NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. Deze Courant ver schijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABONNEMENT: Disndag 20 Juli 1886. - N°. 168 AQVERTENTIEN: Bureel: Scheepmakerssteeg: 6. Uitgevers: Gebroeders Muré. Stads-Berichten. Kostelooze Vaccinatie. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. idsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nuaimer 1U ent. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, 4 contant, zonder rabat, per regel 0.10. 200» Jaargang. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente LEIDEN brengen ter kennis tan belang hebbenden dat gelegenheid beslaat lol koste looze vaccinatie en revacclnatle voor onvermogenden in het lokaal der Stads-VVaag op eiken Woensdag, des uamiddags te een ■ur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 14 Mei 1886. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gelei op art. 6 der Verordening van 27 November 1879 Gemeenteblad No. 10; Brengen bij deze Ier algeineene kennis dat aan den heer S. VAN LEEUWEN, op verzoek, we gens verhuizing, eervol onlslag is verleend als heer dei gebuurte no. 28dat als zoodanig is be noemd de heer P. MARKS, Ihans raad dier gebuurte en dat lot raad dier gebuurte is be noemd de heer A. DE VOS. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 19 Juli 1886. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 22 Juli 1886, des namiddags le twee uren. Onderwerpen: 1. Benoeming van twee leden der Commis sie vooé het Oud-Archief. (188). 2. Verzoek van R. Jesse Rz.om continu atie als gemeente-apotheker. (171). 3. Idem van dr. \V. P. Weébers, om con tinuatie als stads-geneeskundige. (191). 4. Idem als voren vaN dr. A. Van lperen, als stads- genees- en heelkundige (189). 5. Benoeming van een Hoofd der school 4de klasse n\ 2. (189). 6. Verzoek van mej. A. Honig, om ontslag als tweede onderwijzeres aan de Meisjes school 2de klasse (178). 7. Idem als voren van F. J. F. Tijssen.als tweede onderw ijzer aan de Jongensschool 2de klasse. (177). 8. Idem als voren van mej. A. Risseeuw. als leerares in de handwerken aan de Kweekschool. (179). 9. Idem als voren van J. Hage, als tweede onderwijzer aan de Jongensschool 1ste klasse. (190). 10. Voorstel tot uitbreiding van het onder wijzend personeel aan de school 3de klasse n°. 3, met één derden onderwij zer of onderwijzeres. (168). 11. Verzoek van burg. en weth. van Zoctcr- woude om buizen te leggen door den Singel weg bij de Doezabrug. (170.) 12. Voorstel lot het uilgeven van permissiën voor het jagen op waterwild op de Vroon wateren. (172)1 13. Idem tot demping van de Kool- en Bran- dewijnsgraehten. (174 en 184). 14. Idem tot het instellen van eene rechts vordering tegen den pachter van de op brengst der tolgelden van het Delflsche trekpad en borgen. (175). 15. Verzoek van de directie der Leidsche Zoutkeet, om een buis te leggen van de oude Singelgracht. (176). 16. Suppletoire begrooting van het Gerefor meerde Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis (182.) 17. Voorstel tot wijziging van de instructie van den boekhouder der Stedelijke Gas fabriek. (183.) STADSNIEUWS. De heer J. Hage, tweede onderwijzer aan de jongensschool 1ste klasse, vraagt wegens zijn benoeming tot hoofd eener open bare lagere school in de gemeente Aarlan- derveen tegen 15 Augustus a. s. eervol ontslag uit zijne betrekking. Burg. en weth. 9tel!en voor hem dat ontslag op gemeld tijdstip te verleenen. Burg. en weth., die tegen de inwilliging van het verzoek van dr. A. V3n lperen om continuatie in zijn betrekking van stads genees- en heelkundige geen bedenkingen hebben, stellen den raad voor voornoemden heer wederom voor den tijd van drie jaren de vervulling van gemelde betrekking op te dragen. Van het verrichten van diepwerken waarvan heden de openbare aanbesteding ten raadhuize plaats had is besloten de gunning aan te houden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 1U0, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen/88, 19 50, ƒ4.— en f2—, laagste prijzen 38, 19.50 ƒ3.80 en ƒ1.95. Uit de opgaven betreffende de sterfte en de geboorten in de maand Mei 1886 blijkt, dat o. a. in de gemeente Leiden waren ge boren 139 kinderen, waaronder 6 levenloos aangegeven, overleden 98 personen, en wel: beneden 1 jaar 32, 15 jaren 20, 514 jaren 3, 1420 jaren —,2050 jaren 15, 5065 jaren 9, 6580 jaren 7, boven 80 jaren 6op onbekenden leeftijd Als oorzaak van den dood werd opgegeven: gebrekkige ontwikkeling lichaamszwakte, tering 17, klierziekte, rhachitis, syphilis 3, absc. ulc. gangr. pyaem. haem. 3, kanker 2, waterzucht, scheurbuik typhus en febris typhoï- dea aanhoudende koorts tus schenpoozende koortspokken rood vonk mazelen 5, huidziekten stui pen, trismus, epilepsie 3, apoplexie 2, hersenziekten, krankzinnigheid 11, rugge- mergslijden, paralysis keel- en longte ring, bloedspuwing 8, croup 1, kinkhoest 4, acute ziekten der ademhalingsorganen 10, chron. ziekten der ademhalingsorganen 4, hart- en vaatziekten, rheumat. arthrit. 2, organ, hartgebrekenaneurysma angina diphtherina 1, diarrhoea, dysenterie 6, cholera nostras acute ziekten der spijs- verteringswerkt. 1chion. ziekten der spijs verteringswerktuigen 2, ziekten d. organa urogenïtalia 2, ziekten van het kraambed 1gewelddadige dood verdrinken onbekende oorzaak, plotseling 4. MUZIEK, LETTEREV E.\ KUNST. Geboortedag (1304) van Petrarca. In October zal te 's Gravenbage een nieuw letterkundig-wetenschappelijk weekblad verschijnen, ouder hoofdleiding van Frans Netscher. De uitgevers van Die Familie Buck- holzFrenad üud Jaeckel te Berlijn, zullen bij gelegenheid van de 50ste oplaag van Stinde's werk een feest geven. Emile Zola's //Nana'', Paris 1885 (N.B. de Fransche origineele uitgave) werd door de koniuklijke landirechtbank te Leip zig verboden. Het eenige exemplaar dat de boekhandelaar B. te Leipzig in voorraad en tentoongesteld had is in beslag genomen en de boekhandelaar is tot een geldboete van 10 Mark veroordeeld. De veroordeelde heeft echter appèl aangeteekend bij de rijks- rechtbank. (AL v. d. B.) De directeur van de Engelsche Natio nal Portrait Gallery heeft uitgegeven een catalogus van alle bekende geschilderde en gegraveerde portretten, alsmede borstbeelden van William Pitt. Er zijn er 161 en de eerste zijn de teekeningenwelke Copley maakte in 1779, toen de staatman twintig jaren oud was, ten behoeve van de schil derij, voorstellende „De dood van Chatham." Liefhebbers van het edele schaakspel vinden in een onlangs bij Roeger in Leipzig verschenen geschrift stellig iets van hunne gading. De titel wijst duidelijk genoeg op den inhoudDer Entscheidungskampf zwischen W. Steinitz und J. H. Zuckertort um die Meisterschaft der Welt; mit biogr. krit. Einleitung und aus führ Glossarium der zu New-York, St. Louis u. New-Orleans im Frphjahr 1886 gespielten 20 Partien, von J. Minckwitz. Het geschrift vormt een deeltje der Bibliothek für Schackfreunde, doch is ook afzonderlijk verkrijgbaar. Door eenige hoofdredacteurs en uit gevers van Nederlandsche bladen is een adres aan de tweede kamer gericht, waarin zij hun bezwaren kenbaar maken tegen het nieuwe tarief voor het binnenlandseh ver keer op de rijkstelegrafen. Na uiteenzetting van redenen verzoeken zij de kamer, door haar invloed te bewerken, dat het op 7 Juli irgevoerd tarief voor binnenlandschc telegram men ten spoedigste worde vervangen door een lager tarief of dat althans voor de dagbladen het oude tarief van kracht blijve. Voor het staatsexamen tot toelating aan eene der universiteiten, voortgezet op den lben, 16en en Hen dezer, hadden zich aangemeld twaalf candidaten (tweede groep). Twee daarvan trokken zich vóér of tijdens liet examen terug. Van de overigen ver' kregen het getuigschrift voor de faculteiten der godgeleerdheid enz. de heeren: J. F. De Groot, van Amsterdam, J. Tasset, rail Rolduc, M. J. Van Vessem, van Amster dam, H. Vermaat, van Oosterwijk bij Tilburg; dat voor de faculteiten der geneeskunde enz. de heeren A. De Maak, van Katwijk en L. Sclimedding, van Amsterdam; de heer VV. Jansen, van Rolduc verwierf beide getuig schriften. Met één candidaat zal het examen nog worden voortgezet op heden. Twee candidaten werden afgewezen. De mondelinge examens van de ad- spiranten voor cadet aan de K. M. Academie te Breda zijn afgeloopen. Van de 232 sol licitanten zijn 7 niet opgekomen, terwijl in 't geheel 27 geneeskundig zijn afgekeurd. Bij gelegenheid van het congres van oogheelkundigen te Heidelberg, den 8slen Augustus a. s.zal voor het eerst de groote gouden Grate-medaille uitgereikt worden. De Utrechtsche hoogleeraar Donders zal deze medaille met eene plechtige toespraak aan Helmholtz overhandigen. Op dezelfde plek die het oog van den kunstenaar boeide, die Mesdag de gelegen heid bood een panorama te schilderen van Scheveningen en de omgeving van het dorp, is een nieuwe inrichting verrezen. De naam- looze vennootschap „De Seinpost" heeft op dit bekoorlijke plekje, naar de plannen van den beer H. Westra jr. een gebouw gesticht, bestemd om der burgerij een aai.genaam verblijf aan te bieden. In stijl en ornamentatie is het gebouw correct, zonder stijfheid en zonder eenige overdrijving. Aan de land en zeezijde maakt het een aangenamen indruk. In vijf maanden tijds heeft de heer H. E. De Baan te Scheveningen, het gebouw van den grond opgetrokken. Zaterdag werd de nieuwe inrichting geopend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Rotterdam inbraak gepleegd in het kantoor van den heer B. Hausmann in de Sleutelsteeg. De dieven schijnen zich aldaar zeer op hun gemak te hebben gevoeldwant niet alleen kon men zien dat zij kaarsjes hadden gebruikt om alles na te kijken, maar ook was de brandkast zoo forsch openge broken, dat zelf9 de binnenplaat geheel ver bogen was Zij hebben dus er op vertrouwd licht te kunnen branden en geraas te kun nen maken, zonder daardoor hunne tegen woordigheid te verraden. Toen hebben zij uit de brandkast een bedrag van f 7000 weggekaapt, waarvan f 200 in geld en de rest in papier. Er lagen ook effecten in; maar of zij de waarde daarvan niet kenden, dan wel of zij vreesden, die dingen niet aan den man te kunnen brengen zonder gevaar voor ontdekking, althans zij hebben ze maar stilletjes laten liggen. Een kistje met afge telde centen in rolletjes hebben ze ook maar laten staan, hetzij omdat het te lastig was om het ongemerkt over straat te brengen, hetzij omdat zij, eenmaal in het bezit van een zevenduizend guldenzulk een stapel enkele centen te nietig vonden. Ten einde niets over te .slaan, hebben zij zelfs een kantoorjas nagesnuffeld, een zakboekje er uit gehaald, en daarin niets van hunne gading vindende, het op den grond gesmeten. Tot zelfs de sigaren hebben ze eens goed bekeken, en bij die gelegenheid hebben zij tevens ge toond, kenners te zijn; want juist de beste hebben ze medegenomen en de overige een voudig weggeworpen. Zij waren dus in hun doen niet slechts voorzichtig, maar ook kies keurig. Teven9 hebben zij zeker begrepen, dat iemand na zulk een karweitje wei eene kleine hartversterking mag nemen, vooral nu de gelegenheid zich daartoe zoo gereede- lijk aanbood, en zoo hebben zij hunne nachtvisite verder doorgebracht onder een glaasje frambozen-brandewijn. (N. R. Cl Het is den heer J. H. Taat, gezag voerder van het stoomschip Edammogeu gelukken eenige fraaie exemplaren van den grooten Amerikaanschen brulvorsch (bullfrog) in uitstekenden staat van Amerika naar Am sterdam over te brengen. De brulvorsch leeft deels in stroomende wateren, deels iu moe rassen van Canada en het grootste gedeelte der Vereenigde Staten, en behoort tot de grootste soort van kikvorschendie tot nog toe zijn aangetroffen. Het eigenlijke lichaam kan een grootte bereiken van 21 cM., de achterpooten daarentegen ieder eene lengte afmeting van 26 cM. De dieren, thans in het aquarium van Artis aanwezig, hebben deze grootte echter nog niet bereikt, doch overtreffen reeds de afmetingen van onzen gewonen groenen kikvorsch. De brulvorsch is begaafd met een sterk, brullend stemgeluid, dat zich bij deze soort niet alleen gedurende den paartijd doet hooren, doch gedurende het warmere jaargetijde steeds kan vernomen worden. Merkwaardig is de sterk ontwikkelde vraatzucht dezer vorschen. Niet alleen verslinden zij andere kleinere kikvorschen, doch zelfs jonge eenden, kui kens en visschen worden soms hij voorkeur als voedsel gebruikt, zoodat zij dan ook door de Amerikaansche kolonisten en vischkwee- kers inderdaad als groote vijanden worden beschouwd en als zoodanig behandeld. Hier tegenover staat, dat de achterste ledematen van den brulvorsch in Amerika voor vele menschen eene groote lekkernij uitmaken, zoodat voor een zestal volwassen dieren in Amerika gewoonlijk 50 cents (f. 1 50) en meer wordt betaald. In sommige streken van de Vereenigde Staten heeft men zelfs getracht de brulvorschen voor de consumptie op kunst matige wijze te telen en wel over het alge meen met goed succes. Behalve deze vorschenis de bevolking van het aquarium buitendien nog vermeer derd met eene belangrijke verzameling fraaie actinias (poliepen, aan de Fransche kust en

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1