NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. lie ze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ABOfyNEflflEHT: Maandag 19 Juli 1886. N°. 167. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. iilsche Courant Voor Leiden, per 3 maanden1.25. Franco door het geheele rijk, per 3 maanden I.ÖO. Prijs per Nummer 10 ('ent.. 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees; 6. Aan de geabonneerden op de Han delingen en Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad zijn de nos. 182 189 der Ingekomen Stukken met dit nummer verzonden. Stads-Berichten. De BURGEMEESTER der gemeente LEIDEN; Gezien art. 21 der Wet van den 4n Decem ber 1872 StbL no. 134; j Brengt Ier algemeene kennis dal in de afge- loopen week een persoon aan Mazelen alhier jlis overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche our an t. De Burgemeester voornoemd DE KANTER. Leiden, 17 Juli 1886. STADSNIEUWS. Het advies der commissie van financiën ten aanzien van het voorstel van burg. en weth. om de gelden benoodigd voor het dempen en rioleeren der Kool- en Brande wijnsgrachten te vinden door geldleening, luidt ongunstig. Zij acht het niet in het belang der gemeentelijke financiën, dat der gelijke uitgaven door leening gedekt worden, te meer niet, omdat uit de beraadslaging over het voorstel tot het uitdiepen van ge noemde grachten gebleken is, dat nog vele grachten in onze gemeente in denzelfden toestand verkeeren, zoodat waarschijnlijk nog meer grachten gedempt moeten worden. Bij gevolg kan het dempen van grachten niet als een buitengewoon werk beschouwden derhalve ook niet uit buitengewone middelen bestreden worden. Overeenkomstig de voordracht van burg. en weth. werd in de zitting van 18 Maart jl. besloten om de vacature ontstaan ten gevolge van het eervol ontslag verleend aan dr. J. Baert voorloopig niet te bezetten. Aan burg. en weth. is het nu onlangs ge bleken dat een bevoegd persoon bereid zou wezen een eveutueele benoeming te aan vaarden. Zij nemen de vrijheid den raad 1°. voor te stellen een stads- genees en heelkundige te benoemenonder bepaling, dat de benoemde voorloopig alleen wordt belast met de ge neeskundige praktijk op een jaarwedde van f 550 en dat hem zoodia een der nog be staande betrekkingen van stads-heelkundige mocht openvallen, mede de heelkundige prak tijk zal worden opgedragen en de jaarwedde alsdan zal bedragen f 800. 2°. voor de benoeming aan te bevelen den heer G. M. Kruimel, arts. Overeenkomstig art. 4 der instructie is door den boekhouder der stedelijke gasfa briek een borgtocht gesteld ten bedrage van f 3000 in certificaten der 4 percents in schrijving. Ten gevolge van de conversie is de boekhouder verplicht deze certificaten nationale schuld met andere te verwisselen. De commissie van financien van oordeel, dat de verplichting om den borgtocht te stellen in nationale schuld met het oog op het gering rentebedrag voor den belangheb bende eenigszins bezwarend iswenscbt hem meerdere vrijheid te laten in de keuze van den borgtocht. Die vrijheid kan hem ver leend worden zonder opoffering der zeker heid voor de gemeente bij eventueele schade behoorlijk gedekt te zijn. Lettend op een eD ander geeft zij den raad in overweging art. 4 der instructie in dezen zin te wijzigen. *11 ij stelt een borgtocht in effecten ten ^genoegen en ter beoordeeling van burg. en *weth. te zamen een beurswaarde van f 3000 ^bedragend." *De coupons zullen op de vervaldagen *hem worden uitgereikt, terwijl bij daling *van de beurswaarde de effecten op de eerste //aanmaning tot genoemde waarde van f 3000 //door hem moet worden aangevuld." Zij wijst er opdat met betrekking tot het waarborgkapitaal van de tram weg-maat schappij eeu dergelijke bepaling werd vast gesteld. Tegen de aanneming der voorstellen van burg. en weth. lot uitbreiding van bet school gebouw der meisjesschool op de Breestraat en het bouwen van een nieuw gymnastiek lokaal worden door de commissie van finan cien ernstige bezwaren geopperd. Werd door burg. en weth. voor de uitbreiding der meisjesschool als grond aangevoerd de toe neming van het aantal leerlingen, door de commissie van financiën wordt er op gewezen, dat de nieuwe cursus een vermindering aan wijst. Het aantal leerlingen der 5de klasse is reeds vau 94 tot 71 gedaald. Zij acht daarom vermeerdering van de schoollokaleu niet noodzakelijk. Bovendien zou, wanneer de raad besluiten mocht om de leerlingen uit andere gemeenten van onze scholen te werenvermeerdering van lokaliteit zeer zeker onnoodig zijn. Ja, dan zou zelfs de vraag rijzenof het onderwijs aan de 36 leerlingen der 7de klasse niet aan één onderwijzeres kon opgedragen worden. Zij stemt toe, dat de inrichting vau bet lokaalt|e, waarin de 8ste klasse onderwijs ontvangt, onvoldoende, en de onmiddellijke nabijheid der privaten zeer ongewenscbt is. Zij kan zich daarom vereenigen met het denkbeeld van burg. en weth. om de ach terste vertrekjes tot één lokaal te vereenigen en langs de buitenzijde der school privaten aan te brengenzoodanig dat elk lokaal een eigen privaat heeft. Dat de ventilatie en de verwarming ge brekkig zou zijn, blijkt niet uit de jaarver slagen der schoolcommissie en van het hoofd der school. De schoolcommissie vermeldt slechts in haar laatste jaarverslag, dat tijdens het bezoek van eenige harer leden in een der middelste lokalen een benauwde lucht heerschte. In andere lokalen echter, waarin meer leerlingen waren, werd die onzuivere lucht niet waargenomen, zoodat de veron derstelling niet gewaagd is, dat die benauwde lucht werd veroorzaakt door minder zorgvul dige toelating van versche lucht. Bij vorige bezoeken gaf de lucht in dat zelfde lokaal geen reden tot aanmerking. Burg. en weth. achten de inrichting van glazen wanden tusschen de schoolvertrekken minder gewenscht. De commissie van finan ciën merkt op, dat zij eenige jaren geleden, om verschillende redenen zeer werd aange prezen en ondanks de groote onkosten op bijkans alle scholen werd ingevoerd. Over die glazen tusschenwanden werd in de ver- verslagen der hoofden van scholen, noch in die der schoolcommissie ooit geklaagdzoo dat aangenomen mag worden, dat zij aan het doel beantwoorden. Om al die redenen adviseert zij ongun stig op het voorstel van burg. en weth. om f 6200 beschikbaar te stellen voor de ver bouwing der meisjesschool. Eenige verbe teringen, waarvan de noodzakelijkheid door haar beaamd werd, konden worden aange bracht. Het daarvoor vereischt bedrag is gering en dus niet als een buitengewone uitgaaf te beschouwen. De kosten moeten dan ook uit de gewone middelen gevonden worden. Ten aanzien der oprichting van een gym nastieklokaal merkt de commissie van finan cien op, dat de gymnastieklokalen der scho len 3de klasse eu 4de klasse aan hun be stemming onttrokken zijn. Vooral eerstge noemd lokaal is zeer geschikt voor het geven van onderwijs in de gymnastiek aan de leer lingen van andere scholen. Bovendien is bet gymnastieklokaal achter de H. B. school voor meisjes nog vele uren 's weeks beschik baar. Zij adviseert om deze redenen het voorstel van burg. en weth. tot stichting van een gymnastieklokaal niet aan te nemen. De commissie van financien stelt den raad voor goed te keuren de in haar handen ge stelde suppletoire begrooting van het Gere formeerde Minne- of Arme Oude Mannen en Vrouwenhuis, strekkende tot belegging van het saldo der rekening van 1885 ad f 3088.15 in inschrijving op het grootboek. Burg. en weth. lettend op het raadsbe sluit van den 18 Maart j. 1.waarbij werd besloten, dat zal worden ingesteld een vaste raadscommissie, teneinde burg. en weth. in hun toezicht op het oud-archief bij te staan, geven, nu de benoeming vaneen archivaris geschied is en de titularis in functie getreden is, den raad in overweging tot de benoeming van twee leden der bedoelde commissie over te gaan, zullende daarna de voorzitter inge volge voornoemd raadsbesluit door het dage lij ksch bestuur worden aangewezen. Op de bij den raad ingediende voordracht voor hoofd der openbare school 4de klasse worden door den arr. schoolopziener in het district *8 Gravenhage geplaatst de volgende vijf candidaten, die bij het gehouden ver gelijkend examen het hoogste aantal punten bereikt hebben. 1. J. M. Prins, onderwijzer te Helder. 2. J. Kleefstra, hoofd der openbare school te Venhuizen. 3. K. Doornbosch, hoofd der openbare school te Nieuwendam. 4. W. H. Hasselbach, onderwijzer te Leiden. 5. J. Vreeburg, onderwijzer in Den Haag. Algemeene vergadering der 3 October-Vereeniging. De aangekondigde algemeene vergadering der 3 October-Vereeniging werd gisteren avond in de Stads-Gehoorzaal ten acht ure door den voorzitter, den heer N. Brouwer geopend. In zijn openingsrede deelde hij onder luide toejuichingen der vergaderden mede, dat het ledental der vereeniging thans tot 1060 geklommen was. Bleek uil dit verblijdend resultaat, hoe groot de sympathie is, waarin de jonge vereeniging zich ver heugen mag, het doel der vereeniging zou niet bereikt worden, wanneer samenwerking en eensgezindheid ontbraken Hij spoorde daarom allen aan te zijn één van zin en één van streven. Door den lsten secretaris, den heer dr. E. A. O. Was werd hierop een uitvoerig ver slag van het verhandelde in de vorige ver gadering uitgebracht. Zonder discussie werd dit verslag goedgekeurd. De voorzitter brengt ter kennisse der leden 1°. dat het bestuur zich aldus geconsti tueerd heeft: N. Brouwer, lsle voorzitter; J. J. Van Masijk Huiser van Reenen, 2de voorzitter; dr. E. A. O. Was, 1ste secretaris; D. E. C. Knuttel, 2de secretaris; J. Goe- deljee, 1ste penningmeester; F. H. A. Driessen, 2de penningmeester; W. A. Van LithS. B, Vos, P. J. Van Wijngaarden. 2°. dat het bestuur ter uitvoering van het besluit der vorige vergadering tot het stu dentencorps het verzoek gericht heeft een uit zijn midden tot medebestuurder der 3 October-Vereeniging te benoemen Aan dat verzoek werd gevolg gegeven. Gekozen weid de heer P. J. Van Wijngaarden, praeses van het Leidsche studentencorps. (Donderend applaus.) De voorzitter hoopt, dat de 3 October- Vereeniging een band te meer zal vormen tusschen het studentencorps en de burgerij. (Levendige toejuiching.) Namens het bestuur wordt door den voor zitter aan de vergadering voorgesteld om bet eere-voorzitterschap der vereeniging aan te bieden aan den burgemeester van Leiden. Dit voorstel, met geestdrift begroet, wordt bij accla matie aangenomen. Staande de vergadering wordt een commissie uit het bestuur, bestaande uit de heeren J. J. Van Masijk Huiser Van Reenen, D. E. C. Knuttel en F. H. A. Driessen naar den burgemeester afgevaar digd, teneinde hem namens de vereeniging het eerevoorzitterschap aan te bieden, en hem te verzoeken voortaan de vergaderingen met zijn tegenwoordigheid te vereeren. Na dat de commissie zich verwijderd hadwerd door den voorzitter medegedeeld, dat de vereeniging twee bewijzen van warme sym pathie ontvangen had; en wel van den na volgenden aard. 1. De heer F. W. M. Trap had uit in genomenheid met het doel der vereeniging 1000 exemplaren van het reglement voor den hem kostenden prijs gedrukt en heeft verklaard om ook in het vervolg ai het drukwerk der vereeniging ttgeu dien prijs te leveren. 2. Bij het bestuur was ingekomen een op Oranjepapier geschreven brief van dezen in houd New-York, 22 Juni 1886. Weledelgeboren Heeren. De Hollandsche club te New York, welks leden volgens de Salische wet in rechte mannelijke linie afstammen van de Hollan ders, die zich vóór het jaar onzes Heeren 1675 in Amerika gevestigd hebben, wil zich, indien het mogelijk is, met het meeste ge noegen zich aansluiten bij de feestelijke herdenking van den glorierijken uitslag van de heldhaftige verdediging der stad, wier practisch voorbeeld den grondslag gelegd heeft tot de vrije ontwikkeling in dat groote land. Ik betreur het, dat, hoewel wij in staat zijn Hollandsch te lezen en te vertalen, dat wij het practisch gebruik onzer moedertaal zoo ontwend zijn, dat het ons niet mogelijk is zonder de hulp van een tolk ons daarin duidelijk uit te drukken. Ik geef er daarom de voorkeur aan u in het Engelsch te schrijven. Wilt gij zoo vriendelijk zijn mij, en daar door onze club, die uit de meest notabele ingezetenen van dit land bestaat, in kennis te stellen met de détails van uw voorgeno men feestviering en mij op te geven, op welke wijze, indien het nog tijd is, wij iets kunnen bijdragen tot of behulpzaam zijn in de waardige viering van zulk een gewichti- gen gedenkdag. Met de betuiging van liefde 7oor ons vaderland en hoogachting voor u leden der commissie, teeken ik mij vriend schappelijk Geo. W. Van Siclen secretaris der Holland Society te New-York. Het bestuur heeft dien brief onmiddellijk beantwoord. Het antwoord luidt: Weledelgeboren Heeren, Het bestuur der 3 October-Vereeniging heeft met het meeste genoegen kenuis ge nomen van Uw geëerde letteren d.d. 22 Juni 1.1., en stelt uw belangstelling in de a. s. feestviering van den 3den October, dien voor elk rechtgeaard Nederlander zoo onver- getelijken gedenkdag van Leidens ontzet op hoogen prijs. Het deed onze Nederlandsche harten goed te ontwaren, dat onze broeders in het verre Westen, hoe groot de afstand ook zijn moge, die hen van het oude Ne derland scheidt, met dankbaarheid erkennen, dat de kloeke daden onzer voorvaderen den grond hebben gelegd tot het edel en schoon beginsel der vrijheid, dat zoo welig tiert in het groote Amerika. Volgaarne voldoen wij daarom aan uw verzoek om u eenigszins

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1