu koerier naar Petersburg i9 gezonden en nu reeds in handen is van de ministers des Czaars. LAATSTE BERICHTEN. In de heden gehouden zitting van de tweede kamer is door den heer Cremers het voorzitterschap aanvaard, na door den heer Wybenga hartelijk met zijne benoeming te zijn gelukgewenscht. De heer Cremers spoorde aan tot gemeen overleg om de werkzaamheden rijpe vruchten te doen dragen. De heeren Van Berckel, Ruland en W. Van Dedem zijn beëedigd en hebben daarna zitting genomen. Benoemd zijn tot voorzitter der afdeelingen de bh. Gleichman, De Savornin Lohman, Van der Linden, Wybenga, Mees, en tot leden der commissie voor het adres van antwoord op de troonrede, de hh. Goeman Borgesius, Van Delden, Van Houten, De Beaufort en Mees. Morgen is het afdeelingsonderzoek van het adres van antwoord, benevens het opmaken van een rooster van aftreding aan de orde, Bij het in de afgeloopen week gehou den notarieele staats-examen zijn geslaagd, voor het eerste gedeelte, de heeren: B. W. A. E. Royer, te Zwolle; A. G. Quarles de Quarles, te Boxmeer; H. De Jong, te 's Gravenhage; J. C. Burkens, te Haarlem; H. A. De Vries, te Amsterdam; H. J. Besier, te Utrecht en G. M. Van Voort- li uy sen, te Leiden. en voor bet tweede gedeelte de heeren J. H. Boudewijnse, te 's GravenhageM. F. De Pinto, te 's Gravenhage, mr. P. H. Haa nebrink, te Utrecht; T. Scheltema, te Wa teringen; jhr. J. K. Hesselt V. Din ter, te Pijnacker; G. J. Lantsink, te Arnhem; P. Van Eijk, te Zaandam; jhr. L. C. E. Coe- nen, te Zutphen; C. A. E. Pool, te Alk maar; F. Van Cleef, te Zutphen en A. J. Berman te Amsterdam. H. H. K. H. de prins en prinses Von Reuss, tijdelijk vertoevend te Amsterdam, hebben gisteren wederom den dag te's Hage doorgebracht en bezochten des avonds het concert op het terras van het Kurhaus. Gisteren scheelde 't weinig of een paardentram ware met den stoomtram in bot sing gekomen. In weerwil dat de wachter aan het kruispunt bij den Bezuidenhoutschen weg te 's Hage met de roode vlag het sein van onveilig gaf, liet de tramkoetsier zijn wagen over het snijpunt rijden, toen juist een stoomtrein de helling afkwam. Ware het achtergedeelte van den tram slechts één seconde langer op de rails, er zou een hevige botsing gevolgd zijn. Trampassagiers, die het gevaar waarin zij zich bevonden, bemerkten, sprongen nog in tijds van het rijtuig. Tegen den koetsier zal wegens het door onachtzaamheid doen ontstaan van gevaar, proces-verbaal worden opgemaakt. ICHOOL- EN KERKNIEUW!. Voor de akte als hoofdonderwijzer werden Zaterdag te 's Hage geëxamineerd 16 can didates 11 werden afgewezen. Toegelaten de heeren P. Feenhuijzen, van Amsterdam; A. Maane, van Delft; J. Stout en J. Van Schie, van Schiedam; en G. D. Heij, van Gouda. Voor de gymnastiek-akte deden 8 candidaten examen, 1 was niet opgekomen, 5 werden afgewezen. Toegelaten de heeren J. J. H. Hampermon en J. H. Mesters, van Maastricht. ICHEEPITIJ DINGEN. De Zuid-Holland van Rotterdam naar Java vertrok 16 Juli van Marseille.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2