K* je: m wem mm u e «Z2 Door Z. M. is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenenach ter hunne namen vermeld: Ca. Alberdingk Thijm, te Amsterdam, redactrice van het Weekblad voor meisjes Lelie en llozeknoppen conservatrice van het Museum der interna tionale kunstvereeniging te Amsterdam en letterkundige, ridderorde 4de kl van het Borstbeeld des Bevrijders van Venezuela; J. Maris, te 's Gravenhage, kunstschilder, ridder der Leopoldsorde van Belgie; E. Ritt- ner Bos, te Amsterdam, commissionair in effecten en letterkundige, ridder 4de kl. van het Borstbeeld des Bevrijders van Venezuela II. A. A. Drabbe, te Delft, goudsmid en kunsthaarwerker, ridder der orde van den Heiligen Gregorius den Groote, hem door Z. H. den Paus geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot direc teur van de cellulaire gevangenis te Breda, L. F. Ilojel, gepens. luit.-kolonel van het Ned.-Ind. leger; tot directeur van de cel lulaire gevangenis te Arnhem, J. Van Steeter, thans directeur van het burgerlijk en mili tair huis van verzekering aldaar; tot direc teur van de cellulaire gevangenis te 's Gra venhageG. D. S. A. Camphuis, gepens. kapitein van Let Ned.-Indische leger; tot notaris, te Amsterdam, P. A. P. J. P. Co- lombon, candidaat-notaris aldaartot rechter in de arrond.-recht bank te Utrecht, mr. R. D. Baart de la Faille, thans rechter in de arrond.-rechtbank te Groningen. Door Z. M. is goedgekeurd dat de burgemeester der gemeente Zeelst, J. Ha- braken, is benoemd tot secretaris dier ge meente. Door Z. M. is J. Van Vorstenbosch benoemd tot burgemeester der gemeente Aalst; en is aan J. Bolman, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als burge meester van Leeuwarderadeel. Door Z. M. zijn voor het studiejaar 18861887, benoemd tot rector-magnificus te Utrecht dr. G. Van Overbeek de Meijer; te Groningen dr. F. I. P. Van Calker. Door Z. M. is aan de 2de luit. bij het corps mariniers A. A. Brutel de la Rivière, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken, voor den tijd van vijf jaren op pensioen gesteld. Per Rhijnspoor-stoomtram zijn Zondag ongeveer 15U00 personen naar Scheveningen vervoerd. BI ITENLAiNDSCliE BERICHTEN. BELGIE. De Peuple maakt een manifest open baar van den Algeineenen Raad der werk liedenpartij", waarin gezegd wordt, dat het verbieden van de beraamde manifestatie ten gunste van het algemeen stemrecht op 13 Juni 11. een nieuw bewijs is, hoe de over heden met twee maten plegen te meten. Na dat verhod is, zoo luidt het stuk verder, door een congres der werkliedenpartij beslo ten de manifestatie te doeu plaats hebben op den dag der volksfeesten, 15 Augustus. #Den 15den Augustus", vervolgt h t ma nifest, ^zullen de regeerders, de welvolda- nen, fle machthebbers te Brussel zijn om de revolutie van 1830 te vieren, welke zij ten hunnen bate hebben vermeestert!. He zonen der strijders van 1830 zullen er ook zijn, oin rt-cht te eischen. Maar wordt onze ma nifestatie nogmaals verboden, worden wij wederom builen de wet gesteld, dan zullen wij ons ter dege moeten organiseeren om met onze aanspraken te slagen door een an der middel: de algfmeene werkstaking. Ja, overal zullen wij coöperatieve vereenigingen oprichten, weker inkomsten, bijeengevoegd, het den Belgischen werklieden mogelijk zal maken, op één en denzelfden dag in liet gelieele land den arbeid te staken. Dit uiter ste middel, krachtens onze wetten geoor- loofJzalmen wete het welworden te baat genomen en dan zullen wij eens zien of zijdie ons regeerenons het alge meen stemrecht en daarmede de hervormin gen welke wij zoozeer behoevennog zullen durven weigerenTe lang reeds vra gen en smeeken wij; dit kan op den duur niet zoo voortgaangerechtigheid moet ge schieden, uiaar daarvoor moeten wij sterk zijn, en de Belgische proletariërs zullen het zijn, om Hen regeerders het algemeen stem recht te ontweldigen, dat zij ons weigeren. Wij willen het algemeen stemrecht, wij zu.len het hebben". Victor Napoleon is te Brussel aange komen. Hij wachtte Jeröme te Moncalieri niet af, hoewel prinses Clolilde alle moge lijke moeite deed om eene verzoening tus- schen vader en zoon tot stand te brengen. ENGELAND. Bij de verkiezingen in Engeland zijn niet miuder dan 248 advocaten candidaat gesteld. Ter eere van de te Londen vertoevende vertegenwoordigers der Koloniën en van Indië werd Zondag in het kamp te Aldershot een troepen-revue gehouden, welke werd bijge woond door de koninginden prins en de prinses van WalÜ3 met hun dochters, prins en prinses Hendrik van Battenberg, den hertog van Cambridge, den hertog en de hertogin van Connaught, de hertogin van Teek en andere leden der kon. familietwee zoons van den Khedive, benevens door vele leden van het corps diplomatique. Aan de revue werd deelgenomen door lzOOU mau infanterie, 2400 man cavalerie en 66 kanon nen, onder bevel van den luit.-generaal sir Archibald Alison. Behalve het gewoue dé filé werd een kleine manoeuvre uitgevoerd. Een groote wenschenmassa woonde dit schitterend militaire schouwspel bij. F KA N hKIJH. Sedert Zaterdag-ochtend waren al de vensters van Saint-Maudé en Vincennes met driekleurige vlaggen versierd en Zondagna middag werd het station van Lyo» letterlijk belegerd. Een detachement troepen uit Tonkin werd verwacht. Eerst Zondag te 8 uren kwamen de 400 artilleristen te Parijs aan en stelden zich op de binnenplaats van het station in gelederen op. De militaire gouverneur van Parijs, gene raal Saussier, omgeven door zijn staf, in specteerde de manschappen. Daarna kwamen nog eenige detachementen, behuorende tot hetzelfde regiment, aan en nu ging het voor waarts met de nieuw aangekomeneu in het midden. Om den lezer deze marsch duide lijker te maken zij gezegd, dat de stoet van het station naar Saint-Mandé en eindelijk naar Vincennes moest trekken waar de man schappen in garnizoen zullen blijven. Verscheiden eerebogen waren op hun weg opgericht en overal was de nationale vlag uit gestoken. Duizenden belangstellenden wart n op de been en herhaaldelijk werden de ^Tonki- neezen" toegejuicht. Zooals het gebruik dat bij dergelijke gelegenheden wil, werd alles met een banket besloten. Meijer is veroordeeld tot 200 fr. boete en de kosten van het proces. Het hof was van oordeel dat geen deloyale bedoeling bij hem in het spel was geweest. SPANJE. Vanwege de Spaansche regeering is nu eindelijk een staat omtrent de cholera- epidemie van verleden jaar openbaar gemaakt. Die opgaven loopen van 5 Febr. diie weken na het eigenlijke begin der epidemie tot 31 Dec. anderhalve maand vóér het algeheele einde. Volgens de meest betrouw bare opgaven werden in het geheel 338,685 menschen door de vreeselijke ziekte aange tast en stierven daaraan 119,620. De ziekte heerschte in 2247 plaatsen. De provincie Coruna bleef geheel vrij. In de besmette plaatsen was het sterftecijfer 1,82 op de 100 inwoners en 35,32 op de 100 ziektegevallen. PORTUGAL. De Diario Noticiasvan Lissabon, bericht, dat de koning van Portugal, opzijn reis naar Engeland, ook België zal bezoeken. Hij wordt in 't begin vau Augustus te Brus sel verwacht en zal van daar naar Oosten rijk vertrekken. ITALIË. De Italiaansche minister Depretis heeft, naar aanleiding van Costa's interpellatie over het in hechtenisnemen van socialisten te Milaan, de houding der regeering verdedigd, door te wijzen op liet gevaarlijke van de propaganda onder de arbeiders, en verklaard, dat hij dezelfde gedragslijn zou blijven volgen. De zitting der kamer wordt tot November verdaagd, zoodat ook de resultaten van het door Felice Cavallotti geëisclite onderzoek naar de kiesmanoeuvres der regeering niet \66r dien tijd zullen worden medegedeeld. ZWITSER LAN U. De Zwitsersche Bondsraad heeft beslo ten alle vreemde anarchistische werklieden, die aan de werkstakingen te Zurich deelna men, het verblijf in Zwitserland te ontzeggen. DUITHCIILAND. Het schijnt thans zeker te wezen, dat prinses Victoria, dochter van den Duilschen kroonprins, in 't huwelijk zal tiedeu met erfprins Frederik Von Anhalt. De genoemde vorst is 19 Augustus 1856 geboren. Door den dood (2 Februari jl van zijn ouderen broeder, prins Leopold, is hij de toekomstige Troonopvolger gewor den.' Zeer tegen zijn wensch is het, dat hij tot den troon kan wordingeroepen, want zijn persoonlijke neigingen bewogen zich steeds in de richting van het leger. Reeds in 1876 trad hij in Pruisische» dienst, doch na eenige jaren moest hij, wegens een oor lijden, den nienst voor geruimen tijd verla ten. Zijn tegenwoordige betrekking van erf prins vat hij zeer ernstig op: met ij vei legt hij zich er op toe met den gaug der regee ring bekend te worden. Door den overleden Erfprins werd de bouw ondernomen van een Paleis te Dessau, het welk nu door erfprins Frederik wordt vol tooid. Tengevolge dezer verloving vervalt het plan. zoo liet ooit werkelijk bestaan heeft, van een huwelijk van prinses Victoria met vorst Alexander van Bulgarije. Zaterdagmiddag iieeft de rijksdag-afge vaardigde Singer Berlijn verlaten onder warme toejuichingen en afscheidsgroeten eener tal rijke volksmenigte die zich met roode vio lieren getooid had. OOMTE\RIJ K. De keizer van Oostenrijk heeft den Franschen gezant, graaf Foucher De Careil, die naar aanleiding van de prinsen-quaestie zijn ontslag heeft genomen, het grootkruis der Stephans-orde verleend en hem persoon lijk een bezoek gebracht. Het een zoowel als het ander wordt door de eener bladen eene zeldzame onderscheiding genoemd. De gespannen houding tusschen Turkije en Rusland is een gevolg van de weigering van Turkije om het Russische bondgenoot schap aan te gaan. Waarschijnlijk zullen de keizers van Duitschland en Oostenrijk weldra over dezen toestand raadplegen. Vau cfiicieuse zijde wordt de opmer king gemaakt, dat tot dusver in Galicie niets te bespeuren is van eene beweging onder de kiezers, die ten doel zou moeten hebben de houding van de Poolsche club in de petroleum-kwestie af te keuren. Meu zal zich hennneie», dat de oppositie zulk eene beweging voorspeld had. Betreffende het ongeluk, dat onzen landgenoot den heer Crcinmelinsecretaris van het Nederlandsche gezantschap te Weenen vermoedelijk is overkomen, meldt de Neue Freie Preste het volgende: Woensdag 23 Juni verliet markgraaf Alfred Pallavicini Weenen en begaf zich naar Lienz, teneinde met den heer Crommelin, evenals hij een geoefend en hartstochtelijk bergbe klimmer, van uit Kals den Groszglockner te bestijgen. Reeds voor zijn vertrek uit Weenen had de markgraaf bezwaren wegens het ongunstige weer, en zeide o. a. tot zijn vader dat de tegenwoordige regentijd zeer ongunstig was voor het beklimmen van bergen. Toen de oude markgraaf hein daarom in overweging gat' om den tocht uit te stellen, antwoordde de jonge man, dat dit niet meer mogelijk was, omdat zijn reismakker niet langer verlof had dan tot 1 Juli. De touristen bestegen niet den Grosz glockner langs een gewonen weg, hetgeen bij slecht weer wel uiterst lastig, maar voor geoefende wandelaais niet gevaarlijk is doch Pallavicini wilde van uit Kals langs een pas gevonden en nog niet beganen weg den top vau den beig bereiken. Op zijn kamer hing een groote photogratie van den bt-ig, en toen zijn vader hem vroeg, waar deze weg zich bevondwees hij de plaats aan, waar hij langs een vrij steile helling de bestijging wilde beproeven. De heer Cromineliti had reeds den 20sten Juni verlof gekregen en was onmiddellijk uit Weenen vertrokken. Eerst ging hij naar de badplaats llall, doch den 23steu vertrok ook hij van daar, ten einde te gelijk met markgraaf Alfred te Lienz te komen en den Islen Juni te Weenen terug te zijn. Sinds dien tijd heeft men niets meer van hen gehoord. De vrienden der vermisten hopen, dat zij opzettelijk niet langs denzelfdeii weg over Kals naar Lienz terugkeerdenmaar langs den anderen kant naar Ferleiden afdaalden of misschien door een of ander toevallige omstandigheid in een herdershnt zijn opge houden. Later werd echter uit Lienz gemeld dat de beide touristen met hunne gidsen den 25sten Juni van den linkeroever der Tascli- nitz-beek de beklimming beproefden. In een hut lieten zij levensmiddelen en eenigeu bagage achter. Langs dezen weg kon hun spoor gevolgd worden tot den zoogenaamden Glock- nergrat, doch verder is niets meer te zien. Men vermoedt dat zij op den buitengewonen gladden leibodera, die met versctie sneeuw is bedekt, zijn uitgegleden en in een afgrond van den Grosz-Glockner zijn gestort. Markgraaf Pallavicini is te Weenen een bekend sportsman. Hij is acht-en-dertig jaar oud en was bekend wegens zijn buiten gewone spierkracht, waarover een menigte anecdoten in omloop zijn. Ook was hij een hartstochtelijk bergbeklimmer, evenals de heer Crommelin, die verleden jaar veel van zich deed spreken door in anderhalf uur tijds van de Jockey-club naar liet paviljoen in den Prater heen en terug af te leggen. De oude markg«aaf Pallavicini is terstond naar Lienz vertrokken, ten einde zelf de nasporing zoo veel mogelijk te bevorderen, doch ondanks alle pogingen, is nog geen spoor van de vermiste touristen gevonden. RU SI LA N II. De Russische regeering bereidt een hervorming van de rechtbanken in de Oost- provinciën voor. Alleen de Russische taal zal bij de rechtbank gebruikt worden. De benoeming van de vrederechters zal door de regeering geschieden. Tot nu toe werden zij gekozen en daar Duitschland ouder de be volking der Oostzee provinciën de bovenhand heeft, waren bijna ai deze rechters Duitsch gezind. A 91 E KIK A. De eerste doorloopende trein van den Canadaschen spoorweg naar de Stille-Zuidzee kwam den 1st en dezer door Winnipeg. De geheele bevolking geraakte op de been, saluutschoten werden gelost en de burge meester hield eene toespraak. PER TELEGRAAF. LONDEN, 6 Juli. Parlements-verkiezin gen. De uitslag was tot een halfuur na- middernacht aldus: conservatieven 168; unio nisten (liberalen die tegen Home Rule zijn) 36; liberalen die Gladstone steunen 76, leden der lersche nationalistische partij 27. 8ir Charles Dilke leed te Chelsea de ne derlaag met eene minderheid van 176 stem men. Ouder de heden gekozenen behooren: Labouc'iere, Bradlaugh, George Hamilton en Stausfeld. LONDEN, 6 Juli. Gladstone's aanhan gers hebben tot dusver 10 en de conserva tieven en unionisten 25 zetels gewonnen. DUBLIN, 6 Juli. Gisteren omstreeks middernacht deed een volkshoop een aanval op de conservatieve club en de Orangisten- Hall en beproefde de deuren open te bre ken. De personen, die binnen waren, vuur den in de duisternis op de aanvallers, van wie een werd gedood en 36 gewond. De politie herstelde de orde. LONDEN, 6 Juli. Hedenmiddag te 12 uur 40 minuten waren gekozen 175 con servatieven, 38 unionisten (liberalen, die tegen home-rule zijn), 77 liberalen, die Gladstone steunen, en 27 leden der lersche nationalistische partij. De lieer Goschen (tegenstander van home- rule en candidaat der unionisten) is te Edin- burg geslagen door den heer Buchanan (candidaat van Gladstone). Buchanan verl kreeg een meerderheid van 1439 stemmen, LAATSTE BERICHTEN. Naar wij vernemen heeft de minister van justitie, bij beschikking van 5 Juli j. 1. o. m. besloten: den adjunct-commandant voor het opzicht over den arbeid in het huis van correctie te Hoorn, C. J Endert; den magazijnmeester bij het beheer van den arbeid in genoemd gesticht H. W. Wijmans jr. en den kok in de cellulaire gevangenis te Groningen, G. S uys met behoud van hunnen rang en jaar wedde te verplaatsen, de twee eerstgenoemden naar de militaire strafgevangenis nabij Leiden, en den derden naar de cellulaire gevangenis 's Gravenhage; te benoemen: tot commies bij de cellulaire gevangenis te Arnhem: H. J. II il horst, thans 2de com mies bij het beheer van den arbeid in de militaire strafgevangenis nabij Leiden; bij de Cellulaire gevangenis te Zutplien: tot cipier J. Bor, thans 2de commies bij den huishoudelijke» dienst in de militaire straf gevangenis nabij Leiden. De zomervergadering van de provin ciale stalen van Zuidholland werd heden door den commissaris des konings, den heer mr. C. Fock, geopend, allereerst met een woord van herinnering aan liet verlies door den dood, sedert de laatste vergadering, van de leden Poortman, Van Beek, mr. Van Weel (Ooltgensplaat) en Schimmelpeuninck van der Öye. Hij bracht een dankbare hulde aan de nagedachtenis van die mannen, die korter of langer hebben medegearbeid aan de be vordering van den bloei en de welvaart der provincie Zuidholland. Ook van de leden, die dit jaar periodiek moesten aftreden en zich niet meer verkies baar stelden (de heeren Hartevelt, P. 0. A. M. Van Weel, Van Limburg Stirum Noord- wijk en Schimmelpeuninck v. d. Oye, laatst- gemelde zooeven reeds herdacht) en de leden, die door de kiezers door andere vertegen woordigers zijn vervangen (de heeren Patiju, Van der Mandele, Van Dijk van Mateuesse, Haentjo3 Dekker, Fortuyn Droogleever en Van Velsen, laatstgenoem Ie inmiddels her kozen) getuigde de voorzitter, dat zij, gedurende huu lidmaatscnap getoond heb ben met ijver en naar hunne beste krach ten aan de bevordering van de belangen der provincie te hebben medegewerkt.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 2