NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. ABONNEMENT: Woensdag 7 Juli 1886. N°. 157. ADVERTENTIE N: Uitgevers: Gebroeders Muré. sche Courant Deze Courant v e r s c h i j 111 d a e 1 ij k sbehalve op Zon- en Feestdagen. Voor Leiden, per 3 maanden1.25, Franco door het geheele rijk, per 3 maanden 1.60. Prijs per Nummer 10 Cent, 200e Jaargang. Van 16 regels0.90. Elke regel meer0.15. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen, k contant, zonder rabat, per regel 0.10. Bureel: Scheepmakersstees; 6. MTADINIEUWI. Ds. C. A. Evelein, pred. te Leiden, heeft voor het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Tiel bedankt. De heer B. J. De Goey, muzikant bij de dienstdoende schutterij alhier, die ook reeds vroeger als onder-kapelmeester bij het corps fungeerde, heeft nu wat ook blijkt uit de insigniën aan zijne uniform dien graad definitief verkregen. INIF EKIITEIT. Heden werd bevorderd tot doctor in de geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, de heer J. J. Tjaarda, geb te Akkrum, na verdediging van zijn academisch proef schrift, getiteld: Verslag der verloskundige kliniek en polikliniek aan de rijks-universi teit te Leidengedurende den cursus 1884—1885." MUZIEK, LETTERED E1V KUXST. Sterfdag (1886) v. Diesterweg, opvoedkundige. Be Portefeuille van Zondag wordt grootendeels in beslag genomen door een afzonderlijk feestnummer, gewijd aan Hofdijk. De dichter zelf geeft in facsimile op het titelolad 't volgende viertal regels: Noch lang, noch roem, noch goud of goed Slechts Godsdienst adelt ons 't gemoed; Geen dogma 't kleure rood of zwart Maar de echte Godsdienst van het hart. Taco De Beer motiveert nogmaals waar om we Hofdijk huldigen", terwijl Boelen Hofdijk als zanger, Van Harpen hem als prozaschrijver schildert. Ook Hofdijks Ja- vaansche heldendichten worden besproken en tevens wordt niet onvermeld gelaten hoe prof. Veth hem een warm hart toe draagt. Na een breed uitgewerkten terugblik op de Hofdijkfeesten van H. Th Boelen en eene herinnering aan de Hbetooging" door Simons, volgen de gelegenheidsgedichten op Hofdijk vau Thijm, HasebroekBiouwers, Paul Fredericq en Witkamp; een overzicht van *wat de couranten schreven" en eene op gave van des dichters voornaamste werken. Met toepasselijke berichten en varia en ad- vertentien die uitsluitend werken van Hofdijk aankondigen sluit dit merkwaardig nummer. Te Weimar is het Goethe museum geopend. Bij het 14-jarig dochtertje van de be roemde zangeres Pauline Lucca is een meer dan gewone aanleg ontdekt voor teekenen naar de natuur en volgens opgaven. Een bekend Weener schilder zal voor het meisje geschikte leermeesters zoeken omdat volgens hem het kind 'een groot schildersgenie" is. BIUNENLAKDSCHE BERICHTEN. De minister van financiën maakt be kend dat het saldo van 's rijks schatkist op 3 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank ƒ28,029.585.616 en bij de betaalmeesters 1,867,671.6k. Tezamenƒ29,897,257.256. Door de arrond.-recbtbank te Zwolle is, ter vervulling van de opengevallen be trekking van griffier van dat college, opge maakt de navolgende alphatietische lijst van aanbeveling: mr. H J. Jordens, substituut griffier bij gemelde rechtbank; uir. J. H. Keiser, griffier bij liet kantongerecht te Schiedam; en mr. P. C. D. Ledeboer, griffier der arroud.-rechtbank te Almeloo. St.-Ct De kamer van koophandel en fabrie ken te Amsterdam beeft aan den minister van waterstaat, handel en nijverheid een adres gezondenwaarin zij hare bezwaren keubaar maakt tegen de verliooging van het tarief voor binnenlandscbe telegrammen, dat op 7 Juli in werking treedt, en bem drin gend verzoekt ten spoedigste van dien maat regel terug te komen. De 2e luit. baron V. Oldeneel, van het reg. huzaren te'sllosch, wordt met 1 Nov. overgeplaatst bij de rijschool te Amers foort (thans te Venloo). De 1ste luit. baron V. Boetzelaar zal op gelijken datum, op zijn verzoek, ontheven worden van de betrekking van instructeur aan die rijschool en door den lsten luit. Metelerkamp, van het 3de reg. te Leiden, vervangen worden. Uit Rotterdam wordt aan het R11. gemeld: Na afloop der socialisten-vergade ring te Amsterdam, begaf Domela Nieu- weuhuis zich Zondag naar hier, waar eene vergadering was belegd in het loka.l Ver scheidenheid en Overeenstemming". Hij werd door de partijgenooten, waaronder ook eenige vrouwen, in optocht van het spoorwegsta tion afgehaald en naar genoemd lokaal ge bracht. Het aantal sociaal-democraten is hier ge ring, maar de optocht lokte natuurlijk vele nieuwsgierigen, die meeliepen en gedeeltelijk voor het lokaal bleven staan, gedeeltelijk mede naar binnen gingen. De zaal liep dan ook spoedig vol, doch velen verlieten haar midden in de rede, omdat hetgeen zij te hooien kregen, hun weinig belangstelling inboezemde. Wat Domela Nieuwenhuis hier sprak, was ongeveer hetzelfde als hij te Amsterdam had verkondigd. Natuurlijk zorg den zijne woelige aanhangers, dat het aan luidruchtige toejuichingen niet ontbrakmaar de overige toehoorders stemden daarmede niet in. Na afloop van de vergadering werd Nieu wenhuis weder door zijne get stverwanten in optocht begeleid, omstuwd en gevolgd door het gewone straatpubliek. Ook nu ontbrak het niet aan luidruchtig vertoon. De socia listen deden hun best om aan hun rumoer liet aanzien van eene volksmanifestatie te geven. Het scheelde niet veel, of zij hie ven hunnen aanvoerder op de schouders. Maar zij vonden bij de begtdeideude menigte meer bespotting dan instemming. Opstootjes hadden niet plaats De orde werd door de politie uitstekend gehandhaafd, hetgeen niet inoeielijk viel, dank zij der houding van het niet socialistische publiek. Onder de menigte, die voor het lokaal H Ver scheidenheid en Overeenstemming" stond, was een persoon die zich op wat al te scherpe wijze ten nadeele van Domela Nieu wenhuis uitliet; dit lokte eenige scheldwoor den van de socialisten uit, maar daarbij bleef het. De geheele zaak had hier ter stede meer van hetgeen men noemt reen relletje", dan van eene ernstige vertooniug. De daders van den diefstal met inbraak ten huize vau den heer V. 8., op den Oost- Zeedijk te Rotterdam, zijn, zoo wordt van daar gemeld, nog niet ontdekt. Het schijnt, dat men vermoeden heeft op vreemdelingen, die te Rotterdam hebben vertoeft en de aan dacht hadden getrokken als lieden, die met geen al te beste voornemens naar Nederland waren gekomen. Zondagmiddag sloeg op de Rotte nabij Rotterdam eeu boot om, waarin zich 9 per- soneu bevonden. De tapper L. Timmers die het ongeluk van den wal zag, sprong er gekleed bij en had de zelfvoldoening met behulp van een der verongelukten die zwemmen kou alle anderen te redden. Niemand bekwam eeuig letsel. Een hoofdofficier in garnizoen te Am* sterdam deed Zondag een tochtje te paard langs de Weesperzijde. Hij reed stapvoets, toen drie kerels aankwamen, die het socia listische z. g. vrijheidalied zongen; een hun ner gaf het paard van den officier onver hoeds een slag, waardoor het paard ver schrikt steigerde. Maar de berijder wist de kerels wel te vinden. Elk op hun beurt werden ze ingehaald en kregen ze met de karwats een pakdat hun lang zal heugen. De Willem Barents is gisterenmiddag te Amsterdam bij afslag voor f 2950 ge kocht. Bij opbod werd voor het schip slechts f 2550 geboden. De kroonprins van Italië, Victor Em manuel, heeft een bezoek aan Amsterdam gebracht. In streng incognito, onder deu naam van een graaf van Polenzo reizende, begeleid door graaf Morelli en kolonel Ossio, vertoefde de bijna zeventienjarige prins ver leden week in Duitschland, waar hij o. a. Trier, Coblenz, Keulen en Krupps fabriek te Essen bezichtigde. Hij kwam Zaterdag namiddag in het Doelen-Hotel te Amsterdam aan en vertrok van daar weder in den na middag vau Zondag. Als waarschuwing, dat men bij het bezoek aau dierentuinen niet te voorzichtig kan wezenstrekke het volgendeEen inge zetene van Utrecht, die gisteren ^Artis" tc Amsterdam bezocht en voorbij de hokken der tijgers wandelde, meende, dat een dezer dierer in diepen slaap lag, hij bleef vóór het hok staan en waagde zijne hand te dicht bij het schijnbaar slapende beest, met het treurig gevolg, dat de tijger, gestoord in zijn rust, een poot brullend uitsloeg en met de nagels den toeschouwer zoodanig aan de hand verwondde, dat deze den duim waar schijnlijk er bij zal inschieten. De hand werd door een heelkundige te Amsterdam verbonden. U. B.) Verlangend naar de t'huiskomst van zijn vader, klauterde verleden week eeu jongen van 13 jaar te Nieuwediep in de mast van het aldaar liggend schip Brouwers havenom het schip, waarop vader voer, flink te kunnen zien bij het binnenkomeu Vaders schip was reeds in 't gezicht, toen de knaap onverwachts uit de mast viel en onmiddellijk dood was. Een treurige thuis komst voor den vader. Te Maarsen zal een weeshuis worden gesticht. Door een commissie uit de ver- eeniging van weesvaders zijn reeds twee ge bouwen gehuurd, die tot een weeshuis zul len worden ingericht. Voorloopig zullen 10 12 wezen ter verpleging worden opge nomen. Men schrijft aan de R. Ct. uit Rhe- nen: Indien het waar is, dat op een goed notenjaar een buitengewoon strenge winter volgt, dan staat er wat te wachtendaar de notenoogst dit jaar in deze streken en de Beneden-Betuwe overvloedig belooft te zullen zijn. Men deelt aan de Arnh. Ct. mede: De arbeiders aan de fabriek van Van de Loo te Havikkerwaarl bij Velp hebben den arbeid gestaakt en eischen loousverhooging. Uit Nijmegen wordt aan de N. R. Ct. van 4 Juli geineld: Sedert eeuige avonden wordt het eleclrische licht alhier, aangelegd door de firma Willem Smii en Co le Slik kerver, beproefd. Gisterenavond had op het Valkhof een concert plaats, terwijl al daar over bet groote perk vóór de ruïue van het slot van Karei den Groote eene electrische lamp was opgehangen. Algemeen werd door de concert-bezoekers het nieuwe licht geroemd, hoewel men het meer con stant wenschte. Ook aan de Waalkade en op de wandel plaats het Kelf kensbosch waren weder de eleclrische lichten ontstoken, waar zij even eens uitu untend voldeden. Naar men verneemt, zullen op het Valk hof nog twee of meer electrische lampen worden aangebracht, om ook de paden te verlichten, aangezien de stralen van de elec trische lamp over het groote perk niet ge noegzaam door het houtgewas kunnen door dringen. Door de hoogere ligging der stad wordt de electrische verlichting uren ver in den omtrek gezien. Tot leden der jury voor de aanst. Wielertentoonstelling te Nijmegen zijn be noemd de heeren H. Wolfgang van der Mey te Nijmegen en W. E. baron Van Wassenaer te Leiden. Als Se jury-lid zal een werk tuigkundig ingenieur worden aangewezen. Iedere firma, die tentoonstelt, zal een ver tegenwoordiger moeten aanwijzen, om zit ting te nemen in de commissie van advies, welke de jury zal bijstaan. Zondag waren drie jongelieden uit Tiel in een licht roeibootje de Waal af naar Varik gekomen. Op den middag wilden zij naar huis terugkeeren, en zich daartoe aau 't Variksche veer, midden op de rivier, door een opvarend sleepbootje met eenige schepen laten opsleepen. Door den golfslag kantelde hun bootje en raakten zij allen te water. Gelukkig werden zij, op bun hulpgeroep, door de veerlieden met een paar roeibooten nog met moeite gered, en kwamen zij met den schrik en een nat pak vrij. Een der verpleegden te Veenhuizen n°. 2, van wien men Teeds eenigen tijd zeide, dat hij een aanzienlijke erfenis zou ontvangen hebben, is door een heer uit Frankrijk afgehaald. Natuurlijk had men zich bij den minister van justitie eerst van het ontslag van den man verzekerd, die nu, naar men zegt, behalve eenige vaste goe deren, een kapitaal van 80.000 frs. aan contanten in bezit kan gaan nemen. (N. Or. Ct.) De dagloonen der handwerkslieden, die het landbouwwerk helpen verrichtenzijn in Drente nog altijd geregeld naar vroegere toestanden. Slechts in enkele gevallen is men van deze afgeweken in den tijd, toen alles duur was en bij den tegenwoordigen goed- koopen tijd komt men niet licht tot die •Ier met den tegenwoordigen gelijkstaanden tijd terug. Zoo ontvangt de grasmaaier, die in Noord-Holland, Friesland en Groningen gemakkelijk f 1.75 tot f2.45 verdient, te Borger, in Drente, slechts f 0.75, te Eks- loo f 0.60, te Westerboik en Elp f 1. benevens den kost. In enkele dorpen is de daghuur met 10 15 cents verhoogd, in de meeste is alles gelijk dit voor eene halve eeuw reeds was. De opgaven der dagloonen zijn hier per dag bedueld. Te Ginneken, door voortdurenden aan bouw thans reeds een geheel vormende met Bredais eene verreniging opgericht met het doel, om het verblijf gedurende de zomer maanden aan de vele vreemdelingen, door liet aanbrengen van verfraaiingen, het doen geven van concerten, wedstrijden enz., zoo veel mogelijk te veraangenamen. GRAVEN H AGE. Door Z. M. is als blijk van Zr. Ms. goed keuring en tevredenheid, de bronzen medaille en loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van 22 September 1885 n°. 64, toegekend aan: E. Van Hoepen, loodsschip- per 2de kl. te Vlissingen, wegens het red den van drenkelingeu op verschillende tijd stippen, bet laatst op 7 Mei 1886, toen hij met groote krachtsinspanning de levens gevaarlijke redding volbracht van een kind, dat aldaar in de Kaaskade was geraakt; L C. J. C. A. Dilman, korporaal bij het 4de reg. inf. te Haarlem, wegens de moe dige redding op 20 Mei 1886 van een drenkeling uit de Nieuwe Gracht aldaar.

Leydse Courant | 1886 | | pagina 1