JL. JEZ JE O flP C3 JEE JE2 «a c» wlj mm aêl. rv t. zich aan dat contract te moeten houdendoch het verleende hem ontheffing van de verplich ting om de repetities en uitvoeringen te lei den. Naar verzekert wordt, zal met het aanstaande winterseizoen als directeur der Am- sterdamsche afdeeling optreden de heer J. Röntgen. Heden wordt het standbeeld van La- martine te Parijs onthuld, en wel te Passy. 50 leden van de kamer zullen de plechtig heid bijwonen. BINNENLANDSCHE BERICHTEN. De Slct. van heden bevat het verslag van den koning aangaande de Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam, van 1°. April 1885 tot uit0. Maart 1886. Naar het Vad. verneemt, zal Z. M. de koning waarschijnlijk geen uitvoering geven aan zijn voorloopig plan, om in per soon de staten-generaal te openen. Met zekerheid kan de Standaard thans inededeelen, dat de heer mr. M. barou Mackay zijne benoeming tot lid van de tweede kamer der staten-generaal voor bet hoofd- kies-Jistrict Ulrecht heeft aangenomen. De Standaard meldt, dat de heer A. baron Schimmelpenninck van der üye de benoeming tot lid der tweede kamer voor Goes heeft aanvaard. Gisterenochtend kwamen per mailboot Prins Hendrik van Queenboro te Vlissingen aan: 1111. Dl). IIII. prins en prinses Lode- wijk van Batteuberg, met hun dochtertje en gevolg. Zij vertrokken met den trein van 7 u. 16 ui. via Keulen naar Darmstadt. Het rijks-telegraafkantoor te Alphen is voortaan op Zon- en feestdagen open van 8 tot 10 uren voor- en van 2 tot 5 uren namiddags. De diensturen op werkdagen blijven onveranderd. Naar men ons mededeelt zal de heer Domela Nieuwenhuis in hooger beroep wor den verdedigd door mr. Katz te Amsterdam. (Vad.) Blijkens mededeeling van het Tijd schrift voor geneeskundeontleend aan de jaarverslagen van het geneeskundig staatstoe zicht, bedroeg het aantal sterfgevallen in Nederland veroorzaakt door beet van dolle honden van 1869 - 1879, 32onder welke 12 mannen, 4 vrouwen en 6 kinderen. Ge durende de laatste 7 jaren zijn geen sterf gevallen, door die ziekte veroorzaakt, meer voorgekomen. Voor de zitting der strafkamer van de arrondissements iechtbank te 's Hage was gis teren op de rol gebracht de behandeling ten tweede male eener strafvervolging, in zake waarvan reeds den 31 Mei 1881 eene ver oordeeling door dezelfde rechtbank was uit gesproken. In dat jaar werd de heer V. v. 's G., een jongmenscli van goeden huize, die in zijne jongelingsjaren onaangenaamheden had met Haag sche politiebeambten, wegens rebellie bij verstek veroordeeld tot 3 dagen celstraf en f 8 boete. Die straf was tot dusver niet ten uitvoer gelegd, daar bekl. zich buitenslands had be geven. Na gedurende vijf jaren in vrijwillige ballingschap te Parijs te hebben doorgebracht, wa r hij inmiddels met eene vreemde prin ses gehuwd is, kwam de heer V. v.'s. G., onlangs in verzet tegen zijne veroordeeling. Dit werd gisteren behandeld. De bekl. was nu tegenwoordig, uit het buitenland herwaarts gekomen. Na eene herinnering aan de feiten, die tot dc veroordeeling in 1S81 aanleiding hadden gegeven, gaf het openb. min. bij monde van den subst.-officier mr. Pape te kennen, dat z. i. het recht tot strafvervol ging verjaard was, nu er sedert de dagvaar ding en ook na de beteekening van het ver- oordeelend vonnis 5 jaren waren verloopen. Hij beriep zich tot staving van dat gevoelen op een arrtst van den hoogen raadwaarbij in dien zin beslist was, en eischte mitsdien dat de rechtbank het recht van strafvervol ging vervallen zou verklaren. De verdediger mr. Vlielander Hein be toogde daarna, in aansluiting met deze als constant aangenomen rechtspraak van den hoogen ra iddat de aanteekening van het verzet niets afdeed aan den termijn van ver jaring der strafvervolging, welke niet noo- deloos tot 10 jaren ballingschap behoefde verlengd te worden, voor zijn cliënt, die thans zeker niet zou hebben bedreven wat hij in jeugdige opgewondenheid had misdaan. De rechtbank begaf zich onmiddellijk iu raadkamer om op dit incident te beslissen. Na hervatting der zitting verklaarde zij overeenkomstig de conclusien van het openb. min. en den verdediger het recht tot straf vervolging vervallen, omdat, waar in deze van het middel van verzet is gebruik ge maakt, er derhalve geen sprake kon zijn van onherroepelijke .veroordeeling, de vervolging opnieuw moest beginnen, doch het recht daartoede dagvaarding aangemerkt als het laatste gerechtelijke stuk, verjaard was. Men schrijft aan de N. R. Cl. uit Aalsmeer: Deden eeuige weken geleden de aardbeziënakkers een ruimen oogst verwachten, de opbrengst valt thans niet mee: ze is ver beneden die van vorige jareu. De koude nachten hebben de vruchten niet tot vollen wasdom doeu komen, een groot deel blijft klein en verdort aan den stengel. Bovendien is de geweldige droogte bij dag oorzaak, dat menige plant verdort. Kweekers, die vroeger soms duizend en meer potjes per dag konden plukken, brengen hel dit jaar niet verder dan tot 660 7UÜ. Het is nu in het drukst van den tijd. lederen dag varen er vier schuiten naar Amsterdam, die gemiddeld samen 12ÜÜ bakken, elk met 20 potjes meenemen. Drie maal per week vaart er bovendien een schip naar Rotterdam en een naar 's Gravenhage. Een achttal commissionairs belasten zich met het vervoer en den verkoop der aard beien. De kweekers zorgen zooveel mogelijk hunne bakken op tijd gereed te hebben, deze worden des avonds afgehaald en den volgenJen avond geledigd terug bezorgd. In een goedkoopen tijd als deze, wanneer het potje van 2 tot 4 cent opbrengt, schiet er echter weinig voor den kweeker over: de onkosten zijn nogal aanzienlijk. Velen hou den daarom met het plukken voor onze groote steden op en zenden de vruchten in groote vaten naar Engeland. Voorzien van de nog ontbrekende ingrediënten, vooral suiker, komen ze in ons land als gecoiifijle aardbeien weer terug. Ons dorp is thans een bezoek overwaard. Daar alle tuinen door flinke, diepe slooten gescheiden zijn, heeft men gelegeuheid roeiende alle tuinen te doorkruisen en zijne oogen den kost te geven. Uit Alblasserdam wordt aan het N. R. Cl gemeld: De twee jongelieden uit Alblas serdam, die door eene dolle kat gebeten waren en onder behandeling van prof. Pasteur gesteld zijn, zijn na eene afwezigheid van 10 dagen teruggekeerd. Het ware wel te wenschen, dat er te Parijs iemand beschik baar ware om ongeletterde Nederlanders terecht te wijzen en hun alle uoodige inlich tingen te geven. De heer B. 11. Heldt deelt in het Ilbld. mede, dat hij, uithoofde van het gebeurde op Zondag en de agitatie daar door verwekt, heeft bedankt voor het tot hem gericht verzoek, door het bestuur der afdeeling .Amsterdam van den sociaal-demo- cratischen bond, om in eene openbare ver gadering, tegen Vrijdagavond a. s. in het gebouw builen de voormalige Raambarnère belegd^den invloed der beperking van groote huisgezinen op de sociale toestanden" te verdedigen, zoodat die vergadering waar schijnlijk niet doorgaat. De heer F. Van der Goeste Amster dam, mederedacteur van de Nieuwe Gids en schrijver van een dezer dagen verschenen brochure, getiteld: Majesteitsschennis", waarin de veroordeeling van Domela Nieu- wenhuis scherp werd afgekeurd, is gisteren onder het geroep van »gij behoort bij Recht voor Allenga naar het Volkspark" door honderden de beurs afgedrongen. Tegen een commissionair, die gisteren avond op de Gelderschekade te Amfterdam wegens openbare dronkenschap is in arrest genomen, zal wegens het dragen van een wapen eene strafrechterlijke vervolging wor den ingesteld. Een met scherp geladen revolver werd op hem bevonden. De koning heeft een schrijven gericht aan den burgemeester van Baarn, om de in- en opgezetenen van die gemeente te be danken voor de ontvangst en smaakvolle versieringen, HH. MM. op 1 Juli bij hun intocht als ambachtsheer en ambachtsvrouwe aldaar bereid. Uit de Betuwe schrijft men: De mei kersen zijn bijna opgeruimd, terwijl de ver zending naar het buitenland reeds geëindigd is. De prijs, die onlangs 6 7 ets. de 5 ons was, is nu reeds gestegen tot 10 11 ets. Met het plukken van Spaansche kersen en krieken wordt reeds een begin gemaakt. De verzending van zwarte bessen voor Enge land was in de laatste dagen van veel be- teekenis. Te Groningen is een jong paartje den dag volgende op den trouwdag, met de noorderzon verdwenen, de op krediet ge kochte huismeubelen medevoerende. Maandagavond had op de kermis te Eindhoven een schromelijk ongeval plaats. Een kermisganger, in #kennenlijken staat" verkeerende, bad in den door gaskracht ge dreven tramway met dubbel spoor plaats genomen. Terwijl de wagens in beweging waren, sprong hij er uit en viel tusschen de rails, zoodat hij de geheele tram over het lichaam kreeg en daardoor ernstige ver wondingen bekwam. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse, doch men vreest voor zijn leven. ^«KAVENIIAOE. Bij beschikking van den minister van marine is aan den opperschipper in het vaste corps dek- en onderofficieren F. Geldlioff, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, toegekend de groote gouden medaille voor 50-jangen trouwen en eer lijken dienst. Door Z. M. is bij het personeel der militaire administratie: 1°. benoemd tot 2de luit.-kwartierm.en wel bij het lste reg. veld-art., de sergeant A. M.,11. C. Vosmaer, van het 7de reg. inf.; 2°. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den milit. dienst, aan den 2de luit -kwartierm. L. A. G. Pil- ger, van het lste reg. veld-art. Door Z. M. is aan na te melden auditeur en officieren bij rustende schutte rijen, op hun vtrzoek, eervel ontslag ver leend, als: in de provincie Zuidholland, 3de bat., aan N. JSamson, als lste luit.- kwartierm.; aan J. W. P. Kluit, als audi teur bij den schuttersraad, en aan A. M. Fiukeiiflügel, als kapt.; 12de bat., aan dr. T. Breesnee Dz.als lste luit.; en ziju bij de rustende schutterijen benoemd: in de provincie Zuidholland, 3de bat., tot lste luit.-kwartierm. J. Van Egrnond, thans 2de luit.; tot auditeur bij den schuttersraad mr. C. Van der Lee, thans 2de luit.; tot kapt. F. P. Bos, thans lste luit.; tot lste luit. J. M. Van Houten, thans 2de luit.; tot 2de luit. P. J. Oosthoek, thans serg.- inaj.; D. Van Oordt en J. Van Borssum Waalkes, beiden thans schutter. De Slct. bevat de volgende opgave van met 1 Augustus geplaatste, overgeplaatste eu op non activiteit gestelde officieren: de off. van gez. Ie kl. bij de zeemacht, dr. T. \brahamsz, van Koningin Emma der Neder landen, en idem, 11. A. Betkhuis, van liet Loo t beiden op non-activiteit; de luit. ter zee 2de ki., G. P. Van Decking Colenbran- der, van non-activiteit, en de off. van gez. ie kl. bij de zeemacht, C. Aiers, van rolle wachtschip Willemsoord, beiden op ss. Koningin Emma der NederlandenidemA F. Verschuur, van rolle eu gedet. op de Uraniaop het artill. instructieschip liet Loo idem, M. Rutgers van der Loett', van nou- activeit, op rol wachtschip Willemsoord en belast met de waarneming van den genees kundigen dienst bij het koninklijk instituut voor de marine, 's rijks werf eu het gedeelte marine aldaar. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. KMitLAV». In eene dépêche uit Londonderry wordt gemeld, dat gisteren aldaar een ernstige botsing heeft plaats gehad, bij de afkondi ging van den uitslag der parlementsverkie zing. De politie dreef de unionisten uiteen, die bijeengekomen waren vóór het hotel, waar de unionistische candidaat ziju intrek hud genomen. Verscheidene personen werden gekwetst. In de stad heerscht groote op schudding. Wegens de ongeregeldheden te Dublin in den al'geloopen nacht zijn een honderd tal personen in hechtenis genomen; allen behooren tot beu, die in de club der Oran gisten bijeen waren. De toestand der ge kwetsten is gunstig. t'KASKRIJ H. De heer Robcis Borghers, consul- generaal te Antwerpenis benoemd tot offi cier der orde van het Legioen van Eer. De kamer van afgevaardigden verwierp gisteren met 353 tegen 173 stemmen het voorstel, om de beraadslaging over het wetsontwerp betreffende den surtax op granen te sluiten. Het wetsontwerp op de leening voor de stad Parijs werd vervolgens met 307 tegen 257 stemmen urgent verklaard. Den 1 On Juli wordt in het Trocodéro te Parijs een congres van industriëelen en kooplieden geopend. Het doel is maatrege len te beramen ten einde de Fransehe pro ducten in het buitenland meer aftrek te ver schaffen. De te Parijs gepromoveerde dr. Anna Kingsfotd heeft een brochure uitgegeven over Pasteur en zijn methode tot bestrijding der hondsdolheid. Zij betoogt daarin, dat verscheidene van de door Pasteur ingeënten zijn gestorven en concludeert dat zijn methode niet deugt. Dat dr. Kingsford die be schouwt als de apotheose der vivisectie en zelf beslist antiviviseclionist is, geeft aan haar betoog bet karakter van een tendenz- geschrift. «PAATJE. Melding wordt gemaakt van eene po ging, om de brug van het station Riotojo te Estramadura in brand te steken. Voorts ontplofte Maandag in de woning van een werkman te Villanueva, in Catalonië, eene dynamiet patroon. De openbare meening begint zich over de veelvuldige aanslagen te verontrusten. ODITiCIILAN». Prins Luitpold heeft het ministerie- Von Liebz, dat ,en corps" zijn ontslag aan bood, schriftelijk geantwooid. In zijn schrij ven deelt de regent mede, dat hij, de werkzaamheid der ministers waardeerend, hun zijn volle vertrouwen schenkt en uit drukkelijk wenscht dat zij aan de regeering blijven. OOSTE\ RIJK. In de te Weenen verschijnende bladen wordt gemeld dat de Nederlandsche gezant aldaar, de heer Mazel, ziek geworden is, tengevolge van de schrik over het lot van den heer Crommelin. Er werken dertig lieden op den Grosz-Glockner aan het wegruimen der lawine, onder welke zich, naar men ver moedt, de verongelukten bevinden. De Neue Freie Preste deelt nog eenige bijzonderheden mede aangaande het onge luk, dat de markgraaf Pallavicini en onzen landgenoot, den heer Crommelin, bij het beklimmen van den Grosz-Glockner is over komen. Alle nasporingen zijn tot dusver vergeefs gebleven. Sedert den SOsten Juni heeft men eiken dag den Glocknergrat, waar de sporen der vermisten toeristen ophielden, onder zocht, maar men beeft niets gevonden. Te Kals vreest mendat de heeren met hun beide gidsen onder een lawine zijn bedolven. Enkelen koesteren nog de hoop dat zij den moeilijken weg om den Johaimesberg heb ben gewaagd, en weer te Kapruu of Fehrleiten voor den dag zulten komen, maar deze hoop is uiterst gering, vooral omdat de proviand, de reisdekens en eenige boeken in de Stüd- Ihütte ziju achtergelaten. Daarbij wordt uit lleiligenblut gemeld, dat een gids van daar de sporen der vermisten heeft gevolgd tot den Glocknergrat en van meening is, dat de verdere sporen niet meer zichtbaar ziju tengevolge van eene lawine. Volgens mededeeling uit Lienz hebben de gidseu voorgesteld om den tocht wegena den ongunstigen toestand der sneeuw uit te stellen, maar toch werd besloten om den 26sten Juni van de Stüdlhütte op weg te gaan. Men meent dat dit slechts een onder zoekingstocht was om het terrein te verken nen en dat daarom de bagage in de hut werd achtergelaten. Toen de toeristen Dins dag 29 Juni echter niets van zich lieten hooren, begon men van uit Lienz Woens dag met de nasporingen, welke echter dien dag wegens het ongunstige weer niet kon den worden voortgezet. Gedurende de vol gende dagen werden zij echter met kracht doorgezet en toen werden op verschillende plaatsen bewijzen gevonden dat groote hoe veelheden sneeuw van den Glocknergrat naar beneden waren gestort. Vandaar de waar schijnlijkheid dat de reizigers onder een dezer lawinen zijn bedolven. Dit Kaprun en Fehr leiten, waar ook met ijver nasporingen worden beproefd, is te Weenen nog geen bericht ontvangenmaar algemeen acht men het niet waarschijnlijkdat de vermisten daar zullen worden gevonden. De oude markgraaf Pallavicini is met zijn familie te Kals aangekomen, ten einde de nasporingen met alle kracht door te zetten. Deze werden geleid door den heer Julius Meurer, den voorzitter van de Oostenrijk- sche Alpenclub. Van verschillende zijden wordt bevestigd dat de heeren Pallavicini en Crommelin het voornemen hadden om den Grosz-Glockner langs dezen weg te beklim men iets dat tot dusver nog uiet was ge lukt en vooral in dezen tijd een hoogst geiaarlijk vraagstuk was. Dit plan was reeds weken te voren door de beide heeren vast gesteld. De beide gidsen, die hen vergezelden, waren bekend als de meest ervaren en ver trouwde mannen in Kals. Christiaan Ran- getiner was 53 en Engelbert Rubesoier 43 laren oud. Vooral Rangetiner stond als berg. gids bijzonder gunstig bekend en had aan de meest gevaarlijke bergbeklimmingen deel genomen. Naar alle waarschijnlijkheid zijn nu allen bij het waagstuk omgekomen. MOVTe.AEGRO Op de grenzen van Montenegro zijn de Turken met de Montenegrijnen aan het vechten geweest. De Turken drongen op Montenegrijiisch grondgebied, staken huizen in brand en maakten een paar hoofdlieden gevangen. Den volgenden dag werden zij door de bewoners der Zwarte bergen vetdreven. A51EKIKA. De commissie voor de wegen en mid delen te Washington, heeft een rapport

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2